Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lekár: S plodnosťou mužov je to katastrofa, 40-roční majú lepšie spermie ako dvadsiatnici

29.01.2018 (4/2018) MUDr. Peter Krajkovič (43) je vedúci lekár centra diagnostiky a liečby neplodnosti Sanatórium Helios v Martine. Na súčasnú schopnosť Slovákov plodiť deti má jediné slovo – katastrofa.
Lekár: S plodnosťou mužov je to katastrofa, 40-roční majú lepšie spermie ako dvadsiatnici
5 fotografií v galérii
Tí, ktorým sa podarí mať deti s pomocou IVF, si to podľa MUDr. Krajkoviča veľmi vážia.
Autor fotografie: Peter Korček

Moderátor Viktor Vincze verejne povedal, že má problém s počtom a kvalitou spermií. Bol to pre niektorých mužov impulz, aby si ich prišli dať otestovať?

Áno. Zareagovali na to. Keď sa o neplodnosti nehovorí, mužom sa zdá, že ich sa to predsa netýka. Každý muž to totiž berie tak – mám erekciu, mám ejakuláciu, sexuálne fungujem – som dobrý. Ukážte mi muža, ktorý to nepovie. A, samozrejme, majú predstavu, že aj ich spermie sú „dobré“. A zrazu im niekto povie, že majú zlý spermiogram. Viete, ako im klesne sebavedomie? Rapídne spadne.

Keď už však poznajú niekoho z rodiny, kto má problém s plodnosťou, prizná to niekto zo známych ľudí, uvedomia si, že nie sú sami. Alebo si pripustia fakt, že sa to môže týkať aj ich. Skutočne to tak funguje. Keď si Angelina Jolie dala vybrať prsné žľazy kvôli mutácii génu BRCA, do týždňa sa k nám prišlo desať žien opýtať, či to majú urobiť tiež.

Ako je to teda na Slovensku s plodnosťou? Naozaj sa zvyšuje počet ľudí, ktorí majú problém prirodzene počať a vynosiť dieťa?

Veľmi výrazne sa zvyšuje. S plodnosťou to ide dolu vodou. A to vidíme len tých, ktorí sa odhodlajú a prídu k nám. Demografické parametre sú však jasné. Zvyšuje sa vek rodičiek. Pred 30 rokmi sa 30-ročná bezdetná žena brala ako pristará na rodenie detí. Rodilo sa v 18 až 24 rokoch. Tehotenstvo po štyridsiatke bolo jednou z indikácií na interrupciu.

Dnes príde 40-ročná žena, ktorá má krátko partnera, že chce otehotnieť a je to úplne normálne. Prvá vec, ktorá ovplyvňuje plodnosť, je teda to, že my sami sme si posunuli vek, v ktorom sa snažíme mať deti. Príroda však na to nemyslela. Vybabrali sme sami so sebou.

Ako ženy znášajú, keď sa im nedarí otehotnieť vtedy, keď sa ony rozhodnú?

Veľmi zle. A to je ďalší problém. Povedzme, že 36-ročná žena sa rozhodne otehotnieť. Prvý mesiac snaženia sa je ešte o. k., druhý už hlodá červík pochybností a na tretí mesiac vypukne hotová panika. Ony pritom vedia aj tušia, že to chce svoj čas. Pravdepodobnosť otehotnenia u zdravého páru v jednom cykle je 20 percent, tak sme my ľudia nastavení.

Keď je však žena v panike, všetko je oveľa ťažšie. Vznikajú hormonálne poruchy, pár je v ustavičnom strese. Psychika ženy je však pre otehotnenie veľmi dôležitá a nemáme na ňu dostatočný dosah. Psychológovia, žiaľ, riešia úplne iné veci. Pri liečbe sterility treba riešiť vždy aj psychiku. Je však veľmi ťažké inak nastaviť a zmeniť vzorec správania po pár vyšetreniach.

Lieky na zlý spermiogram neexistujú. 5 fotografií v galérii Lieky na zlý spermiogram neexistujú. Zdroj: Peter Korček  

Aké sú najčastejšie medicínske dôvody ženskej neplodnosti?

Hormonálne poruchy, polycystické vaječníky, rastie počet prípadov endometriózy.

U mužov?

Ustavične klesá počet, kvalita a rýchlosť spermií. To je hotová katastrofa. Čím vyspelejší štát, tým horší spermiogram u mužov. Norma Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre počet spermií v mililitri ejakulátu sa, žiaľ, počas života jednej generácie musí prispôsobiť ich prudkému poklesu.

Generácia našich otcov mala v mililitri ejakulátu do 200 miliónov spermií. Potom ich bolo 40, 20 a aktuálne je to 15 miliónov spermií. A naše deti budú mať možno normu 1 milión. Takto to momentálne je a k tomu spejeme. Norma WHO sa bude musieť prispôsobiť. Časť populácie mužov sa teda do nej dostane, hoci majú zlý spermiogram. Počet i kvalita spermií sa však stále znižujú.

Čo to spôsobuje?

Najmä súčasný životný štýl a nadmerný stres. Všetci sa naháňame. Existuje vyšetrenie, volá sa fragmentácia DNA, kde vieme zistiť, koľko percent spermií u muža je geneticky poškodených. Pri ňom veľmi pekne vidieť vplyv správania sa muža na jeho spermiogram.

Veľmi rizikovým povolaním sú muži pracujúci v IT sektore. Tí už často prichádzajú s tušením, že ich spermiogram bude zlý. Žiarenie určite nezlepšuje kvalitu spermií. A sme mu vystavení odmalička. Dnes sedí v triede 30 žiakov, ktorí majú 30 mobilov a 30 wifi. Nedá sa tomu vyhnúť.

Môžu s tým teda muži, ktorí majú zlý spermiogram, niečo robiť?

Len ťažko. Musia žiť v danej civilizácii, jesť to, čo kúpia v obchode. Niektoré parametre sa dajú upraviť – v aute si dať vetraciu podložku, nevyhrievať sedadlá, nechodiť často do sauny a nedávať si dlhé horúce kúpele. Informatici si môžu dať k počítačom káble namiesto wifi. Dobré je nenosiť mobil v prednom vrecku nohavíc, snažiť sa nestresovať, užívať vitamíny. Žiaľ, vitamíny sú jediná vec, ktorú môžu títo muži užívať. Lieky na to neexistujú.

Niektorí muži však dokážu svojou životosprávou upraviť aj veľmi zlý spermiogram do normy. Takže sa to dá. Je to však veľmi malý počet, iba asi 10, 20 percent. Mnohým teda ani zlepšená životospráva vôbec nepomáha. A liečiť to nevieme. Dokážeme však využiť aj horšie spermie na tie metodiky oplodnenia, ktoré zlepšujú šancu páru otehotnieť.

Iba 4 percentá spermií sú dnes u mužov tvarovo správne. Predtým to bolo podľa normy WHO 14 percent a predtým 80 percent. Verím tomu, že mužom, ktorí sú dnes ešte chlapcami, bude raz treba pomáhať umelým oplodnením, aby mohli mať deti.

Je to naozaj také zlé?

Je. Mali sme tu nedávno maturitnú triedu. Chalani sa totiž z recesie rozhodli, že si dajú vyšetriť spermie.

Ako to dopadlo?

U potenciálnych darcov spermií sú požiadavky na spermiogram vyššie než u bežnej populácie. Z tých pätnástich zdravých mladých 18-ročných chlapcov ich splnili iba dvaja. Dnes majú skutočne štyridsiatnici lepšie spermie ako dvadsiatnici. Keďže negatívny vplyv životného prostredia sa zvyšuje, dnešní mladí muži budú mať vo veku, keď sa budú pokúšať o dieťa, oveľa horší spermiogram ako dnešní štyridsiatnici v ich veku.

Ak má pár problém so splodením dieťaťa, po akom čase by mali prísť do centra asistovanej reprodukcie?

Keď sa pár snaží rok otehotnieť bežným pohlavným stykom a nedarí sa to. Ak však vedia o faktore, ktorý bráni otehotneniu, napríklad upchaté vajíčkovody či iný problém, treba to riešiť hneď. Potom sú tu vekové kritériá. Ak má žena 36, 37 rokov, mali by prísť už po polroku, ak má 40 rokov, mali by prísť hneď. Určite nemá význam, aby 40-ročná žena rok čakala, či to vyjde prirodzene. Medzitým totiž funkčnosť jej vaječníkov opäť klesne a bude mať menej vajíčok.

Koľko z vašich pacientov sú tie „bežné“ páry?

Málo. Priemerný vek žien, ktoré k nám prichádzajú, je 36 rokov. Máme však 40- až 50-ročné, dokonca prídu ženy po päťdesiatke. A sú to právničky, političky, lekárky, manažérky – všetko vzdelané, uvedomelé ženy, ktoré buď nemali skôr partnera, alebo sa chceli jednoducho venovať kariére.

Pracujem aj v gynekologickej ambulancii, kde sa stretávam s mladými 25-ročnými ženami. Pri zmienke o tehotenstve sa tvária absolútne odmietavo. Táto téma pre ne neexistuje. Vraj dieťa možno raz, v 35 rokoch.

5 fotografií v galérii Zdroj: Peter Korček  

Zvyšuje sa teda neplodnosť, alebo si ju vyrábame sami?

Keby sa tie dnešné štyridsiatničky snažili otehotnieť po dvadsiatke, tri štvrtiny z nich by už mali deti a nezaraďovali by sa do kategórie neplodných. Aj horšie spermie oveľa ľahšie oplodnia vajíčko 20-ročnej ženy než 40-ročnej. Je to paradox, hovorí sa o neplodnosti, no všetci s otehotnením vyčkávajú a neriešia to. Byt, auto, zamestnanie sa dajú nadobudnúť aj s dieťaťom. Keď to všetko budú mať, môže byť neskoro.

Lenže ony sa na to dívajú inak. Prečo by sa mali snažiť o dieťa teraz, keď môžu prísť na prahu štyridsiatky a centrá reprodukčnej medicíny ich problém vyriešia? Lenže oveľa väčšia je šanca otehotnieť v mladšom veku prirodzene ako neskôr s asistovanou reprodukciou. Ľudia by si asi mali dať cieľ „mať dieťa“ medzi priority a neodkladať ho na „potom niekedy“.

Aká je teda úroveň reprodukčnej medicíny na Slovensku?

Veľmi vysoká. Máme špičkovú liečbu a možnosti týkajúce sa vývoja embryí a ich pestovania, ktoré napríklad v nemecky hovoriacich krajinách nemajú, lebo sú obmedzené zákonom. Na Slovensku sa prenáša jedno embryo. Mimochodom, všetci, ktorí chceli pri prvom tehotenstve dvojčatá, ich už pri druhom nechceli :). Máme predĺženú kultiváciu, výborné možnosti mrazenia embryí, darcovský program...

Môže u nás dostať darcovské spermie žena bez partnera?

Nie. Pred otehotnením musí byť známa matka a známy otec. Nedá sa zbaviť otcovstva, zákon chráni dieťa. Problém je náhradné materstvo. U nás sa vôbec nerobí to, že by embryo vynosila náhradná matka, v Česku áno. Nič tým však nie je vyriešené. Žena, ktorá porodila, sa musí dieťaťa vzdať v prospech otca a jeho žena, biologická matka, si ho môže len adoptovať. Na súde nemôže povedať, že si dala vynosiť dieťa. Je to právne nedoriešené.

Predbieha teda reprodukčná medicína zákon?

Rozhodne je to tak. Mnohé veci, ktoré robíme, zákon vôbec neupravuje. Napríklad embryo je čo? Niečí majetok? Život? Len zárodok? Môže dediť? Keď jeden zomrie, alebo sa manželia rozvedú, čo s embryom? S tým všetkým prichádzame do styku a nikto to nevie vyriešiť. Mali sme tu už súdy, kde sa bývalí partneri súdili o embryá. Súd nerozhodol.

Iný príklad: muž zomrel, zostala partnerka, embryo a ďalšia rodina. Môžete preniesť partnerke takéto embryo? Keď sa narodí dieťa, dedí. Tiež bol súdny proces: žena bola za, zvyšná rodina proti. Súd opäť nerozhodol, lebo na Slovensku neexistuje výrok najvyššieho súdu o tom, čo vôbec embryo je. V Austrálii embryo dokonca dedilo, no súd nepovedal, kto ho má vynosiť. Táto problematika prináša veľké paradoxy.

Aká je pravdepodobnosť, že sa embryo vôbec ujme?

U nás má žena bežnú pravdepodobnosť 48 percent, že otehotnie pri jednom transfere. U mladej 20- až 25-ročnej ženy je tá pravdepodobnosť až 85 percent, u 40-ročnej asi 20 percent. Záleží na veku, na kvalite embrya. Ak je darcovské, je zvyčajne oveľa kvalitnejšie.

Šanca je vysoká, detí narodených z IVF liečby sú tisíce. Právne je to naozaj nedoriešené. Musíme všetko riešiť informovanými súhlasmi. Je to päť strán husto písaného textu a pri použití darcovských spermií či vajíčok sú to ďalšie strany.

U nás je darcovstvo spermií i vajíčok anonymné, však?

Áno, našťastie to nie je ako v Amerike, kde môže niekto prísť, zaklopať darcovi na dvere a povedať: „Ahoj, oci, som tvoja darcovská spermia, bol som splodený vtedy a vtedy.“ V Nemecku tiež nedávno schválili, že dieťa má právo poznať svojho biologického rodiča.

Nemôže sa stať, že sa stretnú dve deti od jedného darcu nevediac, že sú súrodenci?

Nie, skôr sa môže stať, že otec má niekde dieťa z mimomanželského vzťahu. Darcov je málo a z ich spermií je možné splodiť len päť detí, potom sú vyradení z darcovského programu. Šanca, že človek stretne svojho nemanželského súrodenca, je mnohonásobne vyššia.

Je teda naozaj pravda, že až tretina detí v manželstvách má iného otca?

Z mojich skúseností môžem povedať, že je to správne číslo. Neviem, prečo ženy hovoria takéto veci gynekológovi a nie farárovi :).

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí musia absolvovať onkologickú liečbu a chcú mať deti neskôr?

Určite dať si zamraziť spermie a vajíčka, prípadne pouvažovať aj nad neskorším použitím darcovských spermií alebo vajíčok. Je to na rozhodnutí každého páru.

Dá sa dnes pomôcť aj mužom, ktorí nemajú v ejakuláte žiadne spermie?

Áno, operáciou MESA/TESE. Po krátkom reze na miešku sa v tkanive semenníka či nadsemenníka hľadajú živé spermie. Šanca nájsť ich je asi 60 percent. Aj muži, ktorí trpia azoospermiou vôbec nemajú spermie v ejakuláte, tak môžu mať svoje biologicky vlastné dieťa. Ročne robíme asi 100 až 150 takýchto zákrokov a ich počet sa zvyšuje. Samozrejme, tieto spermie majú horšiu kvalitu, šanca na otehotnenie je teda nižšia.

Bude sa prirodzené počatie považovať už onedlho len za šťastnú náhodu? 5 fotografií v galérii Bude sa prirodzené počatie považovať už onedlho len za šťastnú náhodu? Zdroj: Shutterstock  

Závisí od kvality embrya zdravie dieťaťa?

Určite áno, všetky genetické informácie sú vo vajíčku a v spermii. Rozhodne sa však nedá povedať, že zo zlého spermiogramu vznikne postihnuté dieťa, to neplatí. Aj z milióna spermií je časť dobrých. A aj u zdravého muža je 10 až 20 percent spermií geneticky porušených. Keď takáto spermia oplodní vajíčko, dieťatko je postihnuté. Je to o náhode a o štatistike. Preto je dôležitá kvalita spermií.

Dá sa ovplyvniť, či bude mať pár dievča alebo chlapca?

Dá sa. Prirodzene napríklad načasovaním sexu vzhľadom na ovuláciu, je to však veľmi nespoľahlivé. Je neuveriteľné, že ešte dnes niektorí prichádzajú s Jonášovými kalendármi, čo sú akési výpočty splodenia dievčaťa či chlapca. Pri IVF sa embryo môže geneticky vyšetriť na rôzne syndrómy a genetické chyby a zároveň sa dozvieme jeho pohlavie.

Pri genetických ochoreniach viazaných na pohlavie sa vyberajú embryá zdravého pohlavia. S požiadavkou IVF konkrétne na dievča alebo chlapca som sa nestretol. Ľudia, ktorí majú problém s plodnosťou, sa tešia z dieťaťa bez ohľadu na jeho pohlavie.

Rozvíja sa dnes genetická medicína rýchlo?

Neskutočne rýchlo, je to najrýchlejšie sa rozvíjajúca oblasť medicíny. To, čo platilo v asistovanej reprodukcii pred desiatimi rokmi, dnes už neplatí. Vznikajú nové postupy, vyvíjajú sa nové prístroje. Snažíme sa takto udržať šancu na oplodnenie rovnakú ako v minulosti, pretože biologický materiál je čoraz horší. Dokážeme pomôcť určitému percentu párov, nedokážeme však pomôcť všetkým.

Koľko asi stojí IVF oplodnenie v skúmavke?

Je to finančne nákladné. Štát platí základné IVF a časť ceny liekov. Bežný doplatok na lieky s príspevkom poisťovne vás vyjde 200 až 700 eur. Samotné IVF s príspevkom zdravotnej poisťovne vyjde od 500 do 4 000 eur. Vždy je to však lacnejšie ako v zahraničí, kde to stojí 8 000 až 30 000 eur. Poisťovňa však neplodným párom prispieva len do dovŕšenia 39. roku života. Nehradí žiadne genetické vyšetrenia embrya. Dokonca ani párom, ktoré už majú dve postihnuté deti.

Žiadne nové metódy pri IVF nie sú preplácané, všetko platí pacient. Štát zastal niekde na úrovni roku 2004 a na úrovni vtedajších poznatkov. Neplatí teda za nič inovatívne, čo by dnes mohlo zvýšiť šancu úspešného oplodnenia. Priemerne teda IVF vyjde samoplatcu na 2 500 eur, s genetickými vyšetreniami je to do 4 000 eur.

Pár v akom veku by ste ešte prijali?

U nás neexistuje zákonné obmedzenie, fungujú morálne a etické normy. My v našom centre máme hranicu 50 rokov. Priemerný vek úmrtia takýchto rodičov je totiž vo veku, keď ich dieťa bude maturovať.

Máte aj páry s veľkým vekovým rozdielom? Starší muž, mladšia žena alebo naopak?

Je zaujímavé, že novým trendom je pár, kde je žena výrazne staršia a chce dať mladšiemu mužovi dieťa. To sú ženy po štyridsiatke, ktoré už majú deti, často dospelé. Deti nie sú prostriedkom na pripútanie mladšieho partnera, ľudia si to však neuvedomujú.

Dá sa s trendom poklesu plodnosti ešte niečo urobiť?

Obávam sa, že v budúcnosti sa prirodzené počatie bude brať ako šťastná náhoda a všetci budú riešiť tehotenstvá cez IVF centrá. A, žiaľ, myslím si, že ešte aj my sa toho dožijeme. Počet detí narodených po IVF celosvetovo rastie, najviac IVF cyklov sa realizuje v Izraeli, až 40 000 ročne. V Austrálii a Izraeli sa už dnes veľká časť detí rodí s pomocou centier IVF, v Dánsku je to 8 percent populácie, v Česku 2,5 percenta.

Ďalšej generácii by som radil počkať do skončenia vysokej školy a hneď potom sa pokúšať o dieťa. Systém muž, žena, dieťa má zmysel. A naši rodičia to vedeli. Aj preto sú dnes oni tí, ktorí tlačia svoje deti, aby mali potomkov. Nátlak okolia už dnes nie je výrazný, nemať dieťa je bežné.

Mnohé ženy by aj chceli otehotnieť, no nemajú s kým...

To je pravda. Vídavam v ambulancii mladé, pekné, inteligentné ženy po tridsiatke, ktoré nemajú partnera. Niekedy sa pýtam, kde tí chlapi sú? Žiaľ, často sa potom stáva, že tieto ženy chcú akéhokoľvek muža len kvôli dieťaťu, nie kvôli nemu samému.

Majú dnes ešte ľudia náboženské výhrady voči umelému oplodneniu?

Odpoveďou je, že na týchto stoličkách sedeli kňazi s manželkami zo všetkých cirkví okrem rímskokatolíckej. A u všetkých bolo výsledkom úspešné IVF, tehotenstvo a dieťa. Kňazi nie sú proti rozmnožovaniu, posledné tri-štyri roky som výhrady tohto druhu nepočul vôbec.

Dokážu si ľudia vážiť, keď sa im podarí mať dieťa pomocou IVF?

Neskutočne si to vážia. Najmä tí, ktorým bolo potomstvo dlho odopierané. A naozaj krásne sa k svojim deťom správajú. Posielajú mi pohľadnice, fotky, prídu deti ukázať. To je skutočne pekná časť tejto práce.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×