Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nadbytok potravín je novodobý zabijak: Obéznych ľudí je z roka na rok viac

04.04.2017 (13/2017) S obezitou sa spája diabetes druhého typu, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a bielkovín, ateroskleróza a zvýšené hodnoty kyseliny močovej. A lekári tvrdia – nadbytok potravín je novodobý zabijak.
Nadbytok potravín je novodobý zabijak: Obéznych ľudí je z roka na rok viac
3 fotografie v galérii
Mnohí ľudia prejedaním riešia psychické problémy či stres.
Autor fotografie: Shutterstock

Pandémia obezity je jedným z najvýznamnejších celosvetových zdravotníckych problémov súčasnosti. Okolo 475 miliónov dospelých trpí obezitou, dvakrát viac má nadhmotnosť, čiže okolo 1,5 miliardy dospelých osôb je obéznych, alebo má nadhmotnosť. Tento problém sa netýka len dospelých, ale aj detí a adolescentov. Viac než 200 miliónov školákov trpí nadhmotnosťou, čo znamená, že zrejme budú žiť kratšie ako ich rodičia. Celosvetovo asi 10 % detí vo veku 5 – 17 rokov spĺňa kritériá pre obezitu. Slovensko nie je výnimkou. Podľa viacerých prieskumov na Slovensku s vekom významne stúpa počet obéznych mužov aj žien. Na Slovensku je obézny každý piaty muž a žena. V rámci štátov OECD sa Slovensko umiestnilo na siedmom mieste v rebríčku obéznych ľudí za krajinami ako USA, Veľká Británia, Austrália a Mexiko. Najštíhlejší sú, naopak, ľudia v Kórei, Japonsku, vo Francúzsku a Švajčiarsku.

Choroba chorôb

Hoci sa to môže zdať zvláštne, obezita je choroba. Neznamená to však, že by ju obézni ľudia nemohli nijako ovplyvniť. Je totiž zapríčinená energetickou nerovnováhou medzi príjmom a výdajom kalórií a charakterizuje ju hromadenie tuku. Teda príliš veľa jedla, málo pohybu. Obezita je považovaná za ochorenie preto, lebo mení štruktúru a funkciu orgánov. Významne tiež ovplyvňuje úmrtnosť a rovnako aj kvalitu a dĺžku života obézneho človeka. Obezita je tiež zodpovedná za zvýšenie rizika rozvoja choroby diabetes mellitus 2. typu o 60 %, za 20-percentné zvýšenie rizika rozvoja artériovej hypertenzie a ischemickej choroby srdca (ICHS), za 10- až 30-percentný nárast rakovinových ochorení. Z ostatných ochorení súvisiacich s obezitou sa najčastejšie vyskytujú ochorenia žlčníka, steatóza pečene, syndróm spánkového apnoe a osteoartritída – opotrebovanie kĺbov. Aby tieto ťažkosti ustúpili, je nutná výrazná redukcia hmotnosti.

Príjem a výdaj energie by mali byť v rovnováhe. 3 fotografie v galérii Príjem a výdaj energie by mali byť v rovnováhe. Zdroj: Shutterstock

Prečo vzniká?

Medzi ľuďmi sa dnes vyskytuje oveľa viac obéznych ľudí ako v minulosti. Dôvodov je viacero. Patrí medzi ne menej fyzickej práce, aktívneho športu a pešej chôdze, čo súvisí s presunom populácie z vidieka do miest. Narastá počet áut, domácnosti sa automatizujú, ľudia trávia voľný čas pasívne. Ďalšou príčinou je dostatok potravín a nadmerná spotreba jedla s vysokým obsahom tukov a cukrov.

S obezitou sú často spojené aj ďalšie problémy, sociálne aj psychologické. Depresie a nízke sebavedomie môžu ovplyvniť kvalitu života človeka, jeho duševné zdravie, dosiahnutie vzdelania, ako aj vyhliadky na získanie zamestnania. Obezita ľudí teda významne zaťažuje zdravotnícky a sociálny systém. Priame náklady na zdravotnú starostlivosť sú najmä platby za preventívne a diagnostické vyšetrenia a liečbu spojenú s obezitou a pridruženými ochoreniami. V Európe tieto náklady tvoria 2 – 8 % rozpočtu na zdravotnú starostlivosť. Ľudia trpiaci obezitou sú častejšie chorí a tiež mnohí zomierajú predčasne, čo spôsobuje ďalšie výdavky. Navyše, obéznym pacientom sa musí prispôsobiť aj vybavenie zdravotníckych zariadení – potrebujú napríklad vystužené postele, špeciálne operačné stoly a zdviháky, prispôsobené podmienky prepravy a podobne.

Vyššia hmotnosť nemusí znamenať obezitu. 3 fotografie v galérii Vyššia hmotnosť nemusí znamenať obezitu. Zdroj: Shutterstock

Tri rôzne metódy

Kto má „iba“ nadhmotnosť a kto je už obézny? Obezita sa najčastejšie definuje podľa jednoduchého vyšetrenia výšky a hmotnosti. Už viac než sto rokov je do praxe zavedený tzv. Queteletov hmotnostný index, ktorý dnes označujeme ako body mass index (BMI): telesná hmotnosť v kg/(nameraná telesná výška v m)². Ďalšou metódou zisťovania obezity je určovanie podľa spôsobu rozloženia tuku. Známe sú dva typy obezity: mužský typ obezity – jablko – a ženský typ – hruška. Androidnú, mužskú obezitu (jablko) charakterizuje nahromadenie tuku na hrudníku a bruchu, predovšetkým vo vnútri brucha. Tento typ obezity označujeme ako obezita abdominálna či viscerálna (útrobná), alebo obezita horného typu. Často ju sprevádzajú ochorenia srdca a ciev, vznik a rozvoj diabetu a aterosklerózy.

Gynoidná – ženská obezita (hruška), obezita dolného typu, sa vyznačuje väčším množstvom tuku v bedrovej oblasti a na stehnách. Toto rozloženie tuku neprináša toľko ochorení. Je hlavne kozmetickým problémom. Tretí spôsob, ako môžete zistiť, či ste už obézny, je, že si odmeriate obvod pásu. Táto metóda pomáha pomerne presne určiť množstvo metabolicky rizikového tuku v oblasti brucha. A ako odmerať obvod pása? Správne sa meria v prostriedku vzdialenosti medzi hornou hranou lopaty bedrovej kosti a spodnou hranou posledného rebra. Riziko metabolických komplikácií je úmerné obvodu pása.


Metabolické riziko podľa obvodu pásu        

         mierne        výrazné
ženy  nad 80 cm  nad 88 cm
muži  nad 94 cm  nad 102 cm


Telesnú hmotnosť podľa BMI klasifikujeme takto:

Podvýživa                                                              do 18,5
Normálna hmotnosť                                         18,5 – 24,9
Nadváha= nadhmotnosť= pre obézny stav       25,0 – 29,9
Obezita I. stupňa (mierna)                                   30– 34,9
Obezita II. stupňa (stredná)                             35,0 – 39,9
Obezita III. stupňa (morbídna)                                nad 40 


 

Slaná čokoláda a pralinky, olivový olej. Slovinská riviéra vás starobylými uličkami prenesie do Benátok
Románik a spoločné dieťa? Americký portál oslovil priateľov Lady Gaga, povedali to jasne!
Veštenie z kávy zo zábavy sa skončilo príbehom ako z románu. Osudové stretnutie na pláži!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×