Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nové využite pre podprsenku, aj brnenie proti medveďovi. Vynálezy získali špeciálne „nobelovky“

27.07.2017 Ľudský záujem jednoducho nepozná hranice.
Nové využite pre podprsenku, aj brnenie proti medveďovi. Vynálezy získali špeciálne „nobelovky“
3 fotografie v galérii
Podprsenka ako respirátor. Elena Bodnarová s kolegami v akcii.
Autor fotografie: Reuters

Ľudia sú od prírody nesmierne zvedaví a prejavuje sa to aj v tom, čo všetko preverujú, skúmajú a vylepšujú.

Napríklad nápaditá Elena Bodnarová spolu s dvoma kolegami vytvorili špeciálnu podprsenku, ktorú by v prípade plynového útoku mohli ohrození využiť ako respirátor.

Kanaďan Troy James Hurtubise zase stvoril železné brnenie na ochranu pred medveďom grizlym.

Vynálezy, ktoré zaujmú skôr bizarnosťou než praktickým využitím, neostali bez povšimnutia a od roku 1991 za ne udeľujú špeciálne – Ig Nobelove ceny.

Len vyslovene teoretické využitie má aj informácia o tom, koľko by sme vážili napríklad na Jupiteri:

Nekrofilno-homosexuálne sklony divých kačiek

Bodnarová dostala „Ig nobelovku“ v roku 2009, Hurtubise už v roku 1998. 

Medzi ocenených sa v roku 2003 prepracoval aj kurátor Prírodovedného múzea v holandskom Rotterdame C. W. Moeliker. Všimol si totiž, že samček kačice divej zneužil iného káčera, ktorý zahynul po náraze do okna budovy. Následne Moeliker vypracoval štúdiu: „Prvý prípad homosexuálnej nekrofílie u kačky divej Anas platyrhynchos (čeľaď: Antidae)“. 

Robert A. Lopez si zase vkladal mačacie roztoče do vlastných uší. Bizarným výskumom chcel potvrdiť, že môžu drobné organizmy byť pre človeka nebezpečné. Jeho hypotéza sa potvrdila a v roku 1994 dostal Ig Nobelovu cenu za entomológiu.

Nebezpečenstvo pivovej fľaše

Vďaka Stephanovi Bolligerovi z Bernskej Univerzity a jeho kolegom ľudstvo spoľahlivo vie, že hlavu možno rozbiť a vážne zraniť plnou aj prázdnou pollitrovou sklenenou fľašou. Plná sa však oveľa skôr rozbije – cena sa výskumníkom ušla v roku 2009. 

Britské kráľovské námorníctvo uspelo s netradičnou bojovou stratégiou. Po priškrtení armádneho rozpočtu velenie námorníctva vydalo rozkaz, aby námorníci prestali strieľať z kanónov a namiesto toho vždy iba zakričali slovíčko „Bang!“.

O ďalší kuriózny výskum sa postaral Donald L. Unger. Celé detstvo ho mama napomínala, že ak si neprestane pukať prsty, privolá si artritídu. Tvrdenie sa mu zdalo nezmyselné, preto sa ho rozhodol v dospelosti overiť. Celých 50 rokov systematicky pukal prstami na ľavej ruke. Výsledok? Artritída sa nedostavila a za svoju dlhoročnú štúdiu dostal Ig Nobelovu cenu za medicínu.

Ig Nobelova cena je americká paródia skutočnej Nobelovej ceny. Od roku 1991 ju každoročne v októbri udeľuje komisia zložená z laureátov Nobelovej ceny pod záštitou časopisu Annals of Impropable Research (Anály nepravdepodobného výskumu). Cena je venovaná vymyslenému bratovi Alfreda Nobela - Ignáciovi. Avšak názov "Ig Nobel Prize" je, navyše, aj slovnou hračkou. Anglický výraz "ignoble" totiž v preklade znamená hanebný, neurodzený či prostý.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×