Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Michal Figura popularizuje vedu zábavnými pokusmi: Miluje, keď deťom vyskakujú oči z jamiek

26.03.2017 (12/2017) Matematika, fyzika, chémia sú predmety, ktorých sa väčšina žiakov bojí. Jednoduchý, ale pritom účinný spôsob, ako môžu prekonať averziu, našiel mladý popularizátor vedy Michal Figura (33).
Michal Figura popularizuje vedu zábavnými pokusmi: Miluje, keď deťom vyskakujú oči z jamiek
4 fotografie v galérii
Žiakov v Zubrohlave očaril pokus s Herónovou fontánou.
Autor fotografie: Peter Ličák

Patrí k tým nemnohým ľuďom, ktorí nielen rozumejú a vidia až do žalúdka fyzike, ale tak ich tento ťažký vedný odbor opantal, že sa dokonca stal predmetom ich podnikania. „Milujem svoju manželku Lenku, dcérku Dorotku a očarujúcu madam fyziku. Trocha preženiem, ale všetko ostatné mi môže byť ukradnuté,“ povedal Životu Michal Figura. Keď sa po promócii na univerzite doma priznal, že namiesto slabo plateného učiteľovania by sa radšej dal na podnikanie, mama mu celkom rozumne vysypala fúru argumentov proti tomu zámeru: „Mišo, uvedom si, že všetko na svete je už vymyslené, ťažko dnes prísť na trh s niečím novým. Tak zostúp z oblakov na pevnú zem a choď len pekne učiť...“ Mišova mama sa mýlila, všetko vymyslené ešte nebolo. Neposlušný syn si dal do živnostenského listu zapísať ako predmet podnikania produkciu zábavnej fyziky.

Veda so zábavou

Zanietený popularizátor fyziky, ktorej málokto rozumie, hoci sa s ňou stretávame prakticky na každom kroku, vraví, že jeho nezvyčajné podnikanie so zábavnou fyzikou je celkom logickým výsledkom súhry jeho vysokoškolského štúdia a koníčkov. Mišova cesta ku kúzelnej fyzike, s ktorou obchádza po Slovensku základné školy či v lete detské tábory, začala ešte na Prešovskej univerzite, kde študoval fyziku a technickú výchovu ako učiteľské odbory. Najprv sa v bakalárskej práci venoval tvorbe netradičných učebných pomôcok na hodiny fyziky, o tri roky neskôr sa táto téma objavila aj v jeho diplomovej práci.

Takáto fyzika nadchýna nielen deti, ale aj dospelých. 4 fotografie v galérii Takáto fyzika nadchýna nielen deti, ale aj dospelých. Zdroj: Peter Ličák

„Mal som doslova osudové šťastie, že ma diplomovka zaviala na oddelenie fyziky magnetických javov Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. A tam som sa dostal do rúk úžasnej popularizátorke fyziky RNDr. Márie Zentkovej, ktorá bola hlavou i dušou vedeckého inkubátora pre žiakov a študentov. Táto vedkyňa ma tak očarila, že som si povedal – chcem popularizovať fyziku s takým nadšením ako ona. Dúfam, že som na správnej ceste, lebo do cieľa štreka ďaleká. Jedného dňa ma zaskočila ponukou, aby som svoje prvé pomôcky na lepšie pochopenie niektorých fyzikálnych javov a zákonov predstavil počas Dňa otvorených dverí SAV žiakom. Netušil som, že objasňovanie tajomstiev fyziky deťom ma až tak pohltí, že sa tomu upíšem na plný úväzok,“ hovorí Michal o svojej priamočiarej ceste ku kúzelnej fyzike.

Popularizátora fyziky dnes poznajú na Žitnom ostrove, Orave, i doma na Šariši, vlastne na celom Slovensku. Svoju kúzelnú fyziku prispôsobil dĺžke vyučovacej hodiny, to aby učiteľom nenarobil chaos v rozvrhu. Ak ide všetko ako po masle, stihne žiakom predviesť za štyridsaťpäť minút aj tridsať nenáročných experimentov. Používa pri nich iba pomôcky a vedecké hračky, ktoré si sám vyrobil. Fyziku predstavuje žiakom inak ako učitelia, bez ťažkých vzorcov a nezáživne znejúcich poučiek, predstavuje ju ako vedu, s ktorou si môžu užiť aj fúru zábavy. Pravda, ak jej aspoň trochu rozumejú.

Priznáva sa, že po promócii uvažoval aj nad tým, či by sa fyzike nemal venovať na vyššej úrovni, napríklad v laboratóriách Ústavu experimentálnej fyziky SAV, ale túto myšlienku napokon poslal do zabudnutia. „Lebo na takom špičkovom vedeckom pracovisku by mi na popularizáciu fyziky medzi deťmi už čas neostal,“ zdôvodňuje rozhodnutie, ktoré nikdy neoľutoval.

S gyroskopickou silou otáčajúceho sa kolesa sa popasovala aj žiačka zo Základnej školy v Budimíre. 4 fotografie v galérii S gyroskopickou silou otáčajúceho sa kolesa sa popasovala aj žiačka zo Základnej školy v Budimíre. Zdroj: Peter Ličák

Tridsať experimentov

„Najlepšie sa cítim medzi žiakmi prvého stupňa. Tí sú najvnímavejší, zo všetkých experimentov sú nadšení. Ale so žiakmi na druhom stupni neraz vediem akýsi tichý boj, často vidím na ich tvárach ironické úškľabky. Chcú mi dať najavo, že už sú dosť veľkí na to, aby verili na nejaké kúzla. Ale po poslednom experimente sa už tvária inak, ironické úsmevy zmiznú,“ hovorí mladý popularizátor fyziky. Občas sa stane, že s iróniou očakávajú jeho kúzla s fyzikou aj učitelia. Lebo viac im v hlave zarezonuje slovo kúzelná ako slovo fyzika. Niektorí si predstavujú, že do telocvične príde kúzelník ako vystrihnutý zo Svěrákovho filmu Obecná škola Rádži Tamil, ale po produkcii prídu s otázkou, či by si kúzelnú fyziku mohli už objednať na budúci školský rok. Vraj to bolo aj pre nich veľmi poučné, bola to užitočne strávená hodina, aj keď na začiatku boli dosť skeptickí. Také slová Miša Figuru zakaždým potešia.

Na predvádzaní kúzelnej fyziky sa žiaci na vlastné oči presvedčia, aké divy divúce dokáže magnetické či elektrické pole, čo dokáže hydrodynamika, ako nám môže v živote poslúžiť kinematika. To všetko je fyzika okolo nás, využívame ju bez toho, aby sme si to uvedomovali. V hodinovom programe nabitom experimentmi predvádza kúzelník s fyzikou tornádo vo fľaši, inteligentnú plastelínu a jej nezvyčajné správanie, zázračné medené trúbky alebo RGB mixér na namiešanie akejkoľvek farby, ktorú dokáže ľudské oko rozpoznať. Na modeli vznášadla demonštruje žiakom na akom princípe fungujú v Japonsku najrýchlejšie vlaky na svete, predvádza aj to, ako mohli pred 2000 rokmi fungovať aj bez elektrických čerpadiel fontány.

„Najkrajšou odmenou je to, keď pri experimentoch vyliezajú deťom oči z jamiek, keď aj učiteľom, je to bonus navyše. Mám rád deti, ktoré počas pokusov vyskakujú zo stoličiek, keď sa vypytujú, keď dievčatá výskajú pri miešaní farieb od prekvapenia. V takýchto chvíľach milujem fyziku ešte viac a som rád, že som práve s touto vedou spojil aj svoj profesionálny život,“ vyznal sa Životu Michal Figura.

Skladanie farieb dúhy sa páči najmä dievčatám. 4 fotografie v galérii Skladanie farieb dúhy sa páči najmä dievčatám. Zdroj: Peter Ličák  


Koberce slovenskej dizajnérky uchvátili šejkov. Po stretnutí s kráľovskou rodinou mieri do Emirátov!
Zo Šamorína do Bratislavy za pol hodiny: Lodná MHD by mala premávať medzi týmito prístavmi!
Každý deň ho zdravil neznámy muž. Keď mu miestni povedali, o koho ide, po chrbte mu prešiel mráz!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×