Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neberieme drogy, lieky a nepijeme alkohol, smejú sa šafranoví mnísi

01.07.2017 Hnutie Hare Krišna si našlo svoj priestor aj na Slovensku. Vo Vinodole má stále otvorenú bránu, ktokoľvek môže vojsť.
Neberieme drogy, lieky a nepijeme alkohol, smejú sa šafranoví mnísi
5 fotografií v galérii
Mierumilovná filozofia. Oddaní Makančora dása a Purudžit dása nás privítali pod starým...
Autor fotografie: Henrieta Ďurovová

Veľa sa o ňom nehovorí ani nepíše, na Slovensku sa skôr považuje za niečo exotické, no len čo odštartuje pravé leto, možno jeho prívržencov stretnúť v uliciach slovenských miest či na festivaloch, kde sa s každým radi porozprávajú a zaspievajú si.

Hare Krišna sa u nás vo všeobecnosti považuje za sektu. Aj z toho možno pramení nedôvera k šafranovým mníchom, ktorí denne odriekavajú mantru a vykonávajú rôzne rituály.

Neďaleko Nitry, v malej obci Vinodol, stojí rodinný dom. Aspoň tak ho vnímame my bežní pozorovatelia, pretože inak je to vlastne chrám, ášram, v ktorom v súčasnosti žijú traja mladí muži, ktorí zasvätili svoj život Krišnovi.

Keď sme ich v obci hľadali, prekvapil nás prístup domácich, nikto o nich nepovedal zlé slovo, naopak, rýchlo a ochotne nás k sídlu navigovali. Je to dom, v ktorom majú otvorenú bránu, pokojne tam môžete vojsť, uisťovali nás pri našom hľadaní.

A naozaj, hoci sme prišli neočakávane, nikto nás nevyhodil. Naopak, ponúkli nás vodou, ovocím a dohodli sme si stretnutie na druhý deň, aby si v pokoji mohli dokončiť svoje denné povinnosti.

Cesta za exotikou

Privíta nás Miloš, ktorý vyštudoval psychológiu a pred rokmi pracoval v rožňavskej nemocnici. „Rozhodol som sa však posunúť ďalej a hľadať vlastné šťastie,“ hovorí tridsaťtriročný muž. „Zháňal som miesto, kde by som sa usadil a pôvodne som uvažoval o Nitre, ktorá je univerzitným mestom, no nakoniec som skončil tu vo Vinodole. Je to napokon jedno, pretože miesto nie je dôležité, duša je všade rovnaká,“ hovorí o príchode do dediny.

„Žijeme tu traja, oddaný Purudžit dása, ktorý prišiel z Kanady a s ktorým som sa zoznámil cez internet a bhakta Filip, ktorý je s nami zatiaľ krátko,“ hovorí mladý muž, ktorého duchovné meno je Makančora dása. „Vedome slúžime Krišnovi, hoci si myslíme, že je v každom z nás, no málokto o tom vie,“ zasmeje sa.

„Príčinou všetkých nedorozumení v spoločnosti je skutočnosť, že si každý myslí, že je Boh. Hoci teraz budú mnohí protestovať, že si to vôbec nemyslia, znamená to, že je každý ovládateľ a požívateľ. Je to taká naša bežná mentalita, mať veci pod kontrolou a byť tým, kto si chce užívať. My sme si zvolili iný život. Žijeme tu veľmi jednoducho. Napokon, na Slovensku nás je v porovnaní s inými náboženstvami málo, máme asi len tisíc sympatizantov. Praktizujúcich ešte menej.“

Učenie Hare Krišna je staré približne päťtisíc rokov a pochádza z Indie. Hnutie pre vedomie Krišnu nie je hinduistické náboženstvo, ide o vzdelávacie a kultúrne hnutie pre dobro všetkých a nestotožňuje sa so žiadnou konkrétnou vierou.

„Naším cieľom je učiť ľudí základné princípy duchovného života, ovládať svoju myseľ a zmysly, naučiť sa pravdovravnosti, vnútornej a vonkajšej čistote. Učíme sa dosiahnuť múdrosť, aby sme boli schopní svoje znalosti používať v praktickom živote a získali vedomie Boha, vedomie Krišnu,“ dozvedáme sa.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Rebelská spoločnosť?

Ak si chcete niečo o hnutí Hare Krišna vyhľadať, dozviete sa, že samotné učenie, teda filozofiu Hare Krišna, priniesol na Západ Šríla Prabhupáda v roku 1965. Pricestoval z Indie do New Yorku, kde jeho jednoduchý spôsob život vyvolával záujem.

O rok neskôr založil duchovnú spoločnosť, ktorá mala ovplyvniť celý svet. Nazval ju International Society for Krishna Consciousness (Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu), skrátene ISKCON.

V čase jej založenia nemal Šríla Prabhupáda ešte ani jedného vážneho nasledovníka. Nedal sa tým však odradiť a z malej skupiny pravidelných návštevníkov svojich večerných prednášok získal dobrovoľníkov, ktorí sa stali prvými oficiálnymi predstaviteľmi ISKCON-u.

Dnes má Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu na celom svete viac než tristo chrámov, fariem, škôl a ďalších stredísk a milióny stúpencov. Niekde, ako napríklad u nás, považujú stúpencov Krišnu za sektu, v susednom Česku však patria medzi registrované náboženské spoločnosti.

O Hare Krišna všeobecne ľudia veľa nevedia, skôr poznajú slávnu mahá mantru Hare Krišna Hare Krišna, Krišna Krišna Hare Hare, Hare Ráma Hare Ráma, Ráma Ráma Hare Hare, ktorú preslávil Miloš Forman v legendárnom muzikáli Vlasy či členovia Beatles, ktorí si toto indické učenie doslova zamilovali.

Žiadna sekta

Hoci sa celý náš večer niesol v znamení filozofie, predsa len nás zaujímalo, ako sa v súčasnosti dá žiť len tak, z „ničoho“. Ako sme totiž podotkli, „harekrišnovcov“ niektorí volajú aj leniví mnísi, pretože ich verejnosť vníma ako skupinku ľudí žijúcich z milodarov, rozdávajúcich koláčiky a bubnujúcich na ulici.

„Existuje mnoho ľudí, ktorí s nami sympatizujú, a tak nás podporia, aj finančne. Žijeme veľmi jednoducho, nemáme televízor, žiadne extravagantné záležitosti a vlastníme len to, čo je nevyhnutné. Každý z nás má takéto dhótí, ktoré si sami denne perieme,“ pokračuje Makančora dása.

Šafranový, teda oranžový mužský odev znamená, že muž prijal sľub celibátu. Biely odev zasa znamená, že je muž buď ženatý, alebo začínajúci adept tzv. bhakti-jogy. Muži si holia hlavu, čo znamená odriekanie. Na temene hlavy si nechávajú pramienok vlasov šikhu, stúpencov Hare Krišna si jednoducho nepomýlite.

„Ľudia si myslia, že potrebujú veľa vecí, ovládajú ich reklamy, ale nie je to pravda. Myslia si, že na to, aby boli šťastní, potrebujú hmotné veci. Naším cieľom je však existenciu zjednodušiť, vidíte, máme laptopy, auto, platíme dane. Nie sme tí, ktorí „unikajú“, pretože žijeme v tejto spoločnosti. Praktizujem v tomto živote Hare Krišna už ôsmy rok. Čo na to moji rodičia? Pochopili to. Určite im doma nekážem, ale rozprávame sa o tejto filozofii, nad niektorými vecami sa zamýšľajú. Boli tu dokonca na návšteve. Spočiatku bola mama smutná, že som nechcel jesť jedlá, ktoré varila, ale časom to pochopila. Nie je pravda, že oddaní prerušia väzby s okolím, skôr to funguje opačne, že okolie preruší väzby s nami. Prečo? Lebo v tomto svete priateľstvo funguje na báze biznisu, ja dám niečo tebe a ty mne. Z nás okolie prestalo mať osoh, na ktorý bolo zvyknuté, takže sme pre mnohých prestali byť zaujímaví. Samozrejme, aj medzi nami sú takí, ktorí pália mosty, pretože učenie nie celkom pochopia a berú ho fanaticky,“ pokračuje. „

Nesedíme len tak so založenými rukami, pracujeme,“ zasmeje sa. „Robíme v záhrade, pestujeme si zeleninu, bylinky, upratujeme, varíme a iné rôzne veci. Žijeme tu bez žien. Ak sa niekto ožení, potom je jeho povinnosťou postarať sa o rodinu a deti. Odmietame feminizmus, pretože o ženu sa má starať otec, kým je malá, potom manžel, kým zostarne a napokon dospelé deti. Toto súvisí aj s naším dobrovoľným celibátom. “

Dvere otvorené

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, životný štýl stúpencov Hare Krišna je zaujímavý. „Vstávame o štvrtej ráno, potom sa umývame, oblečieme do čistých šiat. Spievame modlitby, odriekame mantru. Meditujeme, uctievame duchovného majstra. Potom máme prednášku, čítame sanskritský text a diskutujeme. Neskôr prijímame prasádam, teda bezkarmické jedlo, ktoré obetujeme najskôr Krišnovi, umývame a čistíme chrám, pretože čistota je náš princíp. Potom ideme von spievať, a keď sa vrátime večer domov, opäť robíme obrady, prednášku a po ľahkej večeri okolo deviatej ideme spať,“ opisuje nám denný program.

„Hoci sa to zdá stereotypné, užívame si na duchovnej úrovni, snažíme sa potešiť svoje zmysly.“ Pýtame sa, čo ľudí najviac zaujíma, keď ich stretnú na ulici. „Či máme sex,“ zaznie dlhý smiech. „Nemáme, a rovnako neberieme žiadne drogy, lieky, nepijeme alkohol a nejeme mäso. Môžeme vyučovať cudzie jazyky a robiť kuchárske kurzy. Napokon, kto chce, môže si prísť k nám, do Vinodolu, oddýchnuť. Každý víkend organizujeme stretnutia, informácie o nás nájdu na facebookovej stránke.“

Učenie Hare Krišna uznávali a uznávajú vplyvné a známe osobnosti ako David Cameron, George Harrison, Barack Obama, Paul McCartney či Steve Jobs a našlo si aj cestu k nám Slovákom. Celkom nám vŕta v hlave, či tu mníchov nájdeme aj o päť rokov.

Učenie Hare Krišna má vznešený cieľ. Oddaní Krišnovi si nenechávajú svoje poznanie len pre seba, ale snažia sa ho šíriť medzi ostatných, sú šíritelia mieru a dobra. Ich tolerancia sa nesie v duchu „ži a nechaj žiť“. Aj preto pobaví naša otázka, prečo je ten Krišna vlastne modrý. Transcendentálnosť a spiritualita sú jednoducho neuchopiteľné...

Hare Hare

Počas nášho stretnutia sedíme na zemi, na vankúšoch pod veľkým rozkošateným orechom. Debatu končíme vo chvíli, keď nás traja mnísi pozývajú na večerný obrad priamo do chrámu, teda izby, ktorú zdobia rôzne náboženské relikvie, knihy, obrazy.

Purudžit dása zatrúbi veľkou mušľou a obrad sa začína. Pred oltárom sa odohráva rituál, aký možno na vlastné oči vidieť málokedy. Rozlievanie oleja, mávanie rôznymi vejármi, pokropenie nás všetkých vodou... Tajuplné až magické. Do toho rytmický zvuk bubna a maličkých činelov.

Muži odriekajú pre nás nezrozumiteľný text a všetko sa odohráva v prítmí vyzdobených a farebných svetiel, ktoré celému predstaveniu dodávajú mystickú a exotickú atmosféru. Čas síce plynie, ale my si ho celkom prestávame uvedomovať, pretože energia vyžarujúca z tých troch nás celkom pohltí, až sa stávame súčasťou celého obradu.

Zaujímavé je, že máme pocit uvoľnenia a vo chvíli, keď začnú jednoduchou melódiou spievať Hare Krišna, sme nenávratne stratení a spievame si s nimi... Zábrany a hanba idú bokom, máme pocit, že dvadsaťštyriročný bhakta Filip má miestami väčšiu trému ako my.

Každá zábava sa však raz skončí a podobne aj tento rituál. Opäť sa usadíme pod orechom, podáva sa prasádam, teda skromné jedlo, ktoré je výhradne vegetariánske. Pre upresnenie – voda, melóny, jablká a zaujímavé sladké cícerové guľky. Ochutnali sme, vypýtali si recept a dali si zabaliť aj domov.

Napokon, je to vraj duchovné jedlo, ktoré očisťuje srdce aj myseľ. Náš spoločný večer sa končí a lúčime sa. Feminizmus – nefenimizmus, tu akékoľvek presvedčenie ide bokom a malý finančný príspevok Makančora dása bez výhrad prijme. Hare Krišna.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×