Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neskorá liečba bolestivého ochorenia kĺbov môže viesť k trvalým deformáciám

24.01.2018 (3/2018) Dnu poznali už v staroveku. Nepríjemné bolestivé ochorenie kĺbov trápilo aj bohatých Rimanov, ktorí často hodovali.
Neskorá liečba bolestivého ochorenia kĺbov môže viesť k trvalým deformáciám
3 fotografie v galérii
Náhly zápal kĺbu je veľmi bolestivý.
Autor fotografie: Shutterstock

Ľudia ju nazývajú aj pakostnicou alebo lámkou. Dna alebo po latinsky Arthritis urica je metabolická choroba. Ľudia, ktorí ňou trpia, majú zvýšené hodnoty kyseliny močovej v sére.

Dna sa prejavuje občasnými záchvatmi akútnej artritídy, teda zápalu kĺbu. Postihnuté kĺby sa neskôr poškodzujú, vytvárajú sa tofy – zhluky mikrokryštálov kyseliny močovej.

Spúšťačov záchvatu dny môže byť viacero. Vyvolať ho skutočne môže zjedenie veľkého množstva potravy bohatej na puríny. Sú to látky, ktorých odbúravaním vzniká kyselina močová. Nachádzajú sa najmä v mäse, mäsových šťavách, údeninách, v alkohole.

Záchvat však môže vyvolať aj trauma, chirurgický výkon, infekcia, nezvyčajná námaha, psychický stres alebo niektoré lieky na odvodňovanie organizmu.

Maoriovia a Filipínci

Dna postihuje najmä dospelých mužov, zvyčajne sa začína okolo päťdesiatky. Asi len v piatich percentách prípadov sú to aj ženy, choroba u nich prichádza zvyčajne až po menopauze. Vo vyššom veku sa tieto rozdiely stierajú.

Výskyt dny v Európe je asi 0,5 až 1 percento obyvateľov s rozdielnym počtom prípadov ochorenia v jednotlivých krajinách. Výskyt zvýšenej hladiny kyseliny močovej (hyperurikémie) a dny ovplyvňuje viacero faktorov, jedným z nich je genetika.

Až 20 percent prípadov sa vyskytuje v rodinách, kde už bola táto choroba zaznamenaná. Je zaujímavé, že hyperurikémia a dna sa zvýšene vyskytujú v etnických skupinách Maoriov z Nového Zélandu a u Filipíncov.

Výskyt dny, samozrejme, ovplyvňuje aj spôsob života. Častejšie ňou trpia ľudia, ktorí sa málo pohybujú a v strave zvýšene prijímajú puríny. Tie sa vyskytujú vo vysokom množstve napríklad v tučnom mäse a pive.

Aj preto bola dna kedysi nazývaná chorobou kráľov alebo kráľovnou chorôb. Len bohatí ľudia si totiž mohli dovoliť v minulosti takto sa stravovať. Dnes už je to, samozrejme, inak.

Spúšťačom záchvatu môže byť strava bohatá na puríny. 3 fotografie v galérii Spúšťačom záchvatu môže byť strava bohatá na puríny. Zdroj: Shutterstock

Vo farbe plameňa

Prvý záchvat dny prichádza zvyčajne náhle, z plného zdravia. Je to veľmi nepríjemný stav. Ľudia, ktorí zažili záchvat dny, opisujú také bolesti postihnutého kĺbu, že na ňom neznesú ani prikrývku.

Akútna dnová artritída sa prejavuje bolestivým záchvatom. Bolesť je zvyčajne najsilnejšia v noci, no môže vzniknúť aj kedykoľvek cez deň. Postihnutý kĺb bolí, sčervenie až do farby plameňa, čoskoro sa objaví opuch.

Koža nad kĺbom je teplejšia až horúca, lesklá, vlhká a neskôr nadobúda dokonca fialkastú farbu. Môžu sa vyskytnúť vyčerpanosť, potenie, bolesti hlavy, zvýšená teplota.

Zvyčajne dna postihuje kĺb na palci nohy. Záchvat však môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb v tele (z veľkých kĺbov: koleno, členok, lakeť) alebo tiež malý končatinový kĺb (zápästie, prsty).

Prvý záchvat dny väčšinou postihuje len jeden kĺb. Môže však zasiahnuť aj niekoľko kĺbov súčasne, lebo sa „sťahuje“ z jedného na druhý. Chorý človek teda môže trpieť bolestivým zápalom dlhodobo.

Niekedy sú záchvatom postihnuté aj šľachy a šľachové úpony. Záchvat bez liečby spontánne ustupuje po siedmich až desiatich dňoch. Pri správnom liečení zvyčajne po 24 až 36 hodinách. Bolesti sa postupne zmierňujú, koža nad kĺbom bledne, prípadne svrbí a olupuje sa.

V laboratórnom obraze sa zistí zvýšená hladina kyseliny močovej, počas záchvatu sú zvýšené zápalové parametre. Ak sa odoberie vzorka synoviálnej tekutiny z postihnutého kĺbu, dajú sa objaviť kryštáliky vyzrážanej sodnej soli kyseliny močovej, ktoré kĺb podráždili.

Z kĺbu na kĺb

Po záchvate sa zápal na kĺbe zvyčajne úplne stratí a nastáva pokojové bezpríznakové štádium medzi záchvatmi. Tento interval môže trvať niekoľko týždňov, mesiacov i rokov.

U niektorých ľudí sa už ďalší záchvat dny nikdy nevyskytne. U väčšiny chorých sa však zjaví ďalší tak do jedného roka. Nasledujúce záchvaty zvyčajne opäť postihujú jeden kĺb.

Postihnutie niekoľkých kĺbov alebo viacero záchvatov na jednotlivých rôznych kĺboch za sebou však býva o niečo častejšie. Po ich odznení opäť nastáva pokoj bez príznakov.

S pribúdajúcimi rokmi sa záchvaty objavujú častejšie, v niektorých prípadoch však bývajú slabšie. Veľmi často sa hlásia v rovnakom ročnom období, napríklad na jar, na jeseň.

Na opakovane postihnutých kĺboch sa môžu objaviť nezvratné deformity a ochorenie prechádza až do štádia tofov. Tofové usadeniny vyzerajú občas skutočne bizarne, koža nad nimi sa stenčuje, stáva sa lesklou a možno cez ňu vidieť bielu masu.

Tofy sú usadeniny zhlukov mikrokryštálov sodnej soli kyseliny močovej. Sú to tuhé útvary vo veľkosti špendlíkovej hlavičky až holubieho vajca. Najčastejšie sa zistia v okolí kĺbov na prstoch rúk a nôh, na lakti, chrupavke ušníc, na šľachách, a dokonca aj na vnútorných orgánoch, napríklad na obličkách.

Tofózna dna sa vyskytuje častejšie, ak sa dna začne v mladšom veku, je to asi 15 percent všetkých prípadov.

Jablká sú povoleným ovocím aj počas záchvatu. 3 fotografie v galérii Jablká sú povoleným ovocím aj počas záchvatu. Zdroj: Shutterstock

Pozor na lieky

Pri zhoršenom metabolizme kyseliny močovej sa zvyčajne pridružujú aj porucha metabolizmu tukov a cukrov, obezita a vysoký krvný tlak.

Ľudia trpiaci dnou by preto mali skutočne od začiatku ochorenia dbať na stravu s nízkym obsahom týchto látok a absolútne sa vyvarovať alkoholu. V obdobiach, keď ich nič nebolí, však na to často nedbajú, čo má za následok ďalší záchvat.

Pri akútnom záchvate dny treba čo najrýchlejšie zmierniť bolesť a potlačiť zápal. Treba zostať na lôžku, postihnutý kĺb podložiť mäkkým vankúšom a celú končatinu dať do mierne zvýšenej polohy.

Na postihnuté miesta sa prikladajú studené obklady. V prvý deň záchvatu sa odporúča hladovka a dostatočné množstvo tekutín. Jesť sa môžu iba sucháre, sušienky a z ovocia jablká.

Pri liečení akútneho záchvatu dny sa nesmie okamžite znižovať hladina kyseliny močovej v sére! Ak pacient užíva lieky na znižovanie kyseliny močovej v sére – antiuratiká – aj počas záchvatu, záchvat sa paradoxne predĺži. Tieto lieky sa teda musia počas záchvatu vynechať.

Používa sa špecifický liek obsahujúci kolchicín. Ak sa s liečbou začne včas, pozitívny ohlas sa dostaví takmer u 90 percent ľudí so záchvatom dny. Ani pri ťažkých formách choroby tak nemusia vzniknúť nezvratné deformácie kĺbov a kvalita života sa zachová.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×