Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Urobili dobre: Vinczeovci otvoreným priznaním zdravotného problému otvorili aktuálnu tému neplodnosti

29.01.2018 (4/2018) Moderátor Viktor Vincze (26) statusom na sociálnych sieťach otvorene priznal, že má problém s počatím potomka. Odklonil tak pozornosť od svojej manželky Adely (37), ktorá na citlivé otázky už musela odpovedať roky predtým.
Urobili dobre: Vinczeovci otvoreným priznaním zdravotného problému otvorili aktuálnu tému neplodnosti
5 fotografií v galérii
Téma o tehotenstve najlepšej slovenskej moderátorky je v médiách na pretrase roky...
Autor fotografie: Peter Korček

„Keby ľudia vedeli, kedy otehotnejú, tak im to človek aj rád povie. Deti plánujeme... No plánujeme... Privítali by sme ich. Apelujeme preto na reinkarnačné oddelenie, že sa u nás budú mať naozaj dobre. Všetko je vo vyššej moci a viac sa na to odpovedať nedá,“ znela krátko po svadbe vtipná odpoveď na tému tehotenstva z úst Adely Vinczeovej.

Podobných otázok časom pribúdalo, až sa kulminujúci tlak okolia pretavil do šokujúceho zistenia o stúpajúcej neplodnosti mladých mužov.

Na túto skutočnosť upozornil ešte koncom minulého roka moderátorkin manžel Viktor prostredníctvom svojho facebooku. Tam zároveň verejne priznal, že počet spermií sa v jeho prípade blíži k hranici neplodnosti.

Dôvodov, prečo sa o tom rozhodol hovoriť nahlas, bolo viacero, najviac však rezonoval jeden konkrétny.

„Už sa nechcem pozerať na to, ako sa mojej manželky neustále niekto pýta ,kedy už‘? Začalo to pred rokmi, vrcholilo počas našej svadby a pokračuje dodnes. Akoby to bola nejaká bežná otázka o počasí. A akoby bolo jej povinnosťou mať dieťa,“ vyznal sa úprimne.

Stres, nesprávna strava, nedostatočný pohyb či mobil vo vrecku rokmi skutočne zapríčinili, že priemerný štyridsiatnik je dnes schopný počať dieťa omnoho skôr ako mladý dvadsiatnik.

Moderátor uviedol do širšieho povedomia tému o mužskej neplodnosti. Prostredníctvom správ a mailov mu za to poďakovalo množstvo mužov, ktorých sa to dotýka. 5 fotografií v galérii Moderátor uviedol do širšieho povedomia tému o mužskej neplodnosti. Prostredníctvom správ a mailov mu za to poďakovalo množstvo mužov, ktorých sa to dotýka. Zdroj: TV Markíza

Netreba čakať

Odborník na asistovanú reprodukciu Peter Krajkovič navzdory trpkej realite párika kvituje, že Viktor zobral iniciatívu do svojich rúk, dal sa vyšetriť a problém začal riešiť.

Podľa jeho názoru je plánovanie rodičovstva znakom vyspelého a zrelého zmýšľania a malo by sa uskutočniť okolo veku dvadsaťpäť rokov. Neskôr už totiž môže byť priveľmi neskoro.

Markizácky moderátor zašiel vo svojej aktivite ešte ďalej. Apeluje na ostatných mužov, aby podstúpili preventívnu prehliadku. Výsledky vedeckých výskumov totiž hovoria jasnou rečou. Počet a kvalita spermií bude u mladej generácie aj naďalej prudko klesať. Z toho vyplýva, že oplodniť ženu bude čím ďalej tým komplikovanejšie.

„Muži, ak sa vám nedarí mať dieťa, nechajte sa otestovať. A nečakajte až do času, kým sa ho rozhodnete mať. Lepšie je vedieť tieto veci vopred. Možno sa ubezpečíte, že ste v poriadku a ak nie, aspoň sa podľa toho môžete zariadiť. Možno dostanem lepšie správy časom aj ja,“ nádeja sa.

Nateraz sa aspoň snaží robiť všetko preto, aby sa jeho spermie tvorili v čo najideálnejšom prostredí. Boxerky vymenil za vzdušné trenírky, často sa prechádza, nevyhrieva sedadlá vo vozidle, prestal piť a fajčiť.

Možností je viacero

Neočakávané zistenie o svojom zdravotnom stave síce predýchaval ešte zopár dní, no popritom sa tiež pasoval s rozporuplnými reakciami širokej verejnosti.

„Objavili sa v mojom okolí aj reakcie, že o týchto témach by som vôbec nemal hovoriť, je to príliš intímne, ba až hanba. Presne to sú názory a zažité spoločenské vzorce, o ktorých bol môj status.

Je to zdravotný problém ako každý iný a vzhľadom na jeho obrovský rozsah je nevyhnutné o ňom začať hovoriť. Utvrdili ma v tom aj stovky mužov, ktoré sa mi ozvali, že ich príbeh je rovnaký, no nenabrali odvahu to nikomu povedať. Teraz ju už majú,” povedal nám Viktor.

V ťažkých chvíľach ho podržala manželka Adela a jej racionálny prístup k celej situácii.

Pre Adeline obavy z prehnanej medializácie trvalo niekoľko dní, kým Viktor zverejnil šokujúci príspevok na facebooku. 5 fotografií v galérii Pre Adeline obavy z prehnanej medializácie trvalo niekoľko dní, kým Viktor zverejnil šokujúci príspevok na facebooku. Zdroj: Daniela Matušková

„O tomto probléme viem už dlhšie. Aj so strýkom – ženským lekárom – sme o nebezpečenstve zhoršujúcej sa situácie hovorili už pred niekoľkými rokmi. Stále ma veľmi prekvapovalo a prekvapuje, že napriek číslam a predpovediam reprodukčných odborníkov sa o tom málo hovorilo a hovorí.

Takže som spočiatku mala zo zverejnenia statusu stres, kvôli nám dvom, no potom som si uvedomila, že Viktor urobil dobre. Treba, aby sa to aj kvôli prevencii dostalo do povedomia spoločnosti a dúfam, že aj muži, ktorých ega sa to dotklo, to časom pochopia pri vlastných deťoch,” verí moderátorka.

Či sa tak naozaj stane, ukáže čas. Faktom ostáva, že manželský párik poukázal na skutočne chúlostivú tému, o ktorej sa aktuálne naozaj veľa rozpráva.

Dvojica napriek zdanlivej nepriazni osudu rozhodne nehádže flintu do žita. Ak by sa im nedarilo počať dieťatko prirodzenou cestou, stále majú v talóne možnosť umelého oplodnenia alebo adopciu. Obe alternatívy však pre ochranu svojho súkromia odmietajú bližšie komentovať.

A hoci si vytúžený potomok vybral k Vinczeovcom o niečo zložitejšiu cestu, dvojica sa rozhodla situáciu zbytočne nedramatizovať.

„Snažíme sa brať veci také, aké sú a veľmi sa nad tým nezamýšľať, pretože s tým aj tak nemôžeme nič urobiť,“ uzavrela Adela.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×