Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mám pocit viny za všetkých a všetko, už som z toho unavená: zbláznila som sa?

01.02.2018 (3/2018) V našom svedomí je mnoho vložených presvedčení a zásad, s ktorými nie sme zmierení, ktoré sme neprijali do identity.
Mám pocit viny za všetkých a všetko, už som z toho unavená: zbláznila som sa?
1 fotografia v galérii
Autor fotografie: Shutterstock

Mám neskutočné pocity viny aj za to, čo sa ma netýka. Asi mi hrabe. Chcela by som mať od všetkého pokoj, no stále mám pocit, že musím riešiť otca, mamu, súrodencov, všetkých... Cítim sa unavená a najradšej by som niekam ušla. Už nevládzem.

Aďa

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Pocity viny sú veľmi intenzívne a väčšinou negatívne prežívané. Informujú nás o konflikte medzi našimi rozhodnutiami, prežívanou realitou, postojmi či potrebami a našimi predstavami o tom, aké by naše správanie, hodnoty či potreby mali byť. Svedomie, ktoré považujeme za zdroj pocitov vín, je tvorené odmalička rodičmi, kultúrou, náboženstvom a neskôr tým, čo sa rozhodneme vedome prijať ako našu filozofiu či druh spirituality. Konflikty bývajú trýznivé a boľavé, no na druhej strane nám umožňujú úžasnú ľudskú vlastnosť – naprávať, meniť, odpúšťať, objaviť skutočné vnútorné zmierenie.

Problém je v tom, že v našom svedomí je mnoho vložených presvedčení a zásad, s ktorými nie sme zmierení, ktoré sme neprijali do identity. Ako deti sme si ich osvojili a neskôr už nevieme rozpoznať, ktoré sú správne, ktoré skôr škodlivé a ktoré ovplyvňujú naše životy. To sa odohráva v mnohých rodinách. Napríklad vštepím svojim deťom presvedčenie, že aj keď urobím chybu, majú sa mi ospravedlniť, lebo som otec, alebo že jedno „vyvolené“ dieťa je zodpovedné za svojich súrodencov. S tým sa stretávame my psychoterapeuti často.

Myslím si, že ste boli obťažkaná takýmto typom rodičovského bremena. Nepatrí vám. Viem, že to zjednodušujem, no nemám tu priestor písať o všetkom. Nedá sa to len tak zahodiť. Niečo, čo pestujete tak dlho v sebe, sa nedá šmahom ruky vyhodiť. Jedna z dobrých ciest je dnes ešte stále populárne stavanie rodinných konštelácií. Je to terapeutická technika, v ktorej je možno nahliadnuť na svoje vnútorné presvedčenia, rodičovské „dary“, zapudené časti identity a s úctou a citlivosťou započať upratovanie, ktoré môže viesť k zmiereniu, odpusteniu a upokojeniu pocitov vín. Držím palce k odvahe ku zmene. Väčšinou je dôležité urobiť prvý krok.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Lekárka sa mi vyhráža, že ak nedám deti očkovať, oznámi to sociálke. Môže také niečo urobiť?
Mafia v primátorskom kresle? Do volebného zápasu v Poprade vstúpil netradičný kandidát
Okolo kľúčovej stavby úseku D1 Hubová - Ivachnová stúpa nervozita. Hrozí zosuv a chýba stavebné povolenie?

 

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×