Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Medvedie safari: Bratislavčan sa živí chytaním vrabcov a turistom odhaľuje iný pohľad na Tatry

08.10.2016 (40/2016) Keby do televíznej relácie, v ktorej známe tváre šoubiznisu hádajú povolanie hosťa, zavolali Jána Dobšoviča (35), aj tí najprefíkanejší hádači by na ňom pohoreli.
Medvedie safari: Bratislavčan sa živí chytaním vrabcov a turistom odhaľuje iný pohľad na Tatry
9 fotografií v galérii
„Vrabce sú prefíkané stvorenia,“ vraví Ján Dobšovič.
Autor fotografie: Vlado Benko jr. - Nový Čas

Bratislavský ornitológ a environmentalista sa živí chytaním vrabcov. A keď si akurát nezarába týmto nezvyčajným spôsobom, vodí turistov za tatranskými medveďmi. Nie, nie za tými, čo sa po zotmení tak rady dobýjajú v Tatranskej Lomnici do kontajnerov s domovým odpadom, ale za tými, ktoré žijú v odľahlých tatranských končinách. Napríklad na konci Tichej či Kôprovej doliny. Safari na tatranský spôsob.

Prefíkané stvorenia

„Rodičom bolo už od mojich škôlkarských rokov jasné, že mojím osudom budú vtáky. Fascinovalo ma všetko, čo malo krídla. A či to bola dotieravá mucha alebo lietadlo na bratislavskom nebi, všetko bolo pre mňa vtáčikom. Ako školák som chodieval k tete popri prírodovedeckej fakulte, vedel som o tej budove, že sa tam učia o vtáčikoch a prírode. Ani raz som okolo tejto fakulty neprešiel bez poznámky, že keď vyrastiem, prídem sa sem učiť. Vidíte, neklamal som,“ smeje sa známy ornitológ, ktorý sa veľa naučil o živote operencov v skautingu.

Do takých jemných sietí chytá Ján Dobšovič vrabce v hypermarketoch. 9 fotografií v galérii Do takých jemných sietí chytá Ján Dobšovič vrabce v hypermarketoch. Zdroj: Ján Dobšovič

Po skončení štúdia environmentalistiky mu náhoda postavila do cesty vrabce. Z jedného hypermarketu zavolali, či by im ako ornitológ nevedel pochytať vrabce, lebo si s nimi nevedia dať rady. No treba rýchlo konať, lebo hygienici sú už na ceste. A keď vrabčiaka nechytí, obchod im zatvoria. „Tak sa zrazu z jedného odchytu vykľulo, že s týmto problémom zápasia na Slovensku azda všetky hypermarkety. Chytil som sa toho a dal sa na chytanie vrabcov. Tie prešibané vtáčiky zistili, že v hypermarketoch sa celkom ľahko uživia. Zákazníci o tomto probléme nevedia, lenže vedúci hypermarketov z toho majú ťažké hlavy. Stačí, aby kdesi pod strechou lietal jeden operenec a hygienici môžu predajňu zatvoriť. Takže o klientov z radu hypermarketov nemám núdzu. V niektorých obchodoch to skúšali s 'plašičmi', no vrabce rýchlo zistili, že sú neškodné, že im neublížia. Tam, kde preventívne nainštalovali odchytové siete, sa ich naučili oblietavať. Ako vravím, vrabce sú prefíkané stvorenia,“ konštatuje Ján Dobšovič.

V niektorých obchodoch to skúšali s „plašičmi“, no vrabce rýchlo zistili, že sú neškodné. 9 fotografií v galérii V niektorých obchodoch to skúšali s „plašičmi“, no vrabce rýchlo zistili, že sú neškodné. Zdroj: Archív

Za desať rokov, čo hypermarkety zbavuje operencov, odchytil do špeciálnych jemných sietí umiestňovaných pod strop viac ako 2 500 vtákov, predovšetkým vrabcov domových. Keďže sú chránené Zákonom o ochrane prírody a krajiny aj Poľovným zákonom má ministerskú výnimku na ich odchyt. Chytených vrabcov preváža v hodvábnych vrecúškach do voľnej prírody. Tie bratislavské vypúšťa na Záhorí, je to najistejšia lokalita, naspäť sa nevracajú, lebo ponad karpatské vŕšky preletieť nedokážu.

Ján Dobšovič v akcii. 9 fotografií v galérii Ján Dobšovič v akcii. Zdroj: Archív J.D.

Straka – labužník

Na svojom konte má Ján Dobšovič aj kuriózne zásahy. V jednom hypermarkete na jeden záťah lapil až 30-členný kŕdeľ vrabcov. Rád si zaspomína aj na pažravú straku, ktorá sa uvelebila v jednom žilinskom hypermarkete. Najradšej si pochutnávala na vákuovo balených rybách, chutili jej najmä plátky z lososa. Operená labužníčka napokon tiež na radosť obchodníkov skončila v Dobšovičovej sieti. „Mimochodom, vrabec domový je veľmi užitočné stvorenie, pretože usilovne loví hmyz a na rozdiel od holubov je pre ľudí neškodný. Akurát má tú smolu, že z hygienických dôvodov do obchodných priestorov nepatrí. Preto mi je ľúto, že sa z nášho života vytráca, od roku 1980 klesol počet vrabcov domových v európskych krajinách až o 64 percent!“ mrzí úbytok vrabcov bratislavského ornitológa.

Do špeciálnych sietí odchytil viac ako 2 500 vtákov, hlavne vrabce. 9 fotografií v galérii Do špeciálnych sietí odchytil viac ako 2 500 vtákov, hlavne vrabce. Zdroj: Archív J.D.

Ján Dobšovič je už zopár rokov aj hlavou a dušou rodinnej ekoturistickej kancelárie, ktorá vďaka jeho nápadu obohacuje cestovný ruch na Slovensku zaujímavými pozorovaniami vtáctva, danielov, svišťov, kamzíkov, ručiacich jeleňov i medveďov hnedých. Zo začiatku to boli iba pozorovania vtákov v okolí hlavného mesta či kurzy poznávania vtáčích hlasov na Železnej studničke. Teraz už organizuje aj také náročné výlety a zájazdy, ako je pozorovanie vtákov v delte Dunaja v Rumunsku, prelety dravcov ponad Istanbul, pozorovanie žeriavov popolavých v Maďarsku či život operencov na Neziderskom jazere v Rakúsku, alebo na Islande. „Sú to výlety, na aké sa nezabúda. Veď napríklad v národnom parku Hortobágy v Maďarsku sa pri medzipristátí naraz stretne až okolo 120-tisíc žeriavov popolavých, ktoré sa na zimu sťahujú na juh, do Grécka a Španielska. Verte, je to veľmi úchvatné prírodné divadlo,“ hovorí o cestách za vtákmi.

Pozorovanie počas kurzu poznávania vtáčích hlasov na Železnej studničke. 9 fotografií v galérii Pozorovanie počas kurzu poznávania vtáčích hlasov na Železnej studničke. Zdroj: Michaela Dobšovič

Bezpečné pozorovanie

Pred tromi rokmi prišiel vďaka ekológovi a filmárovi Erikovi Balážovi na nápad priblížiť turistom a milovníkom prírody, ako žijú vo svojom prirodzenom prostredí tatranské medvede. Rodák zo Stropkova toho vie o medveďoch dosť, o tých z Tichej a Kôprovej doliny napísal aj diplomovú prácu, natočil o nich aj skvelý dokument Strážca divočiny.

„Keď ma na to Erik naviedol, povedal som si, prečo by sme ľuďom neponúkli tatranské medvedie safari, keď také atraktívne pozorovanie zvierat vo voľnej prírode dnes ponúkajú azda všetky národné parky v Afrike. Po boku Erika som zažil aj prvé stretnutie s tatranským medveďom. Kŕmil sa čučoriedkami a v tej chvíli som sa rozhodol, že také úžasné prírodné divadlo treba ukázať ľuďom, ktorí milujú a vážia si prírodu,“ hovorí majiteľ ekoturistickej kancelárie.

Ideálnym časom na pozorovanie tatranských medveďov je jeseň. 9 fotografií v galérii Ideálnym časom na pozorovanie tatranských medveďov je jeseň. Zdroj: Ján Dobšovič

Odvtedy turistov vodí za tatranskými medveďmi do Tichej alebo Kôprovej doliny. Na začiatku im cesta dolinou trvala dve hodiny, teraz sa na bezpečné miesto pozorovania odvezú na bicykloch za slabú hodinku. „Prvou otázkou, ktorú mi zakaždým položia, je, či to nebude nebezpečný výlet. Chápem tie obavy a neistotu, veď zaplatiť za výlet k medveďom od 50 do 120 eur a ešte sa strachovať, či vám medveď neupraví fasádu, nie je nič príjemné. Lenže to sú zbytočné obavy, naše pozorovania medveďov sú absolútne bezpečné. Napriek tomu je to adrenalínová turistika. Pomocou kvalitných ďalekohľadov nazeráme medveďom až do kuchyne zo vzdialenosti okolo 500 až 1 000 metrov. Najpriaznivejšie obdobie na pozorovanie tatranských medveďov je jar, ale najmä jeseň. V týchto dňoch až do príchodu mrazov medvede pripomínajú pri zbere čučoriedok či brusníc nenásytné kombajny. Nič ich nezaujíma, len to, ako si vytvoriť na zimu dostatočné zásoby tuku, cukru, bielkovín. Ak by sa im pri tom niekto priplietol rovno do cesty, neviem, neviem, ako by obišiel. V takej chvíli by sa určite prejavili ako nekompromisní strážcovia divočiny a svojho teritória,“ varuje pred nerozvážnym konaním dobrodruhov organizátor medvedieho safari.

Každého poteší pohľad na medveďa. 9 fotografií v galérii Každého poteší pohľad na medveďa. Zdroj: Peter Orolin

Jeho najčastejšími klientmi sú Angličania, Švajčiari, Nóri, Holanďania. Isteže, také medvedie safari nie je lacnou záležitosťou, ale zatiaľ nikto tie peniaze neoľutoval, každý vraví, že je to zážitok na nezaplatenie. Proti medvediemu safari nemajú námietky ani profesionálni ochrancovia Tatranského národného parku. Nemajú dôvod protestovať ani sa znepokojovať. Turisti v sprievode Jána Dobšoviča síce pozorujú medvede nad hranicou tatranských lesov, ale vždy iba z turistických chodníkov a z veľkej vzdialenosti.

Pozorovanie medveďov v Tatrách. 9 fotografií v galérii Pozorovanie medveďov v Tatrách. Zdroj: Ján Dobšovič

Podľa Jána Dobšoviča odhadnúť dnes počet medveďov žijúcich pod tatranskými štítmi nie je jednoduché. Nečudo, že iné číslo preferujú ochrancovia prírody, iné poľovníci či Tatranci, ktorí sa cítia medveďmi ohrozovaní. Pravda bude kdesi uprostred, ako to zvyčajne pri podobných stretoch chodí. Organizátor výletov za medveďmi sa nazdáva, že vo Vysokých Tatrách ich žije osemdesiat až dvesto.

Ako environmentalista sa v medializovanom spore medzi tatranskými lesníkmi a ochranármi prikláňa k názoru, že v piatom stupni ochrany prírody treba ponechať lesy postihnuté veternou kalamitou na prírodu, nech sa s tým vysporiada sama. Život ukázal, že lesy dokážu rásť aj bez pomoci človeka.

 


Kvet im spálňu zdobil dlhé roky, kým si nevšimli zmenu: Takmer sa nevyhli tragédii!
Narodeniny nekonečne krásnej supermodelky: Wau, veľkolepé vyznanie od muža jej života!
Uvezie 530 cestujúcich a zníži emisie o 20 percent. Pozrite si prvú hybridnú loď na svete

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×