Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrozia nám epidémie? V Európe sa zrútila kolektívna imunita, ľudia odmietajú očkovanie!

31.10.2016 (43/2016) Infekčné choroby, ktoré sa zdali ešte pred pár rokmi v Európe už zažehnané, sú späť. Dôvod je podľa odborníkov jasný – pokles očkovanosti.
Hrozia nám epidémie? V Európe sa zrútila kolektívna imunita, ľudia odmietajú očkovanie!
4 fotografie v galérii
Očkovanie je doteraz najlepšou ochranou pred nákazlivými chorobami.
Autor fotografie: Shutterstock

Po Nemecku, Francúzsku a Rakúsku sa s epidémiou osýpok stretlo aj Rumunsko. A choroba udrela s plnou silou. V Rumunsku tento rok zaznamenali 675 pacientov s osýpkami, zatiaľ čo vlani ich bolo len sedem. Na osýpky zomreli už najmenej dve dojčatá, ktoré ešte nemohli byť zaočkované, tretí prípad úmrtia zatiaľ nie je potvrdený. Za vznik epidémie môžu podľa odborníkov rodičia, ktorí odmietli dať svoje deti očkovať. Osýpky sú pritom choroba so stopercentnou nákazlivosťou. Ak sa nakazené dieťa stretne s iným, ktoré nie je proti ochoreniu očkované, určite ho nakazí. Osýpky sa pritom u nás v posledných desaťročiach vôbec nevyskytovali. Dospelí tridsiatnici, ktorí dnes majú deti a tvrdia, že nepotrebujú očkovanie, lebo oni sami osýpky v detstve bez problémov prekonali, nehovoria pravdu, alebo si ich mýlia s iným ochorením.

Hluchota a smrť

Na komplikácie osýpok sa zomiera, alebo po nich zostávajú trvalé následky. Nie je to žiadna ľahká detská infekcia, ako ju niektorí odporcovia očkovania prezentujú. Hrozí vážny zápal stredného ucha s následkom hluchoty, v niektorých prípadoch dokonca kóma a poškodenie mozgu. Bez kolektívnej imunity sú ohrozené najmä bábätká do pol roka, ktoré ešte nie sú očkované, deti do päť rokov, ktoré nemajú dostatočne odolný imunitný systém, seniori či ľudia s poruchami imunity. „Treba si uvedomiť, že očkovanie sa nerobí v prípade banálnych chorôb. Vzťahuje sa výlučne na ochorenia, ktoré môžu ohroziť zdravie a život nakazených pacientov a ktoré ani dnešná medicína nedokáže vždy úspešne liečiť, zabrániť vzniku komplikácií a ďalšieho šírenia medzi ľuďmi,“ povedala nedávno pre Život profesorka MUDr. Henrieta Hudečková, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu.

Osýpky už dávno nie sú problémom rozvojových krajín, vrátili sa do Európy. 4 fotografie v galérii Osýpky už dávno nie sú problémom rozvojových krajín, vrátili sa do Európy. Zdroj: Shutterstock

Slovenský systém očkovania s viac ako 98-percentnou očkovanosťou detskej populácie a elimináciou väčšiny detských infekčných ochorení patril medzi špičkové vo svete. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR sa vďaka nemu v posledných piatich rokoch u nás nevyskytol ani jediný prípad rubeoly, záškrtu či detskej obrny. S nulovým výskytom sa nám vyhla aj epidémia spomínaných osýpok sužujúca v roku 2015 krajiny EÚ s nepovinným očkovaním tohto ochorenia. To všetko môže byť už o krátky čas minulosťou. Ochranný štít pri poklese zaočkovanosti u nás v roku 2015 prestal fungovať.

Riziková úroveň

Podľa epidemiologických výsledkov Úradu verejného zdravotníctva SR vlani pokleslo percento zaočkovaných detí narodených v roku 2012 na rizikovú úroveň. V rámci základného očkovania proti osýpkam, rubeole a mumpsu vakcínou MMR v Bratislavskom kraji nastal pokles na úroveň 88,8 percenta, v Trenčianskom kraji na 92,8 percenta, v Banskobystrickom kraji na 94 percent a v Košickom kraji na 93,9 percenta. Hranica, pri ktorej ešte funguje takzvaná kolektívna imunita, je napríklad pri osýpkach 92- až 95-percentná preočkovanosť, pri mumpse je to 90 až 92 percent a pri rubeole 85 až 87 percent.

Keď táto hranica „padla“ pre zavedenie dobrovoľnosti očkovania týchto chorôb v krajinách ako Nemecko či Francúzsko, veľmi rýchlo nasledovali epidémie osýpok a rubeoly. K týmto krajinám sa pridalo aj Rumunsko, kde s odvolaním sa na legislatívnu úpravu z roku 2003 čoraz viac rodičov odmietalo očkovanie svojich detí v domnienke, že prináša viac rizík než úžitku. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ich k tomu podnietila aj „nezodpovedná kampaň“ proti očkovaniu. Na základe kampane, v ktorej vystúpili viaceré televízne osobnosti a financovali ju nadácie blízke pravoslávnej cirkvi, rodičia začali masovo odmietať aj očkovanie proti osýpkam, a to od roku 2014. Pravoslávna cirkev oficiálne dementovala, že by bola požehnala kampaň proti očkovaniu.

Neočkované deti v detských kolektívoch ohrozujú ostatné rizikom infekcie. 4 fotografie v galérii Neočkované deti v detských kolektívoch ohrozujú ostatné rizikom infekcie. Zdroj: Shutterstock

Otázka času

V priebehu roka však podiel detí zaočkovaných proti osýpkam klesol z 97 na menej ako 80 percent a kolektívna imunita prestala chrániť slabých a neočkovaných. Výsledok výrazného poklesu očkovanosti na seba nenechal dlho čakať a vypukla epidémia osýpok. Faktom je, že ľudstvo doteraz lepšiu ochranu proti infekčným chorobám ako vakcináciu nevymyslelo. Nákazlivé choroby nezmizli ani sa nestratili, len sa vďaka očkovaniu a kolektívnej imunite v populácii doteraz neprejavovali. Bez ochrany kolektívnou imunitou však hrozia podobné nákazy onedlho aj u nás, podľa odborníkov je to len otázka času.

Z okresu Reutte v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko pred niekoľkými dňami hlásili tiež prípad osýpok, a to u návštevníčky mimoriadne frekventovaného centra pre mládež. Rakúske orgány preto podnikli nevyhnutné kroky, aby zabránili šíreniu infekčného ochorenia, napriek tomu však už ochoreli ďalšie deti. V Nemecku majú obyvatelia ešte v živej pamäti, ako vlani matky s bábätkami v Berlíne nemohli navštevovať školy starších detí ani chodiť metrom pre obavu z vážnej nákazy.

Ochranný štít

Ako môže kolektívna imunita chrániť nezaočkovaných? Prečo rodičia, ktorí odmietajú dať očkovať svoje deti, ohrozujú aj tie ostatné, dokonca aj tie, ktoré očkované sú? Kolektívna imunita je stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku epidémií. Podiel očkovaných ľudí musí byť pritom rovnomerne rozložený, inak vznikajú tzv. vakcinačné diery, ktoré vznik epidémií umožnia. Na to, aby bola pred ochorením chránená celá populácia a choroba sa nemohla šíriť, je nutná aspoň 95-percentná zaočkovanosť obyvateľstva. „Ak je zaočkovaných 95 % obyvateľstva, chránených je aj zvyšných 5 %, ktoré z nejakého dôvodu zaočkované byť nemôžu – napríklad novorodenci či ľudia s nedostatočnou imunitou. Vedci to označujú termínom kolektívna imunita (herd immunity). Keď je 95 % populácie zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny, nemôže vírus cirkulovať,“ vysvetľuje Pier Luigi Lopaco, ktorý stojí na čele Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Budú deti v budúcnosti chodiť po ulici s rúškom? 4 fotografie v galérii Budú deti v budúcnosti chodiť po ulici s rúškom? Zdroj: Shutterstock

Skutočnosťou však zostáva, že ani po riadnom očkovaní nemožno počítať so 100-percentnou ochranou jedinca proti danej infekcii. „Typickým príkladom je vakcína proti čiernemu kašľu, ktorej efektivita je okolo 95 %, 5 % očkovaných teda nie je chránených. Ak je zaočkovanosť vyššia než 95 %, logicky ochorie viac očkovaných ako neočkovaných, čo býva obľúbeným argumentom odporcov očkovania. Argumenty o práve na slobodné rozhodnutie rodičov neočkovať svoje dieťa je teda treba konfrontovať so situáciou, keď napríklad dieťa riadne zaočkované, patriace do skupiny tých 5 %, sa nakazí komplikovaným čiernym kašľom od dieťaťa, ktorého rodičia odmietli očkovanie, vrátane možných komplikácií s trvalými následkami,“ hovorí český profesor pediatrie MUDr. Jan Janda.

Aj detská obrna

Nebezpečne blízko, v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine, len tridsať kilometrov od slovenských hraníc, ochoreli na poliomyelitídu (detskú obrnu) vlani dve deti. Ani jedno z nich nebolo proti tomuto ochoreniu očkované. Choroba, ktorá množstvo detí zabila či úplne ochromila a urobila z nich ležiacich invalidov celoživotne odkázaných na „železné pľúca“, sa zdala len ako hrozná súčasť minulosti. Nie je to však tak.

„Na Ukrajine je zaočkovanosť len asi 14 percent, čo je veľmi málo. Riziko nákazy hrozí najmä nezaočkovaným deťom, ktoré sú na vírus veľmi vnímavé. Poliomyelitída sa však v minulých rokoch objavila aj v Sýrii, odkiaľ teraz prúdia do Európy migranti. Podľa našich skúseností absolútna väčšina z nich nie je vôbec očkovaná,“ komentovala situáciu vtedy epidemiologička MUDr. Jarmila Pertinačová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Súčasná situácia v Európe a vo svete „voľnému pohybu“ infekcií nahráva. Ak vypukne u nás epidémia, ako teraz v Rumunsku, deti, ktoré sú ešte primalé na očkovanie alebo očkované nie sú, nebudú mať veľa možností ubrániť sa chorobe.


Kvet im spálňu zdobil dlhé roky, kým si nevšimli zmenu: Takmer sa nevyhli tragédii!
Narodeniny nekonečne krásnej supermodelky: Wau, veľkolepé vyznanie od muža jej života!
Uvezie 530 cestujúcich a zníži emisie o 20 percent. Pozrite si prvú hybridnú loď na svete

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×