Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Športový lekár Pavel Malovič: Každý by chcel byť ako Ronaldo, no nikto nechce podstúpiť to, čo on!

21.10.2016 (42/2016) Primár Kliniky telovýchovného lekárstva UNB Pavel Malovič (64) sa desaťročia zaoberá športovcami. Čím to podľa neho je, že vo vrcholovom športe je viac starších športovcov, mnohí majú viac ako 40 a stále sú hviezdy?
Športový lekár Pavel Malovič: Každý by chcel byť ako Ronaldo, no nikto nechce podstúpiť to, čo on!
10 fotografií v galérii
„Športovú dlhovekosť musí mať človek aj v hlave,“ hovorí Pavel Malovič.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Zvyšuje sa vek športovcov, ktorí sú stále na špičkovej úrovni, predlžuje sa ich „životnosť“?

Vek sa určite zvyšuje, no záleží aj na konkrétnom športovcovi a na tom, ako sa dostal k výkonnosti. Lebo dnes je trend vyberať športovcov s hendikepom, ktorý by im prekážal v civilnom živote, no v športe im pomáha. Tí však nemajú až takú dlhovekosť.

Vyberajú športovcov s hendikepom? Akým?

Napríklad najlepší šprintér planéty Usain Bolt je typický pštros s dlhými nohami a špe­ciálnou pozíciou chrbtice, ktorá je v civilnom živote patologická. Má tiež dlhý krok, ku ktorému mu pomáha nielen dĺžka nôh, ale aj enormná rozťažnosť svalových vlákien. Mám dobrého kamaráta Müllera Wohlfarta, bývalého lekára futbalového klubu Bayern a terajšieho lekára nemeckej reprezentácie. Bolt k nemu pravidelne chodí, pred tohtoročnými olympijskými hrami v Riu strávil mesiac vo Francúzsku pri nemeckom národnom mužstve a Müller Wohlfart ho pripravoval na Hry.

Má so svalmi problémy?

Ak sa svalové vlákna, ktoré majú enormnú rozťažnosť, naťahujú príliš často, dochádza k poruchám. Müller Wohlfart Bolta stabilizoval tak, aby mu všetko vyšlo na Hry. Všimnite si, že Usain Bolt má vždy po veľkých pretekoch pauzu. Navyše má skoliotické držanie chrbtice, a keď sa mu to snažili napraviť, znížili mu výkonnosť. Športovec s jeho parametrami určite nebude patriť medzi dlhovekých. Podobný prípad je plavec Mi­chael Phelps (23-násobný olympijský víťaz), má problém, ktorý by sa v civilnom živote musel liečiť, no v športe mu pomáha. Lenže jedinci s anomáliami dlhovekí nebudú a podľa mňa je malý zázrak, že 31-ročný Phelps tak dlho vydržal.

Najlepší šprintér sveta Usain Bolt dlhoveký nebude aj vinou chrbtice a problémových svalov. 10 fotografií v galérii Najlepší šprintér sveta Usain Bolt dlhoveký nebude aj vinou chrbtice a problémových svalov. Zdroj: Reuters

Je medzi špičkovými športovcami veľa podobných pacientov?

Áno a ukázalo sa to aj teraz, keď sa hackerská skupina Fancy Bears dostala k dokumentom Svetovej antidopingovej agentúry a zverejnila ich. Dostali sa až ku terapeutickým výnimkám, ktoré majú športovci vinou rôznych chorôb. Zistilo sa, že 9 olympijských víťazov sú pacienti. Robíme si žarty z tenistiek sestier Williamsových, ako vyzerajú. Žiaľ, vyzerajú tak vinou terapií, ktoré musia podstupovať. Jedna z nich má Sjögrenov syndróm, niečo podobné ako chronický únavový syndróm. Mnohonásobná olympijská medailistka gymnastka Simone Biles má zasa poruchu pozornosti, hyperaktivitu a na to tiež musí užívať lieky. Teraz sa to prelomilo a stav sa jej zhoršil.


PREČÍTAJTE SI:    Prečo aj štyridsiatnici môžu robiť vrcholový šport a kde má ľudské telo limit?


Druhá skupina sú zasa športovci, ktorí, naopak, dlhovekí budú. Vďaka čomu?

Hokejista Jaromír Jágr má 44 rokov, vo februári bude mať 45 a stále hrá na špičkovej úrovni v NHL. Džokej Josef Váňa mal 58 rokov, keď vyhral Veľkú pardubickú. Je to dané buď genetickými predpokladmi, alebo tým, že sa športovec o seba príkladne stará. Klasický príklad je Jágr, ktorý sa o seba stará a mal šťastie, že nebol vážne zranený. Trend dlhovekosti je teraz u futbalových brankárov, ktorí sú najlepší medzi 30. a 40. rokom. Dokážu si do vysokého veku udržať pružnosť, výskok, kondíciu.

Vo svete vidíme, že aj pri ostatných futbalistoch sa akoby stále posúval vek.

David Beckham hral na vrcholovej úrovni do 38 rokov. V mladosti mal problémy s chrbticou, preto začal ako 17-ročný okrem tréningov cvičiť 40 minút denne aj hlboký stabilizačný systém, čomu sa dnes hovorí pilates medical. Aby mal dobrú stabilitu, dobrú geometriu postavy. Keď si na internete pustíte záznamy z jeho zápasov, tak zistíte, že ak ho súperi surovo nekopli, nikdy nepadal. Niekedy okolo roku 2013 som sa ho pýtal, či ešte cvičí 40 minút denne, tak vravel, že už len 20, ale stále každý deň. Alebo Pavel Nedvěd, volali ho soldatino – vojačik. Každé ráno o šiestej bežal 12 kilometrov a nikdy za celú kariéru nemal svalové zranenie. Vydržal by veľmi dlho, len mal problémy s kolenom.

David Beckham má štyri deti, „špeciálnu“ ženu, napriek tomu vďaka disciplíne vydržal hrať na špičkovej úrovni do 38 rokov. 10 fotografií v galérii David Beckham má štyri deti, „špeciálnu“ ženu, napriek tomu vďaka disciplíne vydržal hrať na špičkovej úrovni do 38 rokov. Zdroj: Reuters

Beckham je zvláštny prípad, odišiel si na konci kariéry zarobiť do americkej MSL, no dokázal sa na staré kolená vrátiť do Európy.

Nielenže sa dokázal vrátiť, ale stále bol dobrý. Pritom má štyri deti a „špeciálnu“ ženu. To je o hlave, dobrej trénovanosti, genetike, absolútnej disciplíne. Ak aj v minulosti chcel ako mladší trochu uletieť, tréner ho hneď zrovnal. Keď začal chodiť s terajšou manželkou a v nedeľu prišiel po zápase za trénerom, že je pozvaný do televíznej relácie ku Gottschalkovi Wetten, dass...? v ZDF, tréner mu povedal: „No dobre, keď myslíš.“ Tak išiel a potom ho tréner tri mesiace nepostavil na zápas.

Blíži sa čas, keď budú futbalisti hrávať na najvyššej úrovni aj ako štyridsaťroční?

Brankári v pohode aj po štyrid­siatke. V súčasnosti už máme omnoho lepšie metódy rehabilitácie a regenerácie a omnoho poslušnejších športovcov, ktorí akceptujú model regenerácie, lebo chcú dlho vydržať.

Portugalský hráč a jeden z najlepších futbalistov sveta Cristiano Ronaldo má 31 a stále patrí medzi najdrahších hráčov sveta. Kedysi by ako 31-ročný bol už pomaly veterán. Môže vydržať na takej vysokej úrovni ešte dlho?

Ak vydrží fyzicky sám so sebou, tak určite áno. Má absolútne presne vypočítaný program zahŕňajúci nielen tréning, ale aj regeneráciu, stravu, doplnkové tréningy. On je popri základných tréningoch s mužstvom tri hodiny denne v posilňovni. Nie preto, aby mal na tele hrče svalov, ale aby mal štíhle, rýchle a silné svalstvo, aby si udržal v poriadku figúru. To je celý fór. Je to ako s autom – ak máte zle nastavenú geometriu náprav, tak sa vám rýchlo zoderie pneumatika. Pri tele je to isté – ak má športovec zlú geometriu figúry, športový život sa mu skončí omnoho skôr. Ale ak si ju udržiava, pravidelne je kontrolovaný lekármi, pravidelne ho sledujú fyzioterapeuti, telo vydrží dlho. Samozrejme, je dôležité aj to, čo konzumuje. Môže síce robiť reklamu na nachos, no neznamená to, že to bude aj sám jesť. Je tiež vylúčené, aby ste videli špičkového športovca vo fast foode. Ak tam aj náhodou je, tak pije vodu.

 „Vek športovcov sa určite predlžuje, ale záleží aj na konkrétnych ľuďoch,“ hovorí lekár Malovič. 10 fotografií v galérii „Vek športovcov sa určite predlžuje, ale záleží aj na konkrétnych ľuďoch,“ hovorí lekár Malovič. Zdroj: Peter Brenkus

Ronaldo pôsobí ako pomerne arogantný človek, ktorý si s disciplínou veľmi netyká. Alebo?

Poznám ho od jeho 17 rokov a dovolím si tvrdiť, že je veľmi rodinne založený a veľmi disciplinovaný. To isté Messi, Iniesta, Xavi a podobné hviezdy. Nemajú úlety. Bulvár možno zverejnil fotky, kde sa niektorí hráči ukázali niekde so „sexicami“, ale to sú drobnosti. Život týchto hráčov je podľa našich kritérií nudný, lebo neustále na sebe pracujú. Pamätám si, keď som bol na dopingovej kontrole v anglickom mužstve Chelsea. Bol 23. december, deň pred Vianocami, všetci hráči odišli o pol tretej, no v areáli stále zostával obranca Ashley Cole. O piatej som sa ho pýtal, prečo tam ešte je a on odpovedal: „Som tu, lebo tu mám prácu, toto je moje zamestnanie.“ Vravím mu – zajtra je Štedrý deň. A on: „No a? My pracujeme aj na Štedrý deň.“ To je profesionalizmus. Pri týchto špičkových hráčoch, ktorí sú aj dlhovekí, to nefunguje ako u nás, že keď sa o 11.30 skončí tréning, tak o 11.40 už hráč sedí s mokrými vlasmi na káve v nákupnom centre.

Zvláštnosťou v dlhovekosti, alebo skôr krátkovekosti, je tenis. Tam štyridsiatnika nevidíte hrať na vysokej úrovni. Prečo?

Sú športy, ktoré vedia človeka zničiť, dlhovekí tenisti okrem Federera naozaj nie sú. Aj Dominik Hrbatý na sebe nesmierne tvrdo pracoval a jeho telo vydržalo len do určitého veku. Tiež Ivan Lendl bol veľmi poctivý v prístupe, no striedanie rôznych povrchov a jednostranná záťaž človeka zničia. Hrbatý prichádzal na tréningy o deviatej, potom obedoval, regeneroval, znova trénoval a o šiestej išiel ešte na kondičku. Raz doviedol majstra Slovenska v squashi, že si idú trocha zabicyklovať. Po cyklistike ho Dominik priviedol ku mne, že je nejaký zničený, či sa na neho nepozriem. Prišiel jeden zlomený človek, a keď som sa pýtal, čo sa deje, hovoril, že bol s Dominikom jazdiť trochu po Karpatoch, nejakých 60 kilometrov. Tri mesiace sa z toho liečil. Volal som Dominikovi, či on je v poriadku, tak vravel, že ho trochu ťahá pri lopatke, ale inak fajn. Hrbatý bol až „hystericky“ tvrdo pracujúci športovec, telo však nevydrží takú záťaž príliš dlho.

Má 44 a stále patrí medzi hviezdy. Vek u Jágra nehrá rolu. 10 fotografií v galérii Má 44 a stále patrí medzi hviezdy. Vek u Jágra nehrá rolu. Zdroj: Reuters

O Jágrovi sa takisto hovorí, že pracuje na sebe veľmi tvrdo.

Áno, lenže keď povie trénerovi, že v utorok potrebuje odpočinok, tak ho má. Keď počas zápasu pocíti pichnutie vo svale, ide z ľadu dole. On bol od detstva zvyknutý na sebe pracovať a mal na to aj veľký talent. Že ide o polnoci korčuľovať, alebo si dá na tréningu na nohy olovené závažia, je jedna vec, no on to robí správne, vie, kedy to potrebuje robiť, kedy si dať odpočinok a má aj ohromne silný duševný potenciál. Môžeme sa smiať, že vyznáva pravoslávnu vieru a hovorí o nej, no jemu duchovno prinieslo ďalší rozmer života. Športovú dlhovekosť musí mať človek aj v hlave. Veľmi mu tiež pomohol profesor Kolář, excelentný fyzioterapeut, a Jágr je poslušný, keď cíti, že mu niečo pomôže, urobí bez rečnenia čokoľvek.

Niekdajší skokan na lyžiach Jiří Raška spomínal, že keď mal okolo tridsiatky, už bol pre reprezentáciu starý. Vyhral síce národné majstrovstvá, no na svetový šam­pionát ho nevzali pre neperspektívnosť. Dnes je všetko naruby, japonský skokan Noriaki Kasai má 44 a stále skáče vo Svetovom pohári, na olympijských hrách v Soči bol druhý.

Súčasná generácia skokanov je úplne iná ako v časoch Jiřího Rašku. Treba sa pozrieť, akú postavu mal Raška, bol zavalitejší a kĺby dostávali viac zabrať. Súčasní skokani sú podstatne štíhlejší, už pri výbere mladých talentov sú antropologické merania sofistikovanejšie, vieme nájsť talent skôr a primerane ho podporiť, aby vydržal. Navyše, na akej úrovni boli výživové doplnky sedemdesiatych rokoch a na akej sú dnes, je neporovnateľné. Raška bol talentovaný a tvrdo na sebe drel, ale fyziognomicky nemal na to, aby mohol skákať do štyridsiatky. Druhá vec je duševný život a ten mal Raška veľmi ťažký, bol politicky perzekvovaný a znechutenie športovca zničí. Pri športovcovi musí stáť aj šťastie, aby bol dlhoveký.

Pred pár týždňami na olympijských hrách v Riu vyhral chôdzu na 50 kilometrov slovenský atlét Matej Tóth, ktorý má 33 rokov. On sa do najlepšej formy v živote dostal teraz, ďaleko po tridsiatke. Čím to je?

Matej Tóth môže byť ešte lepší, vyzrel do mentálne vyspelého štádia, keď pochopil, že lekár, výživový poradca a fyziotera­peut sú minimálne takí dôležití ako tréner. Každý športovec, ktorý to pochopí, bude na športovisku veľmi dlho. Aj po štyridsiatke. Navyše, on je vytrvalec a vytrvalostný šport je to najzdravšie, čo môžete pre seba urobiť. Keď pravidelne beháte, alebo rýchlo chodíte, pomáhate srdcu ekonomicky pracovať. V srdci sa zväčšujú dutiny a tie sú potom schopné vyvrhnúť objem krvi za menší počet úderov ako u nešportovca, ktorý má dutiny menšie. Vytrvalostný športovec sa môže zlepšovať aj vo vyššom veku, lebo ako postupne od detstva nadobúda schopnosti, v opačnom poradí ich stráca.

Pavel Malovič je tiež manažér zdravotnej starostlivosti Slovenského futbalového zväzu. 10 fotografií v galérii Pavel Malovič je tiež manažér zdravotnej starostlivosti Slovenského futbalového zväzu. Zdroj: Archív P.M.

Čo tým myslíte?

Dieťa všade behá, chce byť všade rýchlo, chce preskočiť jamu, rozvíja sa rýchlosť, výbušnosť, obratnosť. Keď starnete, strácate rýchlosť, obratnosť, no vytrvalosť nie. Starenku pošlete o desiatej na nákup a ona pokojne pochoduje dve-tri hodinky s nákupmi v rukách, vytrvalosť má stále. No kotrmelec už neurobí ani jamu nepreskočí. Preto hovorím, že Tóth môže byť ešte lepší, aj vo vytrvalosti sa môže zlepšiť, len uvidíme, či sa na to ešte dá, lebo ak je majster sveta a olympijský víťaz, neviem, čo viac ešte môže dosiahnuť.

Vytrvalostné športy teda viac prajú športovej dlhovekosti?

Keby bežec behal maratón každý týždeň, na dlhovekosť by mohol zabudnúť. Ak však športuje s rozumom, vydrží. Napríklad vytrvalostní plavci alebo triatlonisti, ktorí to nepreháňajú, reflektujú na klimatické zmeny a počúvajú svoje telo, môžu športovať veľmi dlho. Najstarší pretekár v pretekoch Železný muž má tuším 96 rokov. Za aký čas prešiel trať, je druhá vec, no prešiel ju, musel absolvovať tie kilometre plávania, cyklistiky a behu. Keby v tom boli šprinty, vrhy, skoky, mal by smolu.

Kde je limit človeka vo vrcholovom športe? V akom veku?

V prípade, že má človek v hlave disciplínu a nie je často a vážne zranený, by som o limite nehovoril, lebo je veľmi ďaleko. Rovnako životospráva je pre mnohých trápne slovo, ale ak si ju strážite vo všetkom, čo životospráva obsahuje, tak ste na pol ceste k športovej dlhovekosti. Životosprávou myslím napríklad aj dlhotrvajúci neprerušovaný spánok bez použitia tabletiek na zaspanie. Používam slogan, že spánok je zákusok plný energie. Nik nevymyslel lepšiu regeneráciu ako ten, kto nám dal spánok. Môžete chodiť do wellness, na masáže, no správne nastavený pravidelný spánok nenahradí nič. Hovorí sa, že starí ľudia už nepotrebujú toľko spať, ale to je hlúposť. Oni sa len častejšie budia, a keď sa zobudia, už sa im nechce ísť spať.

Olympijský víťaz Matej Tóth má 33, ale veterán určite nie je, môže byť ešte lepší. 10 fotografií v galérii Olympijský víťaz Matej Tóth má 33, ale veterán určite nie je, môže byť ešte lepší. Zdroj: Reuters

Ako riešia spánok športovci, ktorí často cestujú a menia časové pásma?

Dobrý spánok súvisí s vylučovaním hormónu melatonínu a ak s ním máte problém, spíte zle. Dá sa však nahradiť výživovými doplnkami a napríklad tenistom alebo hokejistom, ktorí menia časové pásma, nastavia užívanie tak, aby mali správnu hladinu. Ľudia doma si môžu skúsiť nastaviť systém tak, že si musia zistiť, čo majú jesť večer, aby sa v noci nebudili, mali dobrý spánok a ráno boli svieži. A tiež zistiť, čo jesť ráno, aby organizmus naštartovali a využili dopoludňajšie hodiny, keď je nízky prah bolesti a organizmus je pripravený. Keď sa zasa chce človeku popoludní medzi 13. a 15. hodinou spať, je to vzhľadom na biorytmológiu prirodzené.

S tým možno majú problém aj nešportovci, ak sú v tých hodinách v práci.

Šéfovia by mali vedieť, že nemajú dávať na tieto hodiny schôdze. Robili sme prieskum v jednej automobilovej firme, kde šéf pravidelne dával schôdze na 14.00. Dopyt po nápojoch kofeínového typu vtedy stúpal o 300 percent. Potom si raz dal povedať, urobil sedenia o 11.00 a nastal prudký pokles spotreby povzbudzujúcich nápojov. Porady sú špecifická vec, je dobré robiť ich postojačky, vtedy trvajú kratšie, človek je stále v strehu. A o tom je aj dlhovekosť, že je v strehu. Možno to pre niekoho predstavuje stres, no ide len o pozitívny variant stresu. Ak sa aj športovec dokáže vyvarovať náporom negatívneho stresu, vníma preteky pozitívne, bez nervov, je to ďalší detail k tomu, aby vydržal dlhšie.

Všetko je naruby. Noriaki Kasai, 44-ročný skokan, tento rok stál sedemkrát na stupňoch víťazov Svetového pohára. 10 fotografií v galérii Všetko je naruby. Noriaki Kasai, 44-ročný skokan, tento rok stál sedemkrát na stupňoch víťazov Svetového pohára. Zdroj: Reuters

Keď si športovec povie, že jeho kolega fajčil, pil, stravoval sa vo fast foode a aj tak športoval na vrcholovej úrovni do 35. roku, čo sa dá na to povedať? Že keby mal dobrú životosprávu, možno by vydržal do štyridsiatky?

Alebo aj dlhšie ako do štyridsiatky. Problém je, že darebáci sú najlákavejšie príklady. Každý chce byť Ronaldo, no nikto nechce podstúpiť to, čo podstupuje on a byť taký disciplinovaný ako on. Všimnite si, že Ronaldo napríklad nemá tetovanie. Prečo by mal mať? Športovci síce majú vzory, no nechce sa im žiť tak, ako žijú oni, lebo je to nepohodlné. Každý vidí len to, že keby Ronaldo chcel, tak si každý deň kúpi iné auto, každý deň by mal inú babu. Lenže to je len percento, zvyšok je naozaj tvrdá robota.

Aký je Ronaldo k vám ako lekárovi?

Keď sme prišli do Madridu s dvoma kolegami na kontrolu desiatich hráčov, brali sme im vzorky krvi a robili všetky možné úkony, Ronaldo sa stále ponáhľal, že už musí ísť trénovať. Hovorím mu – pamätáš si rok 2002, hrali sme taký a taký zápas na takom a takom mieste, ty si bol v kádri Portugalska do 21 rokov a náš tréner vtedy povedal, že budeš skvelý hráč, ale ja som si nemyslel, že taký budeš. Odrazu Ronaldo spozornel, začal rozmýšľať, že kde to bolo a hneď sa pýtal, že ako si také niečo môžem pamätať. Začali sme debatovať a už sa odrazu neponáhľal, dokázal urobiť prestávku. Mnohí športovci, ktorí nadmerne trénujú, to nedokážu, on áno. Našiel balans.

Pri takýchto športovcoch zrejme ide aj o tímovú prácu, aby ho dokázali dostať do balansu a on potom svojou disciplínou plnil, čo treba.

Balans málokedy človek nájde sám, je to tímová práca, ktorá sa nezakladá na protekcii, ale na znalosti. Je veľmi veľa klubov, ktoré majú protekčných členov realizačných tímov a tí nie sú úspešní. Môžu mať úspech rok-dva, ale ak nie je dostatočná znalosť, rýchlo sa to ukáže.

Pavel Malovič je aj dopingový komisár UEFA, na snímke s ním je šéf zdravotnej komisie UEFA a FIFA Michelle D´Hooghe. 10 fotografií v galérii Pavel Malovič je aj dopingový komisár UEFA, na snímke s ním je šéf zdravotnej komisie UEFA a FIFA Michelle D´Hooghe. Zdroj: Archív P.M.

Keď čítate, že futbalista sa išiel o štvrtej nadránom najesť do fastfodovej predajne kebabu, lebo išiel z diskotéky, čo si pomyslíte?

Ako asi vyzeral na druhý deň? Taký športovec bude len krátkodobo úspešný, výkonnosť si neudrží dlho. Lebo šport vám všetko vráti, v tomto je mimoriadne spravodlivý. Keď idete v Madride do istého podniku, vždy je v ňom jeden stôl voľný, lebo je rezervovaný pre hráčov Realu Madrid. Lenže ten stôl je naozaj voľný, lebo hráčov tam vidíte málokedy. Raz večer sme v Madride po veľmi ťažkom zápase robili po polnoci dopingovú kontrolu. Ráno o desiatej sme ju opakovali a keby hráči, ktorí vtedy vyhrali, išli na diskotéku, ako by mohli prísť o desiatej ráno na tréning? Oni síce v stredu vyhrali, ale v sobotu mali ďalší zápas a potrebovali trénovať, chceli byť hneď na druhý deň fit. V Rusku kedysi vyžadovali disciplínu od hráčov násilím – skončil sa zápas, naložili ich do autobusu a odviezli na bázu, kde museli spoločne prespať.

Na Slovensku bolo doteraz stále pomerne málo napríklad futbalistov, ktorí vydržali hrať na vysokej úrovni do vyššieho veku. Možno iba Martin Poljovka a Miroslav Karhan.

Aj ja si márne spomínam, kto by sa k nim ešte mohol zaradiť, možno Moravčík, dnes Ďurica. Poljovka a Karhan boli doteraz na slovenské pomery úplne iné typy. No niekedy veľa záleží aj na tréningových podmienkach. Ak má tréner v kádri 18-ročného a 30-ročného futbalistu, no nerozlišuje medzi nimi, môže toho staršieho zlikvidovať. Športovci s takýmto vekovým rozdielom nemôžu robiť na tréningu rovnaké veci, treba ich odlíšiť a je praxou dokázané, že sa to dá bez akéhokoľvek narušenia tréningového plánu. Okrem toho je tréner vždy príkladom, či chcete, alebo nie. Ak máte trénera konzumenta tabaku aj alkoholu, tak aj hráči majú horšiu disciplínu. A primerane k tomu rýchlo skončia s aktívnym športom.

Rastie disciplína aj s vekom?

Ako u koho, ale zodpovedný športovec vie, že čím je starší, tým viac si musí odrieknuť, ak chce byť dobrý.

„Problém je, že najlákavejšie príklady sú darebáci,“ hovorí Pavel Malovič. 10 fotografií v galérii „Problém je, že najlákavejšie príklady sú darebáci,“ hovorí Pavel Malovič. Zdroj: Peter Brenkus

 


Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×