Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zmodernizovaný Vatikán: Predstava, že v konzervatívnom miništáte zastal čas, už dávno neplatí!

24.12.2016 Vianoce sa v kresťanskom svete slávia od roku 354 nášho letopočtu. Vo Vatikáne, samostatnom štáte uprostred Ríma, bývajú už stáročia takmer na­vlas rovnaké. Na Námestí svätého Petra sa rozsvieti obrovský vianočný strom a na polnočnú omšu sa do chrámu a k veľkorozmerným obrazovkám dostanú desaťtisíce veriacich, ktorí si včas zakúpili vstupenky.
Zmodernizovaný Vatikán: Predstava, že v konzervatívnom miništáte zastal čas, už dávno neplatí!
10 fotografií v galérii
Vianočný strom na Námestí svätého Petra.
Autor fotografie: Shutterstock‎

Vatikán, štát uprostred Ríma a najmenší štát na svete, má autoritu, ktorú by mu mohli závidieť aj veľmoci. V tomto malom spoločenstve s veľkým vplyvom žije okolo osemsto ľudí. Väčšina z nich nie priamo na území miniatúrneho štátu, ale ako nunciovia, diplomati Svätej stolice, pôsobiaci v mnohých krajinách sveta, kde má svoje diplomatické zastúpenie. Neoficiálne je súčasný moderný Vatikán nástupcom niekdajšieho Pápežského štátu, ktorý v časoch najväčšej slávy ovládal veľkú časť územia dnešného Talianska.

Jedinečná koncepcia Námestia svätého Petra: slávna Berniniho kolonáda pozostáva z dvestoosemdesiatich ôsmich dórskych stĺpov. Na rímse stĺporadia širokej sedemnásť metrov je umiestnených stoštyridsať travertínových sôch svätcov, ktoré sú dielami významných umelcov talianskeho a francúzskeho baroka. 10 fotografií v galérii Jedinečná koncepcia Námestia svätého Petra: slávna Berniniho kolonáda pozostáva z dvestoosemdesiatich ôsmich dórskych stĺpov. Na rímse stĺporadia širokej sedemnásť metrov je umiestnených stoštyridsať travertínových sôch svätcov, ktoré sú dielami významných umelcov talianskeho a francúzskeho baroka. Zdroj: Shutterstock‎

Ako samostatný štátny útvar však vznikol ani nie pred sto rokmi. V roku 1929 bol podpísaný konkordát, teda súbor Lateránskych dohôd, podľa ktorých bol v rámci Ríma ustanovený s dnešnými hranicami. Vatikán má všetky náležitosti štátu: banku i médiá, vlastnú menu, známky i vojsko. Je sídlom Svätej stolice ako najvyššej autority katolíckej cirkvi a predstavuje významnú spoločenskú, politickú a duchovnú silu, ktorá zjednocuje takmer miliardu katolíkov na celom svete. Dohodu za Svätú stolicu podpísal kardinál a štátny sekretár Pietro Gasparri a za Taliansko vtedajší predseda vlády, ortodoxný fašista Benito Mussolini, ktorý si práve týmto krokom získal popularitu u prevažne katolíckeho obyvateľstva. Tá prispela k veľkej podpore v prvých rokoch vlády, ktorá vyústila do celosvetových tragických udalostí. V každom prípade – vznik Vatikánu oficiálne posilnil pozíciu katolíckej cirkvi vo svete.

Rímske pahorky a Vaticano

Ešte pred vznikom kresťanstva bol Vatikán prázdnou oblasťou, ktorá bola považovaná za posvätnú a takmer neobývateľnú. Názov jedného zo siedmich pahorkov, na ktorých stál slávny Rím, pochádza z Vaticanus mons a v starej latinčine označoval Pahorok veštcov, na ktorom bola veštiareň. Cisár Caligula začal na tomto mieste okolo roku 40 stavať cirkus a slávny vatikánsky obelisk dal doviezť z mesta Heliopolis. Na vrchu Vaticano boli za vlády cisára Nera mučení prví kresťania a podľa tradície bol na ňom ukrižovaný a aj pochovaný apoštol Peter. Nad jeho hrobom bol neskôr postavený chrám.

Komplex budov postavených v 13. až 16. storočí situovaný severne od Chrámu svätého Petra a lemovaných historickými záhradami je súčasťou Vatikánskych múzeí. Vatikánske záhrady zaberajú 23 hektárov, teda takmer polovicu celého územia mestského štátu. 10 fotografií v galérii Komplex budov postavených v 13. až 16. storočí situovaný severne od Chrámu svätého Petra a lemovaných historickými záhradami je súčasťou Vatikánskych múzeí. Vatikánske záhrady zaberajú 23 hektárov, teda takmer polovicu celého územia mestského štátu. Zdroj: Shutterstock‎

Rozkvet sa začal za rímskeho cisára Konštantína I. Veľkého, ktorý povolil kresťanstvo ako nové náboženstvo. Bol postavený vatikánsky palác, ktorý je od roku 1378 stálym sídlom pápeža. V polovici 8. storočia sa na základe tzv. Pipinovej donácie ustanovil Pápežský štát. Začalo sa s veľkolepou prestavbou Vatikánu v duchu talianskej renesancie. Medzi maliarmi a tvorcami fresiek nechýbali umelci ako Fra Angelico, Raffael, Botticelli a Michelangelo, ktorý zanechal svoje nesmrteľné diela v Chráme svätého Petra a v Sixtínskej kaplnke. Ďalšie významné stavby, pod ktoré sa podpísali renesanční umelci, je Belvedér spojený s pápežovým palácom galériami a Vatikánska apoštolská knižnica obsahujúca pol milióna zväzkov a vzácnych dokumentov. Vatikán sa stal opäť sídlom najvyššieho katolíckeho duchovného v roku 1377 po návrate pápeža Gregora XI. z dlhoročného tzv. babylonského zajatia.

Vzácne tradície, história a kultúra

Prechádzka po uliciach a námestiach miniatúrneho mestského štátu na pohľad netrvá dlho. Opak je však pravdou: plocha 44 hektárov je zastavaná jedinečnými kultúrnymi pamiatkami. Nachádzajú sa v ňom Bazilika svätého Petra, Apoštolský palác a niekoľko priľahlých budov, ktorým dominuje obrovské Námestie svätého Petra, a to všetko lemujú a dotvárajú Vatikánske záhrady. Na malom území sú také významné kultúrne pamiatky celosvetového významu, ako sú Sixtínska kaplnka, Vatikánske múzeá či spomínaná Vatikánska apoštolská knižnica.

Renesančno-barokový Chrám svätého Petra, historický, kultúrny a duchovný klenot, najslávnejšia a najnavštevovanejšia sakrálna pamiatka na svete. 10 fotografií v galérii Renesančno-barokový Chrám svätého Petra, historický, kultúrny a duchovný klenot, najslávnejšia a najnavštevovanejšia sakrálna pamiatka na svete. Zdroj: Shutterstock‎

K Vatikánu patrí aj exteritoriálne územie so zvláštnym právnym postavením – niekoľko bazilík a pápežské letné sídlo Castel Gandolfo, ktoré dnes už stráca pôvodné poslanie. Sídlom pápežov sa stal na dlhé storočia Pápežský palác, kde najvyššie katolícke autority nielen vykonávali svoju funkciu, ale v ňom aj bývali. Sídlia tu aj vysokí cirkevní hodnostári a je v ňom umiestnený aj Vatikánsky archív s celkovou dĺžkou úctyhodných 85 kilometrov políc plných archívnych zväzkov. Palác má viac než tisíc miestností. Súčasťou tohto ojedinelého objektu je aj Sixtínska kaplnka so vzácnou renesančnou freskovou výzdobou a jedinečnou Michelangelovou stropnou maľbou. Kaplnka slúži na konanie konkláve, teda voľby pápeža, už od roku 1492.

Súčasný pápež František tento zvyk zmenil a býva v oveľa menej honosnom sídle, v Penzióne svätej Marty, ktoré dal vybudovať pápež Ján Pavol II. hneď vedľa Baziliky sv. Petra. K dispozícii má dvojizbový byt. Desaťizbový apartmán v Pápežskom paláci s izbami pre personál a služobníctvo s nádherným výhľadom na Rím odmietol z jediného dôvodu – chcel byť bližšie k veriacim a duchovným, ktorí tu tiež bývajú a žijú.

Hlavu katolíckej cirkvi, pápeža Františka, ktorý je v pontifikáte tri roky, svet právom považuje za pápeža tretieho tisícročia. 10 fotografií v galérii Hlavu katolíckej cirkvi, pápeža Františka, ktorý je v pontifikáte tri roky, svet právom považuje za pápeža tretieho tisícročia. Zdroj: Shutterstock‎

Najznámejšou architektonickou stavbou je Námestie sv. Petra. V rokoch 1656 – 1667 ho podľa želania a predstáv pápeža Alexandra XII. vybudoval sochár Gian Lorenzo Bernini. V strede námestia stojí 25,5 metra vysoký obelisk, dominantou je Chrám sv. Petra, ktorý je najväčšou kresťanskou stavbou na svete, zaberá plochu 2,3 hektára a naraz v ňom môže byť prítomných 60 000 ľudí. Pochovaných je v ňom 91 pápežov. Tvrdí sa, že kupolu navrhol Michelangelo, dokončená však bola podľa plánov architekta Giacoma della Porta až po jeho smrti.

Moderný štát Vatikán

Predstava, že v konzervatívnom Vatikáne zastal čas, už dávno neplatí. Moderný štát reflektuje éru vyspelých technológií a mediálnej komunikácie tretieho tisícročia, má sedem rozhlasových a jednu televíznu stanicu. Telefónna sieť je dodnes považovaná za jednu z najdokonalejších a najspoľahlivejších. V roku 1886 tu vznikla prvá telefónna ústredňa na svete – v Spojených štátoch sa to podarilo až o pár rokov neskôr. Vatikán síce nemá vlastnú leteckú spoločnosť a prelety lietadiel nad jeho územím sú prísne zakázané, využíva však služby talianskeho leteckého prepravcu Alitalia, pri ktorom má vyhradené tri lietadlá a dva vrtuľníky. Samozrejme, k dispozícii je aj letecký sprievod vojenského letectva Talianskej republiky.

Zimný Vatikán s kupolou Chrámu sv. Petra a neodmysliteľným vysielačom. Konzervatívny Vatikánsky rozhlas do roku 2009 nevysielal žiadne reklamy, no modernizácia a obchodné stratégie kráčajú ruka v ruke aj tu. 10 fotografií v galérii Zimný Vatikán s kupolou Chrámu sv. Petra a neodmysliteľným vysielačom. Konzervatívny Vatikánsky rozhlas do roku 2009 nevysielal žiadne reklamy, no modernizácia a obchodné stratégie kráčajú ruka v ruke aj tu. Zdroj: Shutterstock‎

Vatikánska železničná stanica dominuje najkratšej železnici na svete – meria pol druha kilometra a vedie z rímskej stanice Roma San Pietro do Vatikánu. Táto trať bola pápežmi veľmi málo využívaná, hlava katolíckej cirkvi ňou najčastejšie odchádzala do letného sídla Castel Gandolfo.

Napriek tomu, že Vatikán má diplomatické zastúpenie vo väčšine krajín sveta, na jeho pôde nie sú ambasády iných štátov. Jednoducho sa tu nezmestia, a tak sídlia v Ríme, teda na talianskom území. Raritou je, že aj Talianska republika má diplomatickú misiu vo Vatikáne umiestnenú na svojom vlastnom území – v Ríme, čo je tiež svetový unikát. Väčšina obyvateľov Vatikánu žije v cudzine – sú to diplomati pracujúci na zahraničných zastupiteľstvách na celom svete.

Mimochodom – ak si budete chcieť vybrať finančnú hotovosť z bankomatu, čakajú vás problémy. Najmä vtedy, ak neovládate latinčinu, mŕtvy jazyk, ktorý sa v týchto zariadeniach používa…

Slávne špirálové schodisko vo Vatikánskych múzeách. 10 fotografií v galérii Slávne špirálové schodisko vo Vatikánskych múzeách. Zdroj: Getty Images

A čo má spoločné moderný cirkevný štát a Pokémoni? Vatikán hru oficiálne schválil, pretože hráči pri nej využívajú predstavivosť, nemá negatívny vplyv na morálku, upevňuje priateľstvo a sociálnu interakciu. Veľkou mierou sa o to zaslúžil aj súčasný pápež František, ktorý slovami i skutkami dokazuje, že je osobnosťou 21. storočia. Krátko po svojom nástupe do funkcie sľúbil, že zmení aj postavenie žien vo Vatikáne. Pracuje ich tam takmer 400 a sú to väčšinou učiteľky, novinárky, knihovníčky a kuchárky. Určite sa tak skoro nebudú môcť zúčastňovať na voľbe hlavy štátu – pápeža, čo je výsadou konkláve, teda zboru kardinálov. Vatikán je zároveň aj jediným štátom, kde ženy doteraz nemajú právo voliť.

A čo šport? Pohľad na športujúcich kňazov a mníšky patrí ku každodennému životu. Aj keď tu nie sú športoviská a štadióny, štát má svoju národnú futbalovú reprezentáciu. Je zostavený z cirkevných zamestnancov a výber doteraz odohral štyri oficiálne zápasy – vždy proti výberu Monaka. Vatikán raz remizoval a trikrát prehral. Pred niekoľkými rokmi tím trénoval dokonca aj svetoznámy Giovanni Trapattoni.

Vatikánske múzeá sústreďujú najväčší komplex umeleckých zbierok na svete. 10 fotografií v galérii Vatikánske múzeá sústreďujú najväčší komplex umeleckých zbierok na svete. Zdroj: Shutterstock‎

O bezpečnosť Vatikánu sa už od roku 1506 stará Švajčiarska garda. Prijal ju pápež Július II., ktorý sa nechal inšpirovať mnohými európskymi panovníkmi využívajúcimi služby žoldnierskej armády. Garda tradične pozostáva výlučne z občanov Švajčiarska. Záujemcovia musia byť mladí ľudia vo veku od 19 do 30 rokov, slobodní, bezúhonní katolíci s výškou minimálne 174 centimetrov a vojenskou prípravou vo Švajčiarsku. Aj keď pôsobia mierne, dokonale narábajú s halapartňou, dokážu profesionálne odstaviť útočníka a, samozrejme, ovládajú aj strelné zbrane. Vyše sto členov gardy je obľúbeným objektom fotografov najmä pre farebné uniformy. Tá najzaujímavejšia, trojfarebná, nie je už pôvodná historická. Navrhli ju začiatkom 20. storočia a autori sa inšpirovali Rafaelovými obrazmi. Členovia gardy však neplnia len reprezentatívnu úlohu – sú to vojaci s mimoriadne profesionálnym výcvikom.

Vatikánska garda v známych uniformách v žiadnom prípade neplní len reprezentatívnu úlohu. Veliteľ s hodnosťou plukovníka patrí do okruhu najbližších pápežových spolupracovníkov a je tzv. gentiluomo jeho svätosti. 10 fotografií v galérii Vatikánska garda v známych uniformách v žiadnom prípade neplní len reprezentatívnu úlohu. Veliteľ s hodnosťou plukovníka patrí do okruhu najbližších pápežových spolupracovníkov a je tzv. gentiluomo jeho svätosti. Zdroj: Shutterstock‎

A čo nebesia a nekonečný vesmír? Vatikán sa nezameriava výlučne iba na duchovnú stránku života, ale podporuje aj výskum vesmíru. Vybudoval obrovský teleskop v americkom štáte Arizona, kde skupina vedcov pozoruje a skúma dianie vo vesmíre. Cirkev sa podobným výskumom venuje už niekoľko storočí. Aj samotný gregoriánsky kalendár bol zostavený na základe astronomických údajov. Napokon, vesmírne ďalekohľady sú aj v letnom sídle pápežov. Aj to je spôsob, ako sa priblížiť nebesiam.

Článok je prevzatý z magazínu GEO 12/2016

 


Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×