Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sestrička na paliatívnom oddelení: Nemôžem zomrieť s každým, to sa nedá

30.12.2017 (51/2017) Natália Scharingová (41) je optimistická veselá žena a mama troch detí. Hoci jej práca môže navonok pôsobiť smutne, ona do nej vnáša život. Pretože „paliatívka“ nie je len o smrti.
Sestrička na paliatívnom oddelení: Nemôžem zomrieť s každým, to sa nedá
5 fotografií v galérii
„Spomínajme na pekné chvíle, ktoré sme s blízkymi zažili,“ vyzýva Natália.
Autor fotografie: Peter Brenkus

S Natáliou sa poznáme už niekoľko rokov. Vodili sme spolu do škôlky naše deti. Všimla som si ju kvôli častým výbuchom neviazaného, srdečného smiechu.

Raz som sa jej opýtala: „Natália, kde, prosím ťa, pracuješ? Veď keď sa tam začneš takto nahlas rehotať, musia ťa vyhodiť.“

Na chvíľu zvážnela a odpovedala: „Robím sestričku na paliatívnom oddelení v Národnom onkologickom ústave.“

A vzápätí sme sa už smiali obe. A ja som vedela, že sa raz o jej práci porozprávame. Aj o tom, že nie všetci môžu robiť „víťaznú medicínu“. A že život sa žije aj tam, kde sa zomiera.

Uvažovala si, že budeš pracovať na paliatívnom oddelení, už keď si študovala na zdravotníckej škole?

Vôbec nie. Na zdravotnícku školu som sa rozhodla ísť preto, lebo som ako dieťa trávila veľa času v nemocnici. Mala som časté zápaly močových ciest. Za socializmu to bolo tak, že ma tam zavreli bez mamy, v stredu a v nedeľu návšteva na dve hodiny a dovidenia.

Bola tam jedna naozaj odporná ryšavá sestra s dlhými nechtami a tá neskutočne ziapala. Vtedy som si povedala, že ja budem sestra. Nie doktorka, ale sestra. A nikdy nebudem na nikoho kričať. Pretože je strašné, keď je človek chorý a niekto naňho kričí.

No nechcela som byť detská sestra, ale sestra pre dospelých. Záujem o paliatívnu starostlivosť prišla, až keď moja mama ochorela a potom zomrela na rakovinu.

Zomrela ti mama?

Bola som mladá, mala som len dvadsať rokov a začínala som robiť v štátnej nemocnici na Mickiewiczovej ulici na internom. Mama dostala rakovinu prsníka. Dlho nám ju tajila, a keď s ňou už zrazu bolo zle, bol to šok.

Jej choroba trvala rok a pol a ja ako začínajúca sestra na interne som rakovinu zblízka nepoznala. A o paliatívnom oddelení som nepočula už vôbec, to sa v Národnom onkologickom ústave otváralo len dva roky predtým.

Keď som s mamou prišla na onkológiu, len som sa pozerala okolo seba. Vtedy človek iba dúfa a zúfalo čaká, čo mu povedia. Tam som vtedy zažila, že sa so mnou nikto otvorene nerozprával. Nikto mi nepovedal, že moja mama môže aj zomrieť, ani slovkom sa o tom nezmienili. Veď jej predsa dali liečbu!

Vtedy som robila v gynekologickej ambulancii vo Vajnoroch a lekár, s ktorým som tam pracovala, mi to jediný otvorene povedal. Jej stav sa mi totiž nezdal taký vážny a chcela som odísť na dovolenku.

Čo ti povedal?

Hovoril, aby som nikam nechodila, veď mi zomiera mama. Okamžite som to odmietla, všetko sa vo mne búrilo. Veď to je mama, tá nemôže zomrieť. Veď nám povedali, že ju budú liečiť a bude dobre.

Na tú dovolenku som odcestovala. Do Španielska mi prišla správa, že mama zomrela. A ja som pri nej nebola. Bol to šok a strašný pocit viny, ktorý vo mne dlho pretrval.

Podľa Natálie by mal každý človek odísť dôstojne a bez utrpenia. 5 fotografií v galérii Podľa Natálie by mal každý človek odísť dôstojne a bez utrpenia. Zdroj: Peter Brenkus

Vtedy si už niečo o paliatívnom oddelení vedela?

To oddelenie bolo na chodbe oproti chirurgii, kde mamu operovali. Pamätám si, ako mi hovorila – sem ma nikdy nedaj, tu všetci ľudia zomierajú. Všetky tieto postele, čo sú tu vonku, to sú postele tých, čo zomreli. Dnes už viem, že to boli aj postele ľudí, ktorí išli po hospitalizácii domov.

Po maminej smrti mi prvý raz napadlo, že by som tam chcela pracovať. Možno preto, že som toto všetko prežila. Dokázala som už lepšie pochopiť príbuzných pacientov. Išla som však na materskú. Tri deti, osem rokov.

Keď som však opäť chcela nastúpiť do práce, na Klenovú hľadali sestričky. Otvárali rádioterapiu. Najmladšia dcéra mala len dva roky, ja som už mala takmer tridsať. Personálna šéfka povedala, že rádioterapiu už majú obsadenú, ale ak naozaj hľadám prácu, aby som zostala.

Vtedajšia vrchná sestra na internej klinike mi vymenovala voľné pozície, a keď vyslovila paliatívne oddelenie, okamžite som povedala – áno, tam chcem ísť. Bola to zhoda náhod, ktoré sa asi mali stať.

Aké boli prvé mesiace na paliatívnom? Zažila si síce ochorenie a smrť mamy, bola si už staršia, ale predsa – bol to šok?

Išla som tam s malou dušičkou. Predsa len, bolo ťažké po ôsmich rokoch materskej ísť rovno do zmeny. Pracovať tam však nebol pre mňa problém. Cítila som, že tam patrím.

Stále tvrdím, že byť tam je to najlepšie, čo sa ľuďom v danej situácii môže stať. Ak neexistuje cesta k uzdraveniu, potom je tu možnosť predĺžiť a zlepšiť zvyšok cesty životom. A na jej konci zomrieť tak, ako sa má.

Ako sa má zomrieť?

Dobre. Dôstojne a bez utrpenia. Tak, že človek nemá žiadne obťažujúce ťažkosti, nekrváca, nedusí sa, nemá bolesti... Má svoj komfort a možnosť, aby tam niekto s ním bol. Pretože všetci chceme, aby v tomto čase s nami niekto bol.

A všetci chcú ísť domov. To sa však nie vždy dá. Nie všetci príbuzní to zvládajú. Tí, čo zomierajú, to však vždy chcú.

Aj v mojej prednáške o paliatívnej starostlivosti pre iné sestry na Bratislavských onkologických dňoch som citovala doktorku Kristínu Križanovú – horšia než bolesť pri zomieraní je osamelosť.

Spomínam si, že ona mi ako primárka paliatívneho oddelenia kedysi povedala, že u vás sú návštevy takmer bez obmedzenia. A že pacienti na konci života, ktorí fajčia a nevládzu vyjsť von, tam môžu fajčiť. A sestričky si s nimi často tú cigaretu odsedia pri posteli. Aby dozreli, že nepodpália paplón.

A čo máme povedať človeku, ktorý zomiera, aby nefajčil, lebo to škodí zdraviu? Veď to by bolo smiešne. Naopak, keď už silným fajčiarom nechutí cigareta, zvyčajne im je horšie. Máme pacientku, ktorá keď nesedí v deke na balkóne, hoci aj v zime, a nefajčí, tak vieme, že sa jej pohoršilo.

Ty sa nahlas a rada smeješ. Býva na paliatívnom oddelení niekedy aj veselo?

Jasné, že áno. Sme výborný kolektív. Niekedy sa smejeme tak, že musíme privrieť dvere na oddelení, aby sme zachovali dekórum. Smiať sa musíme, inak by nás to prevalcovalo.

Smejete sa aj s pacientmi?

Samozrejme. Mnohí sa na veselé chvíle s nami tešia, poznajú nás. Každá z nás má trochu iný prístup. Myslím, že pacienti nás majú naozaj radi a dôverujú nám. Vieme, čo si môžeme ku komu dovoliť. S mladými si často tykáme, zdravíme sa ahoj a čau.

Ľudia k vám pravdepodobne chodia opakovane...

Snažíme sa, aby to tak bolo. Prídu, pobudnú, odídu ešte domov, opäť sa vrátia. Pracujem tam desať rokov a niektorí sa tých desať rokov vracajú. Ich choroba je stabilizovaná, a hoci nie je možné vyliečiť ich, stále žijú a majú sa dobre. Mnohí sa neskôr liečia len ambulantne. My nie sme hospic a paliatívna starostlivosť nie je len o zomieraní.

Vytváraš si s pacientmi vzťah?

Ak sa s niekým poznáš roky, vzťah vznikne.

Ako potom zvládaš, keď tí ľudia odchádzajú?

Naučila som sa uvedomovať si, že sú to pre mňa predsa len cudzí ľudia. Nie je to rodina, nie sú to úplne najbližší. Druhá veľká pomoc pre mňa v týchto situáciách je, že som ich nepoznala v plnom zdraví. Všetkých poznám len v období, keď sú už chorí, keď už dokonca majú časť choroby za sebou. A to je veľký rozdiel.

Príbuzní nám mnohokrát povedia – keby ste ho, ju videli, keď bol zdravý, zdravá. A to je to, čo my nevidíme. To sme s nimi nezažili. Patríme len do istej, konečnej časti ich života. A možno preto je to jednoduchšie. Vieme, že príde ten čas, keď sa u nás objavia naposledy. Musíme sa s tým vyrovnať. Nemôžeme zomrieť s každým pacientom. To sa nedá.

Vedia, že odchádzajú?

Áno, vedia.

Chcú ešte niečo od života?

Jasné, že chcú. Zrazu sa im veľmi skráti čas. Najväčší problém je, aby sa stihli rozlúčiť s príbuznými. Aby tí stihli prísť, často aj zo zahraničia. A tiež potrebujú počuť, že sa urobilo všetko, čo sa dalo a už prišli na koniec.

Koľkokrát sa však predsa pýtajú, či by sa ešte nedalo urobiť niečo ďalšie. Lekári im vtedy trpezlivo vysvetľujú, že ak by aj ešte existovala nejaká liečba, pre nich by bola skôr príťažou. Vtedy je veľmi dôležitá komunikácia lekára s pacientom.

Keď idem s lekármi na vizitu a som prítomná pri týchto rozhovoroch, je to veľmi silné. A veľmi dojímavé býva, keď nám ľudia začnú ďakovať. Keď nám ďakujú za starostlivosť, za to, čo sme pre nich urobili.

Lúčia sa teda aj s vami?

Áno, a vieme to vtedy my aj oni.

Sú ľudia, ktorí nevedia prijať, že zomierajú?

Všetci chcú žiť. Povedať, že všetci raz zomrieme, je síce pekná fráza, no nie keď má človek 30, 40 rokov, keď má malé deti... Aj 80-roční ľudia majú strach zo smrti. Je to niečo neznáme, nevedia, čo sa stane. U zomierajúcich pacientov sú preto noci ťažšie, tma podnecuje úzkosť, bývajú nepokojní.

Zomierajú ľudia častejšie v noci?

Nie je to pravidlo. Nedá sa to povedať ani podľa mesiacov či ročných období. U nás na oddelení však máme ročne asi 200 úmrtí. Je to fakt. A každý z nás to nesie po svojom.

Máš skúsenosť, že niektorý z vašich pacientov vyzdravel?

Nie, ale hovorím – mnohí k nám chodia roky. Mnoho ľudí, a dokonca ani lekárov, dodnes nevie, čo je to paliatívna medicína. Privezú k nám pacienta a príbuzní pošepky povedia – aha, takže sa s ním už nedá nič robiť. To však vôbec nie je pravda.

Mnohí sú dlho vo veľmi dobrom stave. Sme aj centrom domácej parenterálnej výživy. Pacienti môžu byť vďaka tomu viac doma, nemusia byť v nemocnici. Nie každý k nám príde až na konci života.

Mnohí sú chodiaci, niektorí berú chemoterapiu či dostávajú rádioterapiu, pripravujú sa na operácie a má to zmysel. Vedia prežiť dobre dlhé obdobie. Nesedíme, nedržíme ľudí za ruku a nečakáme s nimi, kým zomrú. To je veľký omyl.

Hovorila si, že sú u vás na oddelení aj mladí ľudia s malými deťmi. Odchádza sa ľuďom, ktorí ešte majú takéto povinnosti, ťažšie?

Záleží na tom, kto ako svoju situáciu a stav prijme. Nie od veku ani od povinností. Každý vezme inak na vedomie, že zomrie. Niektorí sa hnevajú na nás, na celý svet. Majú na to nárok.

Niektorí to vytesnia a nechcú o tom ani počuť, ani hovoriť. To rešpektujeme. Iní sú zmierení, otvorene hovoria o konci života, niektorí ma svojím pokojom až šokujú.

Nepáči sa mi, že u nás je smrť tabu, hovorí sa o nej možno okolo 1. novembra, inak nie. My zdraví sa na to pozeráme inak ako chorí ľudia. Akoby sme mali žiť večne. A najlepšie bez vrások. Ja mám iný názor na smrť. Smrť je a bude. Netreba ju tajiť, nerozprávať sa o nej.

Žiaľ, aj dnes sú lekári, ktorí nevedia a nechcú povedať pacientovi, že zomiera. Každý však nemôže robiť víťaznú medicínu, kde všetkých zachránime a všetci prežijú. To nie je realita.

Chcú s tebou pacienti hovoriť o smrti?

Niektorí áno. Keď už o tom predtým komunikovali s našimi lekármi, niektorí sa o tom chcú so mnou rozprávať. Jasné, že každý chce mať nádej. Ešte mesiac, dva, ešte Vianoce... Niekedy sa pýtajú. Boja sa toho, čo bude po ich odchode. Boja sa o deti, o to, ako to zvládnu tí ostatní.

Snažím sa im povedať, že majú čas sa rozlúčiť, povedať si nevypovedané veci... Ten som ja nemala. Hovorím im, že o ich deti sa určite niekto s láskou postará. Že ich nenechajú bez pomoci a všetko bude tak, ako má byť. V týchto chvíľach sa vždy ukážu vzťahy v rodine.

Stáva sa ti, že plačeš?

V robote? Občas, keď už je toho priveľa. Človek sa musí naučiť všetko z práce nechať na oddelení. Rovnako ako to, čo sa deje mne doma, by malo zostať tam vonku. Nebudem to prenášať na pacientov.

Úsmev potrebujú pacienti i personál. 5 fotografií v galérii Úsmev potrebujú pacienti i personál. Zdroj: Miro Miklas

Chcú mladí ľudia niečo ešte zažiť? Bránia sa tomu, že by mali umierať? Keď mali ešte cestovať, zažívať lásky?

Mnohí áno. Majú svoje sny, ciele a neprijmú, že by mali zomrieť. Vytesnia to. Pamätám si pána, ktorý stále hovoril, ako bude u nás len chvíľu, dajú mu lieky a musí ísť domov, lebo má tri deti a stavia dom. Vtedy je to ťažšie. Vtedy už treba pracovať s príbuznými.

To je asi náročné...

Deväťdesiat percent príbuzných je chápavých. Sú vďační, keď si nájdeme čas vysvetliť im veci. A hoci to stojí námahu, vidíme, že sme sa niekam posunuli. Zvyšných desať percent, to je zlé.

Nepomôže hovoriť s nimi ani opakovane. Nechcú to prijať, svojím spôsobom sa bránia. Vtedy je to pre nás veľmi vyčerpávajúce. Ja zase chápem, že starať sa o onkologického pacienta je veľmi ťažké a o zomierajúceho ešte ťažšie.

Musí byť zlé, keď sa prídu lúčiť malé deti...

Niekedy prídu, niekedy nie. Ja tvrdím, že malé deti to lepšie znášajú ako dospelí či tínedžeri. Deti so svojím svetom to inak chápu a ľahšie to aj zvládnu po odchode rodiča než tie staršie na začiatku dospelosti.

Nezabudnem na paniu, ktorá sa veľmi bála o svoju osemročnú dcéru. Hovorím jej – čo si myslíte, že ju nechajú samu? Možno sa spamätá váš exmanžel, možno váš dospelý syn. Niekto z nich ju bude vychovávať a život pôjde ďalej.

A život naozaj ide ďalej. Každý z nás musíme ráno vstať a žiť. A časom sa všetko zmierni a obrúsi.

Ty si zažila smrť mamy ako veľmi mladá. Ako si to po jej odchode zvládala ty?

Ťažko, život bol dovtedy gombička. Bývala som s rodičmi a neriešila som chod domácnosti. Presne tak to teraz berú moje deti a je to normálne. Mnohé z toho, čo mama pre nás robila, som si neuvedomovala, bola to samozrejmosť.

A zrazu som zostala s otcom, s ktorým som nebola naučená vôbec komunikovať. Sestry mali už svoje rodiny a niektoré situácie boli naozaj bizarné. Variť? To vôbec nie. Mama mi síce hovorila, že sa to pomaly mám učiť... Čo ja som sa starala?

A zrazu sme stáli s otcom dvaja bezradne nad hrncom a pýtali sme sa jeden druhého – nepamätáš sa, čo tam mama dávala?

Ty si sa o svojho otca postarala doma, nebol pred smrťou v nemocnici. Prečo si sa tak rozhodla?

Pretože som sa tak už mohla rozhodnúť. Som paliatívna sestra a už nemám dvadsať. Bola to úplne opačná situácia ako s mamou. Tentoraz som konala s vedomím, že otec je na konci života.

Zo dňa na deň sa zo sebestačného človeka, čo mi chodil ešte strážiť deti, keď som bola v nočnej, stal ležiaci. Musela som mu povedať, že mu dám plienku – to je najťažšia vec pre všetkých. A zrazu to nie je pacient v nemocnici. Je to otec, jeden z najbližších.

Vedela som, že ak sa chcem postarať o neho doma, potrebujem byť v kontakte s lekárom. Mala som výhodu, že som sa mohla obrátiť na našu vtedajšiu primárku Kristínu Križanovú, ktorá bola vždy ochotná mi po telefóne poradiť. Ja aj moje sestry sme vďaka nej spoločne dokázali, že otec mohol zomrieť doma a vedeli sme, že sme pre neho spravili všetko.

Zomrel deň po vianočných sviatkoch, vo svojej posteli. My jeho tri dcéry sme boli pri ňom, takže neodišiel sám a mohli sme sa rozlúčiť. Som sestrám vďačná, že mi vtedy pri rozhodovaní verili a pomáhali.

Podľa teba by mali ľudia zomierať doma?

Určite áno, no nie vždy sa to dá. Na starostlivosť o zomierajúcich v domácnosti u nás stále nie sú podmienky. Treba mať lekára na telefóne, vybavenie. Všetkým sa pomôcť nedá a nie každý môže zostať doma, to je jasné. Treba však robiť všetko pre to, aby bolo viac ľudí, ktorí budú túto možnosť mať.

Aké sú Vianoce u vás na oddelení?

Pokojné. Za pacientmi chodia návštevy, snažia sa pripraviť si spolu pekné Vianoce. Vedia, že to môžu byť tie posledné. Niektorí odídu aj počas Vianoc.

Smútok za blízkym človekom je však rovnaký na Vianoce ako v hociktorý iný deň v roku. Prejsť si smútením musíme všetci. Potom však treba spomínať na pekné veci, ktoré sme spolu zažili.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×