Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

O vyčíňaní nacistov v obci hovoria viac. Ďalšiu podporu Kotlebu nechcú

23.08.2017 Volebné body Kotlebovi v Kľakovskej doline. Pre niektorých zdvihnutý varovný prst, pre iných nezmyselné spájanie s históriou. Ako to v Ostrom Grúni a Kľaku vnímajú s odstupom času?
O vyčíňaní nacistov v obci hovoria viac. Ďalšiu podporu Kotlebu nechcú
9 fotografií v galérii
Marian Kotleba
Autor fotografie: TASR/Michal Svítok

Marian Kotleba rozdeľuje spoločnosť. Pred štyrmi rokmi sa stal predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja a neskôr sa jeho strana dostala do parlamentu. V obci Ostrý Grúň, ktorá bola postihnutá krvavou vojnovou tragédiou, získal vtedy šokujúco vysokú podporu.

To mediálne zarezonovalo a nadšený z toho nebol takmer nikto z jej obyvateľov vrátane starostky Jany Angletovej. Už vtedy netajila svoje rozčarovanie a rovnaký postoj zastáva aj dnes.

„Dúfam, že ďalšie voľby už nedopadnú tak ako tie predchádzajúce. Bolo to sklamanie nielen pre mňa, ale aj pre našich občanov, ktorí zažili tragédiu Krvavej nedele. Starší ľudia, čo sa na to obdobie pamätajú, majú stále slzy v očiach. Pokiaľ takto pracujúci alebo aj nezamestnaní vyjadrili svoju nespokojnosť, nie je to podľa môjho názoru veľmi správne,“ myslí si.

Nedokážem to pochopiť

Súčasná šéfka Obecného úradu v Ostrom Grúni pracovala v minulosti ako zdravotná sestra. Často pomáhala s ošetrovaním aj miestnym seniorom a popritom počúvala ich zážitky z 21. januára 1945 plné utrpenia a bolesti. Tie sa priamo dotýkali aj jej rodiny.

„Bývali sme v prvom dome dediny po pravej strane, kde žil otec so svojimi rodičmi a starými rodičmi. Keď sem Nemci vtrhli, otec mal rok a tri mesiace, starká bola tehotná. Spali v zadnej miestnosti a len vďaka tomu, že sa s ním ukryla za veľkou perinou a zakryla mu ústa, unikli pred popravou.

Ľudí vyhnali v mraze von v papučiach a nočných košeliach, išli s tým, že budú vypovedať. Keď ich sústredili pred domom Izidora Debnára, nikto nepovedal, kde sú partizáni. Ich najbližší z okolitých domov videli, ako ich vháňajú dnu, Nemec strieľa bezbranných civilistov do zátylku.  Všetkých, vrátane detí, ktoré sa v strachu túlili k svojim rodičom.

Keď sa izba zaplnila mŕtvymi telami, strieľali vonku. Tí ľudia vedeli, čo ich čaká, ale neplakali, mlčky stáli, neprosili o milosť. Diali sa tam veci, ktoré sa ani nedajú vysloviť. Už pre toto zverstvo nedokážem pochopiť, čo sa tu udialo v posledných voľbách,“ hovorí starostka.

Udržiavať pamätníky nestačí

V Ostrom Grúni robia každoročne množstvo aktivít, ktorými sa ľuďom snažia priblížiť históriu.

„Treba hovoriť o tom, že fašizmus už tu raz bol. Obral mnoho našich ľudí o rodiny, domov, nehovoriac o brutalite na civilnom obyvateľstve. Pripomíname si to v januári stretnutím pri pamätníku zavraždených. Minulý rok sme naň pozvali Nočných jazdcov z Ukrajiny, pripojili sa k nim slovenskí motorkári a položili spolu vence.

Robíme akcie s mladými ľuďmi, napríklad motojazdu do družobného mesta Napajedla, ktoré vo vojnovom období poskytlo obci Kľak pomoc. Zorganizovali sme besedy v našej spádovej škole v Župkove s pamätníkmi a so spisovateľmi,“ sprevádza nás Jana Angletová pamätnou izbou, ktorú pravidelne navštevujú aj vnuci a pravnuci priamych aktérov najtemnejšej kapitoly dejín Ostrého Grúňa.

Vynovený pamätník v Ostrom Grúni s menami obetí Krvavej nedele. 9 fotografií v galérii Vynovený pamätník v Ostrom Grúni s menami obetí Krvavej nedele. Zdroj: Martin Mázor

„Pred dvoma rokmi vydala obec knihu s názvom Život v Ostrom Grúni zvíťazil. Písal ju Igor Válek, ktorého rodičia prežili tragédiu. O niekoľko dní, 25. augusta, robíme vatru k výročiu SNP. Tento rok som pozvala klub vojenskej histórie na rekonštrukciu bitky.

Robíme, čo sa dá, podobne ako zväz protifašistických bojovníkov, lenže tu už by to chcelo novú krv v podobe potomkov tých, ktorí všetky tie hrôzy prežili. Vláda prispela na obnovu pamätníka, no iba opravy a údržba takýchto miest nestačia. Svoj postoj musíme preukázať tým, že niečo také nedopustíme,“ dodáva.

Zaujímajú sa o rodisko svojich predkov a ich ťažký život, čo starostku utvrdzuje v tom, že jej práca má stále zmysel.

Ľudia sú ticho

Ako sme sa sami presvedčili, ľudia sa k politike veľmi vyjadrovať nechcú. Jedna mladá žena za viacerých zdupľovala, že hlasy kotlebovcom v Kľakovskej doline sú skôr rebéliou a odrazom stavu spoločnosti ako pošliapaním histórie.

„Tí, ktorí ho volili, sa neprejavujú ani na našej facebookovej stránke. Skôr príde niečo nepekné priamo na moju osobu. Škoda, že tí ľudia neprídu na úrad, aby mi do očí povedali, čo sa im nepáči. Som pripravená diskutovať a urobiť maximum, aby sa ľudia v obci cítili dobre,“ pripomína starostka výstavbu nových bytov s cieľom udržať mladých.

Či ich Marian Kotleba svojou prácou na úrade BBSK a v parlamente presvedčil, ťažko povedať, Janu Angletovú však rozhodne nie.

„Sľuboval urobiť poriadky s neprispôsobivými a korupciou a pritom zamestnal na úrade svojich ľudí. Sľuboval prácu a dopadlo to tak, že vďaka nelegálnemu zamestnávaniu prišiel kraj o eurofondy. My sme na ne odkázaní, lebo z vlastného rozpočtu neviem robiť zázraky. Bez dotácií a grantov viem len udržiavať obec v chode,“ dodáva.

So županom sa stretla zatiaľ len na pracovnom stretnutí s ďalšími starostami. Hoci podľa jej informácií približne pred rokom v Ostrom Grúni bol a navštívil miestny kostol, na obecnom úrade sa neohlásil.

Ocko nám bol aj mamou

Emília Šurianska je jednou zo stále menšej skupiny obyvateľov Ostrého Grúňa, ktorá sa pamätá na zverstvá z 21. januára. Vtedy sedemročné dievčatko bolo doma s rodičmi a dvoma sestrami.

„Otec nás zobudil, že sa niečo deje. Nestačili sme sa ani spamätať a otca už brali. O chvíľu prišli ďalší Nemci, aby vyviedli mamu a najstaršiu 21-ročnú sestru. Mňa a druhú sestru nechali doma.“

Vyhla sa len o vlások masakru v dome Izidora Debnára. Jej mama a sestra tam zahynuli, otec akoby zázrakom prežil. Bol jedným z deviatich zranených, ktorí sa doslova vyhrabali spod mŕtvych tiel ešte predtým, ako fašisti všetko podpálili.

„Mal čistý priestrel krku. Prišiel celý zakrvavený – deti, musíme sa ukryť do hory. Dodnes mám ten obraz pred očami, bol to strašný život. Ostali sme bez domova, chodili kade-tade po známych, v tej strašnej zime sme spali aj v čačine.

Nebolo čo jesť. Takto prebehla celá zima v neustálom strachu o život. Veľké šťastie, že ocko kúpil kravu, ktorá nám poskytla základnú obživu. Naučil sa piecť chlieb, variť, tak nás vychoval. Bol pre nás aj mamou.“

Dodnes nechápe, ako sa to všetko mohlo stať. Jej otec, účastník prvej svetovej vojny, vždy vravel, že keby sa tam dotkol vojak civila, bez milosti ho zastrelia. „V tom sme žili celý čas až do toho osudného dňa,“ utiera si slzy onedlho 80-ročná dôchodkyňa.

Emília Šurianska a Ivan Maslen boli v čase vraždenia v Ostrom Grúni ešte deti. Táto udalosť ovplyvnila celý ich život. 9 fotografií v galérii Emília Šurianska a Ivan Maslen boli v čase vraždenia v Ostrom Grúni ešte deti. Táto udalosť ovplyvnila celý ich život. Zdroj: Martin Mázor

Čo sa dnes deje, je hanba!

Sedíme v záhrade Ivana Maslena, tvoriacej akýsi predel medzi domom a hospodárskou časťou. Stavby sú už kompletne nové, pôvodný pôdorys budov z konca vojny však zostal približne rovnaký. O to autentickejšie pôsobí rozprávanie muža, ktorý mal v čase ostrogrúnskeho pekla dva roky. Postupne sa o ňom dozvedal zo spomienok starej mamy.

„Keď to nedeľné ráno prišli Nemci, otec kŕmil kravy, ja som spal v postieľke, bola u nás ešte 9-ročná sesternica. Ja som ostal doma, mamu aj sesternicu zobrali. Stará mama prespala u svojej dcéry na kopci, tak sa zachránila. Keby otec ostal v maštali, ktoré vojaci neprehľadávali, zrejme by prežil.

Poslúchol však mamu, aby zobral teplú šatku a prišiel za ňou. Oboch zastrelili, sesternica prežila. Vychovávala ma stará mama, ktorá sama prišla o muža počas prvej svetovej vojny. V pätnástich rokoch som odišiel do učenia a už som bol samostatný. Človeku vtedy nezostalo nič iné, ako predčasne dospieť,“ spomína na zničené detstvo.

Dodnes je rozčarovaný z toho, že ho nikto neodškodnil. „Nemám ani nárok na dvestopäťdesiatpäťku, čo je zákon na prilepšenie k dôchodku pre ľudí postihnutých vojnou. Pýtali od vás doklad, že ste pomáhali partizánom, čo som vo svojom veku mohol len ťažko. Prišiel som o oboch rodičov, ale nemal som nárok. Je to celé postavené na hlavu.“

Proti jeho logike je aj postoj viacerých mladých, ktorí volili Kotlebu, na druhej strane ho však sčasti chápe. „Protestovali proti tomu, ako to v tejto republike vyzerá. Je to hanba!“ hnevá sa. Emília Šurianska je presvedčená, že keby zažili útrapy jej generácie, mysleli a konali by úplne inak.

„Ľuďom chýba pokora, spolupatričnosť. Je to veľmi smutné obdobie. Kedysi sme jeden druhému v zlých časoch pomáhali. A dnes? Keby ste niekde odpadli na ulici, možno si vás nikto ani nevšimne,“ dáva najavo veľké sklamanie zo súčasnej atmosféry v spoločnosti.

Širšie súvislosti

Spoločná krvavá história, ale iný výsledok volieb a tak trocha aj celkový pohľad na fenomén ĽSNS. V Kľaku volilo Kotlebovu stranu len necelých šesť percent ľudí, v župných voľbách mal navrch Vladimír Maňka. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že tu žije oveľa menej mladých ľudí ako v susednom Ostrom Grúni.

„My si tie tragické udalosti z konca vojny pripomíname nielen v januári a v auguste, ale prakticky po celý rok. Napríklad údržbou pamätníkov a jedenástich vojnových hrobov, kde leží starostlivosť, bohužiaľ, len na pleciach obce.

Naša pamätná izba, kde sa okrem iného premietajú filmy Krvavá nedeľa a Nepokorená dolina, zaznamenáva zvýšenú návštevnosť. Myslím, že sa nám darí odovzdávať odkaz ďalším generáciám,“ hovorí starosta Ľuboš Haring.

Voľby odmieta spájať s tragickými udalosťami z konca druhej svetovej vojny. „Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, komu odovzdá svoj hlas. Okrem toho som už na jednom zo spomienkových zhromaždení povedal, že hlasy niektorých našich občanov Marianovi Kotlebovi nemožno považovať za zámerné znehodnotenie odkazu 21. januára. Treba to vnímať v širšej súvislosti s tým, čo sa dnes na Slovensku deje,“ v podstate zopakoval názory, s ktorými sme sa stretli už v Ostrom Grúni.

Tak ako mu povinnosť káže, pozýva na spomienkové akcie aj najvyšších predstaviteľov štátu či kraja – vrátane predsedu BBSK. „Sám nikdy neprišiel, ale vždy poslal veniec a niektorého zo zástupcov. No čo vás možno prekvapí – keď sme žiadali o finančný príspevok na propagačné materiály pri príležitosti 70. výročia vypálenia obce, jediný, kto prispel, bol samosprávny kraj,“ dodáva Ľuboš Haring.

Pamätník v Kľaku. Návštevníci spájajú jeho návštevu aj s turistikou v malebnom okolí. 9 fotografií v galérii Pamätník v Kľaku. Návštevníci spájajú jeho návštevu aj s turistikou v malebnom okolí. Zdroj: Martin Mázor

Kto zlyhal?

V Kľaku je podľa miestnych úplne jedno, kto koho volil. Ak chcú, aby dedina vôbec prežila, musia ťahať za jeden povraz. Je, takpovediac, na konci cesty, a hoci leží uprostred krásnej kopcovitej krajiny pod vrchom Vtáčnik, pomaly sa z nej stáva chatárska osada. Kým v roku 1944 tu žilo 668 obyvateľov, dnes už len tesne prevyšuje dve stovky, minulý rok sa tu nenarodilo ani jedno dieťa.

Pred zavretým pohostinstvom a obchodom je krátko po poludní pusto a prázdno, len zopár turistov sa zastavuje pri informačných tabuliach a malej kaplnke pripomínajúcej najtragickejší deň v dejinách Kľaku.

Potom, čo fašisti zavraždili 84 miestnych obyvateľov, postavili práve na tomto mieste do radu pred hlavne troch guľometov ďalších ľudí a chystali sa pokračovať vo vraždiacom besnení. Medzi asi troma stovkami tých, čo mali už čoskoro padnúť na zem, bol aj farár Rudolf Klucha.

Ten slovami útechy posledného rozhrešenia veriacich zadržiaval hromadnú popravu, ako sa dalo. Akoby zázrakom sa potom objavila motospojka s rozkazom zastaviť nezmyselné krviprelievanie.

V Kľaku azda niet človeka, ktorého rodinu by nezasiahol dopad Krvavej nedele, tá starostova nie je výnimkou. Aj preto je podľa neho pripomínanie si tragických udalostí niečím takým samozrejmým ako víkendové návštevy rodičov.

Na miestnom pamätníku sa počas našej návštevy intenzívne pracovalo. Nový, krajší šat dostáva vďaka podpore premiéra Roberta Fica, na ktorý, podobne ako na ostrogrúnsky, uvoľnil prostriedky z rezervného fondu.

Predseda vlády navštevuje spomienkové akcie v tomto regióne pravidelne, pričom v jednom z príhovorov si neodpustil výčitku adresovanú miestnym voličom Kotlebovej ĽSNS, otvorene sa hlásiacej k fašizmu. Zamýšľal sa nad tým, kto zlyhal.

„Rodičia, učitelia, my? Predsa nie je možné, aby mládež nielenže nevedela o Ostrom Grúni a Kľaku, ale dokonca ako keby dávala podporu hnutiu, ktoré je dnes v parlamente.“

Pokiaľ bola volebná vzbura z Kľakovskej doliny skutočne odrazom stavu slovenskej politickej scény, do budúcna zrejme nemožno očakávať, že sa v zmýšľaní Kotlebových voličov niečo zmení.

Vražedná odveta

Masaker v Kľakovskej doline prišiel ako odveta za pomoc partizánskym skupinám a prestrelku medzi partizánskymi jednotkami a Nemcami z 18. januára 1945. Štáb jednotky Edelweiss naplánoval o tri dni neskôr prepad Ostrého Grúňa a Kľaku.

 

V súčinnosti so špeciálnou jednotkou SS, vyzbrojenou samohybnými delami a obrnenými vozidlami, a so stočlenným oddielom SS Heimatschutz Slowakei z Veľkého Poľa a Píly prepadli najskôr Ostrý Grúň. V dome Izidora Debnára a v ďalších domoch zavraždili 64 ľudí. V Kľaku zabili ďalších 84 ľudí a vypálili 132 domov s hospodárskymi budovami, rabovali aj v okolitých dedinách Habičov, Župkov, Prochot.

 

Skazu v Ostrom Grúni zavŕšili 24. januára, keď obec vyrabovali a vypálili. Úplne zničili 112 obytných domov, čiastočne ďalších päť. Veliteľ jednotky Edelweiss Ervin Thun von Hohenstein bol v roku 1945 sovietskym vojenským súdom odsúdený na trest smrti a popravený, veliteľa slovenskej roty Ladislava Nižňanského pre nedostatok dôkazov v roku 2006 v Mníchove oslobodili.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×