Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Lašák: Mladí hokejisti majú strašné návyky, v najbližších rokoch nečakajme zázraky

02.01.2018 (51/2017) Prvý slovenský brankár v NHL,titul majstra sveta. Krásne časy, z ktorých sa však večne žiť nedá. Teraz stojí pred Jánom Lašákom (38) ešte náročnejšia výzva.
Ján Lašák: Mladí hokejisti majú strašné návyky, v najbližších rokoch nečakajme zázraky
6 fotografií v galérii
„Nemá význam vracať sa k starým veciam, treba pozerať dopredu a najmä hľadať riešenia,“...
Autor fotografie: Martin Mázor

Po poslednom prehratom finále českej extraligy proti Komete Brno to s ním prežívali mnohí slovenskí fanúšikovia.

Zranený brankár libereckých „bílých tigrov“ Ján Lašák so slzami v očiach pripúšťal, že to bol možno posledný zápas jeho kariéry. Tak sa aj stalo, hoci na vine nakoniec nebolo ,,pochrámané“ koleno.

„Vyplávali vtedy veľké emócie, vedel som, že v mojom veku už reštart nebude jednoduchý. Operácia kolena však dopadla dobre a bol som pripravený znova naskočiť.

V polovici augusta však prišla ponuka od Mira Šatana pracovať s mládežou a zároveň čas vrátiť Slovensku to, čo mi dalo,“ opisuje moment, keď sa rozhodol presunúť od profesionálnej kariéry medzi malých brankárov.

Chuť pokračovať medzi troma žrďami bola pritom obrovská.

Takto oslavoval v roku 2002 titul majstra svetav Göteborgu. 6 fotografií v galérii Takto oslavoval v roku 2002 titul majstra svetav Göteborgu. Zdroj: Reuters

„Hrať hokej je pre mňa najlepšia vec na svete, aj prácu by som zohnal. Rozhodol som sa však takto a doteraz neľutujem, hoci prvé dve noci som sa v pochybnostiach prehadzoval v posteli. Nie je jednoduché opustiť relatívne bezstarostný život hokejistu a skočiť do novej rieky.

Sľúbil som si, že prvý rok po skončení kariéry budem len oddychovať a cestovať. To druhé sa aj splnilo, hoci úplne inak, ako som si predstavoval. Za posledné mesiace som najazdil tisícky kilometrov po kluboch, doma som bol asi štyri noci.

Skriňu mám v aute, z vešiaka na zadnom sedadle vyberiem každé ráno veci a takto fungujem. Energiu aj nadšenie mám, len času je málo,“ povzdychne si šampión z Göteborgu s tým, že keby mal deň 32 hodín a stačili by tri hodiny spánku, hneď by to bral.

Rodičia, nebláznite!

V rámci vlastného projektu navštevuje hokejové kluby po celom Slovensku, sleduje, ako tam funguje práca s brankárskymi nádejami.

„Je viacero klubov, kde nemajú vzdelaných trénerov a mladí brankári sú veľmi zanedbávaní. Na vine nie sú oni, je to chyba systému.

Preto sa snažím pomôcť situáciu zmeniť a získať pre nich človeka, ktorý sa im bude venovať každý deň. Rád by som dal dokopy trénerov brankárov, organizoval vzdelávacie semináre...

Popri väčšej odbornosti treba trocha uvoľniť atmosféru. Niektorí rodičia sa bláznia, chcú zo svojho chlapca silou-mocou vychovať hráča pre NHL. Či už úmyselne, alebo z nevedomosti na nich tlačia s vidinou rozprávkových zárobkov a lepšieho života, ako majú oni.

Nie je to správne, lebo kariéra hokejistu je beh na dlhú trať. Nemôžete chcieť od 8- až 9-ročného chalana, aby trénoval šesť hodín denne na ľade či v posilňovni,“ varuje pred nezdravými ambíciami.

Skúsený Kanaďan Craig Ramsay je podľa Jána Lašáka absolútny profesionál. 6 fotografií v galérii Skúsený Kanaďan Craig Ramsay je podľa Jána Lašáka absolútny profesionál. Zdroj: TASR

Veľká škola

Brankárov má na starosti aj v reprezentačnom A-tíme, prácu po boku hlavného kouča Craiga Ramsayho vníma ako veľkú školu. Skúsený Kanaďan ošľahaný dlhoročnou trénerskou kariérou v NHL je podľa Jána Lašáka absolútny profesionál.

„Odkedy prišiel v auguste na Slovensko, nebol ešte doma. Stále je pred obrazovkou, pozrel si vari všetky naše zápasy na majstrovstvách sveta.

Keď sa s ním bavím o nejakom hráčovi, vie o ňom všetko. Skladá si mužstvo ako puzzle a ten svoj perfekcionizmus prenáša aj na nás, čo je skvelá vec.

Moja úloha s brankármi je veľmi jednoduchá, komunikujem s nimi a znalý brankárskej psychológie sa im v prípade potreby snažím pomôcť. Väčšinou však majú svojich trénerov v kluboch a treba uznať, že chytajú famózne,“ chváli bývalých kolegov.

Po nástupe hrdinov zo zlatej generácie k reprezentačnému kormidlu snívajú viacerí fanúšikovia o návrate na vrchol.

„Budeme pod drobnohľadom, ale o tlaku by som aspoň zo svojho pohľadu nehovoril. Čelíte mu celý život – treba platiť účty, vychovať deti, udržať si prácu, byť niekde včas, keď je snehová kalamita,“ prirovnáva.

Deti už nevedia, kto sme

Že to slovenský „nároďák“ nebude mať v najbližších rokoch na vrcholnom fóre jednoduché, je jasné azda každému, kto sa hokeju ako-tak rozumie.

„Chalani od 12 do 20 rokov sú zanedbaní priam strašným spôsobom. Nemajú dobré návyky, je tam slabšie korčuľovanie. Teraz už hovorím o každom hráčskom poste.

S Mirom Šatanom sme si boli pozrieť medzinárodný turnaj reprezentácie do 18 rokov a ukázalo sa, koľko práce s mladými hráčmi nás ešte čaká.

Treba ich usmerniť, učiť vodcovstvu, ako pracovať pre tím a navzájom sa povzbudiť. Už len z tohto pohľadu nemôžeme v najbližších rokoch očakávať zázraky,“ ponúka triezvy pohľad na vec.

S malými brankármi pomáha Lašákovi aj bývalý kolega z národného tímu Rastislav Staňa. Ten, ktorý s nimi pózuje, má len štyri roky. 6 fotografií v galérii S malými brankármi pomáha Lašákovi aj bývalý kolega z národného tímu Rastislav Staňa. Ten, ktorý s nimi pózuje, má len štyri roky. Zdroj: Archív J. L.

Tak ako si on sám nastavil svoje nové sny a plány, tak musí urobiť aj celý slovenský hokej.

„Ľudia sa ma často pýtajú, aké to bolo, keď sme vyhrali majstrovstvá sveta, na čo najradšej spomínam. Samozrejme, že sú to zážitky do konca života, ale zároveň platí, že z minulosti sa žiť nedá.

Nechcem mať večnú nálepku zlatého chalana z roku 2002, ale človeka, ktorý v roku 2017 rozbehol kvalitnú brankársku školu. Nemá význam vracať sa k starým veciam, treba pozerať dopredu a najmä hľadať riešenia.

Toto platí o celom slovenskom hokeji. Učme sa od krajín ako Švédsko či Fínsko, kde to už dávno funguje, ušetria nám kopec času,“ myslí si svojho času jeden z najpopulárnejších Slovákov.

Keď dnes s niekdajším verným ,,parťákom“ Rastislavom Staňom príde medzi deti, tie už ani nevedia, kto ich vlastne trénuje. Lašák hovorí, že je to dobre. Musia ich totiž presvedčiť kvalitnou prácou, nie známym menom.

Šťastný z Janka a Lillien

S hokejom prešiel kus sveta, mohol sa usadiť prakticky kdekoľvek. Napriek tomu mu vraj nikdy nenapadlo, že sa po skončení kariéry nevráti do Zvolena.

„Tu som doma, mám rád miestnych ľudí a okolité kopce. Keď je chvíľa času, rád trávim čas na svojej chalupe neďaleko mesta.“

Slovensko považuje za krajinu s takým potenciálom, že by sa v nej ľudia mohli mať dobre. O to viac ho mrzelo, koľko vysťahovalcov stretával najmä počas rokov strávených v Česku.

„Kde sa tam pohnete, samý Slovák. Odchádzajú za lepším životom a do svojho rodiska sa už väčšinou nevrátia, o ich deťoch nehovoriac,“ povzdychne si.

Trocha iná vec je nabrať vo svete cenné skúsenosti, čo je aj prípad jeho potomkov. Dnes už 15-ročný syn Ján žije a študuje na Floride, hokej hrá v miestnej akadémii. Nie ako brankár, ale talentovaný útočník.

„Zvolili sme cestu, aby mal popri športovaní aj vzdelanie. Som presvedčený, že Amerika mu neskutočným spôsobom otvorí oči.

Kým v Česku bol vo svojej vekovej kategórii jedným z najlepších útočníkov v republike, za veľkou mlákou zistil, čo je to konkurencia, tvrdosť, rýchlosť... V súťaži, v ktorej pôsobí, je 154 družstiev, hrá proti tým najlepším z najlepších,“ nepochybuje hrdý otec o neoceniteľnej životnej škole.

V jeho živote sa zmenilo aj to, že namiesto teplákovej súpravy nosí takéto slušivé oblečenie. 6 fotografií v galérii V jeho živote sa zmenilo aj to, že namiesto teplákovej súpravy nosí takéto slušivé oblečenie. Zdroj: Martin Mázor

Na Floride je momentálne aj jeho 12-ročná dcéra Lillien, išla tam na dva mesiace s mamou Andreou trénovať tenis.

„Aj ona je veľmi šikovná a pracovitá. Som vďačný bývalej manželke, ako intenzívne sa jej venuje a pomáha jej v napredovaní,“ teší sa zo svojich športovo nadaných detí.

Musíme si pomáhať

Jeho ambícia spojiť hokejových brankárov do jednej súdržnej komunity vychádza z pomerne jednoduchej filozofie, ktorá by mala fungovať na všetkých spoločenských úrovniach.

„Slovensko je taká malá krajina, že sme doslova odsúdení navzájom si pomáhať. Stále sa tu hovorí o nedostatku peňazí, ale najväčší problém je často v ľuďoch.

Nevieme spolu komunikovať a brať si pozitívny príklad jeden od druhého, čo by malo platiť aj v našich hokejových kluboch. Málokto vie, z ktorého mesta pochádza Tuukka Rask alebo Pekka Rinne, ale všetkým je jasné, že je to fínska brankárska škola.

O niečo podobné by som sa chcel pokúsiť aj ja, aby naši gólmani nemuseli odchádzať za lepšími tréningovými podmienkami do sveta,“ plánuje niekdajšia opora nášho národného tímu.

Veľa sa diskutuje o úrovni slovenskej extraligy, ktorá podľa Lašáka nie je až taká zlá. Oveľa horšie ako zo samotnej športovej stránky je to s prostredím na väčšine zimných štadiónov.

„Ľudia sú už naučení na komfort. Radšej si pozrú hokej raz za vyššie vstupné na top štadióne ako dvakrát na zastaranom stánku. Toto je už, samozrejme, mimo moje portfólio, ale pokiaľ viem, skupina ľudí na hokejovom zväze veľmi intenzívne pracuje na náprave. Treba veriť, že sa to konečne pohne,“ nestráca optimizmus hokejový svetobežník.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×