Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najkurióznejšie uznesenie obecného zastupiteľstva: Liptovský Ondrej hľadá Ondreja!

02.12.2016 (48/2016) Je to možno najkurióznejšie uznesenie obecného zastupiteľstva, aké sa kedy na slovenskom vidieku zrodilo. Liptovský Ondrej hľadá Ondreja. Značka: odmena 200 eur.
Najkurióznejšie uznesenie obecného zastupiteľstva: Liptovský Ondrej hľadá Ondreja!
3 fotografie v galérii
Starosta Ľuboš Žubor verí, že meno Ondrej sa do obce vráti už čoskoro.
Autor fotografie: Martin Mázor

Sála kultúrneho domu sa pomaly zapĺňa, slávnostná nálada stúpa. Vzduchom sa nesie vôňa poctivej kapustnice a domácich zabíjačkových špecialít, akú len ťažko opísať. Entrée folklórneho súboru Brestovina otvára tradičnú jesennú veselicu na počesť mena, ktoré nesie táto liptovská obec už po stáročia. Má to však jeden zásadný háčik. „Opäť sme sa stretli na našej milej akcii Na Ondreja v Ondreji, ale vlastne bez Ondreja, keďže v našej obci nežije ani jeden! Týmto oficiálne ponúkame dvesto eur prvej rodine, ktorá dá svojmu synovi toto meno,“ oznámil starostovský matuzalem Liptovského Ondreja Ľuboš Žubor.

Odkedy tu žil posledný Ondrej, ubehlo podľa neho minimálne pätnásť rokov. A je najvyšší čas to zmeniť. „Debatovali sme na túto tému na obecnom zastupiteľstve. Predniesol som návrh, poslanci sa zasmiali a súhlasili. Dali sme to do zápisnice a teraz čakáme. Podmienkou je, aby išlo o miestneho rodáka. Máme dosť mladých rodín a s nimi aj nádej, že sa to čoskoro podarí,“ plánuje smelo.

Detí je v Liptovskom Ondreji približne rovnako ako dôchodcov. 3 fotografie v galérii Detí je v Liptovskom Ondreji približne rovnako ako dôchodcov. Zdroj: Martin Mázor

Zdravý priemer

Keď v roku 1990 preberal starostovské žezlo, žilo v Liptovskom Ondreji necelých 400 obyvateľov. Dnes je ich 620 a Ľuboša Žubora teší, že okrem samotného nárastu miestneho „stavu“ sa môžu pochváliť aj zdravým vekovým priemerom. Detí do pätnásť rokov je približne rovnako ako dôchodcov. „Obec zabezpečila majetkovoprávnym vysporiadaním stavebné pozemky, nechala postaviť nájomné byty. Vďaka tomu prišli mladí, čo bol náš hlavný cieľ.

Ruku v ruke s tým, aby sa tu ľuďom dobre žilo, idú, samozrejme, aj ďalšie veci. Podarilo sa nám zabezpečiť kvalitnejšiu pitnú vodu, vybudovať čistiareň odpadových vôd, kanalizáciu, plynofikáciu na hlavných uliciach. Najbližšie máme v pláne dokončiť miestne komunikácie, radi by sme otvorili vlastnú škôlku,“ vyratúva hlava obce. Výhodou je pomerne malá vzdialenosť od Liptovského Mikuláša, približne desať kilometrov tam a späť sa dá v letných mesiacoch celkom pohodlne zvládnuť aj na bicykli.

Neseďte doma!

Starý fakt o tom, že každý každého pozná, už dnes, bohužiaľ, neplatí ani na dedinách. Aspoň na tých prímestských, kam sa čoraz častejšou migráciou obyvateľstva vkráda aj anonymita. „Ľudia radšej ostávajú zavretí doma pri televízoroch a počítačoch, nemajú takú potrebu družiť sa ako v minulosti. Preto sa snažíme udržiavať tradíciu spoločenských akcií, pričom tá ondrejská zďaleka nie je jedinou,“ spomína starosta každoročné fašiangové veselice, počas ktorých sa chodí doslova od domu k domu.

Prípravu takzvanej ondrejánskej kapustnice mali na starosť najmä chlapi. 3 fotografie v galérii Prípravu takzvanej ondrejánskej kapustnice mali na starosť najmä chlapi. Zdroj: Martin Mázor

„Stretávame sa na Mikuláša, divadelných predstaveniach súboru, v ktorom účinkujú chlapci z našej obce, pri dvoch vatrách, veľmi obľúbený je vždy pred prázdninami aj takzvaný Deň D – od rána do rána. Začína sa hasičskou ligou, pokračuje súťažami pre deti, kopaním jedenástok a končí sa zábavou,“ snažia sa v Liptovskom Ondreji, aby to tu vo voľnom čase patrične žilo. A keď k tomu pribudne aj vytúžený malý Ondrík, bude ešte veselšie.

Symbolické X

Obec s prvou písomnou zmienkou z roku 1332 nesie meno po patrónovi rybárov, sedliakov a mäsiarov. Svätý Ondrej pochádzal z mesta Bethsaida, stal sa učeníkom Jána Krstiteľa a neskôr aj Ježiša Krista. Evanjeliá ho uvádzajú ako jedného z prvých štyroch apoštolov a zmieňujú ho spravidla pri zázračnom nasýtení piatich tisícok ľudí. Svoj život strávil na viacerých miestach dnešného Ruska, Bulharska, Rumunska či Grécka. Práve na jeho južnom území, v hlavnom meste Achájska Patras, ho na podnet cisárskeho vladára Egea priviazali na kríž v tvare X, na ktorom zomieral tri dni. Tento symbol jeho utrpenia je dodnes v znaku Liptovského Ondreja. Mená svätcov, ktoré im kedysi dali mnísi, nesú aj okolité dediny Jakubovany (Jakub) či Beňadikovo (Beňadik).

 


Právnička: Kedy v prípade únosu detí do iného štátu jedným z rodičov súd nenariadi ich návrat?
Považujú ho za najlepší od porevolučných čias: Seriál Most! si berie na paškál xenofóbiu, homofóbiu aj sex
Problémy s kyselinou v hrdle trápia čoraz viac ľudí: Týmto jedlám sa treba vyhnúť!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×