Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Operácia oka pripomínajúca zázrak: kedysi sa pacientom nedalo pomôcť, dnes opäť vidia

09.02.2018 (6/2018) MUDr. Adriana Smorádková zachraňuje zrak ľuďom s degeneratívnym ochorením rohovky. Používa špeciálny laser a maličký kúsok plastu.
Operácia oka pripomínajúca zázrak: kedysi sa pacientom nedalo pomôcť, dnes opäť vidia
8 fotografií v galérii
Kedysi by sa jej pacientom pomôcť nedalo, dnes vďaka pokroku v medicíne opäť vidia.
Autor fotografie: Peter Korček

Keď doktorka Smorádková odskrutkuje plastové viečko a niečo z neho prstom vyberá, musíme sa poriadne zahľadieť, aby sme na končeku jej ukazováka zazreli malé priesvitné plastové „nič“.

To nič, čo vyzerá ako smietka, je keraring – špeciálny segment, ktorý sa vkladá do rohovky a zachraňuje zrak ľuďom, ktorí by inak boli odsúdení na postupnú slepotu.

Maličký polkrúžok má hrúbku 150 – 350 mikrometrov, priemer 5 až 6 milimetrov a oblúk 90 až 340 stupňov. Presné rozmery nenápadného telieska vypočítavajú na pracovisku v Anglicku pomocou zložitého softvéru pacientom presne na mieru.

Špeciálny laser potom urobí do rohovky drobučký tunel – vstupná ranka má len 1,2 milimetra a plastový krúžok sa pod mikroskopom vsunie dnu.

„Femtosekundový laser, s ktorým pracujeme, jemne priľne na rohovku bez toho, aby ju stlačil a vytvorí tunel pre ring. Rez je preto absolútne presný,“ konštatuje mikrochirurgička.

Pomohol len darca

Všetci pacienti s keratokonusom môžu poďakovať pokroku v medicíne, že ich zrak sa dá dnes zachrániť vďaka jemnému krúžku s hrúbkou vlasu. Ešte pred niekoľkými rokmi by sa im totiž pomôcť nedalo.

Keratokonus bol diagnózou, ktorá znamenala vážne poškodenie zraku už u mladých ľudí. Ak sa ochorenie dostalo do vyšších štádií, znamenalo postupnú úplnú devastáciu rohovky a jediným východiskom bola transplantácia darovanej rohovky od mŕtveho darcu.

Tento plastový polkrúžok s hrúbkou vlasu dokáže zachrániť zrak. 8 fotografií v galérii Tento plastový polkrúžok s hrúbkou vlasu dokáže zachrániť zrak. Zdroj: Archív A. S.

Keratokonus je pomerne zriedkavé degeneratívne genetické ochorenie rohovky a postupne sa zhoršuje. Prejavuje sa už v puberte, často sa začína už v dvanástich rokoch. Častejšie ho majú chlapci ako dievčatá a na Slovensku postihuje jedného z dvetisíc ľudí.

Na rohovke sa pri tomto ochorení vytvorí akási bublina. Táto časť oka sa chorobne vyduje a zrak sa prudko zhorší.

„Práve náhle zhoršené videnia privádza pri tejto diagnóze mladých ľudí do ambulancií očných lekárov. Typický je astigmatizmus – zakrivenie rohovky, ktoré sa stále zhoršuje. Ak sa ,cylinder‘ zväčší napríklad z – 1 na 2,5 počas jedného roka, rozhodne nejde o astigmatizmus, s tým sa človek rodí a je nemenný.

Ide zrejme o keratokonus a rozhodne odporúčam podrobné vyšetrenie na našej klinike, kde sa na túto diagnózu špecializujeme a máme špičkové operačné vybavenie,“ hovorí doktorka Smorádková.

Častejší v Stredomorí

Implantáciám keraringov sa vo svete podľa jej slov venuje asi 250 lekárov. Slovenská lekárka vďaka svojim skúsenostiam a počtu operovaných prípadov chodí týmto očným chirurgom problematiku prednášať na svetové kongresy venované rohovkovým a vnútroočným operáciám.

Špecialisti na túto diagnózu tam prichádzajú vo väčšom počte z Južnej Ameriky, Turecka, Egypta a Arabského polostrova. Práve v týchto krajinách sa keratokonus vyskytuje oveľa častejšie než v iných častiach sveta. Veľký vplyv na to má aj tamojšia klíma.

„V Turecku robia dokonca oční lekári preventívne vyšetrenia medzi deťmi v školách. Jazdia autobusmi po krajine a vyšetrujú deti pentacamom, prístrojom, ktorý dokáže vytvoriť topografiu rohovky – znázorní všetky zakrivenia a výdute. Ochorenie totiž treba zachytiť a liečiť čo najskôr. V prvom štádiu ho stačí sledovať, neskôr sú už potrebné zákroky na rohovke,“ hovorí lekárka.

Práve v Turecku funguje špičkové pracovisko operácií keratokonusu, s ktorým doktorka Smorádková momentálne spolupracuje na veľkej multicentrickej štúdii.

„Bude v nej zaradených aj štrnásť prípadov z našej kliniky a štúdia bude publikovaná vo svetových vedeckých časopisoch o očnej mikrochirurgii. Je to veľký úspech. Patrili sme tiež medzi prvé pracoviská na svete, kde v priebehu jedného mesiaca voperovali progresívny keraring, ktorý má v rôznych častiach rozdielnu hrúbku a prispôsobuje sa tak tvaru výdute na rohovke,“ konštatuje lekárka.

MUDr. Adriana Smorádková prednáša o keratokonuse lekárom po celom svete. 8 fotografií v galérii MUDr. Adriana Smorádková prednáša o keratokonuse lekárom po celom svete. Zdroj: Peter Korček

Čierna diera

Doktorka Smorádková ukazuje grafické znázornenie topografie chorej rohovky urobené pentacamom. V strede, kde má byť farba rohovky približne rovnaká ako na okrajoch, je veľká čierna diera. Je to výduť rohovky, ktorá zabraňuje človeku normálne vidieť.

„Toto je tretie štádium ochorenia. Ak by sme takéhoto človeka neoperovali, vydutá rohovka by mohla prasknúť. Bez transplantácie vtedy, žiaľ, vzniká slepota,“ hovorí očná chirurgička.

Zlé sú podľa nej prípady, keď keratokonus vážne zasiahne obe oči.

„Zhoršenie zraku na oboch očiach v minulosti výrazne ovplyvňovalo život človeka s keratokonusom. Pretože postihuje mladých ľudí, mnohí prestali študovať či nemohli robiť prácu, ktorú si vybrali. Našťastie, dnes sa im dá pomôcť. Treba len prísť včas,“ vyzýva lekárka.

Pekný rámik

Dominika Dirgasová (28) prišla o päť minút dvanásť. Mladá pracovníčka hudobného vydavateľstva svoje problémy so zrakom spočiatku pripisovala krátkozrakosti.

„Myslela som si, že mi dajú len okuliare a chcela som si vybrať nejaký pekný rámik,“ hovorí.

Vybrala sa teda do optiky, kde sa chcela nechať aj vyšetriť. Lekárka ju však upozornila, že jej problém so zrakom je vážnejší a poslala ju na odborné vyšetrenie.

„Skúsila som zažmúriť pravé oko, na ktoré som videla lepšie a s hrôzou som zistila, že na to ľavé nevidím takmer nič. Vtedy som sa naozaj zľakla,“ spomína.

Objednala sa na kliniku, kde jej zistili keratokonus a odporučili operáciu crosslinking – vytvrdenie rohovky riboflavínom.

„Môj priateľ pracuje v rovnakom vydavateľstve ako ja a spomenul si na spolupracovníka hudobnej skupiny IMT Smile, ktorý doktorku Smorádkovú poznal a vedel, že je špecialistka na keratokonus. Podrobne ma vyšetrila, trvalo to asi tri hodiny. Potom mi oznámila, že mám keratokonus v treťom, predposlednom štádiu a crosslinking by mi už nepomohol,“ hovorí Dominika.

Po implantácii keraringov sa jej zlepšil zrak na chorom oku z 10 až na 85 percent. Druhé oko je, našťastie, zasiahnuté ochorením len veľmi mierne a zatiaľ stačí rohovku pravidelne sledovať.

Namiesto trávy fľak

Keratokonus sa však nie vždy odhalí okamžite. Ewa Anna Urdziková, žiaľ, strávila dvadsať rokov so zhoršeným videním na oboch očiach a s nesprávnou diagnózou.

„Lekári mi roky tvrdili, že trpím tupozrakosťou a žiaden operačný zákrok neprichádza do úvahy. Dioptrie sa mi postupne stále zvyšovali. Nakoniec som nevidela rozdiel v kvalite videnia, aj keď som si v optike nechala zhotoviť nové sklá,“ hovorí.

Na jar minulého roku si uvedomila závratné zhoršenie.

„Zrazu som pred televíziou nedokázala rozoznať žiadnu tvár. Keďže pravidelne šoférujem, sama sebe som kládla otázku, či je zodpovedné, aby som si vôbec sadla za volant.“

Pod mikroskopom sa ring umiestni na presné miesto v rohovke. 8 fotografií v galérii Pod mikroskopom sa ring umiestni na presné miesto v rohovke. Zdroj: Archív A. S.

S intenzívnym šoférovaním preto z minúty na minútu prestala. Náhodne sa dostala na očné vyšetrenie k staršiemu očnému lekárovi, ktorý vyjadril podozrenie, že všetky doterajšie diagnózy jeho kolegov boli nesprávne.

„Poslal ma na vyšetrenie rohovky, ktoré potvrdilo, že mám keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky. Na pravom oku dokonca už v nebezpečnom 3. až 4. štádiu, jeho stav už hraničil so stratou zraku. Na ďalšom vyšetrení lekárka v Nitre zistila, že ide o závažný pokročilý stav a odporučila ma na okamžité vyšetrenie do NeoVízie k doktorke Adriane Smorádkovej,“ hovorí Ewa Anna Urdziková.

Po implantácii keraringov videla na takmer slepé oko hneď na druhý deň. Zrak sa jej zlepšil z 5 na 80 percent. Dnes už má za sebou operáciu oboch očí.

„Bol to zázrak. Po viac než tridsiatich rokoch som konečne uvidela ostrý, farebný, krásny svet. Ráno sa neviem vynadívať na stebielka trávy okolo seba. Predtým som namiesto trávy videla zelený fľak.“

Umelé slzy

Zlepšenie zraku na chorom oku po operácii je veľmi výrazné a okamžité. V nižších štádiách ochorenia sa dá videnie vrátiť úplne.

„Je to preto, lebo kolagénové vlákna v rohovke napnuté pre výduť sa zrazu priblížia k sebe. Keraring výduť oploští a po krátkom čase začne tento orgán oka fungovať správne,“ vysvetľuje doktorka Smorádková.

Ľudia, ktorí trpia keratokonusom, by si mali celoživotne kvapkať do oka umelé slzy, aby bol povrch oka dokonale zvlhčený.

Je to však naozaj zanedbateľné v porovnaní s okamžitým zlepšením videnia, ktoré sa naozaj podobá zázraku. Môže zaň totiž drobučký kúsok plastu. Nebadaná smietka v oku, ktorá ľuďom s keratokonusom na Slovensku vracia zrak.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×