Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cítite sa ako nafúknutý balón? Na vine je voda, ktorú vaše telo zadržiava!

19.12.2016 (50/2016) Postavili ste sa na váhu a oproti včerajšku máte kilo navyše? Cítite sa ako nafúknutý balón? Na vine je voda, ktorú vaše telo zadržiava.
Cítite sa ako nafúknutý balón? Na vine je voda, ktorú vaše telo zadržiava!
4 fotografie v galérii
Znie to nelogicky, no pitie je veľmi dobrou prvou pomocou pri zadržaní vody.
Autor fotografie: Shutterstock

Pocit nafúknutia brucha a niekedy aj viditeľné opuchy nôh či tváre trápia väčšinu žien týždeň až dva pred menštruáciou. Príčinou je hormonálna nerovnováha. Pred menštruáciou sa prudko zvyšuje hladina estrogénu, ktorý podporuje viazanie vody v tkanivách a znižuje sa hladina progesterónu a iných hormónov zodpovedných za hospodárenie s vodou a soľou. Ak telu v tomto čase ešte „pomôžeme“ slaným a mastným jedlom, či zabudneme piť dostatok tekutín, výsledkom je balónový efekt a zdesenie nad hmotnosťou, ktorá dokáže stúpnuť aj o 2 kilá počas 48 hodín. Ak sa vám to stane najbližšie, skúste si zapamätať, že pribrať za jedinú noc kilo je takmer nemožné. Na uloženie pol kila tuku by sme museli prijať o 3 500 viac kalórií, ako potrebujeme. To znamená, že na 1,3 kila tuku by sme v jeden deň museli prijať až 10 000 kalórií. Ide teda skutočne len o vodu naviazanú v tkanivách.

Vzbúrené hormóny

Po nástupe menštruácie, keď sa hormonálne pomery v tele zmenia, sa tkanivá prirodzene odvodnia a prebytočná voda sa cez obličky vylúči. Podobný efekt však nastáva aj pri braní niektorých druhov antikoncepcie a počas tehotenstva, keď estrogén v tele stúpa. Antikoncepciu, ktorá podporuje zadržiavanie vody v tele, treba vymeniť. Ďalším dôvodom zadržiavania vody je preťaženie lymfatického systému. Lymfatický systém je cievny systém, ktorý sa podieľa na distribúcii živín v organizme. Ak je preťažený, neodvádza lymfu tak, ako by mal, čo spôsobuje zadržiavanie tekutín v organizme. Najčastejšie vzniká opuch či pocit ťažoby v nohách a zväčšenie objemu v oblasti brucha. Pomôcť môže lymfodrenážna masáž, no bez úpravy životného štýlu sú jej možnosti obmedzené.

Ak vaše telo zadržiava tekutiny, pite viac vody. 4 fotografie v galérii Ak vaše telo zadržiava tekutiny, pite viac vody. Zdroj: Shutterstock

Na soľ zabudnite

Medzi najdôležitejšie zmeny patrí obmedzenie soli v jedle. Zavodnenie sa často pripisuje nadmernému množstvu prijatého sodíka – sodík sa nachádza najmä v slaných, spracovaných jedlách a polotovaroch. Tento minerál je síce pre fungovanie ľudského tela dôležitý, jeho množstvo v krvnom obehu by však nemalo prevýšiť určité množstvo. Ak si dáte poriadne osolené jedlo, ktoré následne váš krvný obeh zahltí sodíkom, vaše telo sa bude snažiť všetku tú soľ zriediť zadržaním čo najväčšieho množstva vody. No a zadržaná voda sa nasledujúce ráno prejaví napríklad opuchnutou tvárou a rukami. Zaraďte do jedálneho lístka viac varených a čerstvých jedál. Vyhnete sa tým nadmernému množstvu sodíka, ktorý sa vyskytuje v polotovaroch a spracovaných jedlách. Vyhýbajte sa omáčkam, jedlám rýchleho občerstvenia či koreniu a pri varení a stole soľ používajte len striedmo.

Čo vypudí moč

Možno je to prekvapujúce, no okrem soli v potrave vplýva na zadržiavanie tekutín aj vysoký príjem jednoduchých cukrov v bielej múke a bežných sladkostiach. Tie sa menia na zásobný glykogén v pečeni a vo svaloch a počas svojej „cesty“ opäť nadmerne zaťažujú lymfatický systém. Ak sa chceme zbaviť prebytočnej vody, treba sa v strave orientovať na koreňovú zeleninu ako petržlen, zeler, mrkva, zemiaky, uhorka. To všetko sú potraviny s močopudným účinkom. Pomáhajú aj čaje z prasličky, žihľavy alebo z brezy. S močopudnými prostriedkami to však nepreháňajte. Spolu s tekutinami vám odídu z tela dôležité minerály, ktoré sú nevyhnutné na udržanie vnútornej rovnováhy.

Ak máte sklony k opuchom, soľ by mala byť tabu. 4 fotografie v galérii Ak máte sklony k opuchom, soľ by mala byť tabu. Zdroj: Shutterstock

Hoci to znie nelogicky, pitie je veľmi dobrou prvou pomocou pri zadržaní vody. Vypitím 6 až 8 pohárov vody denne telu pomôžete priebežne sa zbavovať nepotrebnej soli a už zadržanej tekutiny. Poznáte pojem, že niekto je naliaty od pitia alkoholu? Ak nechcete pôsobiť nafúknuto, alkoholu by ste sa mali vyhýbať. Rozširuje totiž krvné cievy, čím telo udrží viac tekutín. Nahromadenú vodu dokáže z tkanív vyplaviť draslík, ktorý je protipólom sodíka. Pri nedostatku draslíka hromadí telo sodík a v tkanivách sa zadržiava voda. Obsahujú ho potraviny ako celozrnná múka, pšeničné otruby, strukoviny, špenát, petržlen, banány, sušené marhule, figy, žlté melóny, vlašské orechy a zemiaky.

Pozor na choroby

Na rozhýbanie preťaženého lymfatického systému efektívne pôsobí lymfodrenáž, ktorá sa robí pomocou špeciálneho prístroja. Pocitovo pripomína príjemnú masáž nôh. Ešte o niečo účinnejšia je však ručná lymfomasáž, ktorú môžete podstúpiť u maséra. Lymfodrenáž má okrem odvodnenia aj iné prednosti, pomáha napríklad znižovať hmotnosť, zmierňuje celulitídu a je aj prevenciou kŕčových žíl. Ak vás však opuchy trápia často, alebo sú masívne, treba rozhodne navštíviť lekára. Zadržiavanie vody v tele môže byť totiž aj príznakom zle fungujúcich obličiek či srdca.

Žiaľ, postupné zlyhávanie obličiek nebolí. O zlyhaní obličiek hovoríme pri poklese ich funkcie na 10 až 20 percent normy. Strácajú schopnosť vylučovať odpadové látky a vodu a naruší sa rovnováha solí a kyslosti organizmu. Môže sa znížiť množstvo moču, organizmus zadržiava vodu, v dôsledku čoho vznikajú opuchy. Hromadenie vody v pľúcach môže dokonca ohroziť život. Zvyšujúca sa koncentrácia odpadových látok môže poškodzovať srdce a mozog. Medzi príznaky zlyhania obličiek patria okrem opuchov aj apatia, slabosť, bolesť hlavy, hnačka, vracanie, bolesti kostí, bolesť na hrudníku, svrbenie a bledé sfarbenie kože.

Hormonálna antikoncepcia môže byť tiež príčinou. 4 fotografie v galérii Hormonálna antikoncepcia môže byť tiež príčinou. Zdroj: Shutterstock

Lieky aj počasie

Telo môže podobne zadržiavať vodu aj vtedy, keď je poškodené srdce. Pri chronickom srdcovom zlyhávaní oslabené srdce pumpuje do obličiek menej krvi, a tak nie sú schopné správne fungovať. To vedie k zadržiavaniu tekutín v organizme a prejavom, ako sú opuchy členkov, nôh a trupu a zvýšenie hmotnosti. Opuchy pozorujeme pri ochoreniach pečene a štítnej žľazy. Aj zdravým ľuďom však môžu opúchať nohy v dôsledku zadržiavania tekutín. Tieto opuchy súvisia s nesprávne fungujúcim cievnym systémom.

U zdravých ľudí sa môžu objaviť opuchy okolo členkov, na prstoch a lýtkach, vždy naraz na oboch nohách napríklad po nadmernej opakovanej záťaži, akou je dlhodobé státie, prípadne sedenie. Žily na dolných končatinách sa vtedy rozšíria a v dolných končatinách sa zadržia a nahromadia tekutiny. Rozširovaniu žíl pomáha aj teplo, preto nohy často opúchajú v letných mesiacoch. Opuchy dolných končatín sa objavujú aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov na vysoký tlak glukokortikoidov či hormonálnej liečby.

 


Stratená, tisícky rokov stará: Extrémne sucho odkrylo v malej španielskej obci vzácnu pamiatku
Štefan Kvietik pre intrigy zanevrel na divadlo: Ako sa rozhodol obetovať pre vnuka?
Zamestnávateľ ma presunul do nižšej rizikovej kategórie a núti ma vykonávať prácu vyššej. Má na to právo?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×