Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zabudnutá tatranská lanovka: Robotníci na chrbtoch vyniesli na Skalnaté pleso 87 ton materiálu

27.12.2017 (51/2017) V roku 1937, dva dni pred Štedrým dňom, dostali Vysoké Tatry ako vianočný darček visutú lanovú dráhu, ktorá bola vtedy, pred 80 rokmi, svetovým unikátom.
Zabudnutá tatranská lanovka: Robotníci na chrbtoch vyniesli na Skalnaté pleso 87 ton materiálu
4 fotografie v galérii
Paralelné dráhy - Prvá visutá lanová dráha patrila do roku 1999 k veľkým lákadlám...
Autor fotografie: Reprofoto: Milan Országh

Dnes už málokto vie, že výstavbe dvojúsekovej lanovej dráhy smerujúcej od Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici cez Skalnaté pleso hore na Lomnický štít predchádzala ostrá výmena názorov, lobing, ba až taká malá tatranská vojna.

Podľa historických záznamov sa prvé úvahy o výstavbe lanovej dráhy na niektorý z tatranských končiarov zrodili už okolo roku 1895.

V tom čase začala Uhorská prírodovedecká spoločnosť vedeckú debatu o tom, že vo Vysokých Tatrách je potrebné zriadiť meteorologickú stanicu.

Túto myšlienku podporoval aj riaditeľ Štátneho ústavu pre meteorológiu a zemský magnetizmus, zakladateľ svetoznámej hvezdárne v Starej Ďale, dnešnom Hurbanove, maďarský fyzik a astronóm Mikuláš Konkoly-Thege.

Ako uznávaná vedecká kapacita sa prihováral, aby meteorologickú stanicu postavili na Slavkovskom štíte, kde by mohla viesť z Hrebienka lanová dráha.

Lenže táto trasa lanovky sa nepáčila Tatrancom, ktorí preferovali projekt hlavného inžiniera Košicko-bohumínskej železnice, milovníka Vysokých Tatier, Josefa Pfinna. Český inžinier bol autorom zaujímavého projektu horskej ozubnicovej železnice na Rysy.

Ďalšia skupina bola za to, aby lanovka vozila turistov na najvyšší tatranský štít, 2 655 metrov vysoký Gerlach. Údolnú stanicu lanovky navrhovali postaviť v Tatranskej Polianke, ktorá bola od roku 1909 vyhľadávaným kúpeľným miestom.

Túto alternatívu veľmi podporoval majiteľ Tatranskej Polianky Michal Guhr. Lenže zámer vyvážať turistov na Gerlachovský štít zdvihol zo stoličiek nielen horolezcov a ochrancov prírody, ale aj obyvateľov tatranských osád, a tak tento zámer upadol do zabudnutia.

 Smutný je dnes pohľad na kedysi jedinečnú kabínu lanovky. 4 fotografie v galérii Smutný je dnes pohľad na kedysi jedinečnú kabínu lanovky. Zdroj: Milan Országh

Lobing politikov

Začiatkom 30. rokov prišiel riaditeľ kúpeľov v Tatranskej Lomnici Juraj Országh s podnetom nasmerovať prvú visutú lanovú dráhu vo Vysokých Tatrách na Lomnický štít.

Vďaka svojim dobrým kontaktom na politické špičky sa mu v roku 1934 podarilo presadiť rozhodnutie o postavení lanovej dráhy na náklady štátu. Za lanovku loboval vo vláde jeho brat Jozef, zemský prezident pre Slovensko.

Svoj politický vplyv využil aj neskorší ministerský predseda Milan Hodža, ktorý mal v Tatranskej Lomnici vilu, ako aj minister zdravotníctva Vavro Šrobár.

Víťazom verejnej súťaže na výstavbu lanovej dráhy sa v lete 1935 stala chrudimská firma František Wiesner. No kdesi sa stala chybička, čosi zahaprovalo a vo firme sa o svojom víťazstve dozvedeli až o sedem mesiacov!

V tej chvíli sa však stavebné prípravy rozbehli na maximálne obrátky, už o desať dní si firma prevzala stavenisko a o dva dni sa na stavbe objavili robotníci.

Vysoké cestovné

Vonkajšiu podobu dal dolnej stanici lanovky v susedstve Grandhotela 70-ročný slovenský architekt Dušan Jurkovič, no s jej konečnou podobou spokojný nebol.

Bývali dni, keď na stavbe pracovalo aj 350 robotníkov. Na svojich chrbtoch vyniesli na Skalnaté pleso 40 ton dreva, 35 ton piesku a štrku, 5 ton cementu či 7 ton oceľových konštrukcií. Za každý vynesený kilogram dostali odmenu 40 halierov. Ťažko zarobené peniaze.

Ďalších 16 000 ton stavebného materiálu, čo predstavuje asi 20 nákladných vlakov, vyviezla hore nákladná lanovka.

Na veľké prekvapenie, na stavbu staničnej budovy pri Skalnatom plese museli dovážať aj vodu, pretože tá sa počas výstavby z blízkeho plesa začala strácať. Štyri nosné laná prvého úseku, každé s hmotnosťou 23 ton, vytiahli na Skalnaté pleso pomocou elektrického navijaka.

Prví odvážlivci sa vyviezli na tatranskom čude z Tatranskej Lomnice cez medzistanicu Štart na Skalnaté pleso dva dni pred Vianocami v roku 1937. Ani stanica Štart, ani budova na Skalnatom plese, však neboli celkom dokončené.

„Ani strojná, ani elektrotechnická časť neboli celkom v poriadku, už čoskoro sa objavili prvé problémy. Na sviatok Troch kráľov 1938 zlyhalo zabezpečovacie zariadenie a obsluha stanice Štart.

Lanovka pri vjazde do stanice neznížila rýchlosť a narazila do oceľovej konštrukcie. Našťastie, bez vážnych následkov,“ vracia sa do histórie stavebný inžinier, profesor František Ohrablo z Bratislavy.

Mnoho obozretnejších návštevníkov Vysokých Tatier malo spočiatku voči novému horskému dopravnému prostriedku veľkú nedôveru. Od lanovky odrádzala turistov aj vysoká cena cestovného lístka.

Spiatočný z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso stál 36 korún, po dokončení druhého úseku hore na Lomnický štít sa cena spiatočného lístka vyšplhala až na 96 korún. Na tie časy to bola dosť vysoká suma.

Dvaja mŕtvi

Súbežne so stavebnými prácami na prvom úseku lanovej dráhy medzi Tatranskou Lomnicou a Skalnatým plesom sa začali práce aj na druhom, oveľa náročnejšom úseku Skalnaté pleso – Lomnický štít.

Robota tu bola oveľa ťažšia, na stavbe mohli pracovať len od konca júna do začiatku novembra. Kto sa potreboval dostať na stavenisko v inom mesiaci, musel mať po boku horského sprievodcu a kvalitný horolezecký výstroj.

Počas výstavby druhého úseku zahynuli na mimoriadne náročnej trase dvaja robotníci: František Bednarčík zo Spišskej Belej a Kežmarčan Ján Nahálka.

Aj na stavbu stanice lanovky na Lomnickom štíte vynášali stavebný materiál na chrbtoch robotníci. Ako prezrádzajú archívne materiály, za kilogram vyneseného dreva, piesku, cementu dostali odmenu jednu až dve koruny.

Najzdatnejším robotníkom a nosičom trval výstup od Skalnatého plesa na Lomnický štít zo dve hodiny. Niektorí túto náročnú trasu zvládli s ťažkým nákladom aj trikrát za deň.

Stavba druhého úseku sa naplno rozbehla až v lete 1938, keď sa po viacerých technických problémoch podarilo spustiť nákladnú lanovku, ktorá na Lomnický štít vyviezla viac ako 6 000 ton stavebného materiálu.

Tatranská visutá lanovka sa vydala s cestujúcimi na prvú cestu pred Vianocami 1937. Paralelné dráhy - Prvá visutá lanová dráha - patrila do roku 1999 k veľkým lákadlám Vysokých Tatier. 4 fotografie v galérii Tatranská visutá lanovka sa vydala s cestujúcimi na prvú cestu pred Vianocami 1937. Paralelné dráhy - Prvá visutá lanová dráha - patrila do roku 1999 k veľkým lákadlám Vysokých Tatier. Zdroj: Reprofoto: Milan Országh

Čierny deň

Do 80-ročnej histórie prvej tatranskej lanovky patrí, žiaľ, aj niekoľko nehôd a tragických udalostí. V marci 1940 pokryla ťažné laná silná námraza, pod jej ťarchou jedno lano poškodilo časť oceľovej konštrukcie pod stanicou pri Skalnatom plese.

V januári 1945 nemecká jednotka pod velením Hauptmanna Spindlera poškodila dolnú stanicu lanovky v Tatranskej Lomnici aj oceľový stožiar v jej blízkosti.

Najčernejší deň v histórii visutej lanovky bol však 15. september 1973. Do kabínky na Skalnatom plese nastúpili cestujúci a pracovníci z tamojších prevádzok. Po 120 až 140 m jazdy sa kabína odtrhla a spadla na zem. Zahynul jeden človek, viacerí sa zranili.

Zistilo sa, že na medzistanici Štart sa pretrhlo napínacie lano nosného lana, ktoré bolo po 15-ročnej prevádzke hrdzavé. Lanovku po tejto tragédii spustili do prevádzky až v polovici februára 1975.

„Táto havária urýchlila mnohé, veľmi potrebné rekonštrukčné práce na technickom zariadení lanovky,“ hovorí o dramatických udalostiach profesor František Ohrablo.

Nahnevaný architekt

Konečná podoba staníc lanovej dráhy postavených z tatranskej žuly firmou Karla Marvana z Hradca Králové nahnevala ich architekta Dušana Jurkoviča:

„Dodržal som presne predom stanovený program, že stanice splnia svoju funkciu len ako výhradne technické, ,provozu‘ určené objekty. V blízkosti k staniciam mali byť postavené samostatné objekty rázu chatového pre turistov a športovcov.

Stavebný dozorca so stavebníkom pristavovali však a prilepovali reštauračné a obývacie miestnosti na jednotlivé už založené a rozostavané staničné budovy tak, že tam dnes stoja len karikatúry objektov, ktoré takpovediac v srdci Tatier mali by nás reprezentovať aj pred cudzinou.“

Lanovka slúžila návštevníkom Vysokých Tatier do októbra 1999. Vtedy Štátny dráhový úrad odstavil lanovku pre nedostatočnú technickú spôsobilosť. Poslednú jazdu, už bez cestujúcich, absolvovali zamestnanci lanovky v polovici apríla 2005. Jej osud bol spečatený.

Prvá tatranská visutá lanová dráha na Skalnaté pleso a Lomnický štít bola v čase svojho vzniku považovaná za unikátne architektonické a inžinierske dielo.

Bola to najrýchlejšia európska lanovka bez prestupovania, prekonávala najvyšší rozdiel 1 736 m, v druhom úseku medzi Skalnatým plesom a Lomnickým štítom mala medzi stožiarmi najväčšie rozpätie v Európe.

Pýšila sa aj tým, že je medzi európskymi lanovkami najrýchlejšia – jazdila rýchlosťou 6 metrov za sekundu. Lenže vo Vysokých Tatrách sa o tom nedočítate na žiadnej pamätnej tabuľke...

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×