Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Z vlastného vrecka dal státisíce, aby v Nižnom Hrušove vybudoval múzeum

07.09.2017 Obdobie, hrdo sa nesúce v znamení kladiva a kosáka, ochudobnilo našu slovnú zásobu o mnoho slov. Z našej hovorovej reči sa ako nepotrebné vytratilo aj slovo mecenáš.
Z vlastného vrecka dal státisíce, aby v Nižnom Hrušove vybudoval múzeum
8 fotografií v galérii
Zriadenie múzea vyšlo Jaroslava Krajňáka na 200 000 eur.
Autor fotografie: Peter Ličák

Na dolnom Zemplíne ho prinavrátil do života bývalý riaditeľ základnej školy, dnes úspešný obchodník s umením a so starožitnosťami Jaroslav Krajňák (60). Ako vysvetľuje strohá veta v slovníku cudzích slov, za mecenáša je považovaný bohatý človek podporujúci vedu a umenie. A to akosi dokopy v minulom režime nešlo.

Kto bol vtedy bohatší ako jeho príbuzní, kamaráti, susedia, nevystrkoval zbytočne rožky, aby niekto zvedavý nezačal snoriť, ako k svojmu bohatstvu prišiel. Lebo kto nededil po bohatom americkom strýkovi, z poctivo zarobených dvoch tisícok zbohatnúť nemohol ani za desať životov.

Pravda, ak nebol výčapník alebo vekslák. A tak ani nebolo toho, kto by veľkoryso finančne podporoval mladé talenty, maliarov, sochárov, vedcov. Mecenášstvu skrátka časy nepriali.

Bez eurofondov

Ani dnešné dni nie sú na mecenášov štedré, ak sa už niektorí rozhodnú pre sponzorstvo, dajú prednosť radšej politickej strane alebo volebnej kampani politika, ktorý má šancu skončiť vo vládnej zostave. Tomu sa vraví mecenášstvo na istotu.

Jaroslav Krajňák z Nižného Hrušova nie je z tejto kategórie mecenášov. So svojou rodinou venoval 200 000 eur na umenie a históriu. Časť rozsiahlych výstavných priestorov známej aukčnej spoločnosti Darte premenil na múzeum grófky Anny Lesznaiovej.

Táto výnimočne talentovaná spisovateľka, ilustrátorka a maliarka prežila v kaštieli v Nižnom Hrušove viac než pol storočia. Hoci sa narodila v Budapešti do mimoriadne obľúbenej šľachtickej rodiny, metropolu na Dunaji neváhala vymeniť za život v barokovej kúrii na Zemplíne.

„Malika, ako familiárne volali pani grófku priatelia, ale aj dedinčania, má svoje múzeum v New Yorku i v maďarskom meste Hatvan blízko Budapešti, dokonca v USA a Maďarsku sú po tejto intelektuálke pomenované umelecké školy. Lenže u nás sa za bývalého režimu o umeleckých aktivitách grófskej rodiny z nižnohrušovského kaštieľa hovoriť nesmelo, páni z kúrie boli jednoducho neželanou témou.

Keďže vyše štvrť storočia vediem v rodnej dedine rodinnú firmu obchodujúcu so starožitnosťami a umením, považoval som za svätú povinnosť splatiť veľký dlh našej spoločnosti voči Anne Lesznaiovej. A zároveň v rámci svojich finančných možností aspoň sčasti poodhaliť kúzlo úchvatnej a stále tajomnej osobnosti pani grófky,“ hovorí o motívoch založenia múzea Anny Lesznaiovej jej veľký obdivovateľ.

Pre talentovanú ženu bol Nižný Hrušov záhradou blaženosti. 8 fotografií v galérii Pre talentovanú ženu bol Nižný Hrušov záhradou blaženosti. Zdroj: Peter Ličák

Nebola to krátka cesta. Ani lacná. Keď vlani múzeum navštívil minister školstva Peter Plavčan, opýtal sa jeho zriaďovateľa, koľko eur dostal z eurofondov. Táto otázka, aj keď legitímna, Jaroslava Krajňáka celkom pobavila.

A jeho odpoveď ministra prekvapila: „Akurát včera som sa manželke priznal, že som ochudobnil naše rodinné konto o takých 200-tisíc eur. Na vybavovanie eurofondov nemám nervy ani správne známosti...“

Po druhé, keď urobil prvé kroky k založeniu múzea Anny Lesznaiovej, o eurofondoch sme na Slovensku ešte nechyrovali.

„Zriadenie a zariadenie múzea exponátmi nebolo záležitosťou jedného leta, prvé exponáty som kúpil už pred dvadsiatimi rokmi. Isteže, trvalo to dlho, no podarilo sa mi vo svete nájsť veľmi vzácne artefakty pripomínajúce život a dielo pani Maliky,“ konštatuje s oprávnenou hrdosťou pán Krajňák.

Ministerka školstva

Priatelia grófky Lesznaiovej z umeleckých kruhov, medzi ktorých patril na začiatku minulého storočia aj skvelý impresionistický maliar Teodor Mousson i maďarský básnik Ady Endre, sa v dobrom naťahovali, či je ich hostiteľka z nižnohrušovskej kúrie významnejšou poetkou alebo výtvarníčkou.

Pravda má však oveľa širší základ, história dnes hovorí o grófke Lesznaiovej aj ako o autorke rozprávok, ilustrátorke, ako o učiteľke umenia i priemyselnej výtvarníčke, ktorá vytvorila vo svete výšiviek a maďarského ornamentálneho umenia čosi výnimočné.

„Jedno je nespochybniteľné – pre Annu Lesznaiovú znamenal Nižný Hrušov raj, záhradu blaženosti, kde sa odohrali najvýznamnejšie udalosti jej života. Nebyť vojny a jej núteného odchodu z tunajšej kúrie, určite by bola Nižný Hrušov posunula do vyššieho levelu, do iného spoločenského povedomia. Lenže minulý režim urobil z tejto výnimočnej aristokratky iba zabudnutú umelkyňu,“ hovorí zakladateľ múzea Anny Lesznaiovej.

Jej šľachtická rodina mala korene v zemplínskej župe, Annin starý otec, lekár Mór Moscovitz, získal veľké uznanie, keď v roku 1831 po vypuknutí cholerovej epidémie zanietene pracoval na jej likvidácii a do veľkej miery ju aj pomohol zastaviť.

Rodina žila od jari do jesene na Zemplíne, na zimu sa podľa šľachtických obyčajov sťahovali do Budapešti. Po nevydarenom ročnom manželstve, do ktorého vhupla ako 17-ročná, našla Anna útechu v maľovaní. Do jeho tajov vnikala v školách kreslenia v Budapešti a v Paríži.

V tejto etape života jej vyšla v roku 1909 prvá básnická zbierka Bludné verše. Popri literárnej tvorbe sa Anna venovala aj dizajnu pre umelecký priemysel. Svoje grafické návrhy uplatnila vo vlastnej manufaktúre v dedinke Lesné pod výbežkami Vihorlatskej pahorkatiny.

Dedinské ženy tam vyrábali podľa návrhov mladej pani grófky oblečenie, vankúše, vyšívali obrusy, tkali koberce. V dizajnérskej tvorbe Anny Lesznaiovej dominovala téma zemplínskej dediny, nižnohrušovského kaštieľa i „kraja zelene pod klenbou neba“, ako poeticky hovorievala o Zemplíne.

„O manufaktúre pani grófky sa aspoň ako-tak vie, ale že v roku 1911 zastávala funkciu povereníčky ministerstva školstva Uhorska, čo bola na dnešné pomery funkcia ministerky školstva, už nevie takmer nikto. Svoju funkciu brala veľmi zodpovedne, napríklad vydala učebné osnovy pre základné a stredné školy, v Maďarsku založila niekoľko nových škôl. Stále sa však venovala dizajnu, v roku 1931 viedla v Orbánovej škole úžitkového umenia v Budapešti ateliér umeleckopriemyselného návrhárstva,“ vyratúva Jaroslav Krajňák ďalšie aktivity grófky z Nižného Hrušova.

Smrť v New Yorku

Nástup nacizmu a fašizmu zasiahol krutým spôsobom aj do života Anny Lesznaiovej. So svojím partnerom Tiborom Gergelym emigrovala v roku 1939 na bezpečnejšiu stranu Atlantiku. V New Yorku viedla umeleckopriemyselné kurzy, prednášala Američanom a emigrantom zo starého kontinentu o maďarskom umení.

Rok po vojne, v ktorej jej fašisti popravili syna, si hrušovská výtvarníčka a dizajnérka otvorila v New Yorku vlastnú umeleckú školu.

V emigrácii stihla dokončiť aj autobiografický román Na začiatku bola záhrada o spletitých osudoch dvoch rodín, ktorý literárni kritici dodnes považujú za skvost maďarskej literatúry. V Maďarsku sa objavil na pultoch kníhkupectiev v roku 1966, krátko pred smrťou jeho autorky, ktorú pochovali v hrobe jej brata v rodnej Budapešti.

„Dlhoročný smútok a žiaľ za strateným hrušovským panstvom, starým kaštieľom, jej manufaktúrou v Lesnom, ateliérom a čarovnou záhradou nikdy neoslabli. Múzeum, ktoré som zriadil na poctu výnimočnej umelkyne s modrou krvou v Nižnom Hrušove, si Anna Lesznaiová určite zaslúžila,“ vraví jeho mecenáš Jaroslav Krajňák.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×