Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S otcom svojho syna som nikdy nežila: ako dosiahnuť, aby sa syn volal po mne?

30.01.2018 (3/2018) Podľa zákona o rodine je rozhodnutie o priezvisku podstatnou otázkou výchovy dieťaťa, o ktorej rodičia vždy rozhodujú spoločne.
S otcom svojho syna som nikdy nežila: ako dosiahnuť, aby sa syn volal po mne?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

S otcom svojho syna som nikdy nežila, nejaví oňho záujem a okrem výživného 100 eur mesačne s ním nemá žiadny vzťah. Po narodení dieťaťa som chcela malému zmeniť priezvisko, ale už sa to nedalo. Veľmi by som chcela, aby mal synček moje priezvisko.

Aďa

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska maloletého je príslušný okresný úrad podľa trvalého pobytu zákonného zástupcu, ktorý žiadosť podáva. Žiadosť podávajú jeho rodičia, ak sú jeho zákonnými zástupcami, ako spoločnú žiadosť. Ak ide o maloletého staršieho ako 15 rokov, musia k žiadosti priložiť jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Ak o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti treba priložiť aj písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom. V oboch prípadoch sa teda vždy vyžaduje súhlas oboch rodičov so zmenou priezviska.

Ak by aj dieťa bolo zverené na základe rozhodnutia do osobnej starostlivosti len jedného z rodičov, stále je potrebný súhlas druhého rodiča. Ak druhý rodič so zmenou priezviska nesúhlasí, k žiadosti sa priloží namiesto jeho písomného súhlasu právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas. Podľa zákona o rodine je rozhodnutie o priezvisku podstatnou otázkou výchovy dieťaťa, o ktorej rodičia vždy rozhodujú spoločne bez ohľadu na to, či je, alebo nie je dieťa zverené jednému z nich do osobnej starostlivosti. Ak sa rodičia nedokážu dohodnúť, rozhodne na návrh niektorého z nich súd. Súd tak rozhoduje prakticky o udelení súhlasu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×