Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marionety ako živé: Z dielne manželov Gavaldovcov už vyšli drevení Kaliňák, Hudák i Cibulková!

28.01.2017 (4/2017) „Ešte sa nám nestalo, že by niekto chcel samého seba,“ vraví Viktória Gavaldová (58), ktorá spolu s manželom vyrába marionety – dvojníkov.
Marionety ako živé: Z dielne manželov Gavaldovcov už vyšli drevení Kaliňák, Hudák i Cibulková!
7 fotografií v galérii
Shreka a Jacka Sparrowa si Viktória vyrobila pre seba.
Autor fotografie: Miro Miklas

V izbe pri stene visia Shrek, Johnny Depp ako Jack Sparrow a zopár „civilistov“. Na stole je pár nôh a horných končatín bez dlaní. Rudolf Gavalda (60) prináša drevený kváder, v ktorom sa skrýva trup. Nachádzame sa v kráľovstve manželov Gavaldovcov, pod rukami ktorých sa rodia drevené marionety. A nie hocijaké. Vyrobia vám malého dreveného dvojníka, ktorý ožije vďaka niekoľkým silonovým nitiam. Z ich dielne už k svojim živým vzorom odišli drevení Robert Kaliňák, Peter Žiga, Dominika Cibulková, Veronika Velez-Zuzulová, Michal Hudák, Jan Kraus a ďalší. A nielen známe osobnosti, ale i tzv. radoví občania. Dohromady ich Gavaldovci vyrobili približne päťsto.

Darčeky pre ľudí

Gavaldovci dokážu vyrobiť zmenšenú kópiu človeka. Zháňajú látky, často je problém kúpiť presný, ale drobnejší vzor, vyrábajú minitopánky, je jedno či značkové tenisky, alebo lakovky. Trup a končatiny bábky sú drevené, hlava má jadro z polystyrénu, tvár a dlane vymodelujú z keraplastu zmiešaného s pilinami.

Viktória Gavaldová vraví, že rada rozdáva radosť. Drevená marioneta vždy poteší nielen oslávenca. 7 fotografií v galérii Viktória Gavaldová vraví, že rada rozdáva radosť. Drevená marioneta vždy poteší nielen oslávenca. Zdroj: Miro Miklas

„Som úplný amatér, ale bábky ma bavilo robiť ešte v detstve. Robím ich od ôsmich rokov. Najprv pre kamarátky, neskôr pre deti. Po gymnáziu som bola jedenásť rokov na materskej a tešila som sa do práce. Lenže svokra dostala porážku, tak som ju ešte šestnásť rokov opatrovala. Za ten čas sa svet úplne zmenil. Keď zomierala, sedela som pri nej a počítala roky, ktoré mi chýbali do dôchodku. Vyšlo mi presne šestnásť,“ spomína Viktória.

Jednotlivé drevené diely vyrobí Rudolf Gavalda vo svojej dielničke. 7 fotografií v galérii Jednotlivé drevené diely vyrobí Rudolf Gavalda vo svojej dielničke. Zdroj: Miro Miklas

Bábky začala robiť krátko po svokrinej smrti, no nevedela si predstaviť, že by z toho vyžila. Robila ježibaby, gašparkov, rôzne rozprávkové postavičky. „Až raz prišla jedna pani, či by som nespravila marionetu jej manžela. Potom som si vravela, kurnik, čo som jej to sľúbila, veď to nie je možné. Ale zvládli sme to. Dovtedy sme vyrábali bábky aj pre malé bábkové divadlá, napríklad pre divadlo Bum Bác. Obliekali sme im bábky pre rozprávku Mrázik. Väčšie divadlá majú vlastné dielne, kde si vyrobia bábky, aké potrebujú. Najviac sme však robili darčeky pre ľudí, ktorým je ho ťažko vymyslieť, pretože už majú všetko. A keď na oslave narodenín dostanú bábku, urobí to dobrú atmosféru, šou, neraz nám potom marionetu prinesú s odpadnutou nohou, pretože tak sa s ňou rozbláznili,“ smeje sa pani Viktória.

Aj za tri dni

Vraví, že nešla študovať bábkarstvo, lebo sa nechcela učiť marxizmus-leninizmus, radšej bola dobrá mama. Dnes všetky ich štyri deti majú vysokú školu. „Manžel bol lakovač, no odjakživa mal rád drevo. Najprv mi pomáhal popri zamestnaní a pred desiatimi rokmi sa výrobe marionet začal venovať naplno,“ dodáva. Rudolf Gavalda má pri dome malú dielničku, kde sa „zabáva“ s drevom.

Kĺb tvorí pásik hrubej kože. 7 fotografií v galérii Kĺb tvorí pásik hrubej kože. Zdroj: Miro Miklas

Gavaldovci dokážu marionetu vyrobiť aj za tri dni, ak sa ponáhľajú. No zvyčajne to trvá týždeň, keď si robotu rozdelia na osemhodinové šichty. „Manžel robí hardvér – trup, končatiny a váhadlá, ja zvyšok – tvár, vlasy, dlane, šaty, obuv. A, samozrejme, doplnky, veď niekto chce fotoaparát, iný lyže. Asi trikrát sa nám stalo, že zákazníci povedali, že sa drevený výsledok na svoj vzor nepodobá. Priniesli ďalšiu fotku a napravili sme to. Veď nie každá fotografia konkrétneho človeka presne vystihuje,“ tvrdí.

Viktória sa s každou marionetou rozpráva. 7 fotografií v galérii Viktória sa s každou marionetou rozpráva. Zdroj: Miro Miklas

Viktória vraví, že keď robí bábku, rozpráva sa s ňou. „Mám na kope všetky časti a marioneta pomaly rastie, rodí sa a zrazu je hotová. Niekedy sa až chvejem. Keď si po ňu prídu, púšťam ju rada, ale vždy sa s ňou rozlúčim, pomojkám ju,“ usmieva sa. Marionety si u nich objednávajú najmä kolektívy ako darček na narodeniny pre svojich šéfov. Stačí vyplniť dotazník o farbe očí, vlasov, dĺžke účesu, výške postavy, pripojiť fotografiu.

Doma majú aj divadielko, vďační diváci sa vždy nájdu. 7 fotografií v galérii Doma majú aj divadielko, vďační diváci sa vždy nájdu. Zdroj: Miro Miklas

„Bábka je dobrý prvok, vytvára príjemnú atmosféru. Keď je zavesená v obývačke, návšteva si ju všimne ako prvú. Lenže na Slovensku je ich veľmi málo, nie sme na marionety zvyknutí. Komunisti kedysi bábkové divadlá zakázali, kočovné zanikli. Ťažko sa im robila cenzúra. Pritom v Českej republike bábkové divadlá bez problémov fungovali. Teraz sa to u nás rozbieha veľmi pomaly,“ lúči sa Viktória Gavaldová.

Živý Robert Kaliňák a vľavo jeho drevený dvojník. Nájdite desať rozdielov. 7 fotografií v galérii Živý Robert Kaliňák a vľavo jeho drevený dvojník. Nájdite desať rozdielov. Zdroj: Ivan Kováč - Nový Čas; Archív V.G.

 


Miloval pretekanie a autá, na javisku sa neflákal. Pri poslednej rozlúčke ho vyprevadili lietadlá, tak to chcel
Tvarohové zemiaky so slaninou
Záchranné lano pre seniorov: Bratislavské Alžbetínske naivné divadlo motivuje účinkujúcich aj hosťov

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×