Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dubové zlato: Podnikanie so šťastným koncom

19.09.2009 (38/2009) „Aj na vidieku sa dajú robiť veľké veci,“ konštatuje podnikateľ JÚLIUS POLONYI (44), ktorého meno figuruje na pečati prestížnej značky Boswell. Barikové sudy z jeho prírezov končia v najlepších viniciach sveta.
Dubové zlato: Podnikanie so šťastným koncom
7 fotografií v galérii
Július Polonyi
Autor fotografie: Život

O tom, že sa stane rovnocenným partnerom biznisu v americkom podaní, sa mu pred niekoľkými rokmi ani len nesnívalo. Výrazne mu k tomu dopomohla šikovnosť a najmä kontakty, ktoré si vyštudovaný drevár vybudoval počas potuliek po svete. Prešiel Holandsko, Belgicko, vo Francúzsku sa vzdelával v jazyku a manažmente. Neskôr sa živil ako tlmočník pre spoločnosť, ktorá sa zaoberala obchodovaním s drevom s vtedajším Československom. K založeniu vlastnej firmy v Hontianskych Tesároch ho viedlo presvedčenie, že všetky tieto skúsenosti dokáže zúročiť aj na zahraničných trhoch.

Ako krásny sen
Stalo sa tak pomerne skoro. „Výrobe barikových sudov sme sa začali naplno venovať v roku 2004 a už krátko nato sa mi podarilo nadviazať spoluprácu s francúzskou pobočkou americkej firmy Boswell, ktorá pokrýva viac ako 50 percent svetovej produkcie,“ vracia sa do nedávnej minulosti Július Polonyi. Natešený z perspektívneho kontraktu pritom nemal tušenie, že najväčší skok v kariére ho ešte len čaká. Ten skok sa volal Brad Boswell a vlani v októbri priletel na Slovensko súkromným lietadlom. „Navštívil našu firmu a veľmi sa mu tu páčilo. Už po niekoľkých minútach neformálneho obchodného rokovania sa ma opýtal na priezvisko a vzápätí povedal, že má skvelý nápad. Pred šéfmi svojich pobočiek mi oznámil, že od budúceho roka sa budú predávať sudy zo slovenského dreva do celého sveta pod hlavičkou Boswell-Polonyi. Na chvíľu som ostal v šoku. Pripadalo mi to také neuveriteľné, ako keby majiteľ VSŽ prišiel do nejakej malej dielničky v Krupine s ponukou robiť pod jednou značkou,“ slovenský podnikateľ nemôže nečakanej ponuke dodnes uveriť.

Dokonalé spojenie
Za necelý rok urobilo medzinárodné „dubové konzorcium“ poriadny krok vpred. Firma Júliusa Polonyiho sa stará o dodávku prírezov, z ktorých sa potom v zahraničí vyrábajú sudy. Až 95 percent dreva na ich výrobu pochádza zo Štátnych lesov Slovenskej republiky. „Vzhľadom na naše potreby považujem kvalitu tohto dreva za absolútnu špičku. Je pre mňa morálnym zadosťučinením, že sa konečne dostalo tam, kam patrí. Navyše fungujeme pod prestížnou značkou. Už nie som nejaký podnikateľ na konci sveta, ale partner najväčšieho hráča na svetovom trhu,“ pochvaľuje si. Sudy z produkcie americko-slovenskej spoločnosti putujú do dvadsiatich štátov sveta, on sám má na starosti domáci a český trh. Pozitívny chýr o slovenských barikových sudoch už naplno zasiahol aj Spojené štáty. „Presvedčil som sa o tom počas svetovej výstavy vín v Sacramente. Veľa klientov sa pýtalo na Slovensko, mnohí z nich dovtedy ani nevedeli, kde leží. Pre mňa je najkrajšia predstava, že z dreva, ktoré rástlo sto rokov v našich lesoch, sa zrodí sud na najkvalitnejšie vína na svete,“ hovorí Július Polonyi.

Pomáha aj laser
Hoci hotový prírez laikovi pripomína skôr obyčajnú „latku“, šéf firmy nás z tohto naivného pohľadu veľmi rýchlo vyvádza. „Hoci sa to možno naozaj nezdá, je za tým neskutočné kvantum tvrdej práce. Drevo, ktoré si vyberám, pochádza z horských oblastí. Každý kus guľatiny osobne kontrolujem a hodnotím podľa jeho vonkajších znakov a zároveň aj chemického zloženia - obsahu trieslovín. Pri výrobe sudových prírezov nám pomáha špeciálny laserový prístroj, ktorý dokáže naznačiť správny rez bez toho, aby došlo k porušeniu vláken. Z piatich kubíkov dubového dreva sa vyrobí len jediný kubík prírezov,“ vysvetľuje Július Polonyi. Hotové výrobky „zrejú“ vo vonkajšom prostredí minimálne dva roky. Za tento čas sa z nich vyplavia nežiaduce taníny a ostanú iba látky, ktoré víno obohacujú. Až potom sa sťahujú do USA a Francúzska, kde z nich vďaka moderným strojom a mnohoročným skúsenostiam za pár minút vyrobia 225-litrové sudy. Posledným bodom celej alchýmie pri výrobe barikových sudov je vypaľovanie dreva, ktoré potom dodáva vínu jedinečnú chuť. Je to know-how, ktoré si každý výrobca veľmi prísne stráži.

Značka - to je záväzok
Keď začali do firmy prijímať ľudí, vládla v chudobnom hontianskom regióne štyridsaťpercentná nezamestnanosť. Aj preto si sedemdesiat pracovníkov svoju robotu váži a snaží sa čím skôr prispôsobiť potrebám výroby. „Nebolo jednoduché zaškoliť ich, dnes však tvoríme kompaktný tím. Snažím sa všetkým vytvoriť rodinnú atmosfétu, aby sa tu cítili dobre,“ naznačuje tajomstvo úspechu zakladateľ spoločnosti. Už teraz sa teší na to, ako ponesú zástavu so značkou Polonyi ďalšie generácie. „Páči sa mi americká filozofia, kde sa táto práca dedí z generácie na generáciu. Brad Boswell je už štvrtý v poradí, ja do tajov dreva postupne zaúčam svoje tri deti Barborku (14), Marka (8) a Olivera (1,5). Táto značka niečo znamená a k niečomu aj zaväzuje,“ zdôrazňuje. S manželkou Markétou navyše rozbehli pod hlavičkou J. M. P. - exkluzívne zrubové domy, výrobu štýlových kanadských drevených domčekov pre najvyššiu klientelu. „Manželka navrhuje interiéry, ja sa starám o zvyšok. Budem šťastný, keď raz tento biznis dotiahneme na rovnakú úroveň, na akej sú naše sudy,“ želá si hlava rodiny.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×