Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Deti s rakovinou budú viac času tráviť doma vďaka Dennej klinike

03.03.2017 Vo februári otvorila nezisková organizácia Deťom s rakovinou n.o. spolu s Klinikou detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava novú Dennú kliniku. Deti choré na rakovinu budú vďaka tomuto projektu viac času ako doteraz tráviť v domácom prostredí v kruhu rodiny.
Deti s rakovinou budú viac času tráviť doma vďaka Dennej klinike
Autor fotografie: PR

Namiesto nemocnice detská izba

Projekt Dennej kliniky, ktorého autorom a realizátorom je rodičovská nezisková organizácia Deťom s rakovinou, je jedinečným na Slovensku. Doteraz ani jedna z troch detských onkológií nemala takéto špecializované pracovisko. Je určené na ambulantné podávanie chemoterapie, kontroly a jednodňové zákroky ako napríklad punkcia kostnej drene či lumbálna punkcia. Doteraz museli byť detskí pacienti vždy pri takýchto zákrokoch hospitalizovaní, teda prijatí na nemocničné lôžko. Celý proces sa teraz zjednoduší. „Náročnú a dlhodobú liečbu chceme deťom čo najviac zľahčovať. Jedným z prvých, no veľmi dôležitých krokov je práve Denná klinika. Pacienti budú namiesto nemocničných lôžok viac času tráviť doma v kruhu rodiny vo svojej izbe, kde sa cítia bezpečne. A ich psychická pohoda je veľmi podstatná pre celkový priebeh liečby,“ približuje riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kopper. Denné kliniky sú štandardnou súčasťou detských onkológií po celom svete.

Prispela Liga proti rakovine aj súkromné firmy

Architekti Roman Halmi a Martina Müllerová sa inšpirovali podobným pracoviskom na rakúskej detskej onkologickej klinike St. Anna vo Viedni. „Priestor, akým je Denná klinika, nám dlhodobo chýbal. Pokiaľ to stav dieťaťa dovoľuje, uprednostňujú aj vo svete domáce prostredie pred nemocnicou, čo je pre deti a ich rodiny najmä psychická úľava. Veľkým plus je aj to, že sa nám uvoľnia lôžka pre hospitalizácie vážnejších stavov,“ hovorí prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová. Nová Denná klinika má dve vyšetrovne, miestnosť pre lekárov, tzv. izolačku pre pacientov, kuchynku pre deti s rodičmi, čakáreň aj s priestorom pre deti na hranie sa a sociálne zariadenia. Na jej výstavbu prispeli viacerí darcovia. Značnými sumami pomohlo Združenie na pomoc detskej onkológii, ktoré venovalo 200-tisíc eur, Liga proti rakovine so sumou 100-tisíc eur či Nadácia televízie Markíza sumou 75-tisíc eur. „Úprimne ďakujeme všetkým tým, ktorí podporili tento užitočný projekt pre detských pacientov z celého Slovenska,“ hovorí prednostka detskej onkológie A. Kolenová.

V pôvodných priestoroch bolo nutné meniť dispozíciu, rozvody, potrubie, podlahy, inštalovala sa profesionálna vzduchotechnika a zdravotechnika. „Projekt realizovala spoločnosť SKANSKA SK, pričom nám neúčtovala vlastné pracovné náklady, za čo sme im veľmi vďační. Spoločnosť HAGARD:HAL a.s. nám darovala všetku silnoprúdovú elektroinštaláciu,“ približuje riaditeľka neziskovej organizácie K. Kopper.

Plná prevádzka od apríla

Priestory Dennej kliniky poskytlo vedenie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava na tom istom podlaží, ako je aj detská onkológia a pacienti s oslabenou imunitou už nebudú musieť chodiť na kontroly či chemoterapiu cez celú polikliniku a vystavovať sa nebezpečenstvu infekcii ako tomu bolo doteraz. „Veľmi nás teší a nesmierne si vážime úsilie neziskovej organizácie Deťom s rakovinou. Vďaka ich nadšeniu sa výrazne zvýši komfort pri liečbe detí s rakovinou,“ povedal riaditeľ DFNsP Bratislava Ladislav Kužela. Ďalej dopĺňa, že v tomto trende chce nemocnica  pokračovať ďalej, plánuje rekonštrukciu detskej onkológie tak, aby každé dieťa malo svoju izbu s príslušenstvom a súkromím s rodinou. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou sa do všetkých projektov, ktoré zlepšujú podmienky liečby a prostredie detskej onkológie, plánuje aktívne zapájať a tiež ich iniciovať a realizovať.

Nová Denná klinika otvorí svoje dvere pre prvých pacientov už na začiatku apríla, kedy je naplánovaná už plná prevádzka. Denne sa v nej lekári a sestry postarajú o desať až dvadsať detí.

www.detomsrakovinou.sk

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×