Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenskou nádejou na olympijských hrách bude aj talentovaná lietajúca Liptáčka

08.02.2018 (6/2018) Kuzminová, Vlhová alebo aj nečakané medailové prekvapenie? Možno sa ho na olympijských hrách v Pjongčangu dočkáme od snowboardistky Klaudie Medlovej (24).
Slovenskou nádejou na olympijských hrách bude aj talentovaná lietajúca Liptáčka
3 fotografie v galérii
Minulý rok trápili talentovanú Liptáčku zdravotné problémy, dnes dúfa, že už má v tomto...
Autor fotografie: Archív K. M.

Od augusta na snehu, finálna príprava v Spojených štátoch, nová mentorka v podobe niekoľkonásobnej účastníčky olympijských hier Kjersti Buaasovej z Nórska.

Jedna zo slovenských nádejí urobila všetko preto, aby dokonale vyladila formu pred svojou veľkou premiérou pod piatimi kruhmi v Južnej Kórei. Ako jedna z elitnej tridsiatky pretekárok sa predstaví v disciplínach slopestyle a big air.

„Posledné mesiace boli veľmi intenzívne, veľa pretekov, veľa stresu, ale aj veľa radosti z jazdenia. Som šťastná, že sa mi podarilo splniť jeden z mojich cieľov – zúčastniť sa olympiády,“ napísala nám Klaudia ešte zo Spojených štátov, kde mala absolvovať súťažnú generálku v podobe účasti na prestížnych pretekoch X-Games v coloradskom Aspene.

Nakoniec pre menšie problémy s kolenom z preventívnych dôvodov neštartovala, jej predstavenie v Alpensia Ski Jumping Centre v Pjongčangu by to však nemalo ohroziť. Lietajúca 

Chcem do finále

Práve vlaňajšok bol pre Klaudiu z pohľadu zranení pomerne nešťastný. Po prvýkrát v kariére pocítila, čo je to pauzovať pre zdravotné problémy.

„Najskôr to bola chrupavka v rebre, ktorá zapríčinila mesiac bez jazdenia, a potom došlo na koleno. S ním som nakoniec musela na operáciu,“ vracia sa do nepríjemného obdobia.

Takto predvádza Klaudia vo vzduchu svoje triky. Verme, že sa jej vydaria aj na olympiáde. 3 fotografie v galérii Takto predvádza Klaudia vo vzduchu svoje triky. Verme, že sa jej vydaria aj na olympiáde. Zdroj: Archív K. M.

Teraz je už však naladená na vrchol sezóny v Pjongčangu, kde by sa rada v obidvoch disciplínach prebojovala do finále.

„Bude to veľmi náročné, lebo konkurencia je silná. Rozhodovať môže aj počasie. Dúfam, že nám bude hrať do karát,“ verí slovenská reprezentantka, ktorej len tesne unikla účasť na predchádzajúcej olympiáde v Soči.

Dnes to spätne vidí tak, že nebola vyjazdená a nemala dostatočný priestor na tréning. Podmienky na prípravu aj zabezpečenie pretekárov sa však odvtedy podľa jej slov zlepšili, takže nič nebráni tomu pomýšľať na vysoké méty.

Nepreceňovať sily

Či už slopestyle s viacerými alebo big air s jediným skokom – obidve disciplíny si vyžadujú tvrdý tréning a dokonalú fyzickú a mentálnu prípravu.

„Viac obľubujem slopestyle, lebo pri viacerých skokoch a railoch (akési zábradlie, po ktorom sa súťažiaci kĺžu – pozn. red.) mám väčšiu možnosť ,hrať‘ sa s traťou. Je však pravda, že je táto disciplína náročnejšia na dlhšie sústredenie počas každého triku. Z tohto pohľadu je big air ľahší, lebo každý musí ukázať ten najťažší trik hneď na začiatku.

Skoky sú veľké a fyzicky náročné, takže bez posilňovania, gymnastiky či trampolín by telo znášalo nárazy len ťažko. V slopestyle je veľmi náročné nabrať správnu rýchlosť medzi skokmi. Nechcete pristáť hore (voláme to table), ale ani preletieť celý dopad. Rýchlosť sa môže v každej jazde meniť, pričom najhorší je silný vietor,“ porovnáva Klaudia.

Lietať vzduchom nad ujazdeným bielym svahom nie je žiadna maličkosť ani z bezpečnostného hľadiska.

„Každý skúsený jazdec vie, aký skok a za akých podmienok je bezpečný. Pri skúšaní nových trikov sa, samozrejme, môže stať čokoľvek, našťastie dnes sú už lepšie podmienky na tréning.

Možno pri ňom využívať dopady do airbagu – špeciálneho mäkkého vankúša, kde by sa vám ani pri zlom dopade nemalo nič stať. Každý by mal vedieť odhadnúť svoje sily a techniku, začínať na menších skokoch,“ dodáva talentovaná Liptáčka, ktorá sa v minulosti venovala športovej gymnastike. Tú dodnes využíva aj v tréningu na snowboarde.

„Treba sa ku gymnastike vracať, lebo vďaka nej sa zlepšujete v koordinácii alebo v trikoch takzvane cez hlavu. Tie sú teraz veľmi dôležité.“

V príprave netreba nič podceniť, veľa hodín trávi Klaudia aj v telocvični. 3 fotografie v galérii V príprave netreba nič podceniť, veľa hodín trávi Klaudia aj v telocvični. Zdroj: Archív K. M.

Sme v dome a máme „fun“

Zimné olympijské hry, ktorých súčasťou je snowboarding už od roku 1998, tento šport podľa Klaudie Medlovej po pretekárskej stránke zmenili.

„Každá krajina má svoj tím, v ktorom sa pretekári majú možnosť spoločne posúvať dopredu. Nálada na súťažiach je veľmi intenzívna, už dva roky pred zimnými hrami cítiť tlak,“ vysvetľuje.

Žeby sa však vzájomná rivalita prenášala do napätých vzťahov medzi pretekárkami, si nemyslí.

„Ja osobne vychádzam so všetkými dobre. Vždy po olympiáde začnú robiť baby akcie vo vlastných krajinách v rámci propagácie ženského snowboardingu. Pozvú tam najlepšie pretekárky, jazdíme za ideálnych podmienok.

Postavia nám skoky, pred fotografmi a kameramanmi sa motivujeme do nových trikov. V obrovskom dome sme všetky spolu, vychutnávame dobré jedlo, cvičíme jogu a máme ,fun‘,“ opisuje Klaudia skvelú atmosféru v spoločnosti kamarátok a zároveň súperiek, ktoré si počas športového zápolenia nič nedarujú.

Držme palce, aby podobná „fun“ nálada zavládla v slovenskom olympijskom dome aj po jej vystúpení v Pjongčangu.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×