Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bibiana Ondrejková po smrti otca: Je dôležité naplno využívať každú chvíľu

30.12.2017 (51/2017) Herečka Bibiana Ondrejková (45) je známa herečka, moderátorka a spisovateľka. Onkologickí pacienti ju však poznajú aj inak. Smútok nad stratou rodiča dokázala premeniť na pomoc iným.
Bibiana Ondrejková po smrti otca: Je dôležité naplno využívať každú chvíľu
7 fotografií v galérii
Spomína na neho s úsmevom.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Spomínanie Bibiany na otca nie je smutné, hoci sa jej zopárkrát trasie hlas, keď rozpráva a ukazuje nám veľkú fotografiu usmiateho muža, ktorú priniesla na stretnutie, inak ju má zavesenú doma na stene.

„Nebol to môj biologický otec, ale nikdy som to nevnímala. Vždy sme sa spolu smiali, že som ho zbalila v Senici na námestí a zachránila ho tak pred staromládenectvom. Každého muža som sa totiž vtedy vypytovala, či má ženu a deti, a či by chcel mamu, mňa a brata.

Otec s mamou sa potom brali, keď som mala asi päť rokov a krátko po nástupe do školy som dostala jeho priezvisko. Pamätám si, aká slávna som zrazu bola, že mám iné meno a ani som sa nemusela za nikoho vydať,“ usmieva sa Biba.

Jej otec bol podľa jej slov írečitý Záhorák, ktorého deti milovali.

„Všetky deti z ulice mu hovorili dedo. Mal svoju dielňu, bol veľmi zručný. Občas sa mu tam, ako on hovoril, ,prichométlo‘ nejaké dieťa a zrazu mu to jeho majstrovanie trvalo trikrát dlhšie, ale jemu to neprekážalo.

Bol veľmi trpezlivý a šikovný. Mal zdravý sedliacky rozum a občas bol tvrdohlavý ako šľak. Bol štíhly, šľachovitý, ale veľmi silný... rovný chlap,“ hovorí Biba s dojatím.

Jej otec sa vraj nikdy nesťažoval. Nebol to ustavičný „pacient“, ktorý by bežne rozprával o svojich zdravotných problémoch. Možno aj preto si podľa Biby ich rodina dlho neuvedomila, že by mohol mať vážny problém.

Na Vianoce v roku 2015 mu však diagnostikovali jednu z najhorších onkologických diagnóz.

Bibianu s otcom spájal zmysel pre humor. 7 fotografií v galérii Bibianu s otcom spájal zmysel pre humor. Zdroj: Archív B. O.

Neprísť neskoro

Bibinmu otcovi najprv vyoperovali žlčník a ubezpečili ich, že bude v poriadku. On sa však naďalej necítil dobre. Ich rodinná lekárka a priateľka sa teda rozhodla, že napriek výsledkom z nemocnice požiada o ultrazvuk a magnetickú rezonanciu brucha.

„Dnes by som už vedela, že jeho príznaky sú vážne. Bol nervózny, mal hnačky, problémy s plynatosťou, veľmi schudol. Spočiatku ho nič nebolelo, potom už mal aj bolesti. Napokon ožltol, akoby mal žltačku, zožltli mu aj oči.

Dnes mi je jasné, že to boli príznaky rakoviny pankreasu, vtedy som to však netušila. Aj preto hovorím – zájdime radšej k doktorovi s hnačkou, bolesťou v ľavom boku či schudnutím aj zbytočne, radšej robme paniku, než by sme mali prísť neskoro,“ hovorí.

Rakovina pankreasu má totiž, žiaľ, takmer stopercentnú úmrtnosť práve preto, že pre nešpecifické príznaky sa zvyčajne zistí neskoro a možnosti liečby sú veľmi obmedzené. Väčšina ľudí už má ochorenie v pokročilom stave a nedá sa ani operovať.

„Otec mal nádor na hlave pankreasu, ktorý by v počiatočnom štádiu bolo možné odstrániť. Dnes sa už ťažko dá povedať, či by mal nejakú šancu. Mal vlastne duálny karcinóm, nádor mu našli aj na hrubom čreve, ten mu však v Národnom onkologickom ústave vyoperoval profesor Pechan.

Tam sa už o neho MUDr. Pinďák a ostatní lekári starali veľmi dobre, prognóza však bola veľmi zlá a aj nám to na rovinu povedali.“

Prelomiť tabu

Krátko po tom, ako sa Bibiana dozvedela o otcovom ochorení, prišla na tlačovú konferenciu venovanú rakovine pankreasu.

Hoci mala oči plné sĺz, keď hovorila, že jej otcovi práve diagnostikovali túto zákernú diagnózu, ktorá bola na Slovensku v tom čase ešte takmer tabu, statočne vystúpila, aby sa o ochorení a jeho príznakoch dozvedelo čo najviac ľudí.

Je presvedčená, že iba rozprávaním o príznakoch ochorenia a spoločnou snahou podporovať a vyhľadávať nové možnosti liečby, sa dá zmeniť takmer stopercentná úmrtnosť, ktorá ho sprevádza.

S dcérami Grétkou a Bibkou oslávia Vianoce s rodinou. 7 fotografií v galérii S dcérami Grétkou a Bibkou oslávia Vianoce s rodinou. Zdroj: Facebook

Aj preto sa stala spoluzakladateľkou aliancie Nie rakovine spolu s moderátormi Janou Pifflovou Špankovou a Patrikom Hermanom, ktorá vystupuje aj proti rakovine pankreasu a podieľa sa na medzinárodnom boji s touto chorobou.

Bibiana odvtedy pravidelne pomáha pripravovať Svetový deň boja proti rakovine pankreasu na Slovensku a podporuje onkologických pacientov.

Netají, že jej prvotným zámerom bolo, aby smrť otca, ktorý z dôvodu neskorej diagnózy nemal šancu na uzdravenie, dostala vyšší zmysel.

Pán Pikola

Otec o jej aktivitách vedel už počas života a súhlasil s nimi.

„Rozprávali sme sa o mnohých veciach, vedel, čo sme k nemu cítili a ani on, hoci bol tvrdý chlap, nemal problém povedať ľúbim ťa mame, mne, sestre či bratovi.

Napísala som mu aj báseň, kde som hovorila o svojom vzťahu k nemu. Napadla mi krátko pred krstom mojej básnickej zbierky Len tak zľahka. Volala sa Pán Pikola. Otec totiž prežil celý život v Borskom Jure a každý ho tam volal Vlado Pikola.

Kričali na neho: ,Pikolo, pod sem, pomož mi to opravit!‘ Keď bol mladý a slobodný, zostrojil auto, ktoré sa volalo Pikola, preto dostal túto prezývku a všetci ho tak poznali,“ usmieva sa Biba.

Vedela, že otcovi, ktorý mal na krst prísť, báseň prečítať nedokáže.

„Mali tam prísť aj moje kamarátky, rozmýšľala som nad Zuzkou Tlučkovou, ale aj ona vedela, že môj otec je smrteľne chorý a tiež povedala, že to nezvládne. Napokon ju prečítala Evka Pavlíková, ktorá prišla z Nitry a našťastie nevedela presne, o čo v nej ide. Bola o tom, ako som ho ako malá ,zbalila‘ :).

Otcovi som potom napísala ešte jednu báseň, rozlúčkovú, keď už ležal na paliatívnom oddelení v Národnom onkologickom ústave. Veľmi som chcela, aby ju poznal, ale nemala som odvahu mu ju prečítať. Napokon som to zvládla, takže sa to dozvedel. Všetko,“ hovorí Biba dojato.

Herečka píše okrem básní aj rozprávky pre deti. 7 fotografií v galérii Herečka píše okrem básní aj rozprávky pre deti. Zdroj: Michal Hanko, Nový Čas

Svadba v nemocnici

Posledné obdobie prežili podľa jej slov veľmi intenzívne.

„Bol august, veľmi teplo a všetci sme tento čas trávili pri otcovi. Mama sa za ním do nemocnice doslova presťahovala, dokonca jej dovolili doniesť si tam matrac.

V nemocnici sa aj cirkevne zosobášili, dovtedy boli zobratí len na matrike. Boli sme tam všetci, prišiel kňaz, ktorý ich zosobášil priamo v nemocničnej izbe, mali sme záhorácke svadobné ,koláčky‘ a bolo nám tak smutno-veselo.

Veľa sme spolu hovorili, aj o tých najťažších veciach, dokonca nám otec povedal, kde chce byť pochovaný. Mohli sme sa rozlúčiť a za to som vďačná,“ rozpráva Biba.

S vďakou dnes spomína aj na ľudí, ktorí ju vtedy rozveseľovali, hoci jej bolo ťažko a smutno.

„Okrem podpory od mojich priateľov si pamätám na milé sestričky, na pani bufetárku, ktorá zostala so šálkou kávy na polceste k pultu a povedala: ,Ako sa to tvárite? Ja vám tú kávu nedám, ak sa aspoň trochu neusmejete. Úsmev, už aj!‘“

Krátko pred naším stretnutím sa Bibiana vrátila zo seminára pre onkologických pacientov vo Vrátnej doline, ktorý organizovalo občianske združenie Nie rakovine. Tvrdí, že aj tam si vraj uvedomila, aké dôležité je naplno využívať každú chvíľu tak, ako to robil jej otec.

„Bol večer, bola som unavená a chcela som už len ísť do hotelovej izby oddychovať.

Keď som však videla tie ženy, mnohé po ťažkých operáciách, s vážnymi onkologickými diagnózami, ako si tam nadšené robili diskotéku, hoci museli byť ešte viac unavené než ja, povedala som si: Nie, idem na parket! Nebudem tancovať až zajtra, keď si oddýchnem, lebo zajtrajšok nemusí prísť. Chcem tancovať dnes.“

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×