Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hlučné slony? Omyl, o niektorých vlastnostiach zvierat ani netušíme

05.10.2017 Príroda im nadelila vlastnosti, o ktorých mnohokrát nemáme ani tušenia. Viaceré predstavy o povahách zvierat však zľudoveli a žijeme s nimi od detstva.
Hlučné slony? Omyl, o niektorých vlastnostiach zvierat ani netušíme
7 fotografií v galérii
Ak je niekto neistý, niečomu sa nerozumie, je zmätený, nechápe súvislosti, urobíme z neho...
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Obrazy zvierat už tisícročia používame na vyjadrenie fyzických a psychických vlastností ľudí a opísanie charakterových čŕt. V každej kultúre a v každom období poskytovala ríša zvierat mnoho podnetov.

Už Biblia hovorí o tom, že keď si Ježiš vybral dvanástich apoštolov, povedal im (Mt 10, 16): „Posielam vás ako ovce medzi vlkov. Buďte teda opatrní ako hady a jednoduchí ako holubice.“

Silní a hladní

Symbolov sily a veľkosti je niekoľko – býk, kôň, lev alebo medveď. Silných, nebojácnych a odvážnych mužov v každej kultúre prirovnávali k fyzicky silným zvieratám.

Levom sa v mýtoch a bájach pripisovalo viacero pozitívnych vlastností. Vravelo sa, lev je natoľko veľkorysý, že nezaútočí na človeka, ak si ten pred ním ľahne dolu tvárou. No neodporúčal by som to skúšať.

Často sa tiež hovorí o medvedej sile. V labách má medveď obrovskú silu, s ľahkosťou rozbije úľ, prevráti poltonový balvan alebo údermi po šiji zabije dospelého býka.

Býk je ďalšie zviera, ktoré slúži na vyjadrenie sily. Jeho ťažnú silu ľudia využívajú po stáročia. Na Slovensku sa býky chovali ako ťažné zvieratá. Na dlhšiu vzdialenosť dokážu dva spolu zapriahnuté potiahnuť dvojnásobok ich spoločnej váhy a na krátku vzdialenosť potiahnu aj 6 ton!

Kone tiež patria medzi silné a vytrvalé zvieratá. Najväčším a zároveň najťažším plemenom koní na svete je shirský kôň, ktorý má v kohútiku výšku 170 – 190 cm a váži okolo tony.

Lev je symbolom veľkosti a sily. Povedačky, že na človeka, ak si pred ním ľahne tvárou k zemi, nezaútočí, radšej neodporúčame skúšať. 7 fotografií v galérii Lev je symbolom veľkosti a sily. Povedačky, že na človeka, ak si pred ním ľahne tvárou k zemi, nezaútočí, radšej neodporúčame skúšať. Zdroj: Jaroslav Slašťan

V doterajšej histórii bol najväčším z nich kôň menom Samson. V kohútiku meral 2,2 m a vážil vyše tony a pol. V roku 1924 dokázal záprah 2 shirských koní utiahnuť až 50-tonový náklad. Čiže – byť unavený ako kôň je vhodné prirovnanie.

V krajinách Afriky a Ázie majú svoje vlastné prirovnania. Na celom čiernom kontinente nežije ani jeden z ôsmich druhov medveďov sveta. Preto tu ani nemohlo vzniknúť prirovnanie silný ako medveď.

Medzi najsilnejšie a najobávanejšie zvieratá Afriky patrí najväčší ľudoop sveta – gorila. Dokáže zdvihnúť 1,5 tony, takmer desaťnásobok vlastnej hmotnosti.

V Ázii je ďalším zvieracím rekordérom najťažšia a najsilnejšia mačkovitá šelma – tiger. Na strom vynesie pol tony, dvojnásobok vlastnej váhy. V súboji vie zabiť leva (má dvakrát silnejší stisk čeľustí ako lev) i medveďa.

Zo vzoriek jeho trusu sa zistilo, že až 5 percent stravy sibírskeho tigra tvoria medvede hnedé. Hovorí sa, že tiger je jediné zviera, ktoré dokáže paralyzovať obeť iba svojím revom.

Keď sme už spomenuli silu čeľustí, povieme si zopár faktov. Tiger je schopný tlakom čeľustí vyvinúť silu 7,239 MPa, medveď a gorila sú na tom lepšie o viac ako jeden MPa i lepšie ako tiger a jaguár – najsilnejšie zviera Južnej Ameriky až 13,79 MPa.

Práve posledná spomenutá mačka má najsilnejšiu silu čeľustí spomedzi mačkovitých šeliem aj všetkých cicavcov. Svoju korisť zabíja odhryznutím hlavy, ľahko prehryzne lebku človeka i pancier korytnačky.

Jeho meno je indiánskeho pôvodu a yaguar znamená – ten, kto zabije jediným skokom. Väčší tlak vyvinú len krokodíly, z nich je absolútnym rekordérom krokodíl morský (48,26 MPa).

Veľký hlad prirovnávame k hladu vlkov. Svorka 4 až 7 jedincov uloví veľkú korisť asi 2-krát za týždeň a po jej ulovení skonzumuje každý dospelý vlk od 5 do 9 kilogramov mäsa. A tak môžeme smelo povedať, že byť hladný ako vlk sedí do bodky.

Kto z nás už niekedy nebol smädný ako ťava? 7 fotografií v galérii Kto z nás už niekedy nebol smädný ako ťava? Zdroj: Jaroslav Slašťan

Dlhí, širokí a ostrozrakí

O tých, ktorí nás predbehli rastom, hovoríme ako o žirafách. Vedeli ste však, že najvyššie zviera našej planéty – žirafa, ktorej krk môže merať aj dva metre, má len sedem krčných stavcov, rovnako ako myš?

Na vyjadrenie nadváhy a obezity zas zo slovníkov vyťahujeme zvieratá ako baran, medveď či prasa.

To posledné aj na zdôraznenie zanedbanosti, nečistoty a zápachu. Prasce sú známe schopnosťou požierať vlastné výkaly či záľubou váľať sa v blate, čím sa ochladzujú a zbavujú parazitov.

Pre vyjadrenie extrémne veľkého zápachu často spomíname aj capa. Jeho typický zápach spôsobujú mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté aj v kozom mlieku a mäse. Pach capov sa počas ruje ešte vystupňuje, pretože vtedy si močia cez brucho až na bradu.

Hoci ľudské oko zaberá len mizivú časť plochy tela, dokážeme ním pozorovať to, čo je v 125-stupňovom uhle pred nami. Väčšina zvierat nemá ani túto výhodu. Vlk má zorný uhol len 83 stupňov a lev 120.

Ak je niekto obdarený dobrým zrakom, priradíme automaticky prívlastok orlí či sokolí. V ríši zvierat dravce skutočne oplývajú výborným zrakom. Je ich najdôležitejším zmyslovým orgánom.

Oko orla je dokonale prispôsobené na lov – zajaca zahliadne na 2,5 kilometra a sokol zaregistruje holuba až na vzdialenosť 8 km. Dravce vidia farebne ako človek. S tým rozdielom, že farby nimi videné sú jasnejšie a mnohé z nich človek ani nevidí.

Zrakový orgán niektorých vtákov môže vážiť viac ako ich mozog a predstavovať asi 15 percent hmotnosti celej hlavy. Oči sovy sú takmer také veľké ako ľudské. Predstavujú až tretinu veľkosti lebky, a preto zachytia i rozptýlené svetlo hviezd a Mesiaca.

Nevýhodou týchto veľkých dopredu hľadiacich očí je, že nimi sovy nemôžu hýbať. Preto, keď chcú zmeniť zorné pole, musia otočiť hlavou. V prípade, že chcú presne posúdiť polohu objektu, otáčajú hlavou skoro dokola a odhadujú ho z rôznych uhlov.

Soví krk má 14 krčných stavcov (dvakrát viac ako cicavce) a vďaka tomu môžu sovy otáčať hlavou až o 270 stupňov.

Z bystrozrakých cicavcov spomeniem medveďa bieleho, ktorý zbadá tuleňa až na 1,5 km. Zahanbiť sa nedajú ani naše mačkovité šelmy. Náš rys má túto prednosť vpísanú rovno v rodnom liste – ostrovid. Zrak má vynikajúci aj v noci. Počas splnu zbadá zajaca na 125 a srnca na 300 metrov.

Slabozrakých je v ríši zvierat veľa. Myš vidí na vzdialenosť len štvornásobku dĺžky svojich fúzov. Nosorožec má taký slabý zrak, že na 20 metrov nerozozná človeka od stromu.

Oči krta veľkosti špendlíkovej hlavičky sú nielen maličké, ale aj krátkozraké. Na jeho hlave ich sotva objavíte. Po vylezení zo svojich podzemných chodieb nimi vníma len rozdiel medzi nocou a dňom. Teda prirovnanie slepý ako krt má svoje opodstatnenie.

Oko orla je dokonale prispôsobené na lov. 7 fotografií v galérii Oko orla je dokonale prispôsobené na lov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Nielen krikľúni

Tichých ľudí prirovnávame k jazvecom v diere či k myškám. Hlučnejších k turom a volom, prípadne ich rev označíme za paviání. Človek by sa v rebríčkoch hlučnosti neumiestnil ani na prvých dvadsiatich priečkach.

Medzi najhlučnejších zástupcov zvieracej ríše patria vlky, levy, slony a vtáky. Papagáj kakapo dosahuje silu 132 decibelov a kakadu o 6 decibelov menej. Oba druhy využívajú hlasové prejavy na prilákanie niekoľko kilometrov vzdialených samičiek.

Veľmi dobre sú na tom aj hlasivky afrických opíc – paviánov. Dorozumievajú sa medzi sebou na vzdialenosť niekoľkých stovák metrov.

Pozrime sa ešte na najväčšiu opicu Južnej Ameriky. Je ňou vrešťan, ktorého hlas sa rozlieha do diaľky 5 kilometrov. Sila jeho hlasiviek prekračuje hodnotu 125 dB.

Ak je niekoho chôdza hlučná, povieme, že dupe ako slon. Ich dvojmetrový chobot váži až 180 kg a nachádza sa v ňom stokrát viac svalov, ako má človek v celom tele. Dokáže ním zabiť leva, ale aj jeho citlivým koncom vziať zo zeme zrnko ryže.

Napriek tomu, že slon môže vážiť až 7 ton, našľapuje na špičky prstov ako väčšina cicavcov. Slony nedokážu skákať, no vedia sa pohybovať veľmi potichu, a to až 25-kilometrovou rýchlosťou.

Nohy im slúžia aj ako akýsi prijímač. Vnímajú nimi pre človeka nepočuteľné nízkofrekvenčné signály, ktoré vydávajú iné slony až na vzdialenosť 10 kilometrov.

Slony sú tiež veľmi inteligentné. Popri delfínoch a niektorých primátoch sú to jediné zvieratá, ktoré sa spoznávajú v zrkadle. Majú tiež zvláštny vzťah k smrti. Často postávajú pri kostiach mŕtvych druhov a dotýkajú sa ich chobotom.

Slováci v Sydney: Tamojší policajti sú úplne iní ako tí naši

Minimálne v jednej oblasti je vraj na Slovensku väčšia sloboda ako v rozvinutejšom svete.

Múdry, múdrejší, prefíkaný

Už v predchádzajúcom diele sme si vysvetlili, že všetkým kozám, kravám, husiam a somárom krivdíme, ak ich používame na vyjadrenie ľudskej hlúposti.

Za múdre zvieratá sa v niektorých kultúrach považujú hady, v iných sú stelesnením zla, bolesti, klamstva, podvodu a pokušenia.

Hoci kniha Genezis opisuje hada ako pokušiteľa a tvorcu hriechu, v Novom zákone sa už na neho Ježiš pozerá zhovievavejšie, vyzýva apoštolov k hadej opatrnosti. Faktom zostáva, že prirovnávanie zlých a „jedovatých“ ľudí k hadom je zaužívané dodnes.

Keď povieme o niekom, že je špinavý, väčšinou hneď dodáme – ako prasa. 7 fotografií v galérii Keď povieme o niekom, že je špinavý, väčšinou hneď dodáme – ako prasa. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Vo väčšine kultúr sa za múdre označujú sovy. Veľké a pomaly žmurkajúce oči tomuto vtákovi prepožičali vážny výraz, čo prispelo k tomu, že im býva prisudzovaná múdrosť. Ale pozor, v Indii nikomu nepovedzte, že je ako sova. Je tu totiž bežné sovou nazývať prihlúplu osobu.

O líškach sa vraví, že sú prefíkané. Aj jedna z bájí hovorí o líške, ktorá oklamala havrana a olúpila ho o kus syra. V skutočnosti sú líšky opatrné, plaché a nedôverčivé.

No aby sme nepoukazovali len na jednu z postáv tejto báje, havrany a tiež viaceré druhy z čeľade krkavcovitých majú slabosť na lesklé a farebné predmety – kľúče, mince, sklo i farebné plasty, ktorými si zdobia hniezda. Preto vzniklo prirovnanie o kradnúcej strake.

Prirovnanie prefíkanosti a vypočítavosti nájdeme aj v súvislosti s opicami. V stredoveku ich často chovali ako domácich miláčikov na šľachtických dvoroch, pretože sa pokúšajú imitovať správanie ľudí.

Aj v symbolike sa opice používali ako zvieratá s prevažne negatívnym významom. Predstavovali márnivosť, lakomosť, oplzlosť či iné vlastnosti ľudí bez zábran.

Preteky v rýchlosti a cnostný bobor

Leňoch, korytnačka či slimák sú skutočne zvieratá, ktoré sú neschopné rýchleho presunu, a tak ich využívame na zdôraznenie pomalosti. Samica leňocha „šprintuje“ rýchlosťou 4 metre za minútu, keď začuje vydesený krik svojho ohrozeného mláďaťa.

Ak je na tom niekto opačne, prirovnáme ho k lani alebo ku koňovi. Právom. Obe zvieratá sú schopné vyvinúť rýchlosť od 50 do 80 km za hodinu. V ázijských krajinách na zdôraznenie rýchlosti používajú prirovnanie rýchly ako tiger.

Slovo tigris znamená v niektorom z médsko-perzských jazykov šíp a na ten sa v 65-kilometrovom behu skutočne táto najväčšia mačkovitá šelma na svete aj mení. Aj historický názov rieky Tigris mal vyjadrovať jej rýchly tok oproti pokojnejšiemu Eufratu.

V stredoveku bol jedným zo symbolov cudnosti, teda sexuálnej zdržanlivosti, bobor. Jeho latinský názov castor sa spájal s tým, že sa dokázal sám vykastrovať, teda odhryznúť si semenníky, aby sa tak zachránil pred lovcami.

Rôzne pramene vo všetkých kultúrach hovoria o desiatkach ďalších zvierat – hmyze, cicavcoch, vtákoch i rybách. Stali sa súčasťou opisu mnohých ľudských vlastností a schopností.

Ak je niekto neistý, niečomu sa nerozumie, je zmätený či nechápe súvislosti, urobíme z neho jeleňa. V nekomfortných situáciách sa cítime ako ryba na suchu. Z nerozhodných radi urobíme mačku chodiacu okolo horúcej kaše, z tichých myšky, z usilovných včely, z lenivých trúdov, hnidy či vši.

Dotieravcov, ktorých sa nevieme zbaviť, nazývame pijavice a kliešte. Tých menej voňavých pripodobňujeme k bzdochám, tchorom a capom. Tvrdohlavých k baranovi, ustráchaných z mokrému mačaťu či zbitému psovi.

Neúprimní, úlisní, zaliečaví a prehnane milí sú pre nás klzké hady v mokrej tráve, uštipačnejší pichľavé ježe. Napadá vám zvieracie prirovnanie, ktoré sme tu nespomenuli? Sem s ním!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×