Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Večné tajomstvo: Múmiu Ötziho skúmajú vedci už 25 rokov, jedna vec však zostáva záhadou!

19.09.2016 Vieme, kedy žil i ako zomrel, ako sa obliekal, aké mal tetovania, akú veľkosť topánok by dnes potreboval, a dokonca aj čo naposledy jedol. Kto však bol praveký muž, ktorý dostal podľa miesta nálezu pozostatkov meno Ötzi, to sa vedci pokúšajú rozlúštiť už 25 rokov.
Večné tajomstvo: Múmiu Ötziho skúmajú vedci už 25 rokov, jedna vec však zostáva záhadou!
7 fotografií v galérii
Kto bol praveký muž, ktorého múmiu objavili turisti v septembri 1991 v Alpách?
Autor fotografie: South Tyrol Museum of Archaeology; Koláž: Život

Jednu z najslávnejších múmií objavili na ľadovci v Ötztalských Alpách 19. septembra 1991 nemeckí turisti Helmut a Erika Simonovci. Z ľadu vyčnievala iba horná časť tela a mysleli si, že našli pozostatky horolezca, ktorého strhla lavína. Mŕtvola sa nachádzala v skalnej rokline v nadmorskej výške 3 210 metrov. Simonovci teda nález ohlásili na neďalekej horskej chate Similaun, ktorej personál kontaktoval rakúsku políciu i talianskych carabinierov, keďže telo ležalo na hranici oboch štátov. Na druhý deň prišli na miesto záchranári, ktorí sa pokúsili telo z ľadu vyslobodiť, neboli však úspešní. Podarilo sa to napokon až na štvrtý deň. V tej chvíli ešte nikto z prítomných nevedel, aký vzácny nález majú v rukách. Pri vyslobodzovaní tela totiž nebol prítomný archeológ. Pozostatky muža uložili do plastového vreca a v pohrebnom aute odviezli do ústavu súdneho lekárstva v Innsbrucku. Medzi odborníkmi, ktorých na ich obhliadku pozvali, bol našťastie aj Konrad Spindler, expert na praveké dejiny z innsbruckej univerzity, ktorý odhadol vek múmie na minimálne 4000 rokov. Okamžite ju teda umiestnili do mraziaceho boxu, v ktorom sa pokúsili nasimulovať podmienky na ľadovci. Telo sa totiž už začínalo rozkladať.

Nález mimoriadne zachovanej múmie spôsobil pred 25 rokmi svetovú senzáciu. 7 fotografií v galérii Nález mimoriadne zachovanej múmie spôsobil pred 25 rokmi svetovú senzáciu. Zdroj: Reuters

Keď potom vedci začali nájdené ľudské pozostatky skúmať, dospeli k šokujúcemu zisteniu, že telo ležalo v ľade asi 5 300 rokov! V ľadovom hrobe sa, okrem tela a zvyškov odevu pravekého muža, našli aj rôzne predmety, napríklad medená sekera, pazúrikový nôž, puzdro so šípmi či časť luku. Ötzi, ako ho podľa miesta nálezu nazvali, teda žil v praveku, niekedy okolo roku 3300 pred naším letopočtom, v tzv. medenej dobe. Z historického hľadiska išlo o záverečnú fázu kamennej doby, keď sa ľudia naučili spracúvať a využívať meď. V tom čase už ale napríklad fungoval aj výmenný obchod, chov dobytka, ľudia využívali zvieratá na ťahanie vozov a zapriahali ich aj pri orbe, a okrem nižšie položených poľnohospodárskych sídiel si začínali stavať aj vyvýšené remeselné hradiská.

V týchto miestach bol Ötzi pochovaný asi 5 300 rokov. 7 fotografií v galérii V týchto miestach bol Ötzi pochovaný asi 5 300 rokov. Zdroj: South Tyrol Museum of Archaeology/Aichner

Nález zachovanej múmie z takéhoto obdobia pochopiteľne spôsobil svetovú senzáciu. Stal sa ale aj predmetom susedského sporu. Objavili ju totiž v miestach, kadiaľ prechádza taliansko-rakúska hranica a obe krajiny sa nemohli zhodnúť, komu vlastne patrí. Až premeranie hranice ukázalo, že ležala na talianskom území. Ötziho telo je preto od roku 1998 uložené v archeologickom múzeu v Bolzane, kde ho uchovávajú v mraziacom boxe pri stabilnej teplote -6 stupňov Celzia a 99-percentnej vlhkosti vzduchu. Verejnosť ho môže vidieť iba cez malé okienko. Múmiu pravidelne striekajú sterilnou vodou, aby nedošlo k strate jej prirodzenej vlhkosti.

Ďalší výskum ukázal, že približne 160 cm vysoký muž mohol mať asi 45 rokov, trpel na artritídu, jeho cievy boli zanesené hrubou vrstvou cholesterolu a naposledy jedol obilniny a mäso z kozorožca. Kto to ale bol a ako skonal?

Ötziho medená sekera je tiež vystavená v múzeu. 7 fotografií v galérii Ötziho medená sekera je tiež vystavená v múzeu. Zdroj: South Tyrol Museum of Archaeology/fotodpi.com

Odpoveď na druhú časť otázky dalo vedcom zranenie, na následky ktorého zomrel. Pôvodne si mysleli, že o život prišiel pri nehode v horách, v roku 2001 však röntgen a CT vyšetrenie odhalili, že v ľavom ramene má pazúrikový hrot šípu. Ten zasiahol tepnu, čo naznačuje, že v priebehu niekoľkých minút zrejme vykrvácal. Samotný šíp, ktorý ho zasiahol, bol odlomený ešte pred smrťou. Ötzi utrpel aj vážne poranenia hlavy, pravdepodobne v rovnakom čase, ako bol zasiahnutý šípom. Toto zranenie mohlo byť spôsobené pádom, alebo úderom do hlavy. Vedci sa však na základe výskumov prikláňajú skôr k možnosti, že Ötzi bol zavraždený. Ďalšie stopy po zraneniach prezradili, že niekoľko dní pred smrťou bol aktérom boja muža proti mužovi, po ktorom mu zostal hlboký zárez na pravej ruke. Z toho všetkého vyplýva, že Ötzi bol pravdepodobne prenasledovaný a napokon konfrontovaný s jedným alebo viacerými útočníkmi.

Keďže ide o tzv. mokrú múmiu, pomerne dobre sa zachovali jeho tkanivá, kosti i niektoré orgány. 7 fotografií v galérii Keďže ide o tzv. mokrú múmiu, pomerne dobre sa zachovali jeho tkanivá, kosti i niektoré orgány. Zdroj: EURAC/Marion Lafogler

Stále však zostávajú, a zrejme aj navždy zostanú, niektoré otázky nezdpovedané. Napríklad, či si šíp z tela vylomil sám, alebo to urobil niekto iný, a najmä, prečo a kým bol prenasledovaný. Išlo o pomstu, závisť, hierarchický boj, alebo lúpež? Posledná možnosť asi nie je veľmi pravdepodobná, keďže pri mŕtvole ležala medená sekera, ktorá musela mať v tom čase nesmiernu hodnotu. Možné je však aj to, že mu útočník či útočníci odcudzili niečo ešte cennejšie. To všetko sú však iba dohady, no zďaleka nie jediné.

Je pravda, že Ötzi nám o sebe mnohé prezradil. Keďže ide o tzv. mokrú múmiu, pomerne dobre sa zachovali tkanivá, kosti i niektoré orgány. Vďaka tomu máme napríklad pomerne podrobné informácie o jeho zdravotnom stave. Keď zomrel mal asi 45 rokov, čo bol v tom čase dosť vysoký vek. Dĺžka múmie je 154 cm a hmotnosť 13 kg. Z toho vyplýva, že počas života mohol byť Ötzi vysoký asi 160 centimetrov a vážil asi 50 kilogramov. Ak by si chcel obuť dnešné topánky, potreboval by veľkosť 38. Mal tmavé, stredne dlhé vlasy, ktoré nosil rozpustené. Stopy arzénu, ktoré sa v nich našli svedčia o tom, že sa pohyboval niekde, kde sa tavili rudy. Stopy objavené na nechtoch sú zase dôkazom veľkej fyzickej záťaže. V Ötziho tele sa našli aj stopy boreliózy a v zažívacom trakte prítomnosť črevných parazitov. Röntgenové vyšetrenie ukázalo veľké opotrebovanie kĺbov a chrbtice a tiež jednu anomáliu - chýbal mu dvanásty pár rebier. Počas života utrpel niekoľko zlomenín. Podarilo sa dekódovať aj Ötzi genóm. Jeho haploskupina, čiže genetická skupina obyvateľstva, je v dnešnej Európe veľmi zriedkavá a nachádza sa takmer výlučne medzi obyvateľmi Sardínie a Korziky. Ötzi mal tiež genetické predispozície ku kardiovaskulárnym chorobám, čo sa u neho prejavilo v podobe artériosklerózy. Výskum ukázal aj to, že bol alergický na laktózu, čo môže vysvetľovať predpoklad, že v minulosti ľudia nemohli piť mlieko iného cicavca.

Asi takto mohol vyzerať Ötzi počas života. 7 fotografií v galérii Asi takto mohol vyzerať Ötzi počas života. Zdroj: South Tyrol Museum of Archaeology/Kennis/Ochsenreiter

K mimoriadne zaujímavým záverom prišli vedci len nedávno. Vďaka použitiu špeciálnej kamery objavili na Ötziho tele 61 tetovaní, pričom všetky mali formu čiar alebo krížov. Na rozdiel od moderných tetovaní neboli urobené ihlou, išlo o jemné zárezy, do ktorých bolo nanesené prachové uhlie. Tetovanie mal v blízkosti hrudného koša, bedrovej chrbtice, na zápästí, kolenách, lýtkach a členkoch. Umiestnené boli teda na miestach, ktoré zväčša zakrývalo oblečenie, nezdá sa teda, že mali ozdobný význam. V súčasnosti sa odborníci prikláňajú k názoru, že tieto tetovania mali terapeutický účel a robili ich s cieľom utíšiť bolesť. 

Sú to všetko mimoriadne zaujímavé zistenia a určite nie sú posledné. Rôzne vedecké tímy, ktoré múmiu skúmajú, prinášajú podchvíľou nové a nové závery. Niektoré by mali zverejniť aj v týchto dňoch na konferencii v Bolzane, ktorá sa koná pri príležitosti štvrťstoročnice výskumu múmie. Jedna vec je však stále záhadou. Kto tento muž počas svojho života naozaj bol? Lovec? Bojovník? Remeselník? Šaman? Náčelník kmeňa? Táto otázka zostane asi navždy nezodpovedaná.

Múmiu muža z ľadovca skúmajú vedci už 25 rokov, stále však prichádzajú s novými poznatkami. 7 fotografií v galérii Múmiu muža z ľadovca skúmajú vedci už 25 rokov, stále však prichádzajú s novými poznatkami. Zdroj: EURAC/Marion Lafogler


S dávnym priateľom sa stretli v nemocnici. Jeho obraz spadol presne vtedy, keď sa to stalo!
Boris Valábik: Nie je ľahké zaspávať s tým, že na druhý deň sa musíte pobiť so 110-kilovým chlapom
V banskobystrickej miestnej časti kúsok od centra pretrváva „stredovek“ v podobe chýbajúcej kanalizácie

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×