Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máte v práci vražedné tempo? Nedostatkom oddychu ohrozujete svoje zdravie i život

27.03.2017 (12/2017) Nespavosť, bolesti žalúdka a hlavy, časté infekcie, depresie, úzkosť, nechuť k sexu, samovražedné myšlienky a dokonca infarkt či rakovina. To všetko prináša práca, keď jej je priveľa.
Máte v práci vražedné tempo? Nedostatkom oddychu ohrozujete svoje zdravie i život
3 fotografie v galérii
Mnoho hodín práce naviac ohrozuje zdravie.
Autor fotografie: Getty Images

Slovenské ľudové príslovie hovorí – od roboty aj kone kapú. Aj naši predkovia, ktorí ťažko fyzicky pracovali, vedeli, že bez oddychu to nejde, a keďže svätili nedeľu, v ten deň nerobili nič. My nemusíme rúbať drevo ani zvážať seno, napriek tomu sú mnohí nadmerne vyčerpaní. A úplne na to stačí duševná práca, ktorá sa spája so stresom a nedostatkom času.

Vyčerpanosť a choroba

Ivan je 30-ročný živnostník. Má stavebnú firmu a takmer 5 rokov pracoval doslova nonstop. „Nemal som ani jeden víkend, ani dovolenku. Chcel som si zarobiť na byt a auto. Mal som veľa zákaziek a nič som si nechcel dať ujsť. Išiel som z roboty do roboty, veľa som za prácou cestoval. Hovoril som si – kedy, ak nie teraz, keď som silný a mladý?“ hovorí. Dnes už Ivan žije úplne inak. Má byt aj auto, prácu si však vyberá a oveľa viac oddychuje. Zastavila ho meningitída – zápal mozgových blán a mozgu. „Išiel som robiť strechu, aj keď som mal už ráno horúčku. Začal som však dvojito vidieť. Ešte som sa odviezol sám do nemocnice – a ďalší mesiac si v podstate nepamätám,“ rozpráva. Ivan svoje ťažké ochorenie prežil vďaka silnej telesnej konštitúcii. „Lekári mi povedali, že dôvodom, prečo som sa nakazil meningokokom bola aj úplná vyčerpanosť organizmu. Som zabezpečený, ale takmer som za to zaplatil životom,“ konštatuje.

Vyčerpávajúce pracovné tempo si vyžiada svoju daň. Treba si všímať varovné signály. 3 fotografie v galérii Vyčerpávajúce pracovné tempo si vyžiada svoju daň. Treba si všímať varovné signály. Zdroj: Shutterstock

Vražedné tempo

Japonci majú na smrť z prepracovanosti vlastný výraz – karoši. Z lekárskeho hľadiska ide o mozgovú mŕtvicu či srdcový infarkt, prípadne samovraždu spôsobenú úzkosťami a depresiami z nadmerného stresu a nedostatku oddychu. V Japonsku je pracovné tempo doslova vražedné a je bežné, že ľudia sú denne až dvanásť hodín v práci, niektorí v kancelárii dokonca aj prespávajú niekoľko dní po sebe. V iných krajinách, kde je pracovná kultúra iná, sa karoši takmer nevyskytuje. Aj na Slovensku je však častá takzvaná náhla smrť. Je to infarkt postihujúci najmä mladých mužov okolo štyridsiatky, ktorí intenzívne pracujú, majú malé deti a zvyčajne nemajú čas na oddych alebo jednoducho nevedia vypnúť. Nadmerný stres vyčerpáva srdce a podporuje zvyšovanie cholesterolu a arterosklerózu – usádzanie tukových plátov v cievach. Mnohí takto pracujúci ľudia často jedia fast food alebo sa najedia večer po celodennom hladovaní. Málo spia, často fajčia alebo, naopak, tvrdo športujú a vystavujú svoje telo nadmernej záťaži.

Keď telo vypne

Hoci ľudia pracujúci vo vysokom tempe nakoniec aj odcestujú na dovolenku, práve tam sa prejavia zdravotné ťažkosti. Organizmus vypne – a niekedy vypne úplne. Známy je prípad vysokého manažéra poisťovne, ktorý zomrel na infarkt na lyžovačke, či sudcu, ktorý utrpel smrtiacu srdcovú príhodu pri kúpaní v mori. Niektorí prepracovaní na dovolenke jednoducho ochorejú. „Mali sme ťažký rok, pretože sme rozbiehali v práci nový program. Keď som konečne mohla ísť na dovolenku a pricestovala som na Krétu, hneď na druhý deň ma seklo v chrbte tak, že som nemohla vstať a zvyšok dovolenky som preležala v tamojšej nemocnici na infúziách,“ hovorí Katarína. Lekári upozorňujú, že ak sa podobný scenár počas roka opakuje, znamená to, že by ste mali zvoľniť pracovné tempo a snažiť sa aj priebežne oddychovať. Vyčerpaný organizmus totiž v období pokoja jednoducho vypne a vy ochoriete počas voľna, keď by ste konečne mali nabrať nové sily.

Správna dovolenka

Podľa psychológov by ľudia mali oddychovať tak, aby sa vyhli tomu, čo robia počas roka. Tí, ktorí pracujú s ľudmi a veľa cestujú, by mali dovolenkovať na pokojnom mieste a počas oddychu sa nepresúvať z miesta na miesto. Ľudia, ktorí denne robia manažérske rozhodnutia, by mali ísť na dovolenku, kde bude o všetko postarané a nebudú musieť nič riešiť. Tí, ktorí pracujú duševne, sa môžu venovať ľahkej fyzickej činnosti. Ľuďom, ktorí majú náročný režim dňa, musia organizovať svoj čas a kombinovať rôzne činnosti, sa neodporúča podnikať počas dovolenky dobrodružné výpravy či robiť adrenalínové športy. Naopak, ľudia s monotónnou opakujúcou sa prácou by mali počas dovolenky poznávať nové veci či ľudí. Čo však, ak človek nemôže oddychovať, pretože sa napríklad stará o postihnuté dieťa či starého človeka? Existuje takzvaná odľahčovacia služba, na ktorú majú títo ľudia počas roka nárok a slúži práve na to, aby si mohli oddýchnuť.

Dovolenku by si mal človek vyberať podľa svojej práce. 3 fotografie v galérii Dovolenku by si mal človek vyberať podľa svojej práce. Zdroj: Getty Images

Pomoc psychiatra

Lekári sa vo svojich ambulanciách často stretávajú s príznakmi a telesnými ťažkosťami, ktoré prináša nadmerné pracovné zaťaženie, málo oddychu a veľký stres. Vyčerpaní ľudia bývajú často chorí, pretože ich imunita je nadmerne zaťažená. Podliehajú rôznym dýchacím i črevným infekciám, majú často chrípky či rôzne zápalové ochorenia. Stres pôsobí aj na vnútorné orgány, aj preto majú ľudia vo veľkom pracovnom vypätí často kŕče v bruchu, hnačky, bolesti žalúdka a tiež bolesti chrbta, pretože sa im sťahujú svaly okolo chrbtice. Veľmi častým príznakom, ktorý sprevádza nadmerný stres, je nespavosť. Ľudia majú problémy zaspať alebo sa, naopak, budia veľmi skoro ráno. Vzniká začarovaný kruh, pretože nevyspatosť iba stupňuje psychickú a telesnú vyčerpanosť. Ďalšou skupinou sú psychické ťažkosti – úzkosť, depresia či nutkavé správanie. Ľudia, ktorí nevidia únik zo svojich ťažkostí, napríklad musia zostávať v neprimerane náročnej práci kvôli hypotéke či strachu z nezamestnanosti, si môžu zvoliť samovraždu, prípadne majú samovražedné myšlienky. Takýto človek už potrebuje psychiatrickú liečbu a zvyčajne aj pomerne dlhú práceneschopnosť.

Aktívne oddychujte

Ako v náročnej práci vytrvať bez vážnych škôd na zdraví? Lekári radia striedať prácu s odpočinkom aj vo vypätých obdobiach, nájsť si činnosť, ktorá vám bude prinášať radosť, a vedieť aktívne oddychovať. Vhodný je primeraný pohyb, pravidelná strava a dostatok spánku. Stres zvyšuje spotrebu minerálov, preto je vhodné dopĺňať magnézium a imunitu podporiť aj konzumáciou ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vitamínu C. Napriek tomu, že práca je takmer pre každého zdrojom príjmu a obživy, zdravie by malo byť prvoradé. Pri napätých termínoch či práci navyše v kombinácii so starostlivosťou o rodinu je to však naozaj pre mnohých výzva.

 


Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×