Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrobka ako podvrh?

16.03.2007 (11/2007) Veriaci kresťania sú pobúrení. Dokumentárny film STRATENÁ HROBKA JEŽIŠA, ktorý pred týždňom uviedli v Spojených štátoch, sa divákov snaží presvedčiť, že bola objavená hrobka s kosťami JEŽIŠA KRISTA a jeho najbližších príbuzných. To by vyvrátilo základný kresťanský mýtus o nane bovstúpení.
Hrobka ako podvrh?
1 fotografia v galérii
Filmár JAMES CAMERON (prvý zľava) pri verejnom predstavení dvoch z desiatich sarkofágov...
Autor fotografie: Archív

Za hodnovernosťou dokumentárneho diela stojí aj renomovaný oscarový režisér James Cameron (Titanic), ktorý ako producent filmu podporil svojho kolegu kanadského režiséra židovského pôvodu. Simcha Jakubovič možno urobí „dieru do sveta,“ ale jeho film zrejme nebude patriť medzi objavy, ktoré navždy zmenia svet. James Cameron o filme tvrdí, že z pohľadu laika sú dôkazy vo filme dosť presvedčivé. Slovo laik je v tomto kontexte dôležité. Lebo odborníci na biblickú a židovskú históriu a geológiu senzačný objav spochybňujú. Cameron a Jakubovič v New Yorku predstavili dva pôvodné sarkofágy, ktoré údajne obsahovali aj kosti Ježiša a Márie Magdalény.

Štvrťstoročie starý nález


Je vlastne prekvapením, že dokumentárny film vznikol až teraz. Sporná jaskyňa bola objavená už v roku 1980, keď buldozér na stavbe v jeruzalemskej štvrti Talpiot odkryl otvor jaskyne. Tá prilákala deti z okolia, ktoré pod zemou našli rôzne starobylé predmety a hrobku. Jeruzalem je mesto plávajúce na dejinách, a tak experti archeologického oddelenia pri ministerstve školstva vykonali obhliadku miesta. Našli desať hrobiek a už prvé analýzy ukázali, že ich vek je 2000 rokov. A keď vylúštili nápisy na šiestich sarkofágoch (štyri boli neoznačené), najmä ten, v ktorom sa spomína Ješua, syn Jozefov, senzácia bola na svete. Boli tam aj ďalšie známe mená: Mária (Ježišova matka), Josa, čiže Jozef (Ježišov brat), Matúš (apoštol) a Mariamena, čo podľa tvorcov filmu je meno Márie Magdalény. Objavenie jej pozostatkov v spoločnej hrobke má byť ďalším dôkazom, že Ježiš a Mária Magdaléna boli manželia. A nielen to. Našiel sa aj nápis „Júda, syn Ježiša.“ Je viac ako isté, že film bude ďalším bonbónikom pre milovníkov konšpirácií, ktorých už predtým nadchol román Dana Browna Da Vinciho kód alebo kniha Svätá krv a Svätý grál, podľa ktorých Ježiš bol ženatý a mal potomkov.

Vzácna zhoda mien?


„Päť rokov som s Ježišom spal a vstával,“ spomína Simcha Jakubovič na obdobie po objavení hrobky. Režisér sa nechcel unáhliť, dobre vedel, aké sporné reakcie vo svete vzbudí hypotéza, že Ježiš bol pochovaný ako každý iný smrteľník (a k tomu ešte ženatý!), a tak prvých päť rokov s pomocou historikov a odborníkov skúmal, či je vôbec možné, že v objavenej hrobke sú kosti najbližšej Ježišovej rodiny. Jeho film vyznieva v prospech tejto teórie, ale je veľa argumentov, ktoré ju vyvracajú. Archeológ Amos Kloner, profesor na univerzite Bar-Ilan, ktorý sa oficiálne zaoberal výskumom hrobky už pred desiatimi rokmi, verejne predstavil výsledky svojho výskumu. Tvrdí, že teória tvorcov dokumentárneho filmu je nezmysel. „Je to dobrá téma pre médiá, ale to, o čom hovoria, je nemožné,“ povedal pre izraelský denník Jerusalem Post. Podľa neho ide skôr o vzácnu zhodu mien Ježiš – Jozef – Mária – Jakub... Tieto mená sa často vyskytovali v biblických časoch. Jozef a Ješua alebo Jehošua (Ježiš) boli veľmi obľúbené. Z 900 objavených hrobiek v okolí Jeruzalema na 71 bol nápis Ješua. Podľa predbežných štatistických analýz možnosť, že sa všetky spomínané mená vyskytnú v jednej rodine (a na sarkofágoch v hrobke), je jedna k šesťsto. Camil Fuchs z telavivskej univerzity zohľadnil historické a geografické špecifiká a podľa jeho výpočtov meno Ješua syn Jozefov mohlo na začiatku prvého tisícročia v Jeruzaleme nosiť 1,71 mužov. Čiže v tom istom období na rovnakom mieste mohli žiť prinajmenšom dvaja Ježišovia, ktorých otec sa volal Jozef. To, že zhoda mien je pravdepodobná, svedčí o možnosti, že hrobka patrila inej, menej slávnej rodine. Historici by uvítali rukolapnejšie dôkazy. Napríklad keby okrem mena bola do kamenného sarkofágu vyrytá aj hodnosť či funkcia. Takto ostáva iba priestor na veľké špekulácie.

Tri hroby Ježiša


Ak by sa vedecky hodnoverne potvrdilo, že ide o pozostatky Ježiša a jeho najbližších, pre kresťanský svet by to bol veľký úder. Spochybnila by sa totiž téza, podľa ktorej Ježiš po troch dňoch vstal z mŕtvych, ukázal sa svojim učeníkom a vystúpil na nebo. Jeho kosti by tomu protirečili. Urobili by z neho postavu síce historickú, ale smrteľnú. Zatiaľ sa však cirkev obávať nemusí. Objav vo štvrti Talpiot totiž nie je prvý, ktorý sa snaží lokalizovať Ježišov hrob. Oficiálne sa za posledné miesto jeho odpočinku považuje Chrám Božieho hrobu v Jeruzaleme, objavujú sa aj úvahy, že bol pochovaný v záhradách na okraji Jeruzalema, a mnoho priaznivcov má aj teória, podľa ktorej Ježiš svoje mučenie a ukrižovanie prežil a svoju životnú púť skončil v ďalekom Kašmíre, kam dodnes chodia tisícky pútnikov. Miestni obyvatelia verne strážia hrob, na ktorom je nápis: „Tu spočíva prorok Yuz-Azaf, zvaný Yusu, prorok detí Izraela.“ Po arabsky Issa. Zvláštne... Ďalšou ranou pod pás dogmatickému výkladu Biblie by bolo potvrdenie, že Ježiš okrem svojho duchovného poslania žil aj ako obyčajný človek, že mal manželku (Máriu Magdalénu) a prinajmenšom jedno dieťa (Júda – Judáš?). Niektoré apokryfné evanjeliá (neuznané, nezaradené do Nového zákona) taktiež hovoria o ľudskej podstate Ježiša z Nazaretu a o jeho vzťahu s Máriou Magdalénou.

Režisér SIMCHA JAKUBOVIČ sa dlhé roky radil s odborníkmi a historikmi, kým natočil film o objavenej hrobke.

Pochybnosti o nápisoch


Amos Kloner tvrdí, že rodina Ježiša bola chudobná rodina z Galiley (nemohla si dovoliť honosnú hrobku) a nemala žiaden vzťah k Jeruzalemu. Podľa neho hrobka zo štvrte Talpiot patrila stredne zámožnej židovskej rodine z 1. storočia nášho letopočtu. Rodine, ktorá žila po Ježišovej smrti. Mená členov rodiny mohli byť inšpirované jeho životom. Podľa odborníkov autori nápisov na hrobkách rozprávali po aramejsky, jazykom Ježiša Krista, ale to nič neznamená, lebo aramejčinou sa hovorilo ešte dlho po jeho smrti. A možno sú nápisy na sarkofágoch mladšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Profesor Romy Reich z katedry archeológie na Univerzite v Haife v liste Gideonovi Avnimu z Izraelského inštitútu pre starožitnosti priznal, že pod tlakom nových geologických vedeckých metód patina vnútri nápisov mien na sarkofágoch nemohla vzniknúť prirodzenou cestou. Oficiálne spochybnil starobylosť nápisov, čím však vyvolal nové otázky. Kto a prečo sa snažil presvedčiť svet, že sporná hrobka patrí Ježišovej rodine?

Slobodomurárske pozadie?


Dokumentárny film Camerona a Jakuboviča môže byť vnímaný ako pokus o ťaženie proti cirkvi. Hocikto si môže položiť otázku: ak majú Cameron a Jakubovič pravdu, je Biblia nepresná? Platí to aj naopak. Ak je „kniha kníh“ pravdivá, film je iba zbytočným mútením vody. Po minulotýždňovej prezentácii filmu a dvoch prázdnych sarkofágoch z hrobky objavenej pred 27 rokmi (kosti podľa starej židovskej tradície boli znovu pochované krátko po ich objavení) sa objavili teórie, že Cameron neprodukoval zbytočne kontroverzný film. Lebo americký režisér je členom slobodomurárskej lóže, a ako je známe, slobodomurári vždy spochybňovali oficiálnu doktrínu cirkvi. A okrem toho, niektoré zdroje nezabudli zdôrazniť, že James Cameron je štyrikrát rozvedený a päťkrát ženatý (dôverujte takému človeku!) a je aj členom Mars Society, spoločnosti zaoberajúcej sa výskumom planéty Mars. Aj podľa podobných reakcií vidieť, že boj medzi konzervatívnymi vykladačmi Biblie a zástancami nebiblických teórií sa nekončí a je isté, že film o údajnej Ježišovej hrobke tieto dišputy ešte väčšmi rozvíri.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×