Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Novodobý Michelangelo: Augusta Rodina označovali za titana sochárstva

17.12.2017 (50/2017) Nikdy ho neprijali na parížsku školu, ktorá poskytovala najlepšie akademické umelecké vzdelanie. Hoci jeho cesta na vrchol nebola priamočiara, stal sa jedným z najväčších sochárov sveta. Auguste Rodin (1840 – 1917).
Novodobý Michelangelo: Augusta Rodina označovali za titana sochárstva
4 fotografie v galérii
Pre Augusta Rodina bolo veľmi ubíjajúce štúdium, nebavilo ho. V škole vydržal iba preto,...
Autor fotografie: Getty Images

Auguste Rodin mal talent od Boha. Ako prvá si ho všimla jeho o tri roky staršia sestra Marie, ktorú mal Auguste veľmi rád. Práve ona presvedčila rodičov, aby ho poslali do školy, kde bude môcť svoje schopnosti rozvíjať.

Sušené slivky a mäkká hruška

Vo veku jedenástich rokov ho poslali do internátnej školy, ktorú viedol jeho strýko. Auguste však nebol dobrým študentom. Najväčšie ťažkosti mu robil francúzsky jazyk.

Malý Rodin sa nedokázal naučiť pravopis, jeho písomný prejav bol celkovo neohrabaný, plný gramatických chýb a štylistických prešľapov. No ani spôsob vyjadrovania nepatril k jeho prednostiam.

Mladý Auguste si to uvedomoval a často hovoril: „Nie som učenec. Písanie a rozprávanie je pre mňa ťažké a zložité. V čom som dobrý a čomu rozumiem, sú ceruzka a hlina.“

Formovanie postavičiek z hliny a kreslenie ho navyše veľmi bavilo a tešilo.

„Kreslil som od chvíle, pokiaľ mi siaha pamäť. Obchodník, u ktorého matka nakupovala, balil sušené slivky do papierových vrecúšok s rôznymi postavičkami. Bral som si ich a obkresľoval. To boli moje prvé modely.“

Práve vďaka tomu, že dokázal modelovať postavy z hliny a pekne kresliť, dostal sa neskôr do školy, ktorá pripravovala dekoratérov. Tam ho učili všetko, čo potreboval v tých časoch vedieť špičkový remeselník.

Pre Augusta to však bolo veľmi ubíjajúce štúdium, nebavilo ho. V škole vydržal iba preto, lebo to od neho žiadal otec Jean-Baptiste Rodin.

Ten mu v jednom liste napísal: „Kto chce, dosiahne svoj cieľ, ale musí to veľmi chcieť. To znamená, musí mať energiu a výdrž muža a nie ženy. Pokiaľ ide o teba, mám pocit, že si mäkká hruška.“

Aj keď do tejto školy chodil Auguste nerád, predsa bola na niečo dobrá. Stretol tam výnimočných učiteľov. Jeden z nich, Horace Lecoq de Boisbaudran, si všimol jeho výnimočný talent a pomáhal mu ho rozvíjať.

Nič to však nezmenilo na tom, že pokus Augusta Rodina dostať sa potom na vyššiu školu umeleckého zamerania, na parížsku École des Beaux-Arts, nebol úspešný.

Skúšku z skreslenia urobil, no zo sochárstva mu ju neuznali! Je paradoxné, že budúci najväčší sochár Francúzska a sveta sa nedostal na školu, ktorá pripravovala sochárov na ich umeleckú dráhu.

Ako osemnásťročný preto začal pracovať pre vtedajších popredných francúzskych dekoratérov. Paríž bol v tom čase dynamicky sa rozvíjajúcim mestom.

Veľkolepé prestavby, opravy domov a výstavba nových bulvárov si vyžadovali veľké množstvo remeselníkov a jedným z nich bol aj Auguste Rodin.


Titan sochárstva a jeho naj... diela 

1879 Volanie do zbrane * 1880 – 1917 Pekelná brána * 1880 Mysliteľ * 1881 Eva * 1882 Busta sochára Jula Daloua * 1884 Fugit Amor * 1884 Večná jar * 1884 Pomník občanov Calais * 1885 Lakomstvo a chlípnosť * 1885 Die Danaide * 1886 Faun a nymfa * 1887 Kentaurka * 1893 Balzac, Aktštúdia * 1894 Kristus a Magdaléna * 1895 Skon anjela * 1897 Balzacov pomník * 1898 Večný idol * 1898 Bozk * 1905 Paolo a Francesca * 1907 Busta Heleny Nostitzovej * 1909 Pomník Victora Huga * 1909 Torzo mladej ženy * 1910 Tanečná štúdia * 1911 Kráčajúci muž

Hodnotnú a mimoriadne bohatú zbierku majstrovských diel zhromažďuje a sprístupňuje parížske Rodinovo múzeum otvorené v roku 1919.


Po smrti sestry do kláštora

V roku 1862 zomrela vo veku dvadsaťpäť rokov Rodinova milovaná sestra Marie. Jej smrťou bol Auguste natoľko otrasený, že sa rozhodol vstúpiť do kláštora.

Táto jeho životná epizóda však netrvala dlho. Otec predstavený totiž pochopil, že z Rodina síce môže byť mních, no šťastie mu to neprinesie. Keď videl, aký talent sa skrýva v novicovi, presvedčil ho, aby sa vrátil do svetského života.

Po odchode z rádu Pères du Saint-Sacrement sa Auguste v roku 1864 stretáva so ženou svojho života – s mladou a krásnou krajčírkou Rose Beuretovou a začínajú spolu žiť.

Prvorodeného nepriznal

Po dvoch rokoch sa páru narodil syn Auguste-Eugène, ku ktorému sa však Rodin oficiálne nikdy nepriznal. Hneď ako sa ukázalo, že jeho potomok je mentálne hendikepovaný, prestal sa mu venovať úplne.

Keď v roku 1870 vypukla francúzsko-pruská vojna, Rodina povolali do armády. No onedlho sa vrátil späť pre silnú krátkozrakosť.

Pretože v Paríži v tom čase nemohol získať prácu, odcestoval do Bruselu. Rose a malého syna nechal doma. Z Bruselu jej písal listy, v ktorých prejavoval lásku k nej.

„Moja duša je stále s tebou a ja môžem zažívať tie najkrajšie city. No nebolo by dobré, keby som ich pociťoval príliš často, pretože neznášam tyraniu, a to ani tyraniu najkrajších citov.“

Na Rodinov život a tvorbu mala osudový vplyv Camille Claudel. Ich vzájomný rešpekt a obdiv prerástol postupne do veľkej lásky a v roku 1883 sa stali milencami. 4 fotografie v galérii Na Rodinov život a tvorbu mala osudový vplyv Camille Claudel. Ich vzájomný rešpekt a obdiv prerástol postupne do veľkej lásky a v roku 1883 sa stali milencami. Zdroj: Getty Images

Všetko, čo Auguste v Bruseli zarobil, posielal do Francúzska, aby rodina mohla vydržať ich niekoľkoročné odlúčenie.

Pred rokom 1880 sa Rodin vrátil do Paríža a skúšal šťastie ako sochár, ktorý ponúka svoje diela na rôzne výstavy. Jeho schopnosti a talent si všimol vtedajší slávny sochár Alfred Boucher, ktorý šéfoval Akadémii Colarossi, umeleckej škole, kde sa mohli vzdelávať aj ženy.

Keď Boucher dostal exkluzívnu zákazku v Ríme, vedením akadémie poveril Augusta Rodina. A on ponuku vďačne prijal.

Na obzore ďalšia osudová

Tu sa sochár zoznámil s ďalšou ženou, ktorá mala na jeho život a tvorbu osudový vplyv, s Camille Claudelovou. Bol od nej o 24 rokov starší a spočiatku jej dával najavo svoje presvedčenie, že ženy nemôžu mať sochárske schopnosti.

Mladú Camille to iritovalo, no rešpektovala svojho majstra. Vtedy už totiž Rodin pracoval na jednom zo svojich najväčších diel, na Pekelnej bráne.

Boli to dvere inšpirované Božskou komédiou Danteho Alighieriho. Dielo mal dokončiť do roku 1882, no termín toľko odsúval, až na ňom napokon pracoval 37 rokov.

Čas, ktorý spolu strávili s Camille, bol šťastný pre oboch, a to predovšetkým z umeleckého hľadiska. Umelec totiž rýchlo postrehol, aká je Camille talentovaná.

Nikdy sa nezapájala do akademických debát v ateliéri, no sedela vo svojom malom kresielku a modelovala to, čo od nej práve majster žiadal. Bola natoľko zručná, že jej napokon zveroval také práce, ktoré nedával ani svojim najlepším žiakom.

Ich vzájomný rešpekt a obdiv prerástol postupne do veľkej lásky a v roku 1883 sa stali milencami. No aj keď jeho vzťah s Camille bol veľmi silný a intenzívny, nikdy ho nepresvedčil, aby opustil svoju vernú družku Rose.

S Camille sa stretával na tajnom mieste. A pretože mali spoločnú pracovňu, predstavoval ju ako svoju najlepšiu a najtalentovanejšiu praktikantku.

Okrem toho, že sa navzájom veľmi milovali, tak sa aj vzájomne portrétovali. Camillinu tvár a postavu možno nájsť v mnohých Rodinových dielach. Napríklad Fugit Amor, ktoré vytvoril v roku 1884, alebo v diele, ktorému dal názov Večná jar.

Takisto sa predpokladá, že slávne súsošie Bozk, ktoré zachytáva milencov v objatí, stelesňuje na soche práve Claudel.

Všetky deti v sirotinci

Vo vzťahu Rodina a Claudelovej vznikali často aj konflikty. Camille sa nemohla zmieriť s tým, že Auguste neopustil svoju družku Rose a že vyhľadával stále nové a nové erotické dobrodružstvá.

Niektorí životopisci uvádzajú, že z ich zväzku sa narodili dve, podľa iných dokonca až štyri deti a všetky skončili v sirotinci. Keď ju v roku 1892 donútil, aby opäť podstúpila potrat, rozhodla sa, že ukončí ich desaťročný vzťah.

Keď odišla, Rodin jej v listoch písal: „Nemôžem vydržať ani deň, aby som ťa nevidel. Ak sa to neskončí, obávam sa, že zošaliem. Čím viac sa snažím pracovať, tým horšie mi to ide a musím ti povedať, že ťa milujem tak ako nikdy. Moja Camille, ubezpečujem ťa, že pre mňa neexistuje žiadna iná žena, že celou svojou dušou patrím iba tebe.“

No Camille mu na to odpísala: „Prosím, aby si mi už viac neklamal.“

Smutný osud Camille

Keď sa umelci rozišli, Camille podľahla predstave, že kvôli vzťahu s Rodinom stratila svoje najlepšie tvorivé roky. Okrem toho si začala nahovárať, že jej bývalý milenec sa jej snaží ublížiť a že o nej rozširuje klebety.

Skutočnosť však bola iná. Rodin sa pokúšal presvedčiť okolie, že Camille je mimoriadne nadaná umelkyňa, no nikto mu to akosi neveril.

Tak ako jeho sláva rástla, Camille postupne upadala do zabudnutia a zhoršoval sa jej duševný stav. Napokon sochárova veľká láka skončila v ústave pre choromyseľných, kde v roku 1943 zomrela.

Rodin na vrchole

Auguste Rodin sa stal známym umelcom v roku 1900, keď sa v Paríži konala svetová výstava. Vo francúzskom pavilóne bolo vystavených jeho 150 sôch a početné kresby.

Od tejto výstavy mu prichádzali objednávky z celého sveta: zo Spojených štátov, z Nemecka, Rakúska, Anglicka i Francúzska.

Obzvlášť veľkého uznania sa mu dostalo v Anglicku, kde mal mnoho výstav a v roku 1902 ho s Markom Twainom na univerzite v Oxforde poctili titulom doctor honoris causa. V roku 1908 jeho ateliér osobne navštívil britský kráľ Eduard VII.

Na začiatku 20. storočia bol už Rodin známy na celom svete. Považovali ho za novodobého Michelangela, za titana sochárstva, stelesnenie sily inšpirovanej géniom.

Jeho dielo bolo také významné, že ovplyvnilo tvorbu všetkých ďalších významných sochárov, ktorí prišli po ňom. Niektorí kunsthistorici ho označovali za predstaviteľa impresionizmu v sochárstve.

Niečo pravdy na tom je, pretože jeho sochy boli urobené tak, aby na nich svetlo a tieň vytvorili vibrujúce štruktúry.

No zredukovať Rodina na impresionistu by nebolo správne. Umelec totiž prebral aj mnohé z postupov a významov tradičného francúzskeho romantizmu, ktorý sa často inšpiroval literárnymi zdrojmi.

Na jeseň roku 1917 sa Auguste Rodin necítil práve najlepšie. Keď sa k celkovo zlému zdravotnému stavu následne pridružila silná chrípka, 16. novembra 1917 lekár skonštatoval, že majstrovi už veľa času neostáva.

Jeho slová sa naplnili hneď na ďalší deň. Auguste Rodin zomrel vo veku 77 rokov v Meudone. Na jeho hrobe je v súlade s jeho želaním umiestnený odliatok jeho sochy – slávny Mysliteľ. Celý svet si v tomto roku pripomenul sté výročie jeho úmrtia.


Manželmi po 53 rokoch

V živote Augusta Rodina sa síce objavilo viacero žien, no svoju prvú veľkú lásku v podstate nikdy neopustil. Žili vedľa seba vyše pol storočia. Rose zabezpečovala pre Rodina všetko, aby sa mohol starať iba o svoje umenie. Po päťdesiatich troch rokoch si slávny sochár napokon vzal Rose Beuretovú za manželku. Stalo sa tak na jeseň roku 1917, v čase, keď už umelec nebol na tom zdravotne dobre.

Rose Buretová 4 fotografie v galérii Rose Buretová Zdroj: Getty Images


 

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×