Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oľga Feldeková: Základom úspechu je uťahovať si sám zo seba

22.10.2017 Keď sa raz budú rozdávať tituly typu prvá dáma glosy, môže sa s obrovskou dávkou sebaistoty postaviť na čelo radu. Oľga Feldeková (74).
Oľga Feldeková: Základom úspechu je uťahovať si sám zo seba
6 fotografií v galérii
S básnikom, prozaikom, dramatikom a prekladateľom Ľubomírom Feldekom sú spolu viac než...
Autor fotografie: Dušan Křístek

Víťazstvo Petra Sagana na svetovom šampionáte v cyklistike v mnohých z nás vyvolalo pocit hrdosti.

Neviem odpovedať na otázku, na čo sme hrdí „my“ (veď niektorí „my“ môžu byť hrdí aj na zlé veci), ale poviem vám, na čo som hrdá ja. Som z Oravy, nuž som hrdá na to, aké sú tam krásne hory, akou krásnou slovenčinou sa tam hovorí, akí vynikajúci ľudia sa tam narodili.

Ako Tvrdošanka (teda nie Tvrdošínčanka) som hrdá napríklad na to, že môj oravský rodák, jazykovedec Anton Habovštiak, zaznamenal vo svojej knihe Oravské nárečia aj rozprávanie istej Terézie B. z Tvrdošína o tom, ako u nás vznikol cintorín.

Najprv bolo treba nájsť preň miesto, no radní sa nevedeli dohodnúť až dovtedy, kým raz v lete na jednom kopci nenapadol sneh. Považovali to za Božie znamenie a o cintoríne bolo rozhodnuté.

Citujem: „Dajmeže mi ten cmintier tam. I jako sa uradili, tak ho dali. Nuž, vravé potom. Pľac by sme už mali, môžeme začať pochovávať. Ohradili to miesto, potom vystavili kostnicu, ešte teraz sa tam dajú vidieť starie dlhie kostiská. Ej, miseli to byť tí starí Tvrdošaňá za chlapiská! To miseli byť ohromne vysokí ľuďá. Deže to už neská!“

Správne tomu rozumiem, keď sa bránite prívlastkom, ktoré by charakterizovali napríklad náš národ? Pretože v tomto sa stretávame so stereotypmi, že sme pracovití, holubičí, ale aj xenofóbni.

Už som vám vlastne odpovedala v prvej otázke. Nestotožňujem sa so všetkým, na čo sme hrdí „my“. Som jednotlivec, a preto ani iných ľudí neposudzujem hromadne, ale vždy radšej len ako jednotlivcov. Ak je niekto zlý človek, to, že sa hlási k dobrej komunite, je len divadielko. A platí to aj naopak.

V relácii Sedem glosujete život a politiku na Slovensku. Ako sa v tej úlohe cítite?

Ako vravíte – v sedmičke „glosujem“, tak neglosujem politiku. Politika, to je široký pojem. Ja glosujem len jednotlivosti. Najšťastnejšia som, keď môžem porozprávať príbeh, ktorý sa stal len mne alebo niekomu, koho dobre poznám.

S kolegami glosátormi im to ladí nielen pred kamerami, rozumejú si aj v súkromí. 6 fotografií v galérii S kolegami glosátormi im to ladí nielen pred kamerami, rozumejú si aj v súkromí. Zdroj: TV Joj

Počas mečiarizmu ste sa odsťahovali zo Slovenska. Aký bol návrat?

Celý život sa ja a môj manžel živíme prácou. Nuž, a na svete to už tak chodí, že keď sa človek niekde dostane do nepriazne, zvyčajne tam príde aj o prácu. No netrvalo to dlho, znova sa ukázala šanca na prácu doma a tým aj šanca na návrat.

Mám na mysli hlavne ponuku, ktorú som dostala ja od televízie Markíza, konkrétne od dramaturgičky pani Katky Svetkovej na pôsobenie v relácii Sedem. Aj tu pekne vidíte, aký dôležitý je jeden človek.

Výsledky parlamentných volieb v Česku

Víťazom českých volieb je so ziskom 29,64 percenta hnutie ANO.

Váš manžel stál na tribúne počas revolučného roku 1989 a robil politiku.

Vaša otázka sa vzťahuje iba na tri týždne jeho života. 22. novembra 1989 vystúpil môj manžel na tribúnu Nežnej revolúcie a povedal, že vláda, ktorá nazýva mládež tejto krajiny protištátnymi živlami, nemá právo nazývať sa vládou.

A ako prvý v celej ČSSR požadoval zrušenie ústavného článku číslo 4, čiže mocenského monopolu jednej strany. Desiateho decembra padla železná opona a môj manžel sa vrátil z tribúny do svojej spisovateľskej pracovne, ktorú neopúšťa celý život.

Nemám nič proti ľuďom, ktorí majú talent na politiku, a preto do nej idú. My na politiku talent nemáme, a tak robíme to, čo vieme robiť najlepšie. Politika ani podnikanie to nie je.

Nemení na tom nič ani fakt, že v dnešnom parlamente je strana, ktorá velebí klérofašistický „slovenský štát“?

Znova sa musím vrátiť k zásade, že ľudí treba posudzovať individuálne, nie hromadne. Som presvedčená, že u nás sú demokrati vo väčšine a že to tak aj ostane. Sú iste aj takí voliči, čo sa vo svojej voľbe v jedných voľbách pomýlia a v iných svoj omyl napravia. Veď preto sú v demokratickej krajine slobodné voľby, aby boli možné aj omyly a ich náprava.

Kto v tom vidí slabosť demokracie, nech sa ide do Slovenského národného divadla pozrieť na hru Nepolepšený svätec a dozvie sa, v čom spočívala sila diktatúry, ktorá ľuďom lámala nielen charakter, ale aj rebrá.

Poďme k príjemnejším témam. Ste už viac ako polstoročie vydatá za jedného muža. Má láska po takom dlhom čase chuť zrelého jesenného hrozna? Alebo je to privilegované priateľstvo?

Láska je ako zdravé srdce. Keď je človek zdravý, nemá potrebu o zdravom srdci rozprávať. Ani nevie, že ho má. Ľudia rozprávajú hlavne o chorobách. Neviem, čo viac by som vám mala na vašu otázku povedať.

V prírode, a nie iba v tej ľudskej, ale aj v tej zvieracej, jestvujú rôzne formy spolužitia. Jednou z nich je celoživotný párový vzťah, či už to nazvete láskou, alebo privilegovaným priateľstvom.

Začiatky veľkej lásky. 6 fotografií v galérii Začiatky veľkej lásky. Zdroj: Archív O. F.

Doniesli ste si vytrvalosť vo vzťahu z Oravy?

Mýlite sa. Aj írečítí Oravci (teda opäť nie Oravčania, ale Oravci) sa rozvádzajú. A keby len to, ale páchajú aj samovraždy z nešťastnej lásky. Netreba ani veľmi hlboko zájsť do lesa a stane sa, že natrafíte na strom, na ktorom visí nešťastný zaľúbenec. Hoci, aby som nezostala len pri Oravcoch, stáva sa, že je to aj sused Poliak. Alebo český turista.

Máte päť detí, klobúk dolu. Podľa mňa si matky zaslúžia spoločenskú úctu. Dostalo sa vám jej dosť?

Ja a môj muž patríme do generácie, ktorá sa vedela postarať nielen o deti, ale aj o rodičov. Súviselo to aj s ťažkým životom rodičov. Naši otcovia, uštvaní režimom, zomreli mladí, no doopatrovala som dve matky, svoju aj manželovu. Vychovať päť detí mi popritom neprišlo až také ťažké. Žiaľ, sú to zase tie deti, ktorých život mi pripadá ťažší.

Z rozprávania poznám zážitky žien, ktorými okolie opovrhovalo za to, že majú veľa detí. Prišli do pôrodnice, personál reagoval – zase ste tu?

Ale veď to je milé.

Netrápia vás ako matku aj ako manželku rozvody vašich detí?

Práve naopak. Kedysi si ľudia želali šťastie len k svadbe, no dnes býva obrovskou úľavou aj šťastný rozvod. Hoci, ako hovoria právnici, rozvodom sa to nekončí, rozvodom sa to len začína. Keď je jeden z rozvádzajúcich sa psychopat, tak bude toho druhého prenasledovať až do smrti.

Odborníci hodnotia 13. a 14. platy: Zníženie akejkoľvek dane je plusom

Nový sociálny balíček má ambíciu oslobodiť 13. a 14. platy od daní a časom aj odvodov.

Odsudzovali ste niekedy ženy, ktoré dobrovoľne nechcú deti?

Každá žena má právo chcieť deti, každá má právo nechcieť ich.

Napriek tomu, že ste matkou viacerých detí, stihli ste si vybudovať aj vlastnú kariéru, napísali ste knihy.

Nenapísala som tých kníh veľa, veď nejde o počet kníh. Mala som to šťastie, že môj román Veverica sa stal témou londýnskej konferencie a anglický literárny vedec Pynsent o tej knihe napísal: „Vo Veverici Oľgy Feldekovej exploduje parná mláťačka, čiže rovnaký stroj, aký používa aj Thomas Hardy, keď chce ukázať hrôzy pokroku v Tess of the d´Urbervilles.“

Bola som prirovnaná k jednému z najvýznamnejších anglických klasikov, nemám teda dôvod byť nespokojná.

A taká tá číro praktická otázka. Koľko litrov polievky ste denne varili?

Nerátala som to. Som najšťastnejšia, keď sa nás okolo stola zíde dvadsať, aj keď sa potom stáva, že posledný, kto pri ňom sedí, som ja sama a obedujem, keď sa už ostatní najedli.

Vychovali spolu päť detí, dnes sú už hrdými starými rodičmi. 6 fotografií v galérii Vychovali spolu päť detí, dnes sú už hrdými starými rodičmi. Zdroj: Archív O. F.

Svojho manžela veľmi často verejne glorifikujete, čo dnes už nie je veľmi bežné.

Iste sa stane, že ho niekedy verejne pochválim, no on je ešte radšej, keď si z neho verejne uťahujem. Aj mne (alebo hlavne mne, aby som ho neprechválila) radí, aby som si uťahovala aj zo seba. Tvrdí, že je to základ úspechu.

Mali ste niekedy zlý pocit, že žijete v tieni svojho manžela?

Pobyt v tieni je príjemný a navyše aj zdravý. Nemôžete sa od rána do večera iba opaľovať.

Vaše odpovede aj správanie pripomínajú diplomatku.

V manželstve, zamestnaní, priateľstve – nikde trochu dobrej diplomacie nezaškodí. V ktorejsi českej televízii je, alebo donedávna bola, relácia Kotel. Vládla v nej televízna domina pani Jílková a všetky české politické osobnosti jej submisívne umožňovali, aby ich pred televíznou verejnosťou poriadne „premasírovala“.

Televízni diváci ich ľutovali a potom im dávali hlasy vo voľbách. Iste aj ja takto diplomaticky využívam submisivitu. No kto ma lepšie pozná, ten vie, že vždy taká nie som.

Je opodstatnená otázka typu – čo máte nové vo vašom manželstve?

Každý deň je nový. Iba sa s niekým celý život nudiť, to by asi nešlo. Hoci – ktovie? Aj to môže byť krásne.

Keďže manžel píše či prekladá poéziu, recituje vám ešte romantické verše?

On nerozlišuje verše romantické a neromantické, rozlišuje dobré a zlé. Tie dobré mi recituje, keď si ich zapamätám, recitujem ich potom aj ja. Napríklad preložil tento Drydenov epitaf pre manželku: Tu leží moja žena. Vravím si: „Ó, len lež a sladko odpočívaj! Ja odpočívam tiež.“

A naozaj je to pravda, že vám oblečenie kupuje manžel? To sa dobrovoľne pripravujete o túto ženskú radosť?

Má lepší vkus. A napokon, o čo ide? Naše šaty sa nemajú v prvom rade páčiť nám, ale mužom.

Kúpi vám manžel aj minisukňu, obtiahnuté nohavice a pulóver s hlbokým výstrihom?

Pri tom kupovaní som vždy aj ja a to, čo odmietnem, mi nekúpi.

Zaglosovali ste si aj na tému Hana Gregorová a jej o 32 rokov mladší exmilenec. Myslíte si, že sa dnešné ženy, ktoré majú oveľa mladších partnerov, „zbláznili“, ako to neprajníci označujú?

Manželka francúzskeho prezidenta sa určite nezbláznila. A zatiaľ im to ešte obom pristane.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×