Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V takom múzeu ste ešte neboli: Milanovi sa podarilo vytvoriť naozaj unikátnu zbierku historických tehál!

25.02.2017 (8/2017) Niekto zbiera známky, iný motýle, ďalší nerasty a Milan Blahovský (52) zbiera tehly. Podarilo sa mu vybudovať zaujímavé múzeum.
V takom múzeu ste ešte neboli: Milanovi sa podarilo vytvoriť naozaj unikátnu zbierku historických tehál!
13 fotografií v galérii
„Nikdy som s tým nekšeftoval, ja som lokálpatriot,“ zdôrazňuje Milan Blahovský.
Autor fotografie: Miro Miklas

Vo Svätom Jure je pivníc viac než dosť, je to predsa vinárska oblasť, no zvyčajne v nich nájdete sudy s vínom. U Blahovských však majú pivnice dve. V jednej kraľuje víno, Milan vlastní aj zopár ocenení nielen zo slovenských, ale i moravských súťaží. A v druhej je jeho tehlové kráľovstvo. Tehál sú tam stovky, a nie hocijakých. Mnohé z nich si pamätajú aj pár storočí.

Začalo to vodovodom

Vchádzame do dvora a tehly sú skoro na každom kroku. Do Milanovej pivnice, kde si vytvoril malé súkromné múzeum, sa totiž celá jeho zbierka nezmestila, a keby aj áno, tak sa tam už nezmestí on a my už vôbec. No ako vraví, má veľké plány, takže ak si nájde čas, zrealizuje ich. Chce napríklad postaviť pec na pečenie chleba. „Odmalička som niečo hľadal, najprv kamene, potom sa mi pošťastili aj úlomky z nejakej keramiky,“ hovorí Milan, ktorý v podstate vyrastal na neďalekom hrade Biely Kameň. Trávil tam väčšinu voľného času a s kamarátmi hľadal poklady. Našli starú kachlicu a neskôr, keď mal dvanásť rokov, objavili na Bielom Kameni stredoveký vodovod.

Vodovod našli na hrade ešte ako pubertiaci. 13 fotografií v galérii Vodovod našli na hrade ešte ako pubertiaci. Zdroj: Jozef Zelner

„Bol to vlastne žľab z vypálenej hliny. Na hrad vraj totiž kedysi viedlo niekoľko vetiev vodovodu, ja viem o piatich. O jednom sa vedelo, aj ho jurskí geodeti zamerali. Ten náš zrejme šiel po povrchu,“ pokračuje.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia si založili trampskú osadu a pomenovali ju, ako inak, Biely Kameň. Dokonca aj flek mali na hrade, priamo v hradnej pivnici. Keď im ho neskôr zdemolovali vandali, stali sa túlavou osadou. „Istý čas sme chceli hrad opraviť, zakonzervovať. Prišli sme na lesnú správu, zakázali nám to. Hrad je teraz v súkromných rukách, tak sme ho aspoň občas vyčistili. Osada sa postupne rozpŕchla, napríklad jeden žije v Ostrave, ďalší v Bánovciach nad Bebravou, ostali sme dvaja s kamarátom. No hore na hrad občas zájdem, veď sme tam vyrastali,“ zamýšľa sa.

Úlomky zo stredovekého vodovodu má dodnes. 13 fotografií v galérii Úlomky zo stredovekého vodovodu má dodnes. Zdroj: Miro Miklas

Každá má príbeh

Milanova záľuba v hľadaní sa pomaly prehupla do príjemného koníčka. Zbierka sa mu doma rozrastala, stal sa amatérskym archeológom a začal spolupracovať s profesionálmi. Zopár jeho nálezov sa nachádza v depozitoch niekoľkých múzeí. Napríklad pár desiatok jednostranných bielych peniazov. „Nikdy som s tým nekšeftoval a ani nemienim kšeftovať. Ja som lokálpatriot,“ hrdo vraví.

Zbierať historické tehly začal postupne. Najprv ich mal zopár doma, postupne pribúdali ďalšie a ďalšie. Kedysi totiž pracoval ako murár, takže ďaleko chodiť nemusel. „V polovici 90. rokov, keď sa búrali staré domy, sa mi podarilo nájsť tehlu s pálfiovským znakom. Býval som vtedy u svokrovcov a svokrovi sa to takisto zapáčilo. Začali sme ich zbierať spolu a k jeho osemdesiatke som mu pripravil výstavu. Neskôr som v zbieraní pokračoval sám,“ vysvetľuje.

Milanovo múzeum tehál a hlinených nálezov. 13 fotografií v galérii Milanovo múzeum tehál a hlinených nálezov. Zdroj: Miro Miklas

Zbierka rástla, nebol to síce efekt hrnčeka var, ale tehly pribúdali. Keď ich mal Milan akosi veľa, rozhodol sa vybudovať v jednej z pivníc stálu tehlovú expozíciu. „Kamaráti mi radili, aby som ich pekne zamuroval, ale to som nechcel. Vyrobil som poličky, desiatky metrov poličiek, na ktoré som tehly poukladal. Má to obrovskú výhodu – ak nájdem nejakú zachovalejšiu, môžem ju vymeniť,“ tvrdí a dodáva, že by mohol mať už hoci aj päťtisíc tehál, ale až tak to neprežíva. „Nepotrebujem každú tehlu, keď si ju nenájdem, tak to nemá potom príbeh. Pochodil som pri tom dosť, veď ešte stále trampujem,“ zdôrazňuje. Vlastne aj z tohto dôvodu nechodieva na kadejaké burzy, kde si zberatelia vymieňajú svoje poklady a rozširujú zbierky.

„Ak niekto chce tehly vidieť, nie je problém. Len musím byť doma,“ vraví Milan. 13 fotografií v galérii „Ak niekto chce tehly vidieť, nie je problém. Len musím byť doma,“ vraví Milan. Zdroj: Miro Miklas

Aj manželka

Smeje sa, že vďaka svojmu koníčku zažil nejednu žartovnú príhodu. Napríklad raz kdesi nastupoval do autobusu s batohom plným tehál a ľudia sa pýtali, či ho má taký ťažký preto, lebo má v ňom tehly. Do svojej zberateľskej vášne nenápadne vtiahol aj manželku, aj ona mu už nejednu tehlu priniesla, keď bola na prechádzke so psom. Je to praktické, pretože mu takto nehrozí, že by mu jeho rastúcu tehlovú zbierku a neporiadok okolo nej zlikvidovala.

Táto hlinená psia hlava kedysi zdobila strechu starého domu. 13 fotografií v galérii Táto hlinená psia hlava kedysi zdobila strechu starého domu. Zdroj: Miro Miklas

Milanove súkromné múzeum je síce malé, no historických exemplárov v ňom nájdete dosť. A nielen tehly, ale i historické škridly a mnohé iné historické zaujímavosti, ktoré sa dajú nájsť v lese či na zbúraniskách. Návštevám verejnosti sa tento zberateľ nebráni. „Ak ich niekto chce vidieť, nie je problém, len musím byť doma. Často som totiž v lese alebo vo vinohrade,“ dodáva na záver. Vstup je zdarma a má dokonca aj knihu návštev.

Tak to skončí, keď na ešte nevypálenú tehlu šliapne pes. 13 fotografií v galérii Tak to skončí, keď na ešte nevypálenú tehlu šliapne pes. Zdroj: Miro Miklas

 


Vyprážané vajcia
Zuzana Kubovčíková o nečakaných slovách od manžela: Týmto ju úplne odrovnal!
Etnologička: Veľká noc? Znie to pozoruhodne, no komunisti mali so „Sviatkami jari“ vlastne pravdu

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×