Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Proroci a veštci - 2. časť

30.09.2006 (39/2006) Nástup renesancie v Európe opäť vyniesol do popredia záujmu ľudí „zaručene pravdivé“ predpovede veštcov, prorokov a astrológov, ktorí verili, že budúci osud sa dá vyčítať z hviezd.
Proroci a veštci - 2. časť
1 fotografia v galérii
Jana z Arcu
Autor fotografie: Archív

K hrozivým prorockým víziám o zániku sveta opísaným v Zjavení svätého Jána (po grécky Apokalypsa) a o finálnom boji dobra a zla na vrchu Armagedon sa v 12. storočí pridala predpoveď svätého Malachiáša, ktorý mal počas púte do Ríma prorocké videnia. Na ich základe zostavil zoznam 112 pápežov, ktorí budú na čele katolíckej cirkvi „až dovtedy, keď bude Rím zničený a Sudca príde súdiť svoj ľud“.

Posledný pápež?

Maelmhaedhoc O’Morgair (1095 – 1148) bol mníchom a biskupom diecézy v írskom Armaghu, opát prvého cisterciánskeho kláštora na území Írska. V roku 1139 alebo 1140 sa vybral na púť do Ríma, počas ktorej zažil niečo veľmi čudné. Výsledkom jeho vízií je zoznam písaný v latinčine o budúcich pápežoch. Ani jedného nepomenoval, iba ich opísal podľa pre nich typických znakov. Predpovedal, že súčasný pápež Benedikt XVI., ktorého opísal ako „sláva olivy“, je predposledný, čo zasadol na svätopeterský stolec. Po ňom má nastúpiť pápež, počas vlády ktorého bude podľa svätého Malachiáša po mnohých súženiach mesto na siedmich pahorkoch (Rím) zničené. Splnili sa jeho predošlé predpovede? Jedna určite, lebo mních presne predpovedal dátum svojej smrti. Prvým pápežom na jeho zozname bol Celestín II., ktorého nazval „Zo zámku na Tiberi“. Pápež pochádzal z Citta di Castello na brehu rieky Tiber.

Eugen II., podľa proroka „Z veľkosti hory“, mal pôvodné priezvisko Montemagno (veľká hora). Ďalšieho pápeža Gregora IV. videl ako „Vtáka z Ostie“. Pápež bol predtým kardinálom Ostie neďaleko Ríma... Kritici tvrdia, že vízie, ktoré boli publikované až v roku 1595, sú podvrhom zo 16. storočia a mali ovplyvniť priebeh vtedajších pápežských volieb. Je však zaujímavé, že niektoré prívlastky pápežov sedia aj na nasledujúce storočia až podnes. Pápež Ján Pavol II. mal prívlastok „Z námahy slnka“. Narodil sa počas zatmenia slnka 18. mája 1920.

Prorocké hlasy
Mladá a útla žena pomohla Francúzom zvíťaziť nad Angličanmi v storočnej vojne. Jana z Arcu po prvý raz počula hlasy, keď mala 13 rokov. Prorocké hlasy ju zaviedli až ku kráľovi, ktorému ponúkla pomoc. Ten už vedel o jej dare jasnozrivosti, a aby ju vyskúšal, schoval sa medzi dvoranmi. Ona ho bez zaváhania rozoznala. A hoci na začiatku Francúzsko prehrávalo, Jana predpovedala konečné víťazstvo a tvrdila, že Anglicko stratí všetky svoje dŕžavy na kontinente. Jej tvrdenia sa splnili do bodky.

Nostradamove predpovede
Michel de Nostre-Dame už pred štyristo rokmi vedel, že ľudia budú cestovať vzduchom aj loďami pod vodou, videl vraždy kráľov a prezidentov, prorokoval obe svetové vojny a ďalšie katastrofy. Bol úspešným lekárom a prenikol aj do tajov matematiky, astrológie, kabaly, poznal liečivé bylinky, ovládal niekoľko jazykov a venoval sa meditácii. Rozoznal halucinogénne rastliny a vedel, ako sa priviesť do tranzu pod vplyvom muškátového orecha a sviečky. Aj on predpovedal dátum svojej smrti. Dva roky pred júlom 1566 napísal, že jeho telo nájdu v pracovni. Ešte predtým publikoval svoje centúrie (proroctvá) v diele Storočia, rozdelené do 10 kníh (vyše tisíc štvorverší). Tešil sa priazni kráľov, ktorých jeho nevšedný talent zaujímal, ale aj desil zároveň.

Nostradamus vyrábal horoskopy ako mnohí iní učenci v tých dobách, ale zrejme pod vplyvom tranzu či meditácie k nemu prichádzali obrazy čias, ktoré mali nastať. Kráľovnej Kataríne Medicejskej, ktorá nad ním držala ochrannú ruku, predpovedal, že všetci jej synovia budú králi, ale zamlčal, že ich osud bude krutý.

Jeho štvorveršia dodnes provokujú bádateľov. Písal ich ťažko zrozumiteľným jazykom a dajú sa rôzne interpretovať. V jeho proroctvách sa podarilo dešifrovať Napoleona, nástup Hitlera, Stalina, atentát na prezidenta Kennedyho, tragickú smrť princeznej Diany, a dokonca aj teroristický útok na newyorské Dvojičky: „Príde čas, keď sa začne nové tisícročie. Na domy siahajúce až k oblakom zaútočia ohnivé vtáky. Bude veľa mŕtvych a nezvestných. Svet sa zmení. Klamstvo bude pravdou. Už nič nebude také ako pred tragédiou...“ (Nostradamus, 1551) Jedinou dokázateľnou predpoveďou, ktorá sa naplnila, je smrť kráľa Henricha II., ktorý zomrel na následky zranení v turnaji (vypichnuté oko cez priezor helmy). Tak ako to Nostradamus štyri roky predtým opísal. Nostradamus zanechal aj posmrtný odkaz. Keď po 225 rokoch vandali otvorili jeho hrobku, vedľa kostry slávneho proroka ležala tabuľka s dátumom jej narušenia. A Nostradamus zanechal aj výstrahu: kto zneuctí jeho hrob, zomrie. Jedného z lupičov usmrtila zblúdená guľka...

Rasputinova výstraha
Zaujímavé je, že prorokom sa pripisuje dar predpovedať dátum svojej smrti. Platilo to aj v prípade Rasputina, spovedníka ruskej cárskej rodiny, považovaného za „svätého muža“, ktorý mal veľmi silný vplyv najmä na cárovnú Alexandru. V jednom z prorockých listov jej napísal: „Ak sú tí, čo pripravili moju smrť Tvoji príbuzní, potom nikto z Tvojej rodiny, nijaké z detí alebo príbuzných, nezostane nažive dlhšie než dva roky.“ Rasputina členovia vysokej ruskej šľachty zabili najskôr otrávili, potom na dvakrát zastrelili a nakoniec utopili v ľadovej rieke) v roku 1916. O dva roky neskôr boľševici vyvraždili celú rodinu Romanovovcov. Rasputinova predpoveď sa do bodky naplnila.

Nesplnené proroctvá
Mnohí proroci a vizionári, dokonca aj slávny Nostradamus, sa niektorými predpoveďami parádne zosmiešnili. Nostradamus v jednom zo svojich štvorverší predpovedal na september 1999 udalosť, ktorá navždy pozmení osud ľudstva. „... v deviatom mesiaci roku 1999 z neba na zem zíde kráľ desu...“ Bol to jeden z mesiacov našich čias, keď sa nič vážne neprihodilo. Možno sa zmýlil aj ohľadom roku 3797, keď sa jeho proroctvá končia, lebo ako napísal v liste synovi: „Vtedy nastane konečný koniec sveta...“ Ďalšie prorocké nepresnosti zozbieral srbský časopis Treče oko. Juhoslovanská prorokyňa Ljubica Janičijevičová v júni 1991 tvrdila: „Nevidím nič zlé pre Juhosláviu.“ O niekoľko mesiacov neskôr sa táto krajina začala krvavo rozpadať. Netrafila sa ani známa ruská bioenergetička Džuna Davitašviliová, ktorá vo februári 1992 prorokovala: „Pred koncom tohto storočia Rusko sa stane najsilnejším štátom na svete!“ Nestalo sa. Veľké Rusko si nedokáže poradiť ani s malým Čečenskom...

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×