Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Múzeum, v ktorom zažijete fotosyntézu a posedíte si v Rainerovej chate

09.02.2018 (6/2018) Ak si spomínate na školské časy a povinné návštevy múzeí, kde vás viac než vypĺznuté exponáty zaujímala spolužiakova desiata, je načase navštíviť Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Múzeum, v ktorom zažijete fotosyntézu a posedíte si v Rainerovej chate
11 fotografií v galérii
Moderné prvky sú vkusne a citlivo zasadené do starej historickej budovy.
Autor fotografie: Ivan Petráš

Zaujme už samotný vzhľad budovy. Moderné presklené a antikorové prvky sú vkusne a citlivo zasadené do starej historickej budovy bývalého jezuitského kláštora z 2. polovice 18. storočia, ktorá má od roku 1963 štatút národnej kultúrnej pamiatky.

Počas chôdze po bezbariérovom chodníku do budovy zaujmú v dlažbe odtlačené stopy niektorých našich zástupcov fauny. Na prízemí pri informačnom pulte sa nachádza expozícia venovaná histórii budovy a múzea.

A na ďalších troch podlažiach sú umiestnené expozície s množstvom diorám (špeciálne modely, ktoré sa snažia navodiť dojem skutočnosti), modelov, vitrín, panelov, tabúľ, exponátov a informácií podávaných prostredníctvom rôznych obrazových či zvukových záznamov.

V kráľovstve jaskýň

V suteréne budovy sa nachádza expozícia Kras a jaskyne Slovenska so siedmimi výstavnými celkami. Prehliadku sprevádzajú zvuky kvapkajúcej vody, čo navodzuje pocit jaskyniarskeho dobrodružstva, ako aj jaskyniarsky tábor so všetkým potrebným.

Okrem zaujímavostí o ľadových jaskyniach zaujmú makety Krakovej hole s najhlbším jaskynným systémom Hipmanových jaskýň. Miestnosť venovaná jaskynnej výzdobe návštevníkom okrem kvapľov, jaskynných perál a ihlíc predstaví aj jaskynných obyvateľov.

Okrem občas zatúlaných líšok, sov a netopierov sú tu druhy, ktoré nevyšli z jaskýň stovky či tisíce rokov.

Prvé poschodie je venované expozícii Chránená príroda Slovenska. 11 fotografií v galérii Prvé poschodie je venované expozícii Chránená príroda Slovenska. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Z tohto priestoru sa dá okrem štandardnej trasy preplaziť „plazivkou“ do kráľovstva speleoarcheológie, ktorému vládne maketa jaskynného medveďa v životnej veľkosti. Pri pohľade na neho sa mnohí potešia, že tento 600-kilový mäsožravec navždy opustil našu planétu pred asi 10 000 rokmi.

Prvé poschodie budovy múzea je venované expozícii Chránená príroda Slovenska, ktorá sa začína prezentáciou vzniku vesmíru a našej planéty. V ďalších miestnostiach sú umiestnené chránené a drahé minerály, ale aj fragmenty niekoľkých slovenských meteoritov.

Prehliadka pokračuje miestnosťami s exponátmi rastlín a húb, kde sa okrem iného dozviete aj význam slov endemit a relikt.

Fotosyntézu, jeden z najväčších zázrakov prírody, tu možno pochopiť za pomoci audiovizuálneho diela. Nasledujú diorámy s rôznymi biotopmi a preparátmi zvierat s možnosťou vypočuť si ich hlasový prejav.

V útulni je útulne

Cez banskú štôlňu a informácie o baníctve v horských oblastiach sa dostanete do podkrovia, kde sídli expozícia Človek, hory, NATURA 2000. Už pri vstupe prinúti k zamysleniu úryvok z básne Milana Rúfusa hovoriaci o tom, že určité napätie, ak nie priamo konflikt medzi človekom a prírodou, tu boli od nepamäti.

Táto expozícia predstavuje jednotlivé hospodárske a voľnočasové aktivity človeka v horách: lesníctvo a drevárstvo, poľnohospodárstvo, včelárstvo, rybárstvo, poľovníctvo, turistika, horolezectvo, lyžovanie a skialpinizmus a záchranárske aktivity človeka v horách a jaskyniach.

Sprevádzaný zvukovými i svetelnými efektmi tu zažijete pílenie stromu i záchrannú akciu horskej služby v snežnej búrke.

Ak nepatríte medzi vysokohorských nadšencov turistiky, čaká tu na vás príjemné prekvapenie – verná kópia Rainerovej útulne, najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách. A tak si tu bez akejkoľvek predchádzajúcej námahy môžete posedieť v útulne zriadenej tatranskej izbe.

Ivan Petráš (56) sa podieľal na príprave a realizácii expozičných celkov múzea. 11 fotografií v galérii Ivan Petráš (56) sa podieľal na príprave a realizácii expozičných celkov múzea. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Výzva

Ivan Petráš (56) je nielen majiteľom firmy, ktorá sa podieľala na príprave a realizácii expozičných celkov múzea. Je aj horským záchranárom, lektorom a aktivistom, ktorý sa venuje niekoľkým dobrovoľníckym aktivitám, napríklad prednášaniu o bezpečnom pohybe v horách.

Aj preto sa tu, medzi expozíciou Ľudia a hory, cíti ako doma. Okrem samotnej realizácie a rekonštrukcie interiéru a exteriéru múzea sa podieľal aj na vytváraní diorám s námetom horskej záchrany.

Múzeu venoval viacero exponátov, napríklad vysielačky či jeden z jeho prvých záchranárskych odevov.

„Spoločne s architektmi a zamestnancami múzea sme hľadali nielen najkrajšie a najfunkčnejšie, ale aj najrealistickejšie zobrazenie jednotlivých expozícií. Bola to technicky, umelecky, ale aj odborne náročná práca. Celá rekonštrukcia trvala 5 rokov, od roku 2012 do roku 2016.

Samotnému interiéru predchádzala stavebná rekonštrukcia. Aby budova spĺňala najprísnejšie kritériá moderného múzea, ako sú napríklad bezbariérovosť vybudovaním preskleného výťahu či rôzne prispôsobenia pre sluchovo a zrakovo postihnutých.

Všetky expozície boli kompletne vynovené, doplnené a ozvučené. Časť exponátov je s popisom v Braillovom písme,“ hovorí Ivan Petráš, ktorý okrem tohto múzea riešil aj realizácie oravského múzea či Bratislavského hradu.

Veni, vidi

Expozície a ich spracovanie zaujmú každého návštevníka, od tých najmenších až po dospelú generáciu. Z podkrovia je možnosť vystúpiť na rozhľadňu, odkiaľ vidieť nielen dominanty mesta, ale aj panorámu okolitých vrchov Nízkych, Západných a Vysokých Tatier.

Dnes eviduje viac než 110 000 zbierkových predmetov. Aj vďaka nim tu, na expozičnej ploche približne 1 400 štvorcových metrov, uvidíte a pochopíte mnohé veci, ktoré sa dotýkajú prírody, jej ochrany, rozmanitosti, tradícií či remesiel.

Prišiel som, videl som a... odchádzal som s presvedčením, že onedlho sa sem opäť vrátim. Toto múzeum je skutočne výnimočné.

Nachádza sa tu najúplnejšia kostra jaskynného leva. 11 fotografií v galérii Nachádza sa tu najúplnejšia kostra jaskynného leva. Zdroj: Ivan Petráš

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×