Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrozí to aj Slovensku? Súkromná banka preradí Česko z kategórie vyspelých krajín medzi rozvojové

02.03.2017 (9/2017) Súkromná americká banka JPMorgan vylúči Česko zo skupiny vyspelých krajín medzi rozvojové štáty. Hrozí niečo podobné aj Slovensku?
Hrozí to aj Slovensku? Súkromná banka preradí Česko z kategórie vyspelých krajín medzi rozvojové
3 fotografie v galérii
Česko dnes ekonomicky za Slovenskom zaostáva. Sme teda na tom lepšie?
Autor fotografie: Shutterstock

Tak a je to čierne na bielom. Súkromná americká banka JPMorgan vylúči Českú republiku zo skupiny vyspelých krajín medzi tzv. emerging markets, teda medzi rozvojové štáty. Mnohých, ktorí sa o ekonomiku zaujímajú, táto správa nemilo prekvapila a spolu s ostatnými sa pýtajú: „Prečo?“ Odpoveď je zdanlivo jednoduchá. Výška príjmu na každú osobu v Českej republike sa totiž už tri roky po sebe pohybuje pod úrovňou stanovenou pre vyspelé krajiny.

„JPMorgan určite patrí k najvýznamnejším bankám svetového kalibru, no v hodnotení krajín, či patria medzi rozvojové, alebo vyspelé, majú oveľa dôležitejšie slovo inštitúcie, ktoré nie sú súkromné, napríklad Medzinárodný menový fond,“ vyjadril sa k hodnotiacej správe pre redakciu Blesk.cz hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Zároveň upozornil na to, že práve podľa hodnotenia Medzinárodného menového fondu Česko patrí stále medzi vyspelé krajiny. „Čo neplatí pre všetky štáty Vyšehradskej skupiny,“ dodal.

Ekonóm Lukáš Kovanda upozorňuje, že v hodnotení krajín má dôležitejšie slovo napríklad Medzinárodný menový fond. 3 fotografie v galérii Ekonóm Lukáš Kovanda upozorňuje, že v hodnotení krajín má dôležitejšie slovo napríklad Medzinárodný menový fond. Zdroj: ČTK

Je jasné, že takéto hodnotenie je oveľa viac uznávané ako to od súkromnej banky. Do nižších indexov bude však Česko, podľa správy JPMorgan, padať postupne v priebehu trojmesačnej periódy, od konca apríla do júna tohto roka. Podľa agentúry Bloomberg si pohoršia aj Turecko, Poľsko a Juhoafrická republika.

Stagnujúca ekonomika

Ako však upozorňujú analytici, takéto hodnotenie je predsa len pre Česko určitým varovaním. „Od roku 2008 v podstate stagnujeme, čo je vidieť najmä na hodinovej produktivite práce, v roku 2007 sme boli na rovnakej úrovni ako Slovensko, ale dnes za ním zaostávame,“ konštatuje Lukáš Kovanda.

Práve hodinová produktivita práce je veľmi dôležitý ekonomický ukazovateľ. Čím rýchlejšie táto produktivita rastie, tým rýchlejšie bohatneme, dá sa zjednodušene povedať. Nízka produktivita práce je zodpovedná, okrem iného, aj za nízke mzdy. Ako to však chodí vo všetkých odvetviach, ani v ekonomike tieto tvrdenia celkom a vždy neplatia. Príkladom môže byť Taliansko, ktoré má vysoký vekový priemer obyvateľov, a tak sa už príliš nerozvíja. Napriek tomu však stále patrí medzi vyspelé ekonomické krajiny, ba dokonca sa zaraďuje do skupiny G7, teda sedem najvyspelejších ekonomík sveta.

Súkromná banka označuje Česko za rozvojovú krajinu, za všetko vraj môže výška príjmu. 3 fotografie v galérii Súkromná banka označuje Česko za rozvojovú krajinu, za všetko vraj môže výška príjmu. Zdroj: ČTK

Čo teda takýmto hodnotením hrozí Česku? Ako sa zhodujú analytici, z hľadiska reputácie sa nič významné nestane. Platí, že okrem hodnotení investorov do dlhopisov sa totiž ľudia riadia aj tým, ako štát hodnotí práve Medzinárodný menový fond alebo Európska centrálna banka, a práve v nich Česko figuruje v dobre hodnotených skupinách.

 


Zo Šamorína do Bratislavy za pol hodiny: Lodná MHD by mala premávať medzi týmito prístavmi!
Každý deň ho zdravil neznámy muž. Keď mu miestni povedali, o koho ide, po chrbte mu prešiel mráz!
Liek na rakovinu vo vajci? Modifikované sliepky znášajú vajcia, ktoré dokážu liečiť vážne ochorenia!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×