Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Filmové spoločnosti mŕtvych taja, nehody využívajú: Ktoré hviezdy našli smrť pred kamerou?

02.12.2016 (48/2016) Keď v pohodlí obývačky alebo v kine sledujeme akčné scény vo filmoch a tuhne nám krv v žilách, vieme, že je to len „akože“. Nie je to však celkom tak, filmovačka môže byť poriadne nebezpečná.
Filmové spoločnosti mŕtvych taja, nehody využívajú: Ktoré hviezdy našli smrť pred kamerou?
6 fotografií v galérii
Brandon Lee mal pred sebou skvelú kariéru, otec Bruce Lee by na neho bol isto hrdý.
Autor fotografie: Getty Images

Za posledných 27 rokov zomrelo iba pri výrobe amerických filmov 43 ľudí a ďalších 150 sa zranilo tak vážne, že majú doživotné následky. Vo svetovej kinematografii zomrelo 37 ľudí. Je to ohromujúca správa, najmä ak si predstavíme, že sa to stalo napriek prísnym bezpečnostným opatreniam.

Tejto téme sa venuje od roku 1982 americký novinár Stephen Farber. Podnietila ho k tomu tragická havária vrtuľníka pri výrobe hororového sci-fi príbehu Zóna súmraku. V troskách zahynul herec Vic Morrow a dve deti. Novinár tvrdí, že ak zahynie, alebo sa vážne zraní niekto zo štábu, tak sa to filmové spoločnosti snažia utajiť. Naopak, zranenia hercov využívajú na propagáciu filmov. A funguje to, veď kto by nechcel vidieť film, pri ktorom si svetová hviezda naozaj zlomila nohu? Ale niekedy je to oveľa vážnejšie a dejiny filmu poznajú tragické príhody, keď veľké hviezdy zomreli priamo na pľaci.

Vic Morrow zahynul pod horiacim vrtuľníkom, ktorý na neho spadol. 6 fotografií v galérii Vic Morrow zahynul pod horiacim vrtuľníkom, ktorý na neho spadol. Zdroj: Getty Images

Nelegálna práca

Spomínaná nehoda vrtuľníka patrí medzi najtragickejšie. Natáčala sa scéna, v ktorej mali Morrow, sedemročná Myca a šesťročná Reneé utekať pred vrtuľníkom. Všetko bolo zabezpečené, lenže pilot letel príliš nízko a zachytil explóziu pyrotechniky. Zrútil sa na trojicu, ktorá našla smrť v plameňoch. Tento prípad si vynútil právne zmeny pri zamestnávaní detských hercov, aby sa zamedzilo podobným prípadom. Po nehode sa totiž zistilo, že deti nemali zmluvu. Režisér John Landis bol obvinený z dvojnásobného neúmyselného zabitia a nelegálneho zamestnávania detí. Odsúdený napokon nebol. Film dokončil, no na trhu sa mu nedarilo. Tragédia poznačila i výrobu akčného filmu xXx, zahynul pri nej dablér Vina Diesela. Spúšťal sa na lane, no neovládol rýchlosť, narazil do mosta a bol na mieste mŕtvy.

V roku 1993 šokovala svet správa o zbytočnej smrti vychádzajúcej hviezdy Brandona Leeho. Osudným sa mu stal mysteriózny film Vrana. V jednej scéne naňho mali strieľať, technici sa rozhodli nahradiť slepé náboje skutočnými, z ktorých odstránili pušný prach. Malo to byť bezpečné, no strela herca vážne zranila a napriek rýchlej lekárskej pomoci ešte v ten deň zomrel. Producenti za to zaplatili smiešnu pokutu 55-tisíc dolárov, pričom film po dokončení zarobil v kinách 50 miliónov. Keď zomrel herec John Suttles (pri scéne vo filme Avengers spadol z nákladného auta), bola pokuta za nedostatočné zabezpečenie ešte nižšia – producenti zaplatili iba 745 dolárov.

Steve Irvin bol dobrodruh a osudnou sa mu stala láska k zvieratám. 6 fotografií v galérii Steve Irvin bol dobrodruh a osudnou sa mu stala láska k zvieratám. Zdroj: Getty Images

Autá a vrtuľníky

Miláčik žien Paul Walker zahynul v roku 2013 pri autonehode. Nestalo sa tak priamo pred kamerami, ale počas pauzy medzi obrazmi Rýchlo a zbesilo 7. Film dokončili pomocou digitálnych efektov a hercovho mladšieho brata. Top Gun urobil hviezdu z Toma Cruisa, no priniesol smrť pilotovi Artovi Schollovi. Mal predviesť akrobatické manévre, lenže pri jednom sa zrútil do Tichého oceána. Trosky lietadla ani telesné pozostatky pilota sa dodnes nenašli. Vo vrtuľníku našiel smrť aj kameraman Roland Schlotzhauer. Točil film The Final Season a chcel urobiť pohľad z vtáčej perspektívy, stroj však narazil do elektrického vedenia. Pilot a producent prežili. Pri scéne v snímke Let Fénixa z roku 1965 zahynul i pilot Paul Mantz. Havária vrtuľníka v roku 2015 zabila desať ľudí z argentínskej reality show, rok predtým pri výbuchu zahynulo v Iráne šesť členov štábu. Veľkú publicitu mala i smrť dobrodruha Steva Irwina. Pri filmovaní podmorského života ho bodla do hrude jedovatá raja, mŕtvy bol okamžite.

Pády, nehody i radiácia

Herec Roy Kinnear zomrel v kostýme Plancheta z filmu Traja mušketieri. V jednej zo scén spadol z koňa a zlomil si panvu. Okamžite ho previezli do nemocnice, ale tam sa pridal infarkt so smrteľnými následkami. Film Jumper je plný akčných scén a aj jeho výrobu sprevádzali rôzne nehody, najvážnejšia bola tá, pri ktorej sa zrútila stena z piesku a kameňov. Zomrel pri tom jeden zo stavebných robotníkov. Kasový trhák Trója je tiež poznačený smrťou. Komparzista George Camillieri si zlomil pred kamerou nohu, zomrel o dva týždne na komplikácie.

Roy Kinnear bol známy ako komik, zomrel po páde z koňa. 6 fotografií v galérii Roy Kinnear bol známy ako komik, zomrel po páde z koňa. Zdroj: Getty Images

V tomto výpočte by nemal chýbať ani film Dobyvateľ z roku 1956, i keď tam nezomierali ľudia priamo pred kamerou. Tragédia tohto filmu je v niečom inom. Producenti sa nepochopiteľne rozhodli pracovať okolo mesta St. George, kde krátko predtým americká armáda testovala nukleárne zbrane. V nasledujúcich rokoch 91 členov štábu ochorelo na rakovinu, z nich 46 na túto diagnózu zomrelo. Rakovine napokon podľahli i herci John Wayne a Susan Hayward.

Srdcia, ktoré nevydržali

Herec John Ritter odpadol pri scéne televízneho seriálu 8 jednoduchých pravidiel. Po prevoze do nemocnice absolvoval operáciu aorty, ale už bolo neskoro. Írsky herec, ktorý urobil kariéru v Hollywoode, Tyrone Power dostal v marci 1958 infarkt na pľaci pri výrobe veľkofilmu Šalamún a kráľovná zo Sáby. Zomrel cestou do nemocnice. Film dokončili bez neho a zožal veľký úspech.

Tyrone Power zomrel cestou do nemocnice. Film dokončili bez neho. 6 fotografií v galérii Tyrone Power zomrel cestou do nemocnice. Film dokončili bez neho. Zdroj: Getty Images

Nešťastné náhody

V roku 1924 zomrela pri natáčaní mladá, iba 24-ročná vychádzajúca hviezda filmu Martha Mansfield. V prestávke medzi obrazmi odpočívala v aute a okoloidúci člen štábu zahodil cigaretový ohorok tak nešťastne, že spadol do auta. Herečka mala oblečené šaty z horľavého materiálu, okamžite vzbĺkla. Zomrela na druhý deň na následky ťažkých popálenín. Sonja Davis bola dablérkou herečky Angelly Bassetovej v snímke Vampír v Brooklyne. V jednej scéne mala vyskočiť z okna, no nafukovací vankúš, na ktorý dopadla, bol slabo nafúknutý. Jedenásť dní bojovala o život, ale prehrala. V roku 1941 sa stala tragická nehoda, ktorú si zavinil herec Jack Budlong. Odmietol dabléra a scénu, v ktorej cvála na koni a máva pri tom šabľou, chcel robiť sám. Kôň sa splašil, herec síce v snahe zachrániť sa šabľu zahodil, ale následne na ňu spadol a napichol sa. Zomrel na následky zápalu pobrušnice.

Matka Sonje Davisovej sleduje záznam posledného zoskoku svojej dcéry. 6 fotografií v galérii Matka Sonje Davisovej sleduje záznam posledného zoskoku svojej dcéry. Zdroj: Getty Images

Klamali o povolení

V roku 2014 tragicky zahynula pri práci Sarah Jones, asistentka kameramana. Pracovali práve na filme Midnight Rider a točili scénu na železničnom moste. Údajne mali všetky povolenia a nehrozilo, že tadiaľ pôjde vlak. Lenže objavil sa, Sarah zomrela a ďalších šesť členov štábu utrpelo zranenia. Nasledovalo vyšetrovanie, ktoré ukázalo, že žiadne povolenia neexistujú a zodpovedných potrestali. Herci na jej pamiatku urobili kampaň – zverejňovali svoje selfie s klapkou v rukách.

Hollywoodskym producentom robia nehody a úrazy vrásky na čele. Preto sa rozhodli v roku 2003 organizovať špeciálne kurzy bezpečnosti. Pre členov štábov je ich absolvovanie povinné a náplň kurzov sprísnili po smrti Sarah Jonesovej. Ani toto opatrenie však nezaručí, že sa už nikdy nestane nič tragické pri výrobe filmov. Diváci si žiadajú stále viac akčných scén a tvorcovia im ich radi ponúknu. Pretože to prináša veľký zisk. Nemyslia pritom na to, že sa často hrajú s ohňom a riskujú životy ľudí.

Nabudúce: Takmer umreli. Prehľad nešťastných udalostí pri filmovačkách, ktoré sa mohli skončiť smrťou.

 


Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×