Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jubilujúca Valentina Tereškovová: Prvá kozmonautka sveta počas vesmírneho letu veľmi trpela

07.03.2017 Keď v júni 1963 ako prvá žena v histórii zamierila na palube Vostoku 6 do vesmíru, na svete snáď nebolo populárnejšej ženy. V rodnom Rusku je uznávanou osobnosťou dodnes. Valentina Tereškovová včera oslávila okrúhle životné jubileum.
Jubilujúca Valentina Tereškovová: Prvá kozmonautka sveta počas vesmírneho letu veľmi trpela
8 fotografií v galérii
Valentina Tereškovová, prvá kozmonautka sveta, oslávila životné jubileum.
Autor fotografie: NASA

Niekoľko mesiacov po úspešnom premiérovom lete Jurija Gagarina na obežnú dráhu sa vo vedení sovietskeho vesmírneho programu začali zaoberať myšlienkou, že po mužovi by do kozmickej lode mohli posadiť aj ženu. Začiatkom roku 1962 sa preto pustili do hľadania vhodnej adeptky. Budúca kozmonautka mala mať menej ako 30 rokov, výšku do 170 cm, hmotnosť menšiu než 70 kg a musela mať za sebou aspoň základný parašutistický výcvik. Jednou z vyše 400 kandidátok, ktoré na začiatku vytypovali, bola aj mladá tkáčka Valentina Tereškovová. Rodáčka z dedinky Veľké Maslennikovo sa napokon dostala do užšieho výberu a spolu s Irinou Soloviovovou, Valentinou Ponomarjovovou, Tatianou Kuznecovovou a so Žannou Jerkinovou nastúpila ako kozmonautka poslucháčka 2. triedy do armády. V nasledujúcich mesiacoch žili prakticky izolované od okolitého sveta.

Z päťky jednotka

Výcvik, ktorý museli absolvovať, bol pomerne krátky, no o to intenzívnejší a tvrdší. Keď Tereškovovú prvý raz posadili do centrifúgy, v ktorej sa testuje odolnosť proti preťaženiu, po chvíli takmer omdlela. Skúšku preto prerušili, ona však trvala na tom, že bude pokračovať. Iným spôsobom prekvapila v teste izolácie. Spočíval v tom, že každú adeptku vesmírneho letu zatvorili do zvukotesnej miestnosti, v ktorej musela sama stráviť desať dní. Tereškovová si čas krátila spevom... Obstála napokon aj v náročnom teste v tepelnej komore, kde musela vydržať po stanovený čas pri okolitej teplote až 70° C a 30-percentnej vlhkosti vzduchu. Súčasťou prípravy boli aj lety prúdovou stíhačkou MIG-15, stodvadsať zoskokov padákom, teoretická príprava a, samozrejme, dôkladné lekárske vyšetrenia.

Príprava Valentiny Tereškovovej na vesmírnu misiu. Hoci z pohľadu lekárov nebola najvhodnejšou kandidátkou, letela práve ona. 8 fotografií v galérii Príprava Valentiny Tereškovovej na vesmírnu misiu. Hoci z pohľadu lekárov nebola najvhodnejšou kandidátkou, letela práve ona. Zdroj: Getty Images

V rámci lekárskych testov však bolo treba brať ohľad ešte na jednu záležitosť, konkrétne špecifické vlastnosti ženského tela. Keďže do vesmíru zatiaľ leteli iba muži (Gagarin, Titov, Nikolajev, Popovič), nikto nevedel, ako by mohla na podmienky počas letu reagovať žena v rôznych fázach menštruačného cyklu. Pri testoch si preto museli všímať i toto, a hoci to môže znieť zvláštne, v konečnom dôsledku išlo o dôležitý faktor aj pri plánovaní štartu a pristátia kozmickej lode. „Zistili sme, že telo ženy je proti extrémnemu preťaženiu najmenej odolné na štrnásty deň cyklu, čiže v období ovulácie. V tomto čase boli teda štart a takisto pristátie kozmickej lode pre ženu nevhodné,“ spomínal neskôr priekopník vesmírnej medicíny profesor Vladimir Jazdovskij.

Práve lekárske testy napokon určili najvhodnejšie poradie kandidátok na vesmírny let. Číslom 1 sa stala Valentina Ponomarjovová, dvojkou bola Irina Soloviovová, po nej Tatiana Kuznecovová, Žanna Jerkinová a ako piata Valentina Tereškovová.

O tom, že prvou ženou, ktorá poletí do vesmíru, bude práve Tereškovová, rozhodol sovietsky vodca Nikita Chruščov. Na snímke vpravo je Valerij Bykovskij, s ktorým absolvovala tzv. skupinový vesmírny let. 8 fotografií v galérii O tom, že prvou ženou, ktorá poletí do vesmíru, bude práve Tereškovová, rozhodol sovietsky vodca Nikita Chruščov. Na snímke vpravo je Valerij Bykovskij, s ktorým absolvovala tzv. skupinový vesmírny let. Zdroj: Getty Images

Posledné slovo pri výbere mal však sovietsky vodca Nikita Chruščov. Práve on rozhodol, že prvou ženou, ktorá poletí do vesmíru, bude Tereškovová. Ťažko jednoznačne určiť, prečo vybral práve ju. Ako najčastejšie dôvody sa spomínajú sociálny pôvod, skutočnosť, že jej otec padol vo vojne, aktivita v Komsomole a potom v komunistickej strane (vstúpila do nej v roku 1961), ale tiež vážna známosť s kozmonautom Andrijanom Nikolajevom, s ktorým začala chodiť počas výcviku. Soloviovová sa stala prvou a Ponomarjovová druhou náhradníčkou. „Nebolo to práve najlepšie rozhodnutie,“ neodpustil si vo svojich spomienkach poznámku na adresu výberu profesor Jazdovskij.

Bolestivý let

Na kozmodróme Bajkonur vládla 16. júna 1963 nervozita a napätie. Pred dvoma dňami odtiaľto odštartovala vesmírna loď Vostok 5 s Valerijom Bykovským na palube a teraz bol na rampe pripravený Vostok 6. Takzvaný skupinový let, keď v  rozpätí niekoľkých hodín zamieria do vesmíru dve lode, si už Sovieti síce rok predtým vyskúšali, no tentoraz mal mať osobitý náboj. Popri technickom a  medicínskom charaktere išlo totiž pri tejto misii najmä o propagandistický účel. Ak by prebehlo všetko podľa plánu, Sovietsky zväz by si pripísal na svoje konto ďalšie prvenstvo v dobýjaní vesmíru. Hodina H nastáva o pol štvrtej popoludní miestneho času. V  kabíne Vostoku 6, ktorý sa práve odlepuje od zeme, sedí 26-ročná Valentina Tereškovová.

Štart kozmickej lode Vostok 6. 8 fotografií v galérii Štart kozmickej lode Vostok 6. Zdroj: Archív

Jej let mal pôvodne trvať 24 hodín, po štarte však padlo rozhodnutie, že Tereškovová bude okolo Zeme obiehať dlhšie. Štart aj prvá fáza misie prebehli bez problémov, jej loď sa na orbite priblížila na vzdialenosť 5 kilometrov k Vostoku 5, ktorý pilotoval Valerij Bykovskij, a obaja kozmonauti komunikovali navzájom i s riadiacim centrom. Aj úlohy, ktoré mala plniť, zvládala spočiatku výborne. „Let prebieha normálne, cítim sa dobre,“ hlásila Čajka, čo bol Tereškovovej volací znak. Lenže dlho to pravda nebola.

Zakrátko sa kozmonautka začala sťažovať na nevoľnosť, bolesti hlavy, tvrdila, že ju tlačia popruhy, ktorými je pripútaná. Potom sa objavil problém s riadením Vostoku, ktorý si, našťastie, včas uvedomila a po konzultácii s konštruktérom Sergejom Koroľovom a prvým kozmonautom Jurijom Gagarinom, ktorí boli v riadiacom centre, sa jej ho podarilo odstrániť. Neskôr zase prišli ťažkosti a Tereškovová sa dokonca odmlčala. „Keď sa po dlhšom čase opäť ozvala, tvrdila, že bola veľmi unavená a zaspala,“ napísal český publicista Karel Pacner, ktorý sa zaoberá problematikou vesmírnych letov. Podľa jeho slov Valerij Bykovskij dokonca tvrdil, že zo vzájomnej komunikácie s Čajkou mal pocit, ako keby chvíľami plakala.

Jurij Gagarin a Valentina Tereškovová boli pýchou sovietskeho režimu. Prvého kozmonauta i prvú kozmonautku sveta však stihol rovnaký osud. Hoci po tom veľmi túžili, na obežnú dráhu sa druhýkrát už nedostali. 8 fotografií v galérii Jurij Gagarin a Valentina Tereškovová boli pýchou sovietskeho režimu. Prvého kozmonauta i prvú kozmonautku sveta však stihol rovnaký osud. Hoci po tom veľmi túžili, na obežnú dráhu sa druhýkrát už nedostali. Zdroj: Northfoto

Valentina Tereškovová napokon obletela Zem 48-krát a 19. júna 1963 po 2 dňoch, 22 hodinách a 50 minútach pristála. Ani to však nebolo bez komplikácií. Pri katapultáži z kabíny Vostoku zavadila prilbou o okraj vstupného otvoru a udrela si hlavu tak, že ešte niekoľko dní mala na tvári veľkú modrinu. „Aj počas zostupu sa ma zmocnila hrôza, padala som totiž do veľkého jazera a pocit, že tam zostanem sama, bez akejkoľvek pomoci, mi naháňal obrovský strach,“ prezradila neskôr. Napokon však našťastie dosadla na pevnú zem.

O nepríjemnostiach, ktoré jej let sprevádzali, Tereškovová dlhé roky mlčala a, naopak, tvrdila, že všetko prebiehalo podľa plánu a žiadne ťažkosti ho nesprevádzali. Až takmer po štyridsiatich rokoch priznala, že Sergejovi Koroľovovi dala vtedy slovo, že o technických problémoch ani o svojich skutočných pocitoch hovoriť nebude.

Prvú kozmonautku oslavovali všade, kam prišla. Snímka je z návštevy Československa v auguste 1963. 8 fotografií v galérii Prvú kozmonautku oslavovali všade, kam prišla. Snímka je z návštevy Československa v auguste 1963. Zdroj: Getty Images

Sen o ceste na Mars

Prvú kozmonautku sveta čakala po návrate na zem sláva porovnateľná s tou, ktorú zažil v roku 1961 Gagarin. Aj ju sovietsky režim vyznamenával a ako jeho pýcha a dôkaz úspechov budovania socializmu cestovala po svete. Pre mnohé dievčatá a ženy, a to nielen v Sovietskom zväze či vo východnom bloku, ale aj na Západe, sa Valentina Tereškovová stala vzorom. Dokonca aj jej svadbu s Andrijanom Nikolajevom Kremeľ propagandisticky využil. Konala sa v novembri 1963 vo vládnom sídle v Leninských horách, Chruščov bol na nej čestným hosťom a vyhlásil, že Nikolajev a Tereškovová sú príkladom ideálnej sovietskej rodiny. Keď sa im v júni nasledujúceho roka narodila jediná dcéra Elena, všade sa zdôrazňovalo, že je to prvé dieťa v dejinách, ktorého obaja rodičia boli vo vesmíre.

Necelých päť mesiacov po vesmírnom lete sa vydala za kozmonauta Andrijana Nikolajeva (vľavo). Príklad ideálnej sovietskej rodiny však dlho nevydržal, ich manželstvo sa po niekoľkých rokoch rozpadlo. 8 fotografií v galérii Necelých päť mesiacov po vesmírnom lete sa vydala za kozmonauta Andrijana Nikolajeva (vľavo). Príklad ideálnej sovietskej rodiny však dlho nevydržal, ich manželstvo sa po niekoľkých rokoch rozpadlo. Zdroj: Getty Images

Podobne ako pri kozmickom lete, aj tu bola pravda iná. Nikolajev sa prejavoval ako despota, Tereškovovú týral a ich manželstvo sa napokon rozpadlo. Neskôr sa vydala druhýkrát a s lekárom Julijom Šapošnikovom žila až do jeho smrti v roku 1999.

Hoci po tom túžila, do vesmíru sa Valentina Tereškovová už druhý raz nepozrela. Trvalo dokonca ďalších 19 rokov, kým si do kokpitu vesmírnej lode sadla ďalšia žena jej krajanka Svetlana Savická. Prvá kozmonautka medzitým vyštudovala vojenskú leteckú akadémiu, stala sa inžinierkou, neskôr aj profesorkou a autorkou viacerých vedeckých prác, pôsobila v straníckych funkciách a ešte aj dnes, ako 80-ročná, je poslankyňou Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.

Tereškovová je v Rusku dodnes veľmi populárna a napriek vysokému veku je stále aktívna ako poslankyňa Štátnej dumy. K okrúhlemu jubileu jej v Kremli zablahoželal aj prezident Putin. 8 fotografií v galérii Tereškovová je v Rusku dodnes veľmi populárna a napriek vysokému veku je stále aktívna ako poslankyňa Štátnej dumy. K okrúhlemu jubileu jej v Kremli zablahoželal aj prezident Putin. Zdroj: kremlin.ru

„Napriek všetkým prekážkam, ktoré som musela prekonať, a všetkému nepríjemnému, čo ma stretlo, môžem povedať, že som mala šťastný život,“ povedala pred piatimi v rozhovore pre ruskú televíziu Valentina Tereškovová, ktorá sa ešte chce dožiť chvíle, keď človek pristane na Marse. Práve o ceste na červenú planétu vraj totiž dlho sama snívala.

 


Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×