Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Novým majiteľom legendárnej Štefánky sa podarilo oživiť jej 120-ročného ducha

17.12.2017 Popíjala som naozaj výbornú kávu a predstavovala si cvrkot, ktorý zažívala legendárna Štefánka počas 120 rokov. Nebolo to ťažké. Vynovená s dobovým interiérom z čias Rakúsko-Uhorska predstavám výrazne pomáhala.
Novým majiteľom legendárnej Štefánky sa podarilo oživiť jej 120-ročného ducha
9 fotografií v galérii
Barbarská rekonštrukcia vonkajšku z roku 1983 doslova „vyzmizíkovala“ obľúbenú verandu.
Autor fotografie: Peter Korček

Stačilo niečo vopred vedieť, pozerať sa a tipovať. Pri ktorom stole asi sedával básnik Ján Smrek? Spisovateľ Jožo Nižnánsky? Novinár Emo Bohúň? Exprezident Rudolf Schuster? Pri ktorom stole tu, ako hovorieva, „vyštudoval“ Ľubomír Feldek?

Stroj času v mojej hlave išiel stále hlbšie do dejín. Ako som sa dozvedela z kníh autorov, ktoré tomuto úžasnému miestu venovali niekoľko publikácií, Štefánka bola svojím spôsobom celodenné korzo.

Sedem hodín ráno, ako prví prichádzajú na kávu zamestnanci a úradníci. Po nich sa trúsia profesori, lekári a úradníci z okolia. Osem hodín. V Štefánke sa začína obchodovať. Majú ju radi najmä židovskí obchodníci. Dlho sedia, debatujú, rokujú, uzatvárajú obchody.

Nastáva čas predpoludňajších štamgastov. Mnohí si tu dokonca preberajú dôchodok. A či sú predpoludňajší, popoludňajší alebo noční, všetci si užívajú úžasné výhody – personál presne vie, čo kto pije, aké noviny číta a občas dovolí svojim hosťom zabudnúť doma peňaženku.

Približne takto, ako teraz, vyzerala Štefánka na prelome 19. a 20. storočia. 9 fotografií v galérii Približne takto, ako teraz, vyzerala Štefánka na prelome 19. a 20. storočia. Zdroj: Peter Korček

Čas medzi druhou a treťou poobede patrí advokátom. Neraz sa ich tu zišlo až tridsať. O štvrtej prichádza nóbl spoločnosť – dámy z vyššej spoločnosti, samotné alebo v sprievode detí.

Neskoro popoludní lekári po službe, raz ich v jednom čase napočítali až 42. Židovská nemocnica bola odtiaľ len na skok, a keď zrazu niektorého lekára potrebovali, stačilo zavolať do Štefánky na číslo 393.

Večerné hodiny do siedmej, ôsmej, patria hosťom s malou kávou či s dvoma deci vína. Po nich ovládnu Štefánku noční vtáci. Prišli sa zabaviť, vypočuť si cigánsku hudbu a občas posedieť až do rána bieleho...

Cisársky trhanec vs slimáky

„Dobrý deň,“ vrátia ma do reality súčasní majitelia Eduard Šiška a Andrej Gogola. Obaja majú 39 rokov, sú vyučení kuchári, ktorých možno poznáte z relácie Dámsky klub.

V Bratislave prevádzkujú okrem Štefánky dve reštaurácie a sú neskutoční. Rozprávajú jeden cez druhého, nadšenie a dobrá nálada z nich len tak sálajú. To mi však došlo až päť minút po tom, ako ma vytrhli zo snenia.

„Čo si dáte? Dajte si obed! Máme...“ vymenujú neustále sa dopĺňajúc takmer celý jedálny lístok.

Už som po obede, ale nechám sa ,ukecať‘ na cisársky trhanec. Veď aj toto je klasika zo Štefánky.

Sotva mi ho obsluha položí na stôl, Eduard Šiška tak nežne, ako sa len dá, poznamená: „Pustite sa doň, kým je teplučký, treba, vonia...“

Je mi jasné, že mám do činenia s profíkmi a gurmánmi. Trhanec je naozaj cisársky, chutí famózne. V tejto chvíli skutočne nemám chuť sa vypytovať, len počúvam.

Majitelia Andrej Gogola (vľavo) a Eduard Šiška vdýchli Štefánke starobylého ducha. 9 fotografií v galérii Majitelia Andrej Gogola (vľavo) a Eduard Šiška vdýchli Štefánke starobylého ducha. Zdroj: Peter Korček

„My sme sem prišli v októbri 2016 zhodou náhod, predtým sme v Štefánke nikdy neboli. Sadli sme si, dali ,menučko‘, pozeráme, aký úžasný priestor, ale takto ho dokatovať?“ začne Andrej Gogola a jeho kolega pokračuje:

„Asi o tri mesiace sme sa stretli s človekom, ktorý pozná majiteľa budovy pána Dušana Kollára. Keďže obaja boli z aktuálneho výzoru Štefánky a z toho, že ju verejnosť neprijala, ako čakali, sklamaní, poznal naše prevádzky, spojil nás, dohodli sme sa a od nového roka sme začali ,makať‘ na obnove interiéru v snahe navrátiť tomuto miestu génius loci. Otvorili sme teraz v apríli,“ ukáže bradou na okolitý priestor.

Vidieť, že s architektkou urobili poctivý kus práce. Vďaka ich spoločnému úsiliu vyzerá Štefánka ako v čase najväčšej slávy na prelome 19. a 20. storočia.

Látková tapeta je z Anglicka, podobizne belgickej princeznej Štefánie, manželky následníka rakúskeho trónu a princa Rudolfa, podľa ktorej zariadenie pomenovali, sú zväčšované a nalepené ako tapety.

Nechýbajú stoličky z točeného dreva, stolíky s dreveným rámom a so sklenenou doskou, obrovské dobové okná, pôvodné štuky a lustre zachovali, galériu tiež, pri vchode nechýba čerstvá tlač.

„Farebnosť, keďže z tých čias sa zachovali iba čierno-biele fotografie, nepoznáme, ale štýlovo sme to trafili, a to platí aj o vínnej pivnici pod reštauráciou,“ tešia sa.

Časy sa menia, no čo sa dalo zachovať, zachovali. Napríklad živú hudbu, kde sa strieda Katka Feldeková so svojou kapelou, džezové zoskupenie z konzervatória a vnučka Berkyho Mrenicu Barbora. To isté platí aj o jedálnom lístku.

„Štefánia bola odchovaná na francúzskej kuchyni, slimáky často pripravovali aj na rakúsko-uhorskom dvore. V Bratislave ich bolo dosť, pretože majú radi vinič a viníc tu bolo požehnane,“ začne pán Šiška a vymenúva, čo všetko sa z tohto pomalého tvora kuchtilo.

„Robili z nich paštétu, varili guláš, perkelt, zavárali ich, pridávali do knedlí. Takže slimáky musia byť,“ konštatuje.

Kaviareň a reštaurácia pôsobí útulne. Zostali v nej zachované okná, štuky i lustre. V pozadí portrét Štefánie. 9 fotografií v galérii Kaviareň a reštaurácia pôsobí útulne. Zostali v nej zachované okná, štuky i lustre. V pozadí portrét Štefánie. Zdroj: Peter Korček

Podobne ako plzenské pivo, fľaškové, tu podávali od roku 1931 a po nedávnej rekonštrukcii sa česká firma rozhodla pokračovať v tradícii.

V ponuke nájdete ďalšie dobové jedlá, ako teľací vývar s hriankou, jablkom a chrenom, panenku na hríbikových haluškách s bylinkami, špecle, pravý Wiener Schnitzel, divinový guláš, šesť hodín konfitované prešporské hovädzie líčka, údený jazyk, štrúdľu...

„Je to všetko klasika, ale moderne odľahčená a ,refrešnutá‘,“ zhodnotia páni.

Cítim sa tu naozaj príjemne. Hosť si ani nevšimne, že Štefánka, ktorá stála kedysi na rohu síce frekventovanej, ale oveľa pokojnejšej ulice, sa vďaka dobe zrazu ocitla blízko hustej premávky, len cez cestu od Prezidentského paláca.

Vo vnútri je príjemné ticho, pokoj a niečo, čo neviem opísať, iba to cítim. Žeby navrátený genius loci? Môže byť a svedčí len o tom, že vynovená Štefánka si vďaka najnovším majiteľom udržala svojho ducha.

Koniec-koncov, dokazujú to aj reakcie starých Prešporákov, ktorí sa sem vracajú po 50 rokoch a spomínajú na staré zlaté časy. Medzi pravidelných hostí patria manželia Feldekovci, ktorí vynovenú prevádzku otvárali.

À propos, čo tak obnoviť staré číslo Štefánky?

„Chceli sme, žiaľ, nejde to,“ lúčia sa majitelia.


Dom, v ktorom sa Štefánka nachádza, postavil v roku 1897 najproduktívnejší projektant a staviteľ vtedajšej Bratislavy Alexander Feigler mladší ako nájomný dvojposchodový dom. Jeho majiteľkou bola Rosa Fleischmann, ktorá prízemie prenajala kaviarnikovi Mezeyovi. Vznikla kaviareň Mezey, ktorú si miestni rýchlo obľúbili. V roku 1904 sa novým nájomníkom a majiteľom kaviarne stal Béla I. Hackenberger, zakladateľ kaviarnickej dynastie. Ten ju premenoval na Café Štefánia. Nie je známe, či podľa ulice, na ktorej stála, isté však je, že Štefániu požiadal o súhlas. Aj v rukách nového majiteľa patrila kaviareň medzi obľúbené, vďaka čomu fungovala i po zániku monarchie. Od roku 1918 zmenila názov na Štefánka. V jej rozvoji zohral dôležitú úlohu Bélov syn, Béla II. Hackenberger. V roku 1935 ju v duchu moderných trendov prerobil. Medzi jej najúspešnejšie časy patrili 30. a 40. roky 20. storočia, medzi najhoršie povojnové. Po oslobodení Bratislavy v apríli 1945 Štefánku skonfiškovali a uvalili na ňu nútenú správu, no v prevádzke zostala. V roku 1983 ju dorazila necitlivá rekonštrukcia, krytá veranda pred vchodom zmizla úplne. Ďalšiu ranu pod pás dos- tala v 90. rokoch, keď sa z nej stala čínska reštaurácia. V roku 2004 podrobil aktuálny majiteľ budovy Dušan Kollár Štefánku ďalšej rekonštrukcii pod dozorom pamiatkarov v úsilí navrátiť jej historický ráz. Po prechodnom období, keď bola prístupná iba pre uzavretú spoločnosť, ju v roku 2011 otvoril pre všetkých zákazníkov. Žiaľ, ľudí nenadchla, a tak sa jej v roku 2016 chopili súčasní majitelia Andrej GogolaEduard Šiška. Zvyšok príbehu a podarený výsledok už poznáte.

Reklama Bélu Hackenbergera v miestnych novinách ešte avizuje elegantnú letnú a zimnú verandu. Okrem nej elektrické osvetlenie, vynikajúcu ventiláciu, vyberané nápoje, likéry a najlepšie šampanské. Všimnite si, prosím, telefónne číslo – 393. Škoda, že sa nedá obnoviť. 9 fotografií v galérii Reklama Bélu Hackenbergera v miestnych novinách ešte avizuje elegantnú letnú a zimnú verandu. Okrem nej elektrické osvetlenie, vynikajúcu ventiláciu, vyberané nápoje, likéry a najlepšie šampanské. Všimnite si, prosím, telefónne číslo – 393. Škoda, že sa nedá obnoviť. Zdroj: Peter Korček


 

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×