Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peter Nagy: Chcel som zostať sám sebou a neprísť o dôstojnosť

09.10.2017 Roky pracoval na tom, aby mohol existovať vo svete podľa svojich pravidiel. Spevák Peter Nagy (58) sa netají tým, že je to ťažké, no dnes spokojne vyhlasuje: „Žijem v bubline!“
Peter Nagy: Chcel som zostať sám sebou a neprísť o dôstojnosť
6 fotografií v galérii
Na tejto hojdačke sa zvykne upokojovať.
Autor fotografie: Archív P. N.

Do jej tenkého obalu sa neprebije veľa vecí. Novinári. Dáva tak 5 rozhovorov ročne, súkromie je tabu. Televízor. Moderné technológie sú jednou nohou vnútri, druhú vykázal von. Večierky. Politika. Všetko, čomu hovoríme disharmónia.

Ako sa mu podarilo dospieť do stavu harmónie a čo v tej bubline porába? Tak to je otázka na celý tento rozhovor. Keď odkladal mobil z dosahu diktafónu, z jeho obalu presvitala dvadsaťeurová bankovka.

Stačil pohľad, vysvetlil: „To mám pre prípad núdze, keby som stratil peniaze, alebo ma o ne okradli. Aby som vedel taxíkom dôjsť domov. Ale poďme už robiť rozhovor!“ vyzval ma. „Veď už ho robíme,“ odpovedala som.

Je teraz tvoj život naozaj „pianko“ ako rovnomenné turné, ktoré chystáš na október a november?

Celý môj život je o dosahovaní psychickej pohody. Internet aj lifestylové časopisy sú plné kecov o životnom štýle, jeden odpisuje od druhého, no ten návod je strašne jednoduchý. Tak ako na odvápňovanie netreba žiadne drahé výrobky, stačí ocot, tak si v živote musí každý nájsť to svoje. Návod je v tom, že si určíš priority a nenecháš sa uštvať systémom. ,

,Pianko“ je pre mňa osobne znovuobjavený spôsob tichého života, aký som opísal v piesni Nemé jazerá, a to bolo ešte v 80. rokoch. Preč od veľkých a hlasných slov a návrat k tichu. Hlasné slová nemusia vždy niesť pravdu. Vždy sa nájde nejaký chytrák, ktorý ti chce nahlas vnútiť svoju pravdu, skrátka bilbordové kecy...

Ty si už v optimálnom štádiu?

Keď robím to, čo ma baví, v tomto som ako decko, tak som v pohode. Keď sa musím do niečoho nútiť, som veľmi nepríjemný, čo mám z detstva asi. Samozrejme, každý človek sa musí prinútiť niečo urobiť, lebo sú veci, ktoré môžeme a ktoré musíme.

Nie každý si však môže dovoliť robiť len to, čo ho baví.

Ak na tom robíš celý život, tak to je, lebo málokto má šťastie, že sa mu to darí od začiatku. Možno pár ľudí. Nie je to ani o peniazoch, lebo sú milionárske deti, ktoré spáchajú samovraždu, lebo, paradoxne, nemajú prečo žiť. Ja som celý život tvrdohlavo, vyložene tvrdohlavo, napriek pochybovačom, išiel za tým, čo chcem a boli aj zlé obdobia.

Robím hudbu, ktorá ma baví, píšem texty, o čom chcem, prezentujem sa, ako chcem, robím, čo chcem, a to je obrovská devíza pre pocit slobody. Preto som napríklad napísal text piesne Len pomaly, lebo cesty sú plné debilov, kvôli ktorým sa ľudia zbytočne zabíjajú, ale to je len vonkajšok tej pesničky.

Myslím si, že internet nám vôbec nepomáha, digitálne technológie boli vymyslené na to, aby nám šetrili čas. A oni robia presný opak, zrýchľujú nám život a už nemáme čas na nič. Sú dobré len na zábavu. Deti to ocenia.

Peter Nagy 6 fotografií v galérii Peter Nagy Zdroj: Archív P. N.

V práci sú užitočné. Neverím, že ich nevyužívaš.

Využívam, lebo sú také hnusne rýchle časy, všetko ide cez internet, fotografie, textové, hudobné a videosúbory. No využívam ich naozaj len na prácu. Inak sa človek nevie pomaly ani najesť, aby to jedlo vychutnal, nevie si pozrieť film, aby naň mal čas, všetko súri, všetko je hneď, teraz.

Na sto percent to, žiaľ, spomaliť nejde, zvlášť, keď pripravujem turné. No ja robím to, že vypínam telefón. Mobil mám ako pevnú linku, to znamená, že nie vždy ma každý môže zastihnúť doma. Dnes si totiž ľudia myslia, že každý je povinný byť online, stále zastihnuteľný, ja tomu hovorím „pizza expres“.

Niektorí majú, čo im závidím, povolania, že o pol štvrtej končia a vypnú sa. Odo mňa chcú, aby som bol zapnutý aj o polnoci. Takže pracujem na spomaľovaní svojho života, preto sa aj turné volá Pianko.

Ako dlho na tom spomaľovaní pracuješ?

Asi päť rokov, je to veľmi ťažké, lebo idem proti prúdu. Našťastie, sú tu také javy ako Bratislava, ktorá sa javí ako veľkomesto, no v podstate, čo sa týka dopravy, vyzerá ako dedina, ktorú prepadli japonskí turisti. Pretože tu je stále všetko zapchaté, nič nefunguje, Bratislava je spomaľovač života.

A preto si sa odsťahoval do Prahy. Chceš povedať, že tam je to lepšie?

V Prahe majú metro. To je základný rozdiel, oslobodzuje od dopravy veľa ľudí, dokonca aj biznismenov. Tam ľudia, ktorí majú doma tri, štyri autá, chodia metrom, pretože je to pohodlnejšie. No civilizácia nás žerie postupne po jednom a je jedno, kde si.

Dá sa v metre stretnúť aj Peter Nagy?

Áno, chodievam metrom. Je to rýchlejšie než autom.

Turné Pianko si vytvoril na základe pocitu, že chceš dosiahnuť spomalenie života pre seba, alebo na to naviesť aj ďalších.

Nie som kazateľ, pozor. Nemám rád kazateľov, ktorí mi vnucujú, ako mám žiť a nechcem to robiť ani druhým. Je ich strašne veľa, ktorí by chceli kázať, to sú však všetko odvary z odvarov, myslím, že každý by mal byť sám sebe kazateľom a povedať si, ako chce žiť.

No na tom treba pracovať, nedá sa z jedného dňa na druhý povedať – opúšťam prácu, lebo chcem byť slobodný, to nejde. Pianko je taký môj dávny sen, pretože vždy, keď som nahrával albumy, vznikli dve, tri pesničky, ktoré som si robil pre svoje umelecké svedomie.

To sú Milenci na snehu, Bufet Viola, Nad nami zomrel skladateľ, Nemé jazerá a podobne. Túto sériu odštartovala pieseň Agáty na turné k 30. výročiu môjho pôsobenia na hudobnej scéne. Na moje prekvapenie s mimoriadnou odozvou na koncertoch aj na facebooku.

Vznikla tam diskusia, kde sa niektorí vyjadrili, že by si ju chceli dať zahrať na pohrebe. Je o smrti. Moja tvorba sa vždy točila okolo troch ženských: láska, sloboda a smrť. Vtedy som zistil, že pesnička, ktorá bola nahratá v roku 1998 s mašinami, zrazu s tým klavírom získala úplne iný rozmer.

Pribudli Udobrenia v inej verzii a teraz mám celú sériu „pianko“ piesní. Vždy som ich volal tiché piesne. Skoro neboli vysielané v rádiách, lebo nemajú vhodné tempo, sú intímne.

Tak si vypýtali vlastný program.

Vďaka facebooku viem, že ľudia tie pesničky vnímajú, čo ma teší, lebo som sa s nimi pri skladaní nababral viac ako s hitmi. Napríklad Milenci na snehu sú o civilizácii, o tom, že sme ako milenci túžiaci po horúcej láske, no žijúci v chlade civilizácie, čo nás núti byť vážnymi a smutnými.

Bufet Viola je o tom, že starí ľudia vnímajú svet z oveľa väčšieho nadhľadu ako mladý človek, ktorý si myslí, že bude žiť večne. To sú témy, ktoré som chcel vždy spracovať. Ako tínedžer som veľa čítal, poéziu aj beletriu, a páči sa mi pretavovať to do piesňových textov.

Pianko tour je vlastne dvojzmysel – je o tichých pesničkách a tom, ako nás ničí civilizácia. Lebo my si myslíme, ako je všetko super, lebo to máme prostredníctvom internetu, no ja si to nemyslím. Cez internet nenakupujem, kým tú vec nevidím a nemôžem si ju ohmatať, tak si ju nekúpim.

Jednotlivé kúsky zariadenia nakupuje v českých antiques bazároch. 6 fotografií v galérii Jednotlivé kúsky zariadenia nakupuje v českých antiques bazároch. Zdroj: Archív P. N.

Keď chce niekto vedieť, čím žiješ a o čom premýšľaš, treba si vypočuť tieto tiché pesničky. To je možno aj odpoveď na to, prečo si taký, povedzme, nedobytný vo vzťahu k médiám.

Je to vec interpretácie. Môžeš to nazvať, že niečo tajím, na čo nevidím dôvod, prečo by som mal niečo tajiť? Povedzme, že nezverejňujem.

Keď sme hovorili o harmonizácii tvojho života, odznelo, že si tvrdohlavý. V čom? A že boli ťažké obdobia. Ktoré?

Napríklad po revolúcii, ale to som už hovoril...

... že klesol záujem o slovenskú hudbu...

Ani nie, rádiá skôr začali vysielať úplne iných interpretov, napríklad tých, ktorí boli dovtedy zakázaní, čo bolo celkom fajn. Vysielali Kubišovú, Matušku a Kryla.

Kritici vtedy, ktorí už dnes dávno kritikmi nie sú, lebo ich spláchli dejiny, nás nazývali – mňa, Elán, Žbirku – predrevoluční speváci. Mysleli si, že príchodom nového spoločenského zriadenia zmizneme aj my. Lenže fór nie je v nás, ale v tých pesničkách. Ľudia na ne majú naviazané spomienky.

Vy ste ešte dobre dopadli, pamätám si, že Karla Gotta a Helenu Vondráčkovú označovali istý čas „zombíkmi“...

Lenže zabudli na to, že ľudia majú spomienky a že obyčajná pesnička nesie vôňu mladosti a lások a všetci si to dobre pamätajú. No a zrazu sa objavilo v Česku jedno rádio, ktoré začalo krátko po revolúcii tvrdo vysielať „predrevolučnú“ českú a slovenskú hudbu a za pol roka sa stali najpočúvanejším. Ostatné sa pripojili k nim, lebo zistili, že obyčajná pieseň žije, že sa nemôžeme hrať na Ameriku.

Na muzike je pekné, že je nadnárodná a v 99 prípadoch apolitická. Spievam to v pesničke Revolver a muzika: Malý anjel na fontáne vám ciká na tie dejiny, je mu jedno, kto nám vládne, on cikal už na iných. Pesnička je to isté. Tej je jedno, ktorá strana vládne a aká je ekonomická situácia. Žije si svojím životom, našťastie.

To bola jedna kríza. A druhá?

Rozdelenie Československa. Keď som vtedy hral v Česku, pozerali sa na mňa skrz prsty a prestali ma volať hrávať. Lenže potom tiež zistili, že Česi majú radi aj slovenské pesničky, z našej generácie určite, a opačne takisto, takže toto sa im tiež nepodarilo, aby rozdelili ľudí, ktorí vyrastali spoločne v Československu.

V tej prvej fáze sa to odrazilo na tom, že nás prestali volať do Česka. Takže to sú tie „držkopády“. Vyhrala však muzika, a to je to krásne!

Tvoja tvrdohlavosť spočívala...

... v tom, že sa nedám, lebo vždy prichádzajú nejaké obdobia, pochybovači, ale zas je to strašne jednoduché. Ak máš pesničku, ktorú si ľudia obľúbili, tak máš všetko. Ak nemáš toto, tak môžeš víriť zlatý prach v médiách, môžeš robiť to, čo mnohí zo zúfalstva robia, že sa vlastne ponižujú prostredníctvom bulvárnych škandálov.

Mnohokrát to známe tváre ani nepotrebujú, no z nejakej nenažranosti seba v médiách to robia. Ja som si dal záväzok, robím málinko rozhovorov a len o serióznych veciach.

Keď takého ponižovanie sa vidíš, tak sa bavíš, alebo?

Je mi tých ľudí ľúto. V prvom kole to vyzerá dobre, lenže v druhom, keď už prestanú byť atraktívni svojím vzťahom, si bulvár pýta príbeh – chce rozchod, svadbu, dieťa a už si píšeš vlastnú kroniku. Preto som prestal chodiť aj na večierky, vo februári to bude päť rokov.

Nechýbajú ti?

Nie.

Možno by si tam rád stretol niekoho, koho si dlho nevidel?

No nie za asistencie médií. Ja som si povedal, že budem šťastný, keď zostanem sám sebou a neprídem o dôstojnosť. Teraz sa mi už dobre hovorí, no vždy je dobre, keď máš pesničky, lebo pesničky ťa vždy podržia. A tých pár ľudí, ktorí ich majú radi, mi stačí. Nemusím byť furt na očiach, stačí na ušiach. (Smiech.)

6 fotografií v galérii Zdroj: Archív P. N.

K budovaniu životnej harmónie patrí domov. Ty si ten svoj dotváral dlho a občas aj vlastnými rukami.

Na to, aby bol byt útulný, nepotrebuješ veľké peniaze. To som pochopil v Amsterdame, páči sa mi, ako sú tam urobené krčmy, každá stolička iná, že je to také obité. Koncepcia sa u mňa začala tvoriť pri fotení popadaných stien kostolov či starých domov. To, čo som nafotil, som si poprezeral a podľa nich som si urobil doma vlastné omietky.

Jedna stena mi trvala takmer týždeň, lebo na ňu išlo až sedem náterov podobného odtieňa, čím získala plasticitu. Farbil som to tónovačmi, na to som dal profesionálnym obkladačom urobiť obklady a každú jednu tehličku som farbil zvlášť ručne. Na dve steny, robota na mesiac, ako keby boli zanesené, vápno, biele fľaky, a to sa robí štetcom. Poznáš výraz štrukturálna omietka?

Nie.

To je hmota, niečo medzi sadrou a plastelínou. Chytíš na špachtľu, potrieš a mokrou špongiou urobíš hrčavú stenu a vyzerá to ako popadané. Úžasné. Potom to znova pretrieš, časť toho strhneš. Vo finále to vyzerá ako niečo strašne zanedbané a mne sa to veľmi páči.

A čo nábytok amsterdamského typu, po česky každý pes, jiná ves?

Preliezol som všetky, v Česku to volajú antiques bazár, nie sú to starožitnosti a nie sú to ani typické bazárové veci, ale starožitnosti, ktoré stratili kredit starožitností. Napríklad staré stoličky, ktoré treba prečalúniť.

Čiže objavil si zaujímavú stoličku...

... dal som ju prečalúniť, potom som inde našiel ďalšiu, tú tiež.

Dal alebo si si prečalúnil?

Tak to už nie. Vieš, aké to je ťažké? Inak, keď už si spomenula výraz každý pes, jiná ves, trafila si. Je to tak. Z Prahy smerom na Hradec Králové sú tri dediny s antique bazármi: prvá sa volá Dlouhopolsko, druhá Odřepsy a tretia Vlkov pod Oškobrhem.

Ak mám cestu, tak sa tam zastavím, už ma poznajú a podľa toho, čo práve zháňam, na mňa z diaľky volajú: „Ááá, pane, secesní rámečky!“ a už ich nosili. To bolo v čase, keď som ich potreboval na kolekciu Intímnych obrazov. Jeden som daroval Karlovi Svobodovi a celkom ma potešilo, že som ho nedávno videl na obrázku z bytu Venduly Svobodovej.

Byt som si zariadil vecami, ktoré nie sú bežne v predaji. To nie je, že prídeš do Ikey, dobrý deň, regál číslo šesť. Už tam mám známych, už sa kamarátime, prídem a oni vedia, že zase hľadám nejakú „veteš“. Mám rád, keď má byt známku majiteľa, keď sa v ňom dobre cítim, keď je útulný.

Všetko mám z „vetešníctva“, lebo byt musí vyžarovať ľudské teplo. Mám rád nábytok a nástroje, na ktorých vidieť, že boli používané, že v sebe majú nejaké dejiny, no upozorňujem, nie sú to starožitnosti. Pravé starožitnosti sú zaťažené takým zvláštnym smútkom.

Ja ich tiež nemusím, aj keby tam nebol, počujem toho červotoča vŕtať. Okrem štrukturálnej omietky si ešte čo robil vlastnými rukami?

Skrinky. Natrel som ich krakelovacím, teda praskajúcim lakom, dekupáž sa to volá. Takto som si po troche vytvoril byt, ktorý bol pôvodne úplne moderný, nový a mal na žiletku urobené omietky. Z moderného 80-ročný byt.

Nebolo jednoduchšie si ho kúpiť?

(Smiech.) No to nie. To, že si niečo atypické vytvoríš sám za pár korún, napríklad mám zavesenú hojdačku v ráme dverí...

... kde sa upokojuješ...

... kde sa upokojujem, je na nezaplatenie.

Posteľ sa nesie v znamení džínsoviny a vankúšikov. Tiež vlastná výroba?

Nie, to som dal ušiť. Nápad som ukradol v jednej predajni s rifľami a odfotil som si ich. Mal som doma kopec starých džíns, asi dvanásť kusov som doniesol jednej panej a ona mi ich ušila.

Nenutká ťa zase urobiť v byte niečo iné?

Nie, nenutká :). Toto som robil vyše roka a som spokojný. S bytom som už skončil, no ja som taký, že musím stále niečo robiť, nemôžem sedieť a pozerať televízor. Nemal by som to hovoriť, ale už 5 rokov žiadny nevlastním. Potom idem na ples a usporiadateľ mi hovorí, moderuje to ten a ten... Ale ja toho človeka nepoznám... Ale on hrá v tom seriáli, vysvetľuje, a ja netuším.

Čo teda doma a vo svojej bubline vlastne robíš?

Veci, ktoré som spomínal, hrám si na gitare, čítam, chodím s priateľkou na výlety, so psom na prechádzky a so sebou do fitka, lebo tam sú len pozitívne naladení ľudia. Keď robíš plusové veci, tak si v pluse.

Na koľkých miestach v Bratislave si býval?

Asi na piatich. Aj na privátoch.

A v Prahe?

Tam som bol tiež po podnájmoch a teraz mám svoj byt približne desať rokov.

Bol si sa niekedy pozrieť z nostalgie na miesta, kde si kedysi pobýval?

Bol, ale len v Prešove, kde som vyrastal. Štúrova 1. Radostná bolesť na srdci, detstvo, puberta, prvé lásky.

Aj si zaklopal, dobrý, môžem sa pozrieť?

To nie. Ale z nostalgie, vždy, keď prídem do Prešova, tak sa idem prejsť, to centrum je veľmi pekne spravené, spomínam, ako som tam chodil, skúšal s kapelou a žil v oblakoch ako teraz. Napísal som si pekný život... ako pesničku.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×