Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Žiadna atrakcia, stovka oviec sa v Bratislave stará o vzácne rastliny

27.05.2017 Viac ako stovka oviec v Bratislave pri Dunaji neimituje kúsok Liptova, ale už druhý rok „sa stará“ o tamojšie orchidey. A funguje to.
Žiadna atrakcia, stovka oviec sa v Bratislave stará o vzácne rastliny
9 fotografií v galérii
Ján Chalúpka tvrdí, že nebyť nedisciplinovaných psičkárov, ovce ho ani nepotrebujú. Domov...
Autor fotografie: Miro Miklas

Mnohí, ktorí na salaš baču Jána Chalúpku (55) počas výletu po ľavej dunajskej hrádzi narazili, nadobudli dojem, že ide o nejakú atrakciu nášho hlavného mesta. Hoci to navonok takto vyzerá, zmysel ich existencie je oveľa hlbší. Vďaka ovečkám totiž ubudlo množstvo inváznych rastlín, ktoré donedávna rástli takmer na každom kroku, a zobudili sa aj vzácne orchidey.

Zvuk zvoncov

Dostať sa k dunajskému salašu nie je príliš zložité, stačí sa prejsť po vlastných alebo nasadnúť na bicykel. Autá majú na hrádzu vjazd zakázaný. Cyklisti to majú najjednoduchšie, stačí, ak sa napoja na cyklocestu pod Prístavným mostom a nasmerujú si to k hrádzi k bufetu Jamajka. Odtiaľ je to k salašu iba pár sto metrov.

My sme sa pri Jamajke stretli s Ing. Andrejom Devečkom z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), ktoré má celú ovčiu akciu na svedomí. Odtiaľ vyrážame pešo smer salaš, ktorý však nachádzame prázdny. Ovce aj s bačom sú v teréne, a tak nám neostáva nič iné, len poriadne „otvoriť“ uši a hľadať zvuk zvoncov.

A skutočne, asi po desiatich minútach niečo jemne zazvoní a ako sa približujeme, zvoní viac a viac, až za hrádzou konečne objavíme pasúce sa ovce. Na kraji lúky sedí Ján Chalúpka, bača z Horehronia.

Keď sa totiž pred takmer dvoma rokmi BROZ-áci v rámci projektu LIFE – Ochrana a obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy, ktorý funguje od roku 2012 a je v ňom viacero aktivít, rozhodli vybudovať salaš na ľavej strane Dunaja, prihlásil sa im na inzerát práve Ján Chalúpka. Mal skúsenosti s ovcami – kedysi ich choval tristo.

„Zaujímavé na tom bolo, že pred dvadsiatimi rokmi pracoval pre Lesy Slovenskej republiky a práve o tomto mieste povedal, že by tu bol pekný salaš. Vybavili sme všetky možné povolenia a pozemky, aby tam mohol pásť, postavili sme prístrešok, kúpili ovce, nejaký čas sme ho aj finančne dotovali,“ stihol nám prezradiť Andrej Devečka.

Bez valachov

Bača Chalúpka mal veľké plány, jeho snom bolo vybudovať funkčný salaš, dorábať syr a ďalšie produkty z ovčieho mlieka. Salaš stojí a domov v ňom má momentálne 112 oviec vrátanie jahniat.

„Vstávam ráno o piatej, okolo šiestej vyháňam ovce na pašu, kde sú približne do desiatej hodiny. Ony si samy povedia, keď chcú ísť domov. Ak je chladnejšie, vydržia aj dlhšie, no keď je príliš teplo, zberajú sa skôr. Okolo tretej popoludní ich znova vyženiem a vraciam sa so súmrakom,“ vysvetľuje svoj každodenný rozvrh.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Pasie každý deň, nemá voľný víkend ani dovolenku neplánuje. Okolo svojich zverenkýň má roboty viac než dosť.

„Nechal som ich ‚zasušiť‘, postupne som ich prestal dojiť. Nie je odbyt a som na to sám, nemám pomocníkov, nedokážem stihnúť všetko,“ krčí plecami, keď sa ho pýtame, ako pokračuje v realizácii svojich plánov. Dodáva, že si našiel prácu v prístave, popri ovciach ju zvládne. Aspoňže stihol popredať pred Veľkou nocou jahniatka na mäso. „Najprv to vyzeralo biedne, nešlo to, no napokon sa to pohlo,“ podotýka.

Zverinec

Ján Chalúpka pri pasení s ovečkami denne nachodí pekných pár kilometrov. Pomáha mu aj biely ovčiak Belo, ktorý však občas niekam zmizne. Aj počas našej návštevy si bača myslel, že ho už neuvidí, no keď sme sa s ovcami vrátili na salaš, Belo nás vítal, akoby sa nechumelilo.

Keď bača zaženie ovce do neveľkého košiara, ukazuje nám svoje kráľovstvo. V ohrade pobehujú sliepky, vo dverách malého prístrešku drieme statný kohút – zrejme stráži kvočku, ktorá vnútri sedí na vajíčkach. Okolo nej sa tmolí žltý prvorodenec, ktorý keď zbadá kolegu fotografa, zavŕta sa mame pod krídla.

O pár metrov ďalej sa hmýria káčatká – siroty, ktorým mamu zožrala líška, vedľa pobehujú malé morky, ich otec nám predvádza, čo to znamená byť pyšný ako moriak. K bačovmu zvieratstvu treba prirátať holuby, zopár mačiek a, samozrejme, tuláka Bela.

Reakcií zažil bača nemálo. „Počas pracovných dní je tu ticho a pokoj, no cez víkend mávam aj návštevníkov. Cyklisti, rodiny s deťmi i staršie ročníky, ľudia chodia obdivovať ovce. Zaujímavé je, že muži na ovce mečia, či majú päť alebo sto rokov. Keď pasiem, tak najmä starší ľudia si sadnú obďaleč a počúvajú zvonenie zvoncov,“ vraví.

Kolegyne kozy

Zmyslom spomínaného projektu LIFE je najmä aktívna ochrana a obnova území európskeho významu zaradených do sústavy NATURA 2000. Na miestach, kde sa teraz pasú ovce, sa v minulosti páslo bežne.

„Keď sa tieto lesostepné a lúčne plochy prestali udržiavať, začali zarastať a rôznorodosť rastlín sa stratila, nehovoriac o inváznych druhoch, ktoré sa potom veľmi rýchlo šírili. Pastva je pritom pre rastliny lepšia ako kosenie, je prirodzenejšia, ovce ich spásajú postupne, kým kosenie býva naraz v jednom termíne. Okrem toho, pastva je mozaikovitá, niečo je viac vypasené, niečo menej, čo je dobré nielen pre rastliny, ale aj pre rôzne druhy hmyzu,“ vysvetľuje Andrej Devečka.

Na miestach, kde je teraz salaš, bola dvojmetrová zlatobyľová džungľa. Po dvoch rokoch pastvy je tam lúka, na ktorej možno nájsť orchidey.

Podobne ako ovce pri Dunaji, majú na svahoch Devínskej Kobyly a na hrade Devín „službu“ kozy. Sú tam od minulého týždňa, od jesene boli totiž „zazimované“ v Devíne. Mimochodom, kozy tam nie sú nijakou novotou, prvýkrát boli vyhnané na pašu pred štyrmi rokmi. Pritom aj tam sa kedysi bežne pásli.

Pôsobenie oviec a kôz nepomáha iba orchideám, vďaka nim sa obnovia životné podmienky aj vzácnym motýľom modráčikom a ďalším prirodzeným obyvateľom týchto vzácnych lúk a lesostepí.

Nemusia, ale chcú. Náklad lieči telo aj dušu, hovoria horskí nosiči

„Tu si môžeš kráčať ináč, ako ťa núti ten svet dolu,“ hovorí horský nosič Jaro. Hore je zákonom slovo, tu nikto nič nedáva na papier.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×