Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Thajský paradox: Za drogy hrozí najprísnejší trest, v džungli sa veľkom pestuje mak na ópium a heroín

02.04.2017 (13/2017) Rajské ostrovy na juhu, rušná metropola s dotýkajúcimi sa chrámami a mrakodrapmi, rozsiahle prírodné chránené parky s bohatstvom vzácnych druhov fauny a flóry, tisícročná história, tradície a náboženstvo. Kráľovský hodváb a vzmáhajúca sa ekonomika v regióne ázijských tigrov.
Thajský paradox: Za drogy hrozí najprísnejší trest, v džungli sa veľkom pestuje mak na ópium a heroín
8 fotografií v galérii
Bangkok a Wat Traimit s najväčším zlatým Buddhom na svete.
Autor fotografie: Shutterstock

Bývalé kráľovstvo Siam má od jesene minulého roka nového panovníka. Po sedemdesiatich rokoch vlády na jeseň zomrel najdlhšie panujúci monarcha Pchúmipchón Adundét, ktorý bol na tróne od roku 1946. Národ ho miloval, pretože pôsobil ako zjednocujúca sila aj v turbulentných obdobiach novodobej histórie. Miesto v kráľovskom paláci zaujal jediný syn Maha Vatčirálongkón. Je vyznávačom životného štýlu, ktorý robí vrásky na čele nielen kráľovskej rodine. Pri minuloročnej návšteve Bavorska priletel v plážovom tielku odhaľujúcom výrazne potetované telo a hneď prvý deň minul zo štátneho rozpočtu desať miliónov dolárov, keď kúpil svojej milenke vilu pri Starnbergskom jazere...

Príroda ako chránený poklad

Je jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií nielen pre rezorty, jedinečné pláže či dobrodružstvo, ktoré poskytuje Bangkok. Thajská príroda je veľmi osobitá a rozmanitá. V južnej časti sa rozprestierajú tropické dažďové pralesy, v monzúnových oblastiach sa darí bambusu, pobrežie lemujú porasty mangrovov, ktoré zmierňujú príboj. Na svahoch sa rozprestierajú vinice s malebnými dedinami, popretkávané svätyňami a jaskyňami opradenými legendami.

Dovolenka v Thajsku je pre všetky kategórie turistov. Vlani ich prišlo do Thajska viac ako 30 miliónov. 8 fotografií v galérii Dovolenka v Thajsku je pre všetky kategórie turistov. Vlani ich prišlo do Thajska viac ako 30 miliónov. Zdroj: Shutterstock

Thajsko patrí medzi krajiny s najväčším percentom plôch chránených území. V krajine je viac ako 100 prírodných parkov s tropickou džungľou, posvätnými horami a bohatou faunou. Pred sto rokmi väčšinu pokrýval hustý prales. Dnes je to už sotva štvrtina rozlohy krajiny, na ktorej však stále žije desatina všetkých zvierat na planéte a množstvo vtáčích druhov, ktorých je tu viac ako na európskom a americkom kontinente. Bohatstvo fauny ilustrujú aj najväčšie predátory – pytón mriežkovaný, žralok veľrybí, varan obrovský – i najmenší cicavec, netopierik thajský, s dĺžkou 3 centimetre. Vo voľnej prírode sa podľa odhadov vyskytuje asi 2 000 divokých slonov indických, najväčšia šanca na pozorovanie je v národnom parku Khao Yai. Thajsko je najväčším svetovým exportérom orchideí – s ponukou až 1 500 druhov tejto exotickej kvetiny.

V krajine sa organizuje okolo 20 sloních festivalov. 8 fotografií v galérii V krajine sa organizuje okolo 20 sloních festivalov. Zdroj: Shutterstock

Najrozšírenejšími historickými pamiatkami v krajine sú takmer všadeprítomné buddhistické chrámy (vaty), ktorých je podľa sčítania viac než 27 000, hoci niektoré zdroje uvádzajú vyšší počet. Viera zohráva v živote obyvateľov výraznú úlohu a prakticky každý Thajčan pobudol aspoň krátky čas v kláštore, podobne ako v iných krajinách v povinnej vojenskej službe.

Bangkok ako Mesto anjelov

Bangkok, metropola azda s najdlhším názvom na svete, alebo aj Krung Thep – Mesto anjelov, ako ho skrátene volajú miestni, stelesňuje všetko, čo charakterizuje dnešné Thajsko – kultúru, históriu, dobrodružstvo, ale najmä zábavu a relax. Je to mesto obrovských protikladov – popri takmer 500 pozlátených chrámoch, kanáloch rieky Chao Phraya s preslávenými plávajúcimi trhmi na člnoch, nespočetnom množstve barov pre všetky kategórie tu nájdete aj najväčšiu zlatú sochu Buddhu na svete v chráme Wat Traimit z 13. storočia s hmotnosťou 5 a pol tony...

Bangkok alebo po domácky Krung Thep Maha Nakhon je najľudnatejšie mesto v Thajsku. 8 fotografií v galérii Bangkok alebo po domácky Krung Thep Maha Nakhon je najľudnatejšie mesto v Thajsku. Zdroj: Shutterstock

 

Hneď vedľa chrámov sa týčia supermoderné mrakodrapy tieniace historickú zástavbu, kolabuje verejná doprava, tvoria sa dopravné zápchy, nepomáhajú ani mimoúrovňové križovatky či tisíce bicyklov. Aj toto všetko charakterizuje moderný dnešok plný kontrastov – chudoby i kráľovského bohatstva. Mesto neustále rastie a dnes sa v ňom tiesni viac než osem miliónov ľudí, ďalších šesť žije na predmestiach a v okolí metropolitnej oblasti. Kontrasty chudoby a bohatstva získajú nové kontúry po zotmení, keď sa rozsvietia tlmené svetlá. Ulice a štvrte plné barov a zábavných podnikov v Pat Pongu sa zaplnia postavičkami rôzneho veku – prostitútky vyzerajúce skoro ako deti, tanečnice, gayovia, transvestiti a nadháňači barov zaplnia ulice – a tisíce turistov si vyberajú ako na trhu.

Tisícky malých i väčších reštaurácií, ulice sú plné stánkov s rýchlym občerstvením a vychýrenými thajskými jedlami. V mnohých štvrtiach doma takmer nikto nevarí, načo aj. Bangkok je mesto, kde je dovolené a prirodzené prakticky všetko. Až na drogy. Za ich šírenie hrozí najprísnejší trest. Mnohí však vedia, ako sa dajú zohnať, krajina patrí do neslávne známeho zlatého trojuholníka. V džungli sa stále pestuje mak a z neho sa vyrábajú ópium a heroín.

Obľúbená ulica Khao San v Bangkoku. 8 fotografií v galérii Obľúbená ulica Khao San v Bangkoku. Zdroj: Shutterstock

Hodváb dobyl svet

Krajina po stáročia vyvážala do celého sveta cenenú komoditu – hodváb. S nástupom priemyselnej revolúcie sa táto tradícia pomaly začala vytrácať. Najmä Čína a Japonsko prevzali v polovici minulého storočia v tejto oblasti vedúcu úlohu. Tradícia trvajúca tritisíc rokov v Thajsku pomaly zanikala. Práve v tom čase sa v krajine rozhodol natrvalo usadiť Američan Jim Thompson. Bývalý tajný agent po skončení druhej svetovej vojny nemal prácu a do USA sa vrátiť nechcel. Roky pôsobenia v tejto časti sveta mu učarovali. Ako sa však uživiť? V malom obchode si všimol pestrofarebné kúsky hodvábnych látok. Predavačka mu vysvetlila, že ide o posledné metre, ktoré sú na trhu, pretože výrobe sa už v krajine skoro nikto nevenuje.

Jim kúpil všetky zvyšky a odcestoval do New Yorku. Tam navštívil vtedajšiu šéfredaktorku magazínu Vogue Ednu Woolman Chase. Tá bola tovarom nadšená. Písal sa rok 1947 a módny priemysel si začínal budovať slušné základy. Edna dala z látok ušiť nové modely a módny editoriál uverejnili. Záujem čitateliek bol obrovský. Na trhu sa objavilo niečo úplne nové. Po návrate do Bangkoku sa Thompsonovi začali ozývať výrobcovia hodvábnych látok s ponukami. Kupoval ich a predával, do tímu pribral niekoľkých reklamných agentov – a o látky začal byť zrazu veľký záujem.

Ryža sa začala pestovať na území dnešného Thajska skôr ako v Číne a Indii. 8 fotografií v galérii Ryža sa začala pestovať na území dnešného Thajska skôr ako v Číne a Indii. Zdroj: Shutterstock

 

Navštívil viacerých výrobcov hodvábu a presvedčil ich, aby začali používať tradičné farbivá a spôsoby. Obchod sa rozbehol vo veľkom štýle. Jim založil firmu Thai Silk Company, obrat sa rýchlo zvyšoval. Hodváb dobyl divadlá na Broadwayi, o kvalitnú a pritom tradičnú ponuku sa začala zaujímať aj thajská kráľovská rodina. Kráľovná Sirikit, ktorá sa stala náruživou propagátorkou domáceho produktu, si ho obľúbila natoľko, že nenosila takmer nič iné. Hodváb začal postupne zažívať obrovský boom na celom svete. Thompson sa stal bohatým a váženým mužom vo vyššej spoločnosti.

Nevysvetliteľné zmiznutie

Osud však bývalému agentovi nebol veľmi naklonený. Počas vojny vo Vietname bol jej odporcom a hlasným kritikom. Priatelia ho vystríhali a upozorňovali na zdržanlivejšie postoje. Agent však nedbal na dobre mienené rady a ešte pritvrdil v kritike americkej vojnovej politiky. Počas dovolenky s priateľmi v susednej Malajzii sa popoludní vybral na prechádzku a sľúbil, že bude späť na čaj o piatej. Posledné, čo bolo počuť o Thompsonovi, boli kroky po štrkovom chodníku. Odvtedy ho nikdy nikto nevidel.

Príležitosť pre gurmánov: ponuka chrumkavého hmyzu. 8 fotografií v galérii Príležitosť pre gurmánov: ponuka chrumkavého hmyzu. Zdroj: Shutterstock

 

Existuje množstvo špekulácií a konšpirácií o jeho zmiznutí. Thajská vláda na pokyn kráľa vyslala do oblasti niekoľko stoviek vojakov, ktorí spolu s malajzijskými policajtmi a vojakmi prehľadávali celú oblasť. Nasadili lietadlá i vrtuľníky, psovodov, jasnovidcov, domorodci s bubnami a trúbami týždne prečesávali džungľu, no nič nenašli. V oblasti, kde sa pohybovala divá zver a aj tigre, sa mohlo stať hocičo, vrátane trestu za otvorené názory. Hodvábny kráľ, ako ho nazývali v celej krajine, síce záhadne zmizol, jeho myšlienka však žije dodnes. Výrobe hodvábu sa dnes v Thajsku venuje okolo 90 000 pestovateľov. Thompsonova Thai Silk Company už nie je zďaleka jediná a ani najväčšia. Vláda však investuje do tohto odvetvia a verí, že k doterajším výrobcom pribudne v najbližších rokoch minimálne ďalších 20 000. Hodváb z Thajska je najžiadanejší a najdrahší na svetových trhoch.

Na území Thajska bolo vyhlásených viac ako 200 národných parkov. 8 fotografií v galérii Na území Thajska bolo vyhlásených viac ako 200 národných parkov. Zdroj: Shutterstock


Thajsko

Thajské kráľovstvo s takmer 70 miliónmi obyvateľov, z ktorých je 94 percent buddhistického vierovyznania, 5 percent moslimov a zvyšok si podelilo približne 20 iných náboženstiev, sa v thajskom jazyku považuje za Krajinu slobodných. Nielen podľa názvu – ako jediná krajina juhovýchodnej Ázie nikdy nebola kolonizovaná žiadnym európskym štátom.


 Prevzaté z magazínu GEO 4/2017 (krátené)

 

Zasmejte sa s nami!
Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×