Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prídu ďalší? Zuzana Hlávková zastupuje generáciu mladých a úspešných, ktorí môžu otvárať kauzy

01.12.2016 (48/2016) Príbeh Zuzany Hlávkovej (26), ktorá poukázala na plytvanie ministerstva zahraničných vecí, ukazuje na malosť politikov – ak na nich niekto niečo vytiahne, dočká sa nadávok a arogantného správania.
Prídu ďalší? Zuzana Hlávková zastupuje generáciu mladých a úspešných, ktorí môžu otvárať kauzy
3 fotografie v galérii
Gabriel Šípoš z Transparency International a Zuzana Hlávková – žena, ktorá zaťala...
Autor fotografie: TASR

Ľudia, ktorí poukazovali na neprávosti, rozkrádačky, „tunelovačky“, mohli v minulosti dopadnúť zle. Na chvíľu síce boli v médiách, chvíľu im pomohli mimovládne organizácie, no nakoniec niektorí skončili zabudnutí, bez práce, ukrivdení, mrzutí a ľutovali, že sa vôbec ozvali. Možno mali pocit, že proti ohyzdnému politickému systému nič nezmôžu. Lenže prípad Zuzany Hlávkovej, ktorý otvorila organizácia Transparency International, alebo aj mnohých ľudí ocenených Bielou vranou ukazuje, že časy sa menia. Mimovládne organizácie sú skúsenejšie, do popredia sa derú mladí vzdelanejší ľudia, ktorí nemajú až taký problém, ak ich vyhodia z práce.

Transparency International spolu s bývalou zamestnankyňou ministerstva zahraničia Zuzanou Hlávkovou zverejnili podozrenia o plytvaní počas predstavenia loga predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Zuzana Hlávková je mladá žena, ktorú na ministerstvo zahraničia odporučila organizácia LEAF. Tá láka naspäť na Slovensko mladých vzdelaných ľudí, ktorí študovali na zahraničných vysokých školách. Hlávková vyštudovala univerzitu v Škótsku. Na ministerstve zahraničia ju zamestnali ako štátnu radkyňu a robila na kultúrnych akciách pripravovaných v súvislosti so slovenským predsedníctvom.

Minister zahraničných vecí Lajčák bol doteraz bez káuz. Už nie je. 3 fotografie v galérii Minister zahraničných vecí Lajčák bol doteraz bez káuz. Už nie je. Zdroj: TASR


Odvážni pribúdajú: Upozornili na rozkrádanie a potom ich vyhodili z práce, ako dnes žijú?

Podobných whistleblowerov, ako je Zuzana Hlávková, má Slovensko viac a niekoľko z nich dostalo aj ocenenie Biela vrana. Ako dopadli?


Transparency International teraz zverejnila rozsiahlu spoveď Hlávkovej, v ktorej popisuje, ako sa na ministerstve šafárilo. Zozačiatku síce boli dobré vzťahy, no na jeseň 2015 sa podľa Hlávkovej začala v ich odbore objavovať bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorú predstavili ako novú mediálnu poradkyňu, a v tom čase sa zároveň podľa nej začala z nejasných dôvodov meniť podoba pôvodných projektov. Čo znamenalo, že projekty sa začali predražovať, decentné podujatia sa menili na veľkolepé a drahšie. Keď to pokračovalo, Hlávková začala svojich nadriadených upozorňovať na netransparentný systém zmien a po čase dala radšej výpoveď. Pred odchodom ju prijal aj minister zahraničia Lajčák, ktorý jej mal podľa jej vlastných slov povedať, že na Slovensku, bohužiaľ, žijeme v istom nastavení a treba sa tomu prispôsobiť.

A ako to dopadlo, už vieme od minulého týždňa. Hlávková s Transparency International všetko zverejnili, premiér označil novinárov, ktorí o kauze písali, za špinavé protislovenské prostitútky, v rozhlasovej diskusii nakričal na moderátora, ktorý sa ho na kauzu pýtal, namiesto odpovedí na otázky nadával, že nie sme v krčme a tak ďalej a tak ďalej.

„Špinavé protislovenské prostitútky,“ zúril premiér na novinárov, ktorí o kauze písali. 3 fotografie v galérii „Špinavé protislovenské prostitútky,“ zúril premiér na novinárov, ktorí o kauze písali. Zdroj: TASR

Panické zúrivé správanie politikov odhalilo, že mladí odvážni whistlebloweri – tí, čo zvnútra poukazujú na plytvanie, rozkrádačky, tunelovanie –, sú pre oligarchický systém politiky pohromou. Ani po útokoch sa Hlávková nenechala strhnúť, vystupovala slušne, predkladala argumenty. V kauze, ktorú otvorila, išlo „len“ o pár stoviek tisíc, ale aj jej prípad ukázal, ako funguje súčasná politika, ako štát zoberie od obyvateľov dane a porozdáva ich spriazneným a blízkym. Ona sama zvažuje, či v takejto krajine ešte zostať, alebo radšej odísť preč.

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play je však optimistka, hovorí, že práve mladá generácia je už viac ekonomicky slobodná, má väčšiu odvahu a výber. „Zuzana Hlávková je dostatočne inteligentná žena, aby očakávala ostrú reakciu mocných, ona sa naozaj dotkla podstaty oligarchického systému na Slovensku, takže protireakcia bola očakávaná. Keď už systém odhalila, je dôležité, aby mala zázemie, ktoré jej pomôže pochopiť, že to nie je o nej, že to nie je útok na ňu. Keby na jej mieste stál ktokoľvek iný, reakcia systému by bola rovnako absurdná a arogantná a silná.“


Hovorili o ňom, že hľadá smrť. James Dean bol pre mladých idolom, no vo svojom svete bol stratený
Karamelová bábovka
Svitá im na lepšie časy? Cinkota a Vajdová sa po dramatickom období chytili novej šance!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×