Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kto ma odškodní?

31.05.2007 (22/2007) Minulý rok v lete som mal pracovný úraz – vracali sme sa firemným autom zo stavby do firmy a havarovali sme.
Kto ma odškodní?
1 fotografia v galérii
ilustračné foto
Autor fotografie: sita

Vodič, ktorý nehodu zavinil, zomrel, trestné stíhanie bolo zastavené a ja, spolujazdec, som ako poškodený nedostal odškodné. Mám naň nárok? Koho mám žiadať? Ešte stále som PN.
Milan

Odpovedá Mgr. JANKA DIVINCOVÁ, právnička Kancelárie verejného ochrancu práv
Keďže práceneschopným ste sa stali v dôsledku pracovného úrazu a ešte stále ste práceneschopný, patrí vám podľa ustanovení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov úrazový príplatok. Prvým predpokladom začatia konania o úrazovom príplatku je uplatnenie si nároku podaním žiadosti o túto úrazovú dávku pobočke Sociálnej poisťovne. Žiadosťou je potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – diel II. Úrazový príplatok sa vypláca mesiac pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou. Ak sú splnené podmienky na úrazový príplatok, môže sa vyplácať preddavkovo.

Úrazový príplatok sa poskytuje za kalendárne dni, a to od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Poskytuje sa za dni dočasnej pracovnej neschopnosti, ak je splnená podmienka nároku na náhradu príjmu a od 11. dňa podmienka trvania nároku na nemocenské. Ak zanikne nárok na nemocenské, zastaví sa aj vyplácanie úrazového príplatku. Nárok na úrazovú rentu vznikne, až keď nebudete mať v súvislosti s pracovným úrazom nárok na úrazový príplatok (vylučuje sa súbeh úrazovej renty s úrazovým príplatkom). Úrazová renta je pravidelnou peňažnou dávkou úrazového poistenia, ktorá má poškodenému zmierniť pokles zárobku v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania po jeho opätovnom zaradení sa do pracovného procesu.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×