Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ochranárom sa prestávajú páčiť vyšľachtené plemená holubov

12.01.2018 (2/2018) Najprv ich ľudia chytali a vyberali im hniezda, aby sa najedli. Neskôr dokázali využiť ich orientačný zmysel a túžbu po domovskom holubníku. Stali sa potešením chovateľov. Holuby.
Ochranárom sa prestávajú páčiť vyšľachtené plemená holubov
11 fotografií v galérii
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Všetky holuby pochádzajú z modrosivých holubov skalných. Ich pravlasťou je Ázia. Dnes sú už rozšírené skoro všade tam, kde sú skaly. Ľudstvo si všimlo ich poštárske schopnosti, o ktorých je zmienka aj v Biblii.

Doručovateľská spoľahlivosť nie je stopercentná, pretože po ceste môže holuba aj s odkazom niečo zožrať, alebo sa letom svetom zamiluje, privedie na svet potomstvo a až potom odletí domov, čo môže chvíľu trvať.

Podľa chuti

Dnes okrem poštových holubov poznáme aj okrasné. Tzv. poštári sú pretekári lietajúci na dlhých a stredných tratiach. V minulosti bývali človeku užitoční, dnes sú to jasní športovci.

Okrasné holuby ľudstvu až tak užitočné neboli, ale sú medzi nimi plemená, ktoré boli gastronomickou pochúťkou alebo aj bežným jedlom.

Holuby môžu vyzerať ako malé pávy, môžu mať na krídlach brčká. Zvláštnosťou sú trebárs bubláky, ktoré prirodzene nehrkútajú, ale bublajú. Treba ich chovať oddelene od ostatných, aby túto schopnosť nestratili a nenaučili sa hrkútať.

Zvláštnou vetvou sú hrvoliaky. Holuby s veľkými hrvoľmi. Niektoré z nich vyzerajú, akoby sa naparovali, kým iné na prvý laický pohľad pôsobia až zdegenerovane. Ako vznikli, nie je jasné.

Roman Čierťaský muž z holubníka. 11 fotografií v galérii Roman Čierťaský muž z holubníka. Zdroj: Vladimír Kampf

Do Európy sa pravdepodobne dostali obchodnými cestami po mori aj po súši. Začiatkom 17. storočia boli už celkom určite v Holandsku. Druhá cesta ich rozšírenia viedla pravdepodobne cez Maďarsko do Čiech a ďalej do Nemecka.

Roman Čierťaský (43) z Hornej Trnávky v kopcoch nad Hliníkom nad Hronom je vášnivým chovateľom hrvoliakov.

„Z jedného holuba skalného, ktorý vyzerá približne ako najbežnejší mestský holub, vznikali stáročiami ďalšie s upevnenými znakmi nových skupín. Takto prišli na svet aj hrvoliaky,“ vysvetľuje.

Robiť frajerinky

Aj samotné hrvoliaky majú niekoľko ďalších sort. „Najrozšírenejším malým plemenom je brnenský hrvoliak. Pochádza z okolia Brna a brnenský hrvoliak sa mu hovorí všade vo svete. Čím je útlejší, tým je kvalitnejší. Jeho hrvoľ musí byť dokonalá guľôčka, mať tvar tenisovej loptičky. Slovenský hrvoliak je zasa stredne veľké plemeno.“

Ťažko povedať, kde a kedy sa hrvoliaky vzali. „Napríklad slovenský hrvoliak býval úžitkový holub. Chovali ho najmä na kopaničiarskych usadlostiach západného Slovenska. Mali dostatok voľnosti na to, aby sami vylietali z holubníkov do polí.

Ich mláďatá ľudia jedli. Niektoré si cielene nechávali na parádu. Vyberali z nich najvhodnejšie jedince na to, aby u nich geneticky dosiahli čo najvýraznejší zjav. Takto prišli na svet všetky hrvoliaky.“

Paráda prešla vývojom cez žalúdok, aby sa z nej stala zábavka pre ľudí.

Brnenský hrvoliak je najrozšírenejším plemenom. 11 fotografií v galérii Brnenský hrvoliak je najrozšírenejším plemenom. Zdroj: Vladimír Kampf

„Každému sa páči iný holub alebo iný hrvoliak. Každé plemeno má svoj štandard. Počas súťaží sa hodnotia postoj, postava, držanie tela, výška nôh, operenie nôh, tvar hrvoľa. Niektoré ho majú mať ako guľa, iné trebárs ako hruška.

Výstavy okrasných holubov trvajú od jesene až do konca zimy. Holuby sú v tom čase vyzreté, vyformované a preperené. Už sa aj samy predvádzajú tak, akoby sa mali.“

Pred výstavou je dôležitá klietková drezúra. Nedá sa len holuba vziať a niekam ho doviezť.

„Zavrieť ho náhle do výstavnej klietky je preň spočiatku stres. Neukáže sa v plnej kráse. Na to, aby robili frajerinky, si musia zvyknúť na priestor. Aj slabší holub, ktorý sa dokáže predviesť, môže byť hodnotený lepšie ako špičkový holub, ktorý sa až tak predviesť nevie,“ konštatuje chovateľ.

Ako blázni

Na to, aby holúbok „zapózoval“, ho treba presviedčať. „Počas výstav dokážu holubári vydávať neuveriteľné zvuky a občas vyzerajú ako blázni. Napodobňujeme najmä hlasy holubíc. Každý má vlastnú metódu. Hrvoliak sa musí nafúknuť a ukázať v plnej kráse.

Vrcholom rôznych miestnych, okresných, krajských či celoštátnych výstav je celoeurópska výstava zvierat, ktorú organizujú raz za štyri roky vždy v inej krajine.“

Koľko stojí holub, ťažko povedať. Niekedy bývajú náklady na účasť na prestížnej výstave vyššie ako cena favorita.

„Pre každého je suma iná. Od pár eur po pár stoviek eur až po kusy, ktoré sú naozaj nepredajné, pretože si ich chovatelia nedajú. Môže prísť aj šejk so štedrou ponukou a nepochodí. Sami chovatelia si častejšie holuby vymieňajú, ako predávajú.“

Sú vtáky, ku ktorým majú ich majitelia hlbší vzťah. Aj tu platí, že každý je iný.

„Niektoré sú pokojnejšie, iné je ľahšie podráždiť. Aj nepoštové holuby sa dokážu vrátiť na miesto, kde prišli na svet, alebo ktoré bolo ich domovom.

Holubom sa s nafúknutím hrvoľa dá veľmi jednoducho pomôcť dýchaním z úst do zobáka. 11 fotografií v galérii Holubom sa s nafúknutím hrvoľa dá veľmi jednoducho pomôcť dýchaním z úst do zobáka. Zdroj: Vladimír Kampf

Ochranárske výhrady

Roman Čierťaský má vo svojich holubníkoch približne dvesto holubov. Chová aj papagáje, sliepky, kačky, husy, kone, niekoľko kusov dobytka, a to mu vraj stačí. Okrem toho chodí do práce: „Veď všetkých treba z niečoho živiť,“ smeje sa.

K holubárčeniu sa dostal vďaka otcovi v čase, keď sa presťahovali zo Žiaru nad Hronom do Hornej Trnávky.

„Otec je miestny rodák. Choval holuby ešte predtým, než sa oženil. Od desiatich rokov som sa prizeral, čo robí. Neskôr som začal mať vlastné holuby, aby sa mi do toho nestaral. Potom som sa oženil. Prvé, čo sme postavili, boli holubníky. Mali sme s bratom aj ovčiu farmu. Pritom sme celá rodina strojári.“

Okrasné holuby nemajú šancu prežiť vo voľnej prírode. „Istý čas sa dokážu udržať pri hydine alebo niekde na dvore. Je však len otázkou času, kedy ich uloví predátor, či už zo vzduchu, alebo zo zeme. Okrasné holuby nie sú prispôsobené na život vo voľnej prírode.“

Mimovládne ochranárske aktivity holubári na Slovensku zatiaľ nepocítili. Na európskej úrovni sa už objavili prvé výhrady.

„Chceli by regulovať, akú veľkú papuču majú mať papučaté holuby s pierkami na nohách. Nepáčia sa im ani takzvané parochne na bujne operených hlavách. Oni by chceli, aby sme im ich strihali a my sa zasa snažíme o to, aby boli čo najbujarejšie.

Trebárs holuby krátkozobé majú až také krátke zobáky, že si nedokážu nakŕmiť vlastné potomstvo. Preto ich mláďatá treba podkladať pestúnom s dlhšími zobákmi. To sa tiež amatérskym ochranárom nepáči.“

Jeden krajší ako druhý. 11 fotografií v galérii Jeden krajší ako druhý. Zdroj: Vladimír Kampf

V meste

Mimochodom, každý holúbok je jedlý. Znalci tvrdia, že najlepšie sú mláďatá tesne pred vyletením z hniezda. V tom čase majú na sebe najviac svalovej hmoty, ktorú ešte nemajú lietaním a námahou stvrdnutú. Napríklad v Bratislave si touto delikatesou spestrujú jedálny lístok niektorí bezdomovci.

Mladé holuby sú najlepšie pečené alebo v polievke. Jeden poriadny chlap ich na posedenie dokáže zjesť aj päť.

Vo svete sú holubie farmy, na ktorých chovajú holuby rovno na tanier. Niektoré z nich majú jatočnú hmotnosť okolo jedného kilogramu, čo je už veľkosť chudorľavejšieho akciového kurčaťa v hypermarkete.

„Populácie mestských holubov na Slovensku degradujú a isto sú medzi nimi aj choré jedince. Väčšina síce na pohľad vyzerá dobre, no môžu byť napadnuté vírusmi. Vírusy môžu mutovať a stať sa nebezpečnými aj pre ľudí. Mestskú populáciu treba udržiavať pod kontrolou. Holuby však k starým námestiam patria,“ mieni Roman Čierťaský.

V našich končinách kŕmenie holubov vyvoláva často až hysterickú nevôľu. V niektorých krajinách si z neho dokázali urobiť nielen malý biznis, ale aj formu účinného zásahu do zdravotného stavu.

Napríklad do krmiva v Benátkach môže miestny veterinár nariadiť vmiešať liečivo alebo preventívne látky na udržanie ich dobrej kondície. Holuby, ktoré jedia kvalitné krmivo, choroby lepšie zvládajú, ale premnožujú sa.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×