Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Príručka k príručke: Slovensko zaplatilo za systém e-government miliardu, ľudia ho nevedia používať!

30.11.2016 Slovenské mestá a obce od 1. novembra tohto roku musia povinne vykonávať verejnú moc elektronicky. Chcete si podať žiadosť? Začnite študovať, máte čo robiť!
Príručka k príručke: Slovensko zaplatilo za systém e-government miliardu, ľudia ho nevedia používať!
4 fotografie v galérii
Zložitosť elektronického vybavovania ľudí núti ísť na úrad osobne.
Autor fotografie: Petra Áčová, Nový Čas

Chcete vybaviť všetko dôležité online? Smelo do toho! Na e-government vynaložil tento štát neuveriteľnú miliardu eur. V súčasnosti by podľa ministerstva vnútra malo byť dostupných viac než tisíc služieb digitálnej verejnej správy, na ústrednom portáli Slovensko.sk je sústredených 1 300 elektronických formulárov, občanom bolo vydaných takmer 1,2 milióna čipových eID kariet. Tento pokrok definitívne dorazil aj do odľahlých kútov Slovenska.

Od 1. novembra „majú mestá a obce povinnosť zabezpečiť výkon verejnej moci elektronicky“, píše sa vo vyjadrení DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska. Takže hurá do moderného sveta. Začatie konania, žiadosť, sťažnosť, vyjadrenie, ohlásenie alebo čokoľvek, čo máte na srdci, môžete v meste či obci podať elektronicky bez toho, aby ste museli utekať na úrad. Stačí vám k tomu maličkosť. Teda niekoľko maličkostí.

Na ústrednom portáli Slovensko.sk je sústredených 1 300 elektronických formulárov. 4 fotografie v galérii Na ústrednom portáli Slovensko.sk je sústredených 1 300 elektronických formulárov. Zdroj: Archív

Príručka k príručke

V prvom rade potrebujete eID­ kartu s čítačkou. S týmto vyba­vením si pustíte internet a zavítate na stránku Slovensko.sk a tam si stiahnete aplikáciu EID klient. Že vám to s rôznymi aplikáciami veľmi nejde? Nič to, na stránke čaká na vás 49-stranová príručka – o príručkách! Pár zimných večerov a viete, ako na to. Vytvoríte si elektronickú schránku a ak chcete komunikovať s vaším obecným či mestským zastupiteľstvom, cez portál dátových služieb miest a obcí Dcom.sk to zvládnete ľavou zadnou.

Stačí trošku pridať plyn, čaká vás totiž ďalšia príručka, na štúdium ktorej si môžete zobrať napríklad dovolenku. Má totiž iba 440 strán! Potom už budete skutočný odborník na elektronické podávanie žiadostí o usporiadanie ohňostroja, platenie za vývoz smetí či dane za psa. Žijeme v modernej dobe a tú trochu času na štúdium toho, čo potrebujete vedieť, predsa obetujete. Ak nie vy, starosta to urobí za vás. Lebo inak by sa zrejme v úrade nudil.

Starí, mladí, šup-šup k počítačom a učiť sa, učiť sa, učiť sa... 4 fotografie v galérii Starí, mladí, šup-šup k počítačom a učiť sa, učiť sa, učiť sa... Zdroj: iStock

Pokrok je pokrok

Takže do praxe. Spojili sme sa so starostkou obce v malebnej horskej doline na severovýchode Slovenska. Jej dedinka „číta“ 69 duší, ktoré tam majú trvalý pobyt. A skúsme hádať spolu – koľko z týchto ľudkov, ktorých priemerný vek je ďaleko po päťdesiatke, má vybavenú eID kartu? Ak si myslíte, že nikto, uhádli ste. A poďme ešte ďalej. Koľko z týchto hôrnych ľudí má podľa vás internet? Ak si tipujete, že iba rodina starostky a obecný úrad, opäť ste trafili. Lenže pokrok je pokrok a elektronické vybavovanie žiadostí je povinné. Takže v skutočnosti občan, ktorý má niečo na srdci, príde na obecný úrad a povie, čo potrebuje, ako sa hovorí, „per huba“. A čo urobí starostka? Otvorí počítač, čarovný portál Dcom.sk a ťukne na „asistované podávanie“.

Spolu s občanom žiadosť či čokoľvek iné elektronicky vyplní (440-stranovú príručku má, samozrejme, už v malíčku), pošle to do elektronickej schránky obce, sama si odpovie a vybaví. A milému občanovi rezultát vytlačí na starý dobrý papier a dá do ruky, pretože mailom sa s ním spojiť nedá. Výsledok? Starosta má dvakrát toľko roboty (neverili by ste, čo všetko v takej malej obci musí zúradovať) a výsledkom je to, čo predtým – lajstro. Všetci zúčastnení sú spokojní. Vrátane štátu. Máme predsa elektronické vybavovanie čohokoľvek. Určite je to dobrá vec. Veď bola poriadne drahá. Akurát nie je pre každého.

Používateľská príručka elektronických služieb má 440 strán! 4 fotografie v galérii Používateľská príručka elektronických služieb má 440 strán! Zdroj: Archív


Hovorili o ňom, že hľadá smrť. James Dean bol pre mladých idolom, no vo svojom svete bol stratený
Karamelová bábovka
Svitá im na lepšie časy? Cinkota a Vajdová sa po dramatickom období chytili novej šance!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×