Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Boh nie je pre mňa ničím viac ako výtvorom ľudskej slabosti, tvrdil Einstein

29.10.2017 Už počas života sa stal ikonou masovej kultúry. Miloval ženy, výstredné oblečenie a do dejín vošiel aj svojím nenapodobiteľným účesom. Najvýznamnejší vedec 20. storočia Albert Einstein (1879 – 1955).
Boh nie je pre mňa ničím viac ako výtvorom ľudskej slabosti, tvrdil Einstein
7 fotografií v galérii
ALBERT EINSTEIN s nevlastnou dcérou Margot vo Flushing Meadows roku 1939.
Autor fotografie: Getty Images

Vedecký i laický svet o ňom veľa vie, niektoré fakty sú však menej známe. K menej známym skutočnostiam o živote nemecko-švajčiarsko-amerického teoretického fyzika patrí fakt, že mal dcéru, ktorú nikdy nevidel.

Jej matkou bola Srbka Mileva Marićová, prvá manželka Alberta Einsteina. Spoznali sa na polytechnike v Zürichu, kde obaja študovali.

Začiatkom mája, po poslednom semestri, sa vybrali na výlet do Álp nad jazero Como. Tam strávili tri dni a boli to údajne najromantickejšie a najšťastnejšie dni v ich zväzku.

Mileva to napísala v liste priateľke Helene Savićovej: „Pohľad na studenú bielu nekonečnosť spôsobil, že mi po chrbte behali zimomriavky, a tak som sa silno túlila k svojmu milovanému, zababušenému v šáloch. Bola som šťastná, lebo vtedy som ho mala iba pre seba a najmä som videla, že aj on je rovnako šťastný.“

Mohlo by vás zaujímať: Velikáni sa preslávili nielen vďaka svojim schopnostiam (50-sekundové video s titulkami):

Mileva v Alpách otehotnela, čo jej zabránilo absolvovať záverečné skúšky a získať doktorát. Nešťastná odcestovala k rodičom do Srbska a v roku 1902 sa jej po ťažkom pôrode narodila dcéra Lieserl.

Práve v tom čase sa Einstein usiloval o miesto vo švajčiarskom patentovom úrade v Berne. Ako štátny úradník musel mať nepoškvrnenú povesť a nemohol si dovoliť mať nemanželské dieťa. Možno práve preto musela Lieserl zmiznúť z jeho života.

S prvou manželkou Milevou Maričovou sa zoznámili počas štúdií. Mali dve deti. 7 fotografií v galérii S prvou manželkou Milevou Maričovou sa zoznámili počas štúdií. Mali dve deti. Zdroj: Getty Images

Jedna z hypotéz hovorí, že Lieserl dali na adopciu. Iná, že umrela ako malé dieťa na šarlach. Einstein svoju dcéru nikdy nevidel.

Po svadbe s Milevou mali ešte dvoch synov. V roku 1919 sa Einstein po smrti svojej prvej manželky opäť oženil. Vzal si svoju sesternicu Elsu Löwenthalovú. Pár spolu nemal žiadnych potomkov.

Prvá zmienka v novinách

Meno Alberta Einsteina sa prvý raz objavilo v tlači v roku 1902. Denník Anzeiger für die Stadt Bern uverejnil krátky inzerát v tomto znení: Základné lekcie z matematiky a fyziky pre žiakov a študentov ponúka Albert Einstein, majiteľ učiteľského diplomu, na ulici Gerechtigkeitsgasse 32, prvé poschodie. Skúšobné lekcie sú bezplatné. Vedec mal vtedy 22 rokov.

Zvodca a milovník

V roku 2006 Hebrejská univerzita zverejnila viac než 1 400 súkromných listov Alberta Einsteina napísaných v rozpätí rokov 1912 až 1955. Bola to najmä korešpondencia Einsteina s členmi rodiny.

Hebrejská univerzita ich získala od jeho nevlastnej dcéry Margot, ktorá sa stala správkyňou vedcovej pozostalosti. Tá ich poskytla univerzite na začiatku 80. rokov 20. storočia pod podmienkou, že môžu byť zverejnené najskôr dvadsať rokov po jej smrti. Margot zomrela v roku 1986.

Tí, ktorí si mali možnosť listy prečítať, uvideli veľkého fyzika v novom svetle. Dozvedeli sa, že Einstein v čase, keď bol ženatý s Elsou, mal až šesť mileniek.

Niektoré z nich opisuje v listoch Margot, o iných sa zmieňuje priamo svojej vlastnej manželke. Tá pravdepodobne nebola erotickými avantúrami manžela nadšená, no z korešpondencie nevyplýva, že by ich považovala za hrozbu pre manželstvo.

V tejto súvislosti sa objavili aj dohady o romániku Einsteina s Mariou Skłodowskou-Curie, nositeľkou Nobelovej ceny, ktorá bola od neho o jedenásť rokov staršia.

Prvý raz sa obaja stretli v roku 1909. Vedec vtedy pracoval ako špecialista na patentovom úrade v Berne. O dva roky neskôr práve Maria Skłodowska-Curie napísala pre Einsteina odporúčaci list, vďaka ktorému získal svoje prvé akademické miesto.

Nezostalo však iba pri kontaktoch na výsostne pracovnej úrovni. V roku 1913 sa dvojica vybrala spolu na výlet do Álp. Nie sú však žiadne dôkazy o tom, že by v ich vzťahu išlo o niečo viac ako priateľstvo a vzájomný rešpekt.

Veril Einstein v Boha?

Pred niekoľkými rokmi bol v rámci internetovej aukcie na eBay-i predaný za 3 milióny dolárov jeden z listov Alberta Einsteina.

V ňom v roku 1954, teda rok pred svojou smrťou, napísal filozofovi Ericovi Gutkindovi: „Boh nie je pre mňa ničím viac ako výrazom a výtvorom ľudskej slabosti a Biblia je zborníkom síce ušľachtilých, ale dosť primitívnych a detinských legiend. Žiadna interpretácia nezávisle od toho, aká je prenikavá, na tom nemôže nič zmeniť.“

To je zrejme Einsteinov najpriamejší výrok na tému viery. Treba však dodať, že takýto priamy v otázke viery a existencie Boha nebol slávny fyzik vždy. Sú známe viaceré jeho predchádzajúce vyjadrenia, v ktorých sa vyjadroval o Bohu oveľa menej jednoznačne.

Eintein na výlete v Alpách s Mariou Skłodowskou-Curie. Či boli viac než priatelia, zostáva záhadou. 7 fotografií v galérii Eintein na výlete v Alpách s Mariou Skłodowskou-Curie. Či boli viac než priatelia, zostáva záhadou. Zdroj: Archív

Napríklad v rozhovore pri príležitosti svojich 50. narodenín povedal: „Nie som ateista. Našu situáciu prirovnám k dieťaťu, ktoré vchádza do obrovskej knižnice. Sú v nej uložené knihy napísané v mnohých jazykoch.

Dieťa vie, že niekto musel napísať tie knihy, no nevie, kto a ako. Nerozumie jazykom, v ktorých boli knihy napísané. Dieťa iba tuší tajomný poriadok v obsahu kníh, no nevie, čo to je. Taký, zdá sa mi, je vzťah aj tej najinteligentnejšej ľudskej bytosti k Bohu.“

Tajomstvo jeho účesu

Albert Einstein sa stal ikonou masovej kultúry nielen pre svoje geniálne objavy, ale aj pre veľmi netradičný, nevšedný štýl života a obliekania. Známy bol aj účesom v štýle à la šialený učenec.

Málokto však vie, že frizúra, pre Einsteina taká typická, nebola vôbec dielom náhody alebo prejavom profesorovej roztržitosti. Práve naopak. Imponujúco rozžiarená aureola šedivých vlasov okolo hlavy Alberta Einsteina bola veľmi dôkladne vymyslená, aby sa stala trvalou súčasťou jeho imidžu.

Stojí za ňou jeho dlhoročná priateľka Johanna Fantová, pôvodom česká Židovka, s ktorou sa Einstein zoznámil v roku 1911 počas svojho pôsobenia na Karlovej univerzite v Prahe.

V tom čase mala Fantová, dcéra bohatých rodičov, salón, v ktorom prijímala mnohé významné osobnosti vtedy žijúce a pôsobiace v Prahe.

Na dome č. 551 na Staromestskom námestí 17 je dodnes umiestnená pamätná tabuľa s reliéfom hlavy Alberta Eisteina s českým i anglickým textom:

V tomto dome U jednorožca v salóne Berty Fantovej v rokoch 1911 až 1912 hrával na husle a stretával sa tu s priateľmi, spisovateľmi Maxom Brodom a Franzom Kafkom, profesor teoretickej fyziky na pražskej univerzite, tvorca teórie relativity, nositeľ Nobelovej ceny, Albert Einstein.

Einsteinova dôverníčka z jeho pražského pobytu sa stala jeho blízkou priateľkou aj na konci 40. a začiatkom 50. rokov uplynulého storočia.

Vtedy spolu trávili veľa času v Princetone a práve Johanna Fantová veľmi dbala na mediálny obraz vedca. Ak by mohla, tak by si účes à la šialený vedátor dala patentovať. Pretože ona bola jeho skutočným tvorcom.

Nielen Einsteinov účes bol výstredný. Svojou excentrickosťou bol známy aj v obliekaní. Napríklad nikdy nenosil ponožky. Aj na prijatie do Bieleho domu k prezidentovi Spojených štátov prišiel v čiernych poltopánkach naboso.

Nielen vedec, ale aj svetová celebrita

V roku 1919 sa očakávalo v Afrike zatmenie Slnka na pozadí jasnej skupiny hviezd zvanej Hyády.

To bola príležitosť, aby sa experimentálne overila všeobecná teória relativity, ktorú Einstein publikoval tri roky predtým a ktorá predpokladala, že svetelné lúče z odľahlých hviezd podľahnú v blízkosti Slnka zakriveniu.

Výpravu na čierny kontinent viedol známy a uznávaný anglický vedec Arthur Eddington. Keď sa z nej vrátil späť do Londýna, zvolal na pôde Kráľovského vedeckého združenia veľký míting, počas ktorého povedal: „Einstein mal pravdu.“

Nasledujúci deň, 7. novembra 1919, všetky anglické noviny priniesli na prvých stranách palcové titulky: Newtonova fyzika bola prekonaná, pravdu mal Albert Einstein. Od roku 1919 sa datuje začiatok jeho svetovej slávy.

Po smrti Milevy sa vedec oženil so sesternicou. Volala sa Elsa L öwenthal a ich manželstvo bolo bezdetné. 7 fotografií v galérii Po smrti Milevy sa vedec oženil so sesternicou. Volala sa Elsa L öwenthal a ich manželstvo bolo bezdetné. Zdroj: Getty Images

Čo povedal slávny fyzik pred smrťou?

Albert Einstein na konci života veľmi trpel pre problémy s brušnou aortou. V sobotu 16. mája 1955 sa začal sťažovať na neznesiteľné bolesti po celom tele. Boli také silné, že v kúpeľni stratil vedomie, preto ho okamžite previezli do nemocnice v Princetone.

V nedeľu navštívil otca v nemocnici jeho syn Hans. Hovorili o politike a tiež o jeho poslednej vedeckej práci. Po Hansovom odchode zostala pri vedcovi ošetrovateľka.

Podľa jej svedectva Einstein pred skonom veľa hovoril, no už sa nikdy nedozvieme o čom. Ošetrovateľka ho síce veľmi trpezlivo a pozorne počúvala, no nerozumela mu ani slovo. Hovoril totiž celý čas po nemecky.

Albert Einstein zomrel v noci z nedele na pondelok krátko po jednej hodine nadránom.

Nezvyčajný Einsteinov mozog

Už počas svojho života slávny fyzik často hovoril, že jeho telo by malo byť po smrti spopolnené. Jednému zo svojich priateľov údajne povedal: „Moje telo musí byť spálené, aby ľudia nešliapali po mojich kostiach.“

A tak sa aj stalo. Po veľmi skromnej pohrebnej ceremónii, ktorej sa zúčastnilo približne desať smútiacich hostí, jeho popol rozsypali nad riekou Delaware.

Nie celé telo vedca však bolo spopolnené. Niekoľko hodín po jeho smrti, ešte pred samotnou kremáciou, patológ z nemocnice v Princetone Thomas Stoltz Harvey vybral z jeho hlavy mozog a uchoval ho vo formalíne.

Dodnes nie je známe, či tak urobil so súhlasom Einsteinovej rodiny. On sám tvrdil, že súhlas na to dostal od Einsteinovho syna Hansa. Harvey totiž dúfal, že skúmanie Einsteinovho mozgu prezradí tajomstvo jeho génia.

Patológ najskôr veľmi precízne fotografoval objekt svojho skúmania a potom ho rozdelil na 246 častí. Tie boli následne rozdelené na 2 000 vzoriek tak, aby sa dali skúmať pod mikroskopom a zaslané mali byť najmenej osemnástim vedcom z celého sveta.

Ako sa však ukázalo, okrem vzoriek, ktoré si americký patológ nechal pre seba a uchovával ich vo vlastnom dome, všetky ostatné niekde zmizli. Až v roku 1998 Harvey časti zachovaného mozgu Einsteina podaroval University Medical Center v Princetone.

Na tému Einsteinovho mozgu bolo publikovaných niekoľko vedeckých prác, ktoré sa zakladali na analýze biologického materiálu získaného od Thomasa Harveya.

Niektoré oblasti tohto mozgu, ako potvrdili bádania patológov, mali veľmi nezvyčajnú štruktúru v porovnaní s mozgami bežných smrteľníkov.

Nobelova cena za teóriu relativity?

Prvý raz bol Albert Einstein nominovaný na Nobelovu cenu v roku 1910 a potom ešte niekoľkokrát. Cenu však získal iba raz, a to až v roku 1922. V skutočnosti to bolo za rok 1921, lebo komisia vtedy o rok odložila svoje rozhodnutie. Nobelov výbor ocenil vedca týmito slovami – za jeho zásluhy o teoretickú fyziku, predovšetkým za objavenie zákonov riadiacich fotoelektrický efekt.


Svetovú slávu získal Albert Einstein ako autor všeobecnej teórie relativity, ktorá bola prvý raz experimentálne potvrdená v roku 1919.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×