Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Modlili sa k múmii 2

01.09.2006 (35/2006) V apríli šokoval verejnosť nález mumifikovaného tela malého chlapca, ktoré policajti objavili na povale rodinného domu v Šútovciach. Aká bola príčina jeho smrti?
Modlili sa k múmii 2
1 fotografia v galérii
Ženy mali izby preplnené obrázkami a soškami svätých, sviečkami a teologickými knihami.
Autor fotografie: Archív

Telesné pozostatky päťročného Augustína D. previezli do Ústavu súdneho lekárstva Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Martinskej fakultnej nemocnice v Martine, kde znalci urobili súdnu pitvu. Na „tele“ mŕtveho chlapca však „pracovali“ experti nielen z odboru súdneho lekárstva, ale aj odborníci z Kriminalistického expertízneho ústavu v Banskej Bystrici, odkiaľ sa ešte očakávajú výsledky analýzy DNA.

Na posudku sa podieľal aj stomatológ, ktorý posudzoval tvárovú časť hlavy, skelet dolnej čeľuste a chrup, ako aj odborník z rádiológie. K celému prípadu sa vyjadril aj psychiater. Po takmer štyroch mesiacoch rozborov, expertíz a znaleckého dokazovania dospeli súdni lekári k zaujímavému výsledku.

Hrôzostrašný nález
Môžeme si pripomenúť, že nájdené telo bolo zabalené v spacom vaku a deke. Bolo oblečené v čistých šatách, na krku malo ruženec. Hlava bola oddelená od tela. Celý prípad vyzerá ako od Hitchcocka. Dom, v ktorom Augustín žil so svojou matkou Máriou D. a s babičkou Helenou Š., bol plný náboženských symbolov, sviečok, kníh s teologickou a historickou tematikou. Chlapca posledný raz videli pred tromi rokmi. V tomto roku by dovŕšil osem rokov. Ženy žili uzavretým životom a komunikovali iba s Irenou Š., ktorá býva v druhej časti domu. Táto im nosievala nákupy, mimochodom, dorozumievali sa s ňou pomocou písomných odkazov. Na našu návštevu reagovala slovami, že ju to už štve, keď všetci fotia jej dom. Počas domovej prehliadky matka dieťaťa vyskočila z okna a skončila na áre v Bojniciach. Jeho babičku Helenu hospitalizovali na psychiatrickom oddelení. Obidve ženy sú však už niekoľko týždňov z nemocnice doma a vyšetrovanie prípadu stále pokračuje.

Prečo zomrel?
„Telesné pozostatky boli v pokročilom štádiu rozkladu charakteru mumifikácie, čo je z hľadiska súdneho lekárstva vhodná situácia, aby sme mohli posúdiť istý druh potenciálneho násilia, pretože jeho známky by zostali viditeľné na tvrdej pergamenovej koži. Môžeme vylúčiť hrubé mechanické násilie, ktoré by na telo pôsobilo, skelet bol neporušený. Stav, v akom sa telo nachádzalo, neumožňoval jednoznačne stanoviť príčinu smrti. Nie je napríklad možné vylúčiť zadusenie či už potravou, alebo krvou pri krvácaní z nosa. Rovnako ani násilné prekrytie dýchacích otvorov inou osobou, ktoré by na lebke zrejme nezanechalo nijaké stopy,“ vysvetľuje MUDr. Norbert Moravanský z martinského ústavu súdneho lekárstva, ktorý spolu s profesorom Františkom Novomeským, PhD., telo pitval a vypracoval znalecký posudok.

Znalci mali k dispozícii informácie o zdravotnom stave chlapca. Tie však boli veľmi chabé, pretože podľa výpisov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne dieťa prestalo byť evidované v októbri 1998, teda vo veku siedmich mesiacov. „Dodnes nie je jasné, či bolo ukončené povinné očkovanie jednotlivých detských ochorení, ktoré prebieha v istých cykloch. Ako možná príčina smrti preto prichádza do úvahy aj komplikácia niektorej detskej choroby, proti ktorej nemuselo mať dieťa dostatočnú imunitu,“ pokračuje.

Jediná hospitalizácia
Čoho sa mohli znalci chytiť, bola Augustínova hospitalizácia v nemocnici, keď mal jeden mesiac. Prijali ho s dýchacími ťažkosťami spôsobenými zápalovým ochorením dýchacích ciest a zároveň mu zistili aj málokrvnosť. Lekári mali vtedy podozrenie aj na vrodenú srdcovú chybu. To sa však nepotvrdilo, aj keď ochorenie srdca nemôžu ako príčinu smrti vylúčiť. Chlapec zomrel v roku 2003. Odvtedy jeho pozostatky ženy prechovávali doma a modlili sa k nim.

„Nemôžeme vylúčiť niektoré zápalové ochorenia srdca, ktoré sa v takom veku môžu vyskytovať. Rovnako nemôžeme vylúčiť časté zápaly dýchacích ciest, prípadne astmu alebo podobné stavy a poruchy dýchania,“ zdôrazňuje MUDr. Norbert Moravanský. Telo chlapca bolo síce zachované, ale mäkké tkanivá zásobené cievnym systémom jednoducho vyschli. Mumifikáciu spôsobuje prúdenie suchého vzduchu, ktorý telo vysušuje. Preto nebolo možné toxikologické skúmanie.

Oddelená hlava
O tom, prečo bola hlava oddelená od mŕtveho tela, kolujú dodnes po Šútovciach hrôzostrašné chýry. „Nedošlo k tomu násilne. Stretávame sa s prípadmi pokročilých hnilobných zmien, teda aj pri mumifikácii, keď sa hlava, resp. lebka môže uvoľniť spontánne. Stáva sa to, ak sa naruší kožný kryt na krku. Hlavovo-chrbticové spojenie je totiž pomerne jednoduchý kĺb. Samozrejme, mohlo to nastať aj manipuláciou s telom, ktorá bola preukázaná,“ objasňuje záhadu znalec. Niektoré vedomosti oboch žien presahovali inteligenčný priemer. V dome sa našli listy Matke Tereze písané po anglicky, lístočky s historickými odkazmi. Ženy dokonca písali aj Alainovi Delonovi a Milanovi Kňažkovi...

Množstvo otázok
„Je zarážajúce, že sa také malé dieťa „stratí“ zo systému zdravotnej starostlivosti. Prípad je zatiaľ kvalifikovaný ako ublíženie na zdraví. Do úvahy však môžu prichádzať aj iné trestné činy ako napríklad zanedbanie povinnej výživy či hanobenie mŕtveho. To je však iba úvaha, pretože samo znalecké dokazovanie ešte nie je ukončené,“ hovorí vyšetrovateľ prípadu Milan Gramantík. Aj preto sa vynára množstvo otázok. Napríklad prečo ženy úmrtie chlapca neoznámili. Zákon nepripúšťa, aby mal niekto doma mŕtve telo, ani jeho mumifikované zvyšky. Hrozí totiž aj obrovské riziko infekcie.

A príbuzní? „Tvrdili, že ho dali k otcovi, ale nikto nevie, kto je otec. Vrhá to škaredé svetlo na cirkev a na obec. Obe ženy zrejme celý čas klamali,“ povedal nám starosta Šútoviec Milan Píš, ktorý mal ako jeden z prvých podozrenie, že niečo nie je v poriadku, a kontaktoval políciu. Tvrdí, že telo chlapca pochovajú na miestnom cintoríne k starým rodičom. Stane sa to vtedy, keď bude hotová analýza DNA. Jej výsledok je však vopred veľmi pravdepodobný, pretože pri mumifikovanom tele našli aj rodný list a ďalšie písomnosti na meno nešťastného chlapca.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×