Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jakubovi zostal z bdelej kómy ťažko poškodený mozog, žije však úplne normálne

22.08.2017 Keď sa Jakub prebral z bdelej kómy, bol iba kostra obtiahnutá kožou a komunikoval len očami. Je neuveriteľné, že hoci má ťažko poškodený mozog, dnes žije normálne.
Jakubovi zostal z bdelej kómy ťažko poškodený mozog, žije však úplne normálne
6 fotografií v galérii
Jakub sa po prázdninách chystá na strednú školu.
Autor fotografie: Miro Miklas

Dvere topoľčianskeho bytu Vizinkaničovcov nám otvára krásny chlapec. Vysoký, svalnatý, s dlhými vlasmi a nádhernými uhrančivými očami. Jakub. Dieťa, ktoré pred piatimi rokmi ležalo na posteli s plienkou, sondou v nose, kričalo pri bolestivých podnetoch a tie isté oči sa upierali do neznáma.

Prehodíme pár slov, Kubo berie psa Maxa a spolu s naším fotografom idú von na trasu, kam chodí bežne behávať. Jakub má šestnásť a po prázdninách nastupuje na obchodnú akadémiu. Základnú školu skončil s vyznamenaním a prijali ho aj na gymnázium.

Hoci občas dlhšie hľadá niektoré slovo, len ťažko sa dá uveriť, že jeho nález na mozgu je stále katastrofálny. Jeho otec Peter nám ukazuje obrázky z kontrolnej magnetickej rezonancie. Uprostred prierezu mozgu svieti veľká biela diera.

Kubo má zdevastované bazálne gangliá, veľmi dôležitú oblasť mozgu. Jeho telo si však poradilo a činnosť nefunkčných častí mozgu dokázalo zabezpečiť náhradnými spojeniami. Vďaka obetavosti a neúnavnej snahe svojich rodičov má Jakub za sebou 232 sedení v hyperbarickej komore a desiatky najrôznejších terapií.

V detskej fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch, kde ležal dlhé štyri mesiace, mu hovoria Zázračný Jakub. To, že s ťažko poškodeným mozgom dnes žije ako bežný tínedžer, je zázrak. Rovnaký zázrak však bol aj to, že sa vôbec prebral, hoci umieral. Bol na ceste preč... a vrátil sa.

Neznáma príčina

Jakubova mama Mirka je špeciálna pedagogička a vnímavá, empatická žena. Keď na konci februára 2012 ich 11-ročný syn náhle prestal jesť, pospával a nič ho nezaujímalo, rýchlo pochopila, že so synom je zle.

„Dodnes sa presne nevie, čo spôsobilo Jakubov stav. Od septembra v ten rok býval chorý, mal dýchacie infekty. V škole mali salmonelózu a on ju dostal. Mal problémy s imunitou, v polovici decembra bol navyše očkovaný. Tesne pred začiatkom zhoršenia jeho stavu bol chorý, bral antibiotiká, ktoré nezaberali. Neskôr mu pri vyšetreniach zistili mononukleózu, ktorá tiež môže spôsobiť zápal mozgu. Možno sa stretlo viacero spúšťačov ochorenia naraz. Nikdy sa už asi nedozvieme, čo sa vlastne stalo,“ uvažuje Mirka.

Rodičia verili, že ich syn sa preberie napriek zlým predpovediam. 6 fotografií v galérii Rodičia verili, že ich syn sa preberie napriek zlým predpovediam. Zdroj: Miro Miklas

Jakuba prijali v topoľčianskej nemocnici 28. februára 2012. Keď mu mama doniesla veci, poslali ju domov s tým, že Jakubovi tečie infúzia.

„Keď som ho uvidela na druhý deň, bola som v šoku. Jakub vyšiel za mnou len s pomocou sestry a potom, pretože som ho nevidela, pätnásť minút stál pri dverách a nedokázal stlačiť kľučku. Akoby ma nespoznával. Nerozprával, len plakal a upieral na mňa veľké vystrašené oči,“ spomína.

Mirka okamžite žiadala, aby ju hospitalizovali spolu so synom, hoci patril medzi väčšie deti. Po viacerých ťažkostiach sa jej to podarilo.

Stratený čas

Na druhý deň sa Jakubov stav výrazne zhoršil. „CT vyšetrenie mal podľa prepúšťacej správy negatívne, bez zmien na mozgu. Neskôr sa zistilo, že cétečko bolo pokazené. Hrozné je, že neprizvali neurológa a posielali nás na psychiatrické vyšetrenie. Jakub mal pritom kŕče, najmä v noci, hrudník sa mu vypínal do oblúka, palec na ľavej nohe mu ťahalo nahor,“ ukazuje Mirka fotky príznakov, ktoré už vtedy poukazovali na poškodenie mozgu.

Psychiatrička do záveru vyšetrenia napísala, že Jakub je „v život ohrozujúcom stave“. Mirka oslovila svoju kamarátku Janku z Nitry, ktorá zavolala tamojšej detskej lekárke.

„Primár v nitrianskej nemocnici bol oboznámený s Jakubovým stavom a čakal nás. Z topoľčianskej nemocnice však Jakuba previezli až na ďalší deň. Samostatný prevoz nedostal, musel počkať na ďalší deň na sanitku so šiestimi ďalšími pacientmi,“ hovorí Mirka o ťažkých chvíľach.

„Pamätám si, že nás tam prijímala mladá doktorka, ktorá okamžite vstala a šla mi pomôcť, pretože videla, že Jakuba podopieram. Zahľadela sa naňho a povedala: „Zlatinko, bože, veď ty si v bdelej kóme!“

Pamätám si len, ako som plakala a ona ma utešovala, aby som sa nebála. Ja som však plakala aj od úľavy, že konečne niekto vidí, ako veľmi zle na tom Jakub je,“ hovorí Mirka. Magnetická rezonancia ukázala vážne poškodenie bazálnych ganglií.

„Prišiel za mnou neurológ a pýtal sa na čas pred Jakubovým ochorením. Spolu sme sa snažili dopátrať, čo mohlo jeho stav spôsobiť. Jakubka zatiaľ pripravovali na odber mozgovomiechového moku. Šla som s ním a pomohla som ho zdravotníkovi vyložiť z vozíka na stôl, kde mali robiť zákrok. Z vedľajšej miestnosti plnej lekárov, ktorí mali zrejme konzílium o Jakubovom stave, som začula, ako neurológ hovorí, že som úplne presne vyhodnotila jeho príznaky. Bolo mi strašne. V Topoľčanoch sme stratili tri dni bez liečby a zápal mu zatiaľ poškodzoval mozog,“ hovorí Jakubova mama.

Pripomínal bábätko

Jakub mal cez víkend v Nitre začať dostávať liečbu a v pondelok ich mali previezť do Bratislavy. Napokon ho tam však sanitka so spustenou sirénou viezla ešte v ten istý večer. Bojoval o život.

„Šli sme v aute za sanitkou, ale uháňala tak rýchlo, že sme nemali šancu ich dostihnúť,“ spomína Jakubova mama na ťažké chvíle. Na Kramároch ich prijali 2. marca 2012. Odišli odtiaľ až 19. júna. To však vtedy Mirka netušila.

„Vošla som na neurologické oddelenie o deviatej večer a hneď som chcela ísť za synom. Hoci bol večer, sestra mi nebránila. Počula som jeho strašný nárek. Rozliehal sa na celé oddelenie. Bál sa, že som ho opustila, že ho nechávam tak a nedokázal nijako inak vyjadriť svoj strach. Keď ma uvidel, po chvíli sa upokojil. Pripomínal mi malé bábätko, ktoré komunikuje iba plačom,“ hovorí Mirka dojato.

Jakub nemohol chodiť, prehĺtať ani rozprávať. Postupne ho preberali z umelého spánku. 6 fotografií v galérii Jakub nemohol chodiť, prehĺtať ani rozprávať. Postupne ho preberali z umelého spánku. Zdroj: Archív M. V.

Zlepšenie a pád

Na druhý deň skoro ráno sa Jakubova mama stretla s detským neurológom, docentom Pavlom Sýkorom, ktorý Jakuba počas celého pobytu v nemocnici liečil.

„Podal mi ruku, predstavil sa a povedal – mamička, váš syn je vo veľmi vážnom stave. Mala som pocit, že ma krájajú na plátky. Neskutočne to bolelo. Po jeho odchode som si musela sadnúť na peľasť Jakubovej postele, pretože sa mi podlamovali nohy,“ hovorí Mirka.

Začal sa kolotoč vyšetrení. Laboratórne výsledky, vyšetrenia likvoru, vyšetrenia metabolizmu, sérologické výsledky, opäť magnetická rezonancia mozgu, očné vyšetrenia, sono brucha.

„Jakubovi nasadili gamaglobulínovú liečbu, lebo sa predpokladalo autoimunitné ochorenie a dávali mu ju päť dní. Jeho stav sa za ten čas naozaj výrazne zlepšil. Začal sa usmievať, rozprávať. Znovu si sám čistil zuby a dokonca mu začalo chutiť aj jesť,“ ukazuje Mirka fotky, ako Jakub na posteli „tlačí“ pizzu.

„Surfoval aj na internete, pozeral rozprávky. Zdalo sa, že sme nad ochorením vyhrali a pán docent nám sľúbil, že sa Kubkov stav bude ďalej zlepšovať, do dvoch týždňov sme doma. Pamätám si, ako sa mi to zdalo dlho. Keby som ja bola vtedy vedela...“ konštatuje Jakubova mama. Tretí deň po dobratí liečby sa totiž stav jej syna výrazne zhoršil.

Chmúrne predpovede

Začalo sa to trasením jazyka. Jakub náhle opäť prestal komunikovať, prestal sa hýbať, bol odkázaný na plienky, stratil schopnosť prehĺtať a potreboval sondu. Znovu bol v kóme.

„Opäť sme sa starali akoby o niekoľkotýždňové dieťa. Komunikoval s nami len hrozným krikom, ktorý sa ozýval široko-ďaleko. Lekári ho uviedli do umelého spánku, pretože mal zrejme bolesti. Mal silné kŕče, bol nadopovaný množstvom liekov a neustále spal. Keď nespal, kričal,“ hovorí Mirka o strašných týždňoch.

Lekári totiž ich synovi veľkú nádej nedávali. Mal silné spazmy, ktoré mu úplne vykrútili ruky, vychudol na kosť a kožu. Zubami si pri kŕčoch tváre spôsoboval hlboké rany na perách a v ústach.

„Pamätám sa, ako privolaný zubár povedal, že mu máme dať vytrhať všetky zuby, aby sa nezraňoval, pretože takýto stav môže trvať roky. Uvedomila som si, že mi tým hovorí, že náš syn sa neuzdraví, že umiera. My sme to však odmietli prijať. Rovnako ako predpovede lekárov, že má ťažko poškodený mozog a ak aj prežije, už nikdy nebude chodiť a nikdy už nebude normálne žiť,“ hovorí Mirka.

Pamätá si spev

Dodnes je vďačná za to, že na neurologickom oddelení DFNsP im dovolili vytvoriť pre Jakuba podnetné prostredie.

„Mal pri sebe svoje veci, obliečky, okolo postele sme mu rozvešali fotky s nami, so sestrou Peťkou a s kamarátmi. Púšťali sme mu vážnu hudbu, otec mu hrával na gitare. Inak, na to jediné si Jakub z tohto obdobia spomína. Že ho tatino ,chodil mučiť‘ svojím spevom a hrou na gitare,“ smeje sa už dnes Mirka.

„Viacerí členovia personálu mi povedali, že sa za Jakuba modlia. Postupne po týždňoch ho začali prebúdzať a hoci sa pridalo viacero infekcií, ktoré museli liečiť antibiotikami, pomaly sa jeho stav zlepšoval,“ spomína Mirka.

Po dvoch mesiacoch si jej syn opäť sadol, s maminou pomocou sa zbavil sondy a začala ho kŕmiť lyžičkou. Na predstavení, ktoré organizuje združenie Červený nos Clowndoctors, Jakub povedal prvé slová po dlhom čase. Boli to čarovné slová – čáry-máry-fuk.

Jakub mal klaunov veľmi rád a stal sa aj krstným otcom ich knihy Malé zázraky. Opisuje príbehy detí podobné tomu jeho. Po odchode z nemocnice nastúpil do kúpeľov v Kováčovej. Vďaka úsiliu jeho rodičov sa tam onedlho opäť vrátil a naplno cvičil.

Verili, že sa vráti

Odvtedy Jakub spolu s jeho najbližšími prešli dlhú cestu. Rodina Vizinkaničovcov sa pred dvomi rokmi rozrástla o ďalšiu dcérku. Malá Vivien zatiaľ nevie, akú drámu rodičia prežili spolu s jej veľkým bratom, ktorému sa dnes v obývačke motá pomedzi dlhé nohy.

Jakubov otec Peter s vážnou tvárou hovorí: „Keby tak človek na začiatku toho celého vedel, že to dopadne dobre. Keď ste zúfalí, cítite sa bezmocní a všetko vyzerá zle, zostáva iba veriť. Len viera nám pomohla vydržať. Verili sme, že Jakub prežije. Že sa k nám vráti. Nič iné sme si nepripustili.“

Vyťahuje hrubé fascikle písomných prosieb, ktoré počas rokov posielal rôznym nadáciám i sponzorom. Pomohli – ako médiá, tak i obyčajní ľudia, ktorí im darovali vozík, organizovali pre Jakuba zbierky a benefičné akcie. Pridali sa organizácie, ktoré Kubovi umožnili bezplatné vstupy na športoviská i do hyperbarickej komory.

Vizinkaničovci by sa chceli poďakovať všetkým, ktorí pri nich stáli a aj teraz pomáhajú financovať náročnú Jakubovu rehabilitáciu, ktorá stále stojí veľa peňazí. Vďaka nim dnes na Jakubovi ani nevidieť, čo sa mu stalo.

Hoci musel pre ochorenie opakovať ročník, školu napokon ukončil bez asistenta, bez špeciálnych úľav. Teraz počas prázdnin Jakub každé ráno skoro vstáva a chodí sa starať o poštové holuby, ktoré chovajú na jednej stanici v okolí. Má ich rád. Sú mu blízke možno preto, že lietajú tam, kde bol dlho aj on. Len kúsok od neba.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×