Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odvážni pribúdajú: Upozornili na rozkrádanie a potom ich vyhodili z práce, ako dnes žijú?

01.12.2016 (48/2016) Podobných whistleblowerov, ako je Zuzana Hlávková, má Slovensko viac a niekoľko z nich dostalo aj ocenenie Biela vrana. Ako dopadli?
Odvážni pribúdajú: Upozornili na rozkrádanie a potom ich vyhodili z práce, ako dnes žijú?
5 fotografií v galérii
Tri ženy, ktoré sa nebáli postaviť proti mocným.
Autor fotografie: Fair-play, Juraj Kováčik

Niektorí sa dodnes nepozbierali z toho, ako s nimi zatočili, hoci oni len chceli spravodlivosť a poriadok. Tu je zopár príkladov.

Je bez práce

Dodnes je nezamestnaná, je v hmotnej núdzi a poberá dávky, hoci má za sebou desiatky rokov poctivej práce a iba chcela, aby sa dodržiaval zákon. Ľubica Lapinová z obce Podkriváň, ktorú sa snažili za poctivosť a dodržiavanie pravidiel zničiť. Roky pracovala ako kontrolórka Národného lesníckeho centra vo Zvolene, a keď v roku 2010 preverovala verejné obstarávanie v hodnote vyše pol milióna eur, našla nezrovnalosti, porušenie zákona. Problém však bol, že šéfom centra sa stal človek, ktorý predtým viedol výberovú komisiu, ktorá mala na starosti práve obstarávanie.

Takže Lapinová vlastne prišla na nezrovnalosti novému najvyššiemu šéfovi. Ten sa ju snažil v kontrole brzdiť, neskôr ju nútil prerobiť zistenia z kontroly, ale Lapinová neustúpila. Podala podnety na vyššie kontrolné úrady a – doplatila na to. Šéfovia dostali za porušenie zákona len formálne tresty, no jej sa pomstili – prepustili ju. Novú prácu si nenašla, v obci Podkriváň bola na aktivačných prácach a dodnes chodí po súdoch. „Ohrozila som seba, vlastnú existenciu, musím sa veľmi uskromňovať, aby som prežila, ale neľutujem,“ odpovedá dnes pre Život na otázku, či necíti krivdu.

Ľubica Lapinová je stále bez práce, hoci iba chcela spravodlivosť. 5 fotografií v galérii Ľubica Lapinová je stále bez práce, hoci iba chcela spravodlivosť. Zdroj: Fair-play, Juraj Kováčik

„Keď som nechcela ustúpiť a trvala na tom, že bol porušený zákon, nastal ťažký rok. Rôzne telefonáty, ataky, zásielky, nočné esemesky, ohováračky, trestné oznámenia. Prvý moment bol, že panebože, do čoho som sa to pustila, ale po počiatočnom tlaku, keď som už vedela, že sa nedá vystúpiť, som si povedala – veď ja robím len to, čo som robila celý život, snažím sa o čestnosť. Tak prečo ja mám chodiť po kanáloch, prečo ja mám byť tá zlá?! Nech sú za zlých tí, ktorí zlo páchali! Napriek tomu, že som prišla o prácu, že som nezamestnaná, nikdy nebudem ľutovať, ako som sa zachovala. Ak som mojou kauzou nakopla len jedného človeka, aby sa tiež vzoprel, tak som hrdá,“ hovorí Ľubica Lapinová. Za charakternosť dostala ocenenie Biela vrana, ktoré udeľuje Aliancia Fair-play spoločne s organizáciou Via Iuris.


Prídu ďalší? Zuzana Hlávková zastupuje generáciu mladých a úspešných, ktorí môžu otvárať kauzy

Príbeh Zuzany Hlávkovej (26), ktorá poukázala na plytvanie ministerstva zahraničných vecí, ukazuje na malosť politikov – ak na nich niekto niečo vytiahne, dočká sa nadávok a arogantného správania.


„Výsledkom je, že musím žiť veľmi skromný život, občas mi pomôže rodina, ale nejako viem prežiť. Som v situácii, že teraz si napríklad nemôžem dovoliť kupovať ani noviny.“ Prišla aj o väčšinu bývalých kamarátov z práce. „Boli to kolegyne, priateľky, ktoré ma predtým podpichovali – pozri, ešte na toto by sa dalo poukázať, aj pri tom a tom je veľa podozrivého. No len čo ma vyhodili, ako keby som zásahom Arabelinho prsteňa zmizla zo sveta. Odrazu ma priatelia z práce nepoznali. Bolo mi ľúto, ako sa zachovali, na druhej strane som získala množstvo nových priateľov, ktorí pomohli, keď som bola psychicky na dne, podržali ma. Žasla som, koľkí sa chytili môjho prípadu, odrazu som mala podporu prezidenta republiky, ľudí z Via Iuris, z Aliancie Fai-play, z organizácie Zastavme korupciu a množstvo ďalších.“

S bývalým zamestnávateľom sa dodnes súdi, vlani okresný súd skonštatoval, že ju prepustili neoprávnene. Lesníci sa odvolali a pred pár týždňami vyhrala aj na krajskom súde. Je možné, že lesníci dajú ešte dovolanie na Najvyšší súd SR. Ak by všetko dobre dopadlo, Ľubici Lapinovej by nakoniec museli doplatiť aj ušlú mzdu. Dovtedy je nútená stále žiť z skromne v hmotnej núdzi. Ale aby nebolo málo, tak aj do tretice opakuje – neľutujem! „A teším sa, že mladí začínajú upozorňovať na problémy tiež. Keby som mala kontakt na Zuzanu Hlávkovú, o ktorej sa teraz hovorí, okamžite by som jej telefonovala – dievča moje, nevzdaj to, drž sa.“

Happy end

Príbeh ďalšej ženy, držiteľky ocenenia Biela Vrana Zuzany Melicherčíkovej, má šťastný koniec. Tej sa vinou svinstiev veľmi skomplikoval vzťah s dcérou, takisto mala problémy s prácou, ale, našťastie, žila v Bratislave, tak sa zamestnala aspoň v McDonalde. Po rokoch starostí dnes žije spokojne, našla si prácu v Rakúsku a nakoniec sa tam aj presťahovala. A takisto ako Ľubica Lapinová pred pár týždňami vyhrala súd s mašinériou.

Gabriel Šípoš z Transparency International a Zuzana Hlávková – žena, ktorá zaťala do živého. 5 fotografií v galérii Gabriel Šípoš z Transparency International a Zuzana Hlávková – žena, ktorá zaťala do živého. Zdroj: TASR

Jej kauza sa začala pred rokmi, keď ako študijná poradkyňa na Právnickej fakulte UK v Bratislave zistila, že škola prijala aj študentov, ktorí si to podľa výsledkov prijímačiek nezaslúžili. Napriek horším prijímačkám preskočili v poradí tých, čo ich urobili lepšie! Na podozrivé prijímačky upozornila prokuratúru a z Právnickej fakulty UK odišla. O jej prípade písali médiá a v internetových diskusiách pod článkami sa začali objavovať odporné nepravdivé diskusné príspevky, napríklad, že má pomer so študentom a podobne. Čítala to aj jej vtedy 12,5-ročná dcéra, jej vzťah s matkou sa veľmi zhoršil. Zuzana Melicherčíková chcela ísť do nového zamestnania, ale tam jej ešte pred nástupom povedali, že ju nakoniec neprijmú, keďže sa o nej píše v médiách, a keďže sú negatívne reakcie v internetových diskusiách. Narýchlo sa preto zamestnala v McDonalde, aby mala aspoň nejaký príjem.

Zuzana Melicherčíková tušila, kto písal nepravdivé diskusné príspevky – kolegovia a nadriadení z právnickej fakulty, na konanie ktorých upozornila prokuratúru. Práve tí ju provokatívne chodili „pozrieť“ do McDonaldu. Nakoniec sa to potvrdilo – ohováračky v diskusii pochádzali z wifi pripojenia IP adresy súkromného bytu vtedajšieho prorektora univerzity Jána Pekára, o jednej z ďalších IP adries, kde polícia potvrdila, že z nej odchádzali hanlivé príspevky na Melicherčíkovú, rektor povedal, že by mohli pochádzať od pedagóga a vtedajšieho poslanca Smeru Antona Martvoňa. S bývalým prorektorom vyhrala pred pár týždňami súd a ak sa neodvolá, musí sa jej ospravedlniť, s pedagógom je vytýčené pojednávanie na 25. januára 2017. Zuzana Melicherčíková nežiada žiadne odškodnenie, stačí jej ospravedlnenie listom.

„Samozrejme, že keď ma ohovorili, mala som pocit krivdy, veď som chcela len poriadok, spravodlivosť. Nikto nepočíta s tým, že dostane dýku do chrbta, ale keď sa už stalo, brala som to ako výzvu. A nikdy nebudem ľutovať, že som to urobila, lebo nakoniec aj všetko dobre dopadlo. Jediná vec, ktorá ma mrzí, je, že hoci som si vzťah s dcérou urovnala, už nikdy nebude taký, ako predtým,“ hovorí Zuzana Melicherčíková pre Život. Po tom, ako v roku 2010 dostala cenu Biela vrana, všimla si ju aj nová Radičovej vláda a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál ju zamestnal na odbore verejného obstarávania. Lenže po rýchlom páde Radičovej vlády sa k moci dostal opäť Smer a nastalo zvláštne obdobie.

Zuzana Melicherčíková – všetko sa na dobré obrátilo. 5 fotografií v galérii Zuzana Melicherčíková – všetko sa na dobré obrátilo. Zdroj: Fair-play, Juraj Kováčik

„Chodili sme na ministerstve tri mesiace do práce a nerobili sme nič. Tak som na to vedúceho úradu upozornila, či si uvedomuje, že chodíme do práce, berieme plat a nič nerobíme. Postupne vyhadzovali zamestnancov, mne však bolo jasné, že ma neprepustia, lebo by hneď boli články, že vyhodili Bielu vranu. Tak som si našla inzerát na prácu v Rakúsku, zatelefonovala som tam, a keď mi povedali, že ma berú, v ten istý deň som utekala za vedúcim úradu a poprosila ho, aby mi umožnili hneď odísť. Jeden a pol roka som denne dochádzala do práce do Rakúska a teraz tam už bývam. Keby sa nestalo to, čo sa stalo, už by som v päťdesiatke nerobila zmeny, aké sa nakoniec v mojom živote stali, a ani som netušila, že raz mi ešte môže byť tak dobre, ako mi nakoniec je. Takže šťastný koniec,“ hovorí Zuzana Melicherčíková. Stále sleduje, čo sa na Slovensku deje, vníma kauzu Zuzany Hlávkovej a je šťastná, že sa začínajú ozývať mladí ľudia. „Verím, že niektorá kauza bude definitívna, že už sa všetko prelomí.“

Po hrôze spokojnosť

Hrozným obdobím si prešiel aj učiteľ Oto Žarnay, ktorý upozornil na plytvanie v škole a dostal za to padáka. Bol to typický príklad, že keď sa poukáže na plytvanie, nepotrestajú „plytvača“, ale toho, kto chce poriadok. Dlho nemal prácu, neskôr si nejakú našiel, ale nie robotu učiteľa. Nakoniec sa stal poslancom NR SR. Obdobne dobrý koniec bol v prípade účtovníčky obce Ruská Eriky Lakatošovej, ktorá zistila, že starosta vyberal peniaze s obecnou bankomatovou kartou a zrejme ich minul, nepreukázal, kde peniaze skončili. Starosta vyhodil účtovníčku Lakatošovú z práce, no nakoniec sa všetko obrátilo v jej prospech – práve Lakatošovú si neskôr ľudia zvolili za starostku. Žarnay aj Lakatošová takisto dostali cenu Biela vrana.

Nie sú supermani

Na podobných whistleblowerov sa podľa Františka Paulínyho z Aliancie Fair-play, ktorý má na starosti ocenenia Biela vrana, nemôžeme pozerať ako na superhrdinov. „Nie sú supermani, ktorí sa ničoho neboja, nerozhodovali sa v sekunde. Mnohí váhali, radili sa s rodinou, alebo zbierali ďalšie dôkazy. V inštitúciách množstvo ľudí vie, čo sa deje, no von vyjde iba zlomok informácií práve preto, že sa boja o seba, prácu, rodinu. Tak sú radšej ticho. Denne sú v médiách nejaké kauzy a iba zlomok odhalia ľudia zvnútra. Problém je, že my sme niekedy leniví, alebo sa bojíme a práve na whistleblowerov sa potom pozeráme ako na supermanov, ktorí niečo vyriešia za nás,“ hovorí František Paulíny.

Eriku Lakatošovú starosta vyhodil, nakoniec sa stala starostkou ona. 5 fotografií v galérii Eriku Lakatošovú starosta vyhodil, nakoniec sa stala starostkou ona. Zdroj: Fair-play, Juraj Kováčik

Od roku 2008 dostalo ocenenie Biela vrana 29 ľudí, medzi nimi boli aj whistlebloweri, ktorí však mali často veľké problémy, po odhalení káuz prišli o prácu, vyhrážali sa im, neraz boli starosti aj v rodine. „Krátkodobo naozaj nedopadli dobre, kolegovia ich nepodržali, šéfovia sa všetko snažili zamiesť, polícia sa snažila ľudí skôr odradiť. Od rôznych ľudí počúvame, že keď na niečo upozornili v menších obciach, samotní občania to vnímali negatívne, štýlom – tvojou vinou sa teraz píše o našej obci v zlom,“ povedal Životu František Paulíny.

Podľa neho však ani jedna Biela vrana neľutovala, že otvorila kauzu napriek tomu, že potom mala zlé obdobie. „Spracovali sme aj 60-stranovú publikáciu so skúsenosťami whistleblowerov. Všetci do jedného povedali, že neľutujú, a že by kauzy otvorili znova. Naša skúsenosť naozaj je, že krátkodobo sa mnohým život zhorší, dlhodobo však z toho vyjdú ako víťazi. Mnohí hovoria, že kým nevyšli s informáciami na verejnosť, zle spávali, hanbili sa pred deťmi, nevedeli by sa pozrieť do zrkadla, bolo im nepríjemné, že mlčali. Po tom, ako povedali, žijú omnoho slobodnejšie napriek tomu, že niektorí prišli o robotu, čelili posmechu okolia, stratili kamarátov, bývalých kolegov. Konečný pocit je, že sú radi, že nemlčali. Medzi Bielymi vranami nepoznám človeka, ktorý by bol zlomený, ktorý by povedal – na čo som to robil, všetci sa mi otočili chrbtom.“

 


Neviditeľní votrelci v domácnostiach: Jeden gram prachu obsahuje až 250-tisíc fekálnych častíc roztočov!
Lekárka sa mi vyhráža, že ak nedám deti očkovať, oznámi to sociálke. Môže také niečo urobiť?
Mafia v primátorskom kresle? Do volebného zápasu v Poprade vstúpil netradičný kandidát

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×